Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent wręczył rodzinom noty identyfikacyjne ich bliskich - wśród nich białostoczanin

Prezydent wręczył rodzinom noty identyfikacyjne ich bliskich - wśród nich białostoczanin

4.10.2018, 15:00, akt. 5.10.2018, 06:52

Rodziny 21 ofiar totalitaryzmów odebrały w Pałacu Prezydenckim noty identyfikacyjne swoich krewnych.

fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP, źródło: www.prezydent.pl

"Testament dla współczesnych pokoleń"

Odnalezieni przez Instytut Pamięci Narodowej to przede wszystkim żołnierze antykomunistycznego podziemia, służący w oddziałach Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że to już czwarta uroczystość identyfikacyjna w ciągu ostatnich trzech lat. Jak podkreślał, komuniści próbowali bezskutecznie zabić pamięć o swych ofiarach po to, by - jak dodał - Polska nigdy nie była Polską. Jak przekonywał prezydent, żołnierze niezłomni pozostawili współczesnym pokoleniom ważny testament.


- Polegli za wolną Polskę. Za Polskę suwerenną, niezależną, niepodległą, za Polskę, która będzie rozwijana jako Polska silna, jako sprawnie działające państwo, jako państwo, które broni swoich obywateli, które dba o ich interesy, które jest dumne, rozwija się, jest mądrze rządzone i uczy młodzież postaw patriotycznych takich, by zawsze się mogło obronić. Za taką Polskę zginęli (...) Nie godzili się z pseudo-Polską pod czerwonymi sztandarami - mówił Andrzej Duda o odnalezionych przez IPN.


Białostoczanin zastrzelony przez Niemców

Wśród zidentyfikowanych ofiar komunizmu jest białostoczanin Wincenty Niemkowicz, rozstrzelany przez Niemców podczas prac przymusowych przy budowie szosy Białystok - Warszawa.

Wincenty Niemkowicz urodził się 27 marca 1908 r. w Rydze. Wraz z rodziną mieszkał w Białymstoku. Z zawodu był szewcem. W 1943 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie karnym "Zielona" koło Białegostoku.

Od lipca tego roku roku wraz z grupą osadzonych był codziennie przewożony z obozu, do pracy przy budowie szosy Białystok-Warszawa. Podczas południowej przerwy strażnicy pozwalali więźniom posilić się u miejscowych gospodarzy. 23 lipca 1943 r. Niemkowicz nie wrócił na czas, co uznano za próbę ucieczki.

Po schwytaniu tego samego dnia został odprowadzony poza zabudowania wsi Rzędziany i zamordowany przez Niemców, którzy zwłoki ukryli w jamie. Szczątki Wincentego Niemkowicza odnaleziono w maju 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN.

Tożsamość odzyskało ponad 120 ofiar

W sumie dzięki poszukiwaniom IPN i pracom uczelni medycznych zidentyfikowano już ponad 120 ofiar totalitaryzmów. Tylko w tym roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło prace archeologiczne w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i za granicą. Od początku października rozpoczęto kolejny etap poszukiwań na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.


źródło: IAR | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści z IPN znów zbadali okolice cmentarza prawosławnego w Białymstoku

1.10.2018, 13:53

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili badania sondażowe na kolejnej działce w okolicach cmentarza prawosławnego w Białymstoku. Poszukują tam miejsc pochówków ofiar miejscowego UB z lat 1944-54. Szczątków ludzkich nie odnaleziono, ale badania będą kontynuowane.


Można zwiedzić ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej

17.09.2018, 18:38

Kilkunastokilometrową ścieżkę edukacyjną śladami obławy augustowskiej otwarto w poniedziałek (17.09) w Gibach. Jej pierwszy przystanek znajduje się przed wzgórzem symbolizującym miejsce pochówku ofiar. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.


Trzej żołnierze AK upamiętnieni w Ejszyszkach na Litwie

8.09.2018, 11:08

W niewielkiej miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Litwie pochowano szczątki trzech żołnierzy AK, które zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez IPN.


Poznaliśmy kolejne nazwiska odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów w Białymstoku

21.04.2017, 10:46

W piątek (21.04) poznaliśmy nazwiska ofiar systemu komunistycznego, których szczątki znaleziono podczas ekshumacji w Białymstoku i Warszawie.


Bliscy ofiar niemieckiej egzekucji dostali osobiste przedmioty znalezione przy ekshumowanych szczątkach [zdjęcia]

10.06.2016, 15:07

Rodzinom sześciu zidentyfikowanych ofiar niemieckiej egzekucji IPN wręczył przedmioty znalezione przy ekshumowanych szczątkach.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok