Radio Białystok | Wiadomości | Polska przegrała z Senegalem 1:2 na MŚ w Rosji

Polska przegrała z Senegalem 1:2 na MŚ w Rosji

19.06.2018, 03:14, akt. 19:48

Biało-czerwoni ulegli w Moskwie Senegalowi 1:2 w swoim pierwszym spotkaniu piłkarskich mistrzostw świata.

0:00
0:00
Białostoccy kibice o porażce Polaków z Senegalem - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Wielu białostoczan kibicuje w strefie kibica - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.

0:00
0:00
Ze Stefanem Majewskim rozmawia Marek Gąsiorowski | Pobierz plik.

0:00
0:00
Czy wygramy z Senegalem? - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Jak mundialowa gorączka udziela się białostoczanom? - sprawdzał Marcin Mazewski | Pobierz plik.

Słaba gra w pierwszej połowie

Na pierwszy celny strzał Biało-Czerwonych trzeba było zaczekać aż do 50. minuty, kiedy z rzutu wolnego uderzał Robert Lewandowski. Przed przerwą podopieczni trenera Adama Nawałki praktycznie nic nie pokazali, a w dodatku pechowo stracili bramkę.

Senegal również nie prezentował się rewelacyjnie. Największa gwiazda "Lwów Terangii" Sadio Mane w ofensywie był niewidoczny. W 37. minucie na strzał z dystansu zdecydował się jednak Idrissa Gueye. Trudno ocenić, czy piłka leciała w światło bramki, ale po tym jak odbiła się od Thiago Cionka wpadła do siatki obok kompletnie zdezorientowanego Szczęsnego.

Lepsza gra w drugiej połowie, ale nie uniknęliśmy błędów

Od początku drugiej połowy Polacy dłużej utrzymywali się przy piłce, ale w 60. minucie popełnili bardzo kosztowny błąd. W stronę własnej bramki piłkę wycofał Grzegorz Krychowiak, który nie zauważył wbiegającego na murawę, a opatrywanego wcześniej Mbaye Nianga. Nie widział go również Jan Bednarek, który przegrał z nim pojedynek biegowy. Napastnik Torino przejął piłkę, minął wybiegającego poza pole karne Szczęsnego i bez trudu trafił do pustej bramki.

Biało-Czerwoni kilkakrotnie zagrozili później senegalskiej bramce. W 70. minucie z trudnej sytuacji tuż obok słupka uderzał Milik, w 79. główkę Dawida Kownackiego obronił bramkarz, a w 82. zablokowano strzał Maciej Rybusa.

W 86. minucie winę częściowo odkupił Krychowiak. Z rzutu wolnego dośrodkował Kamil Grosicki, a 28-letni pomocnik bardzo ładnym uderzeniem głową zdobył kontaktowego gola.

Wynik nie uległ już zmianie. Wcześniej w drugim spotkaniu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała Kolumbię 2:1. W niedzielę to Polacy zmierzą się z zespołem z Ameryki Południowej, a Azjaci z Senegalem.

Setka Błaszczykowskiego

Jakub Błaszczykowski wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski po raz setny w karierze i zajmuje pod tym względem drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, ex aequo z Grzegorzem Latą. Grał do przerwy wtorkowego spotkania mistrzostw świata w Rosji z Senegalem (1:2).

Udział w tym meczu wziął także Robert Lewandowski, który jest piąty w zestawieniu z 96 meczami w drużynie narodowej, ex aequo z Jackiem Bąkiem i Jackiem Krzynówkiem.

Na czele rankingu znajduje się Michał Żewłakow, który rozegrał w zespole biało-czerwonych 102 spotkania.

Zła passa Biało-Czerwonych na MŚ

Trzecia z rzędu porażka, szóste spotkanie bez zwycięstwa - polscy piłkarze nie mogą przełamać złej passy w pierwszych meczach w mistrzostwach świata. We wtorek przegrali w Moskwie z Senegalem 1:2.

Na wygraną na inaugurację biało-czerwoni czekają od 1974 roku, kiedy podczas mundialu w RFN pokonali Argentynę 3:2. Później były trzy bezbramkowe remisy: z RFN (1978), Włochami (1982) i Marokiem (1986). Dwa kolejne turnieje tej rangi Polacy zaczęli od porażek 0:2 - w 2002 roku ze współgospodarzami Koreą Płd., cztery lata później w Niemczech z Ekwadorem. W obu tych przypadkach przegrali również następne spotkanie i odpadli z rywalizacji po fazie grupowej.

Bramki: 0:1 Thiago Cionek (37-samobójcza), 0:2 Mbaye Niang (60), 1:2 Grzegorz Krychowiak (86-głową).

Żółta kartka - Polska: Grzegorz Krychowiak. Senegal: Salif Sane, Idrissa Gueye.

Sędzia: Nawaf Shukralla (Bahrajn). Widzów 44 190.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek (83. Bartosz Bereszyński), Thiago Cionek, Michał Pazdan, Maciej Rybus - Jakub Błaszczykowski (46. Jan Bednarek), Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Arkadiusz Milik (73. Dawid Kownacki), Robert Lewandowski.

Senegal: Khadim Ndiaye - Moussa Wague, Salif Sane, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly - Ismaila Sarr, Alfred Ndiaye (87. Cheikhou Kouyate), Idrissa Gueye, Mbaye Niang (76. Moussa Konate) - Sadio Mane, Mame Biram Diouf (62. Cheikh Ndoye).

źródło: PAP | red: wsz, maj