Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze oferty biur na wyjazd bezwizowy na Grodzieńszczyznę

Pierwsze oferty biur na wyjazd bezwizowy na Grodzieńszczyznę

13.11.2016, 15:46, akt. 15:46

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Grodnie, fot. Anna Petrovska

Pierwsze biura podróży w Podlaskiem przygotowały ofertę na zwiedzanie Grodzieńszczyzny i Kanału Augustowskiego na Białorusi w związku z możliwością ruchu bezwizowego w te miejsca. Wprowadzono go od 26 października.

To odpowiedź na potrzebę, którą widzą m.in. samorządowe władze województwa podlaskiego, które wcześniej zabiegały o ruch bezwizowy.

O tym, że gotowe produkty turystyczne z tym związane powinny powstawać jak najszybciej, mówił niedawno dziennikarzom członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk przy okazji otwierania w Białymstoku punktu informacji turystycznej Grodzieńszczyzny. Wcześniej w Grodnie powstał podobny podlaski punkt informacji turystycznej.

Biura mają gotowe pakiety i programy działania

Pierwsze informacje o ofertach biur trafiają np. do Augustowskiej Informacji Turystycznej i do Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie. Jak poinformowali PAP pracownicy tych instytucji, biura podają, że mają gotowe pakiety i programy działania, ale są to na razie "początki".

Ewa Mickiewicz z Centrum Informacji Turystycznej powiedziała, że od samego początku obowiązywania ruchu bezwizowego pojawiają się pytania o oferty. Wszelkie wątpliwości centrum pomaga rozstrzygnąć dzięki bezpośrednim kontaktom z partnerami na Białorusi. - Grodno jest naszym miastem partnerskim i tam mamy zaprzyjaźnione firmy, z którymi współpracujemy - dodała Mickiewicz.

Marcin Żukowski z jednego z biur, które przygotowały taką ofertę, powiedział PAP, że są chętni do wyjazdu bezwizowego do Grodna, które może być atrakcyjne także o tej porze roku.

Można przebywać przez 5 dni

Ruch bezwizowy po części Grodzieńszczyzny i parku turystycznym Kanał Augustowski jest możliwy od 26 października na mocy dekretu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o ruchu bezwizowym w celach turystycznych. Można tam maksymalnie przebywać przez 5 dni.

Bez wizy można pokonać granicę przez dwa przejścia: Rudawka-Lesnaja (pieszo, rowerem lub kajakiem, przejście jest małe, sezonowe) oraz Kuźnica-Bruzgi (samochodem lub rowerem).

Trzeba powiadomić Straż Graniczną

Na Białorusi można się poruszać po wyznaczonym obszarze. Trzeba mieć paszport i specjalny dokument uprawniający do wejścia na teren białoruskiego parku Kanał Augustowski. Jego wzór znajduje się w rozporządzeniu białoruskiego rządu. Przed planowanym przekroczeniem granicy obcokrajowcy powinni przekazać firmie turystycznej w formie elektronicznej lub pisemnie swoje dane (imiona i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, dane paszportowe, płeć), które zostają następnie umieszczone na specjalnym dokumencie, wydawanym przez biuro podróży. Jest lista białoruskich biur, które się tym zajmują.

Trzeba mieć też ze sobą pieniądze (co najmniej 42 ruble białoruskie, czyli ok. 20 euro), wykupione ubezpieczenie, a zamiar przekroczenia granicy należy zgłosić Straży Granicznej na 24 godziny wcześniej. Zgłoszenie do biura turystycznego musi nastąpić jeszcze wcześniej.

Ruch bezwizowy na razie do końca 2017 r.

Przepisy o ruchu bezwizowym będą obowiązywały do końca 2017 r. Białoruskie władze już wcześniej informowały o możliwości przedłużenia tych udogodnień, jeśli mieszkańcy będą z nich korzystać.

Szczegółowe informacje ws. ruchu bezwizowego znajdują się na stronie grodnovisafree.by. (PAP, oprac. zmj)

Zobacz też:
Białystok: Otwarto punkt informacji turystycznej Grodzieńszczyzny
Można zwiedzać Kanał Augustowski i Grodno na Białorusi bez wiz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok