Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

6 grudnia 2023

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com



0:00
0:00
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Celem tej inicjatywy jest przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej czy nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, a także pomoc we włączaniu w życie społeczne. Co roku w grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 

Z tej okazji odbywają się różne inicjatywy, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. I o jednej z takich inicjatyw, która miała miejsce na Uniwersytecie w Białymstoku, powiemy w tym odcinku Bez barier.


Zespół Szkół Specjalnych w Grajewie


Zespół Szkół Specjalnych w Grajewie jest drugim domem dla ponad 140 uczniów. Znajdują w nim opiekę od przedszkola, przez szkołę podstawową do średniej.



Od diagnozy do dorosłości - porozmawiajmy o spektrum autyzmu


Choć w przestrzeni publicznej temat autyzmu pojawia się coraz częściej, wiele osób wciąż obawia się diagnozy.



Fundusze na Opiekę Wytchnieniową w województwie podlaskim


3 miliony 200 tysięcy złotych z rządowego programu Opieka Wytchnieniowa trafi w 2025 r. do 42 samorządów w województwie podlaskim na wsparcie rodzin w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami.



Suwalczanie na Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Turynie


Za nami Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Turynie. Z Polski pojechało na nie 32 zawodników, którzy zmagali się w pięciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biegach na rakietach śnieżnych, unihokeju i łyżwiarstwie szybkim.



Koncerty w ramach projektu "inteGRAmy"


Od kilku lat Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży włącza w swoje artystyczne działania osoby z niepełnosprawnością. I to nie tylko jako publiczność, ale coraz śmielej zaprasza takich - nawet nieprofesjonalnych - artystów, również na scenę.



Projekt "Rehabilitacja + aktywizacja = powrót do pracy"


Poprawa jakości życia i możliwości zatrudnienia mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego, którzy są zagrożeni wykluczeniem z rynku pracy z powodu problemów zdrowotnych. To główne cele projektu "Rehabilitacja + aktywizacja = powrót do pracy". Szanse na udział w nim ma 720 osób. M.in. o tym projekcie dziś powiemy.



Uczelnie dla osób z niepełnosprawnościami


Uczelnie, które tworzone były wiele lat temu nie zawsze mają wnętrza przystosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. A nawet jeśli nie mają braków w infrastrukturze, to mogą wprowadzać dalsze udogodnienia oraz szkolić swoją kadrę i personel do pracy z osobami wymagającymi nieco innego traktowania.



Niepełnosprawność i niezdolność do pracy


Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać.



Jakie ulgi, przywileje i świadczenia przysługują osobom z niepełnosprawnościami


Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mają prawo do różnych ulg, świadczeń i zwolnień z opłat, które mogą ułatwić im codzienne życie. Należą do nich m.in. zwolnienia podatkowe, ulgi w transporcie, dostęp do sanatoriów, skrócony czas pracy i wiele innych.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Areta Topornicka
Paweł Wądołowski
Edyta Wołosik



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok