Radio Białystok | Wiadomości | Finał konkursu na promocję wielokulturowości regionu

Finał konkursu na promocję wielokulturowości regionu

19.09.2012, 16:47, akt. 16:47

Finał konkursu "Podlaska mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza" - fot. R. Minko
Finał konkursu "Podlaska mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza" - fot. R. Minko

Ponad 100 prac z blisko 30 szkół z województwa podlaskiego zgłosili uczniowie w ramach konkursu promującego wielokulturowe bogactwo regionu.

Podsumowanie konkursu odbyło się w białostockim VI LO. Patronat nad przedsięwzięciem objęła pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Konkurs był reakcją na serię ekscesów o charakterze rasistowskim i nacjonalistycznym, które w ubiegłym roku miały miejsce w regionie.

W sumie do konkursu zgłoszono 105 prac z 22 szkół z całego województwa. Według regulaminu uczestnicy mieli zaprezentować "pozytywne aspekty wielokulturowego współistnienia i różnorodności".

Jury doceniło m. in. kalendarz z tradycyjnymi potrawami mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Podlaskie czy film o staroobrzędowcach na Suwalszczyźnie.

Zdaniem socjolog z UwB dr Katarzyny Sztop Rutkowskiej, która była jednym z jurorów konkursu - dało się zauważyć, że uczestnicy postrzegają wielokulturowość przede wszystkim przez obyczaje, folklor czy architekturę i pokazują ją bardzo pozytywnie. W dalszej perspektywie potrzeba jednak uświadamiania, że wielokulturowość to także sprawy mniejszości seksualnych czy subkultur. To jednak wymaga innych sposobów komunikacji, jak chociażby warsztaty, które pozwolą na przekazanie emocji - dodaje dr Sztop-Rutkowska.

Pomysłodawcą konkursu dla uczniów był podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz. Przypomniał on, że projekt miał związek z serią ksenofobicznych incydentów, które odnotowano w ubiegłym roku w regionie. Chodzi m. in. o rasistowskie i faszystowskie hasła namalowane na pomniku w Jedwabnem, zamalowanie litewskich nazw miejscowości na tablicach w gminie Puńsk a także podpalenie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. W żadnym z tych śledztw nie udało się ustalić sprawców incydentów. (rm/koi)

Laureaci konkursu:
PRZEDSZKOLA I SZKOŁY PODSTAWOWE

Wyróżnienie w kategorii praca indywidualna otrzymuje Karolina Prus z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku za pracę fotograficzno-plastyczną „Podlaska Łąka Kultur”.

To oryginalna kompozycja przestrzenna, która w malowniczy sposób charakteryzuje wielość kultur jednoczących się na terenie Podlasia. Fotografie nadają pracy autentyczności, stanowią niepodważalny dowód rodzącego się talentu autorki.

I miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku za pracę plastyczną w postaci dużej księgi zatytułowanej „Mozaika podlaska w oczach najmłodszych”.

Księga wykonana przez uczniów dokumentuje sposób poznawania własnej okolicy. Doskonała pod względem estetycznym forma oraz symbolika księgi pozwalają na kształtowanie wyobraźni. Własnoręcznie wykonane prace odzwierciedlają wielkie zainteresowanie tematem.

Nagrodą jest udział w warsztatach organizowanych w Galerii Arsenał w Białymstoku dla 15-osobowej grupy uczniów szkoły.

GIMNAZJA

II miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęły ex aequo dwa zespoły.
W skład pierwszego weszli: Aneta Szymańska, Paulina Szarkowska, Patrycja Rutkowska i Urszula Snarska z Gimnazjum im. Księdza Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Nagrodzoną pracą jest film „Kulturowa mozaika Białegostoku”

Drugi nagrodzony zespół tworzyli Olaf Kowalczyk i Michał Zbrzeźniak z Publicznego Gimnazjum nr 18 im. Króla Stefana Batorego w Białymstoku. Nagrodzoną pracą jest film „Oswoić inność”

Nagrodę stanowią karnety wstępu na basen i lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku.

I miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęli uczniowie Gimnazjum nr 9 im. II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku za okolicznościowe wydanie gazetki szkolnej.

Zamieszczono w niej kilkadziesiąt utworów napisanych prozą lub wierszem. Młodzi autorzy podejmują trudne tematy związane z wielokulturowością. Kształtują postawę tolerancji, docierając do odbiorcy dzięki różnym rodzajom wypowiedzi literackiej.

Nagrodą jest udział w warsztatach w Ośrodku „Pogranicze” w Sejnach dla dwóch 15-osobowych grup uczniów szkoły.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

III miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęli: Mateusz Bagrowski, Grzegorz Burzyński i Aleksandra Szarko z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim za pracę „Kalendarz 2013 – Nasze potrawy”.

Nowatorski kalendarz stał się przykładem pomysłowego sposobu krzewienia tolerancji przez naukę sztuki kulinarnej typowej dla każdej kultury naszego regionu. Użyteczność pomysłu przy jednoczesnej dbałości o estetykę oraz zawartość merytoryczną zdobyły wielkie uznanie członków kapituły.

Nagrodą jest sprzęt elektroniczny.

II miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęły ex aequo dwa zespoły:
W skład pierwszego zespołu wchodzą: Magdalena Szyszko, Anna Bielawska, Patrycja Korżyńska, Marta Mojsa, Weronika Klepacka, Klaudia Gołębiewska, Olga Gwiazdowska, Agnieszka Kotuk, Emilia Kowalska, Justyna Selwaniuk, Agnieszka Roszko, Martyna Klimaszewska – z Bursy Szkolnej w Białymstoku. Nagrodzoną pracą jest wystawa prac plastycznych „Podlaska mozaika”.

Prace wykonane są różnymi technikami, podejmują tematykę w indywidualny, ale oryginalny sposób. Charakteryzuje je pomysłowość, przemyślana kompozycja, czasami wręcz zaskakująca forma.

Także II miejsce zajął zespół w składzie: Marta Godun, Dżaneta Miśkiewicz, Magda Ćwiek, Kornelia Kulesza, Weronika Chołopiak, Karolina Błażuk, Kamila Stepaniuk, Martyna Klimaszewska, Kamil Łupiński, Daniel Kiejko – z Bursy Szkolnej w Białymstoku za fotoreportaż „Okno Boga”.

Nagrodzony fotoreportaż jest przemyślaną kompozycją zdjęć dokumentujących symbole różnorodnych kultur regionu. Przestrzenna instalacja fotografii stanowi kompletną wystawę, która zwraca uwagę zarówno na tematykę wielokulturowości, jak i na umiejętności fotograficzne twórców.

Nagrodę stanowią bilety na spektakl w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

I miejsce w kategorii praca indywidualna zajęła Katarzyna Pańkowska z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim za makietę „Podlasie – nasza mała ojczyzna” oraz dokumentację tej makiety i jej prezentację w środowisku lokalnym.

Nagrodzona praca to wykonana z pietyzmem oryginalna kompozycja przestrzenna, która pokazuje zróżnicowanie religijne Podlasia. Są tu: katolicki kościół św. Wojciecha biskupa i męczennika w Białymstoku; kościół chrześcijan baptystów w Bielsku Podlaskim, prawosławna cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu, synagoga w Orli i meczet w Kruszynianach. W centrum pracy znajduje się serce w dłoniach – w sercu jest kontur województwa z symbolami poszczególnych religii. To serce podkreśla tolerancję w stosunku do innych i wolność wyznania.

Nagrodą jest aparat fotograficzny NIKON.
I miejsce w kategorii praca zbiorowa zajęli uczniowie KL IV „b” Technikum Budowlanego i Technikum Urządzeń Sanitarnych Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach za film „Stara Wiara”.

Bohaterem profesjonalnie wykonanego filmu dokumentalnego pod tytułem „Stara Wiara” jest Igor Legenzow, uczeń klasy IV Technikum Budowlanego, przedstawiciel zanikającej mniejszości staroobrzędowców mieszkających na Suwalszczyźnie od kilku wieków. Film jest udaną próbą udowodnienia, że współczesna młodzież nie musi być wrogo nastawiona do mniejszości narodowych i religijnych.

Nagrodą są karnety wstępu do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment.

KATEGORIA: SZKOŁA/PLACÓWKA

Wyróżnienie w kategorii szkoła/placówka otrzymała Bursa Szkolna w Białymstoku.

Wychowankowie Bursy Szkolnej dokonali pogłębionej interpretacji wielokulturowości regionu. O poziomie prac wykonanych w Bursie Szkolnej oraz o zaangażowaniu jej wychowanków świadczą nagrody wręczone wcześniej w kategorii prac zbiorowych.

Nagrodą jest kamera cyfrowa.


Nagrodę główną za całokształt działań zorganizowanych w ramach konkursu otrzymała Szkoła Podstawowa nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku.
Działania te dokumentuje film „Wyspa tolerancji”.

W ramach udziału w konkursie szkoła zrealizowała szereg projektów, m.in.:
• polsko-czeczeński bal karnawałowy,
• warsztaty edukacyjne „Religie Podlasia”,
• przedstawienie „Wielkanocne świętowanie trzech kultur” (we współpracy z Niepubliczną Szkołą św. Cyryla i Metodego),
• konkurs i wystawę „Budowle sakralne na Podlasiu
• spotkanie z czeczeńskim zespołem „Nochczo” i zespołem „Kurpie Małe”
• wycieczkę „Szlakiem tatarskim”
• warsztaty pisania ikon i szkolną wystawę prac
• fotoreportaż „Mozaika Podlasia”, wiersze i piosenki przygotowane w ramach zdarzenia artystycznego „Wyspa tolerancji”
Uczniowie poprzez aktywny udział w wielu projektach odkrywali wielokulturowy krajobraz Podlasia, w którym stopniowo zaczęli dostrzegać tytułową „wyspę tolerancji”.

Nagrodą dla Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku jest szkolna pracownia komputerowa.

Wyróżnienia dla opiekunów otrzymali:
- pani Irena Jabłuszewska z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim
- pani Małgorzata Rusiłowicz ze Szkoły Podstawowej im. Wspólnoty Polskiej w Białostoczku
- pan Włodzimierz Wawulski z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Zobacz też:
Nie znaleźli sprawców - prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie antysemickich haseł na pomniku w Jedwabnem
Sześciu mieszkańców Krynek odpowie za propagowanie treści faszystowskich


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok