Radio Białystok | Magazyny | Bez barier | Dlaczego kobiety z niepełnosprawnościami badają się tak rzadko?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Szacuje się, że na 1,5 mln kobiet z niepełnosprawnością w Polsce przypada 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb. 22 proc. tych kobiet nigdy nie było u ginekologa, a 64 proc. przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego.
Tak wynika z badań przedstawionych w kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie". Właśnie o niej mówimy w audycji.
Rozmawiamy też o tym, jak pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest też relacja z II Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku w tenisie stołowym.
W naszym regionie trwają ferie zimowe. Również w szkołach, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada zmiany m.in. w zakresie prawa do pracy w przypadku opiekunów osób z niepełnosprawnościami bez utraty świadczenia. Ma to polegać nie tylko na odblokowaniu możliwości pracy przy zachowaniu świadczenia, ale także na dodatkowym wsparciu asystenta, gdy opiekun podejmie pracę.
Współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi oraz podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania.
Ta placówka przystosowana jest do sprawowania całodobowej opieki. Przy ul. Baranowickiej w Białymstoku mieszka 270 osób niepełnosprawnych intelektualnie. To dzieci, młodzież i dorośli, a w filii w Bobrowej - 36 osób przewlekle chorych psychicznie. W audycji odwiedzamy Dom Pomocy Społecznej.
Dużo mówią o aktywności osób z niepełnosprawnościami, starają się zmienić postrzeganie takich osób. Promują ich aktywność, mówią o seksualności i wspierają rozwój medycyny skierowanej do osób z niepełnosprawnościami.
W dwóch lokalizacjach Uniwersytetu w Białymstoku ustawiono mapy tyflograficzne w językach: polskim i angielskim, z uwzględnieniem alfabetu Braille’a. Oznaczone są na nich budynki, ścieżki komunikacyjne, parkingi i tereny zielone.
To czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, również w placówkach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Praca wre m.in. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim.
Tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami to: "Praca i pasja".
To nie tylko okazja do rywalizacji z innymi, ale też, by porozmawiać i zdobyć nowe umiejętności. Dziś w audycji "Bez barier" relacja z zawodów Polish Open Osób Niepełnosprawnych w Strzelectwie Sportowym, które odbyły się w Białymstoku.
Prowadzący:
Aneta Gałaburda