Mikołajki

5 grudnia 2021

Mikołajki na Starym Rynku w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Mikołajki na Starym Rynku w Łomży, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
5 grudnia - Bajkowy południk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tuż przed Mikołajkami, podobno każdego roku adresujemy pół miliona listów do Mikołaja. Na fiński adres Świętego Mikołaja każdego roku trafia kilkaset tysięcy. Polska jest w czołówce pod względem ilości wysłanych listów. Wyprzedza nas tylko Wielka Brytania i odległa Japonia.

Pracownicy mikołajowej poczty przyznają, że próbują  przeczytać każdy list, choć zdarza się, że ktoś napisze w języku całkowicie niezrozumiałym dla Świętego Mikołaja. Święty, na co dziesiąty odpowiada osobiście. 

Najmłodsi wysyłają mu listy prezentów, które chcieliby dostać pod choinkę. Natomiast dorośli, którzy także wysyłają listy do Świętego, piszą o swoim życiu. Podobno co drugi list do Mikołaja jest od osoby dorosłej.

Wierzę, że wśród słuchaczy bajkowego południka są same grzeczne dzieci i wszyscy dostaną prezent, o którym marzą.

Jak są prezenty to potem są niemal w każdym domu: opakowania, papiery, tekturowe pudełka, co jeszcze możemy znaleźć ? Co można zrobić z takich materiałów? 

Ktoś powie, że najprościej byłoby wyrzucić do kosza, ale przecież, to może być kontynuacja zabawy. Plastikowych butelek na pewno nie brakuje u nikogo, nawleczone na sznurek stworzą stonogę, obłożone gazetą, w którą powbijamy rurki – stworzą jeżyka -  jeśli tylko mamy odrobinę wyobraźni i szczyptę ochoty, by np. pomóc młodszemu rodzeństwu, albo podpowiedzieć swoim dzieciom pomysł na taką eko-zabawę.

Kartonowe pudła, opakowania po sokach, po zabawkach, plastikowe tubki, zakrętki, butelki, rurki, rzemyki, stare gazety w kreatywnych domach nic się nie zmarnuje, a domy twórcze to wszystkie te, w których mieszkają dzieci. Już kilkulatki potrafią zrobić coś z niczego.

Każda mama wie, ile frajdy potrafi czasem sprawić tekturowa tubka po papierowym ręczniku, może być łodygą kwiatka, lunetą pirata… wyobraźnia jest nieograniczona. Co jeszcze można zrobić z przedmiotów, które normalnie wylądowałyby w koszu.  

Można stworzyć bałwana ze zwykłej skarpety, nie wierzę, że są domy, w których nie ma jakiejś skarpety bez pary, z którą nie wiadomo co zrobić. Teraz już wiadomo -  wypychamy watą, żeby był mięciutki, albo gałgankami w połowie przewiązujemy i ze ściągacza robimy czapeczkę, możemy doszyć pomponik. I przytulak gotowy.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Światowy Dzień Pszczół


Lubię maj, bo prawie w każdym dniu tego miesiąca nie brakuje okazji do świętowania.Dzień Niezapominajki i Dzień Polskiej Muzyki i Plastyki


Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać to co istotne.Co wiedzą o Ignacym Łukasiewiczu dziewięciolatki z Wasilkowa?


Grupa uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie uczestniczy w projekcie "Być jak Ignacy" w tym roku pod hasłem: "Na tropie Ignacego". Uczniowie przekonują, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej.Międzynarodowy Dzień Sadzenia Słoneczników i Dzień Słońca


W Międzynarodowym Dniu Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcać do sadzenia maleńkich ziarenek w najbardziej nieprzewidywalnych i nietypowych przestrzeniach, bo dodają kolorytu nawet najbardziej ponurym miejscom.Dzień Ziemi w Polskim Radiu Białystok


Wokół nas przyroda budzi się do życia. To ten cudowny moment, kiedy już widać zawiązki listków na drzewach. Pierwsze owocowe krzaki obsypują się drobnymi kwiatkami - to tak jakby przyroda wystroiła się na Dzień Ziemi.
W Polskim Radiu Białystok świętowaliśmy go w swoich ogrodach, gdzie zbudowaliśmy domek dla owadów - Świerkowa 1.Wielkanoc


To zupełnie szczególny dzień w kalendarzu – Wielkanoc!Międzynarodowy Dzień Gołębia


Za nami Dzień Gołębia, a przed nami Dzień Ziemi. Kwiecień to nasycony przyrodą miesiąc.Dzień Tęczy


Za nami Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki - kto przegapił wczoraj to święto możemy przedłużyć i uczcić z najbliższymi - przed zaśnięciem! A dziś w kalendarzu Dzień Tęczy.Międzynarodowy Dzień Teatru


Kto wybiera się świętować Międzynarodowy Dzień Teatru np. do Białostockiego Teatru Lalek?
 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok