Radio Białystok | Magazyny | Bez barier | Ośrodek Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Jego intensywność i skala są różne, ale co ważne z autyzmem, bo o nim mowa, można funkcjonować w społeczeństwie pod warunkiem, że jest dobrze zdiagnozowany, a terapia jest prowadzona prawidłowo.
W najbliższą sobotę (2.04) przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a w audycji odwiedzamy działający w Białymstoku Ośrodek Szkolno - Terapeutyczno - Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu.
10 lat temu było tam niespełna 30 uczniów i placówce groziła likwidacja. Dziś Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie to 200 uczniów i 35 nauczycieli. Są oddziały przedszkolne i mnóstwo zajęć dodatkowych: sportowych i artystycznych.
Dziś w audycji "Bez barier" można wysłuchać historii kolejnych chorych osób, które biorą udział w projekcie "Zobacz więcej", tym bardziej, że uczestników tego projektu będzie można spotkać już w najbliższą niedzielę (28.05) na ulicach Białegostoku.
W Polsce żyje, według różnych statystyk, od pięciu do siedmiu milionów osób z niepełnosprawnościami.
Depresja to choroba mózgu, choć mylnie lub potocznie nazywana jest chorobą duszy. Jest jedną z przyczyn niepełnosprawności. W audycji "Bez barier" osoby, które zmagają się z tą chorobą opowiedzą swoje historie.
Niepełnosprawność nie jest tylko wtedy, gdy ją widać. Warto więc o tym mówić, pokazywać jak chorzy radzą sobie z różnymi problemami.
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” w Białymstoku jest organizacją działającą na rzecz środowiska osób niesłyszących i niedosłyszących. Powstało w 2011 r. z inicjatywy ludzi, którym bliskie są problemy środowiska osób z wadami słuchu.
Celem tej inicjatywy było przybliżenie spraw związanych z autyzmem i zachęcenie nauczycieli, by przeprowadzili w swoich klasach specjalne lekcje. W Białymstoku rodzice dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnością, a także specjaliści wzięli udział w konferencji "Zaświeć się na niebiesko".
Nadchodzący miesiąc, czyli kwiecień, to miesiąc wiedzy na temat autyzmu.
Prowadzący:
Aneta Gałaburda