Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Autyzm to nie choroba, to inny sposób postrzegania świata i myślenia. Słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie potrafią w naturalny sposób nawiązywać relacji z innymi ludźmi, mają problemy z komunikowaniem się czy z rozpoznaniem i zrozumieniem emocji zarówno własnych jak i otaczających je osób. Ale to nie znaczy, że nie potrzebują akceptacji, kontaktu czy emocjonalnych więzi. Drugiego kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych i ma pomóc zmienić tę sytuację. Dziś w programie „Bez barier” będziemy mówić o znaczeniu popularyzacji wiedzy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, potrzebie solidarności z dotkniętymi mini osobami i ich rodzinami oraz o wsparciu na jakie mogą one liczyć w obecnej sytuacji kiedy utrudniony jest dostep do edukacji i terapii.
Choć w przestrzeni publicznej temat autyzmu pojawia się coraz częściej, wiele osób wciąż obawia się diagnozy.
3 miliony 200 tysięcy złotych z rządowego programu Opieka Wytchnieniowa trafi w 2025 r. do 42 samorządów w województwie podlaskim na wsparcie rodzin w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami.
Za nami Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Turynie. Z Polski pojechało na nie 32 zawodników, którzy zmagali się w pięciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biegach na rakietach śnieżnych, unihokeju i łyżwiarstwie szybkim.
Od kilku lat Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży włącza w swoje artystyczne działania osoby z niepełnosprawnością. I to nie tylko jako publiczność, ale coraz śmielej zaprasza takich - nawet nieprofesjonalnych - artystów, również na scenę.
Poprawa jakości życia i możliwości zatrudnienia mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego, którzy są zagrożeni wykluczeniem z rynku pracy z powodu problemów zdrowotnych. To główne cele projektu "Rehabilitacja + aktywizacja = powrót do pracy". Szanse na udział w nim ma 720 osób. M.in. o tym projekcie dziś powiemy.
Uczelnie, które tworzone były wiele lat temu nie zawsze mają wnętrza przystosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. A nawet jeśli nie mają braków w infrastrukturze, to mogą wprowadzać dalsze udogodnienia oraz szkolić swoją kadrę i personel do pracy z osobami wymagającymi nieco innego traktowania.
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać.
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mają prawo do różnych ulg, świadczeń i zwolnień z opłat, które mogą ułatwić im codzienne życie. Należą do nich m.in. zwolnienia podatkowe, ulgi w transporcie, dostęp do sanatoriów, skrócony czas pracy i wiele innych.
Postępy w rehabilitacji są, ale nadal potrzeba czasu i pieniędzy. W "Bez barier" wracamy do historii Ewy z Białegostoku - uroczej dziewczyny, która miała poważny wypadek i walczy o powrót do sprawności.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska