"SPRZEDAJ LODÓWKĘ I JEDŹ DOOKOŁA ŚWIATA" Kacper Godycki-Ćwirko

20 października 2013, 19:32

sprzedaJ LODÓWKĘ.jpg
sprzedaJ LODÓWKĘ.jpg

Ta książka jest jak wirus , którym każdy chciałby się zarazić.
Anita Werner

Kacper Godycki-Ćwirko był człowiekiem, który marzył i który umiał swoje marzenia spełnić. Była
w jego marzeniach pasja i odwaga, a w nim samym – siła, która pozwoliła je zrealizować. Ruszył
w świat prosto zza biurka korporacji, po zaledwie dziewięciu dniach przygotowań, by uczynić swoje życie szczęśliwszym i lepszym.
Zwiedził najdalsze zakątki świata, korzystając z wszystkich możliwych dostępnych środków transportu. Odwiedził cztery kontynenty oraz szesnaście krajów (USA, Meksyk, Peru, Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Chile, Boliwia, Wyspy Wielkanocne, Polinezja Francuska, Nowa Zelandia, Australia i RPA). Zmarł w 2012 roku podczas podróży po Afryce.
Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata to książka, która pokazuje, że marzenia są po to, żeby je spełniać. I że każdy może wyruszyć w drogę ku swoim pragnieniom.
W sekundzie postanowiłem wyjechać. Od wielu miesięcy żyłem podróżą. Przygotowywałem się do tego
i nie mogłem myśleć już o niczym innym. Doszedłem do granic i postawiłem wszystko na jedną kartę. Przez kilka miesięcy okrążyłem kulę ziemską poznając wspaniałe, magiczne i trudno dostępne miejsca. Poznałem wielu niesamowitych ludzi, którzy pomogli mi nauczyć się więcej o sobie i o świecie, w którym żyjemy.
Kacper Godycki-Ćwirko

FRAGMENT KSIĄŻKI:
Podróże kształcą, to stara prawda. Nie ma więc co zwlekać, tracić najlepsze lata naszego życia, lepiej od razu je zmieniać, uczyć się i rozwijać. Możliwe, że wyrwanie się na kilka miesięcy z ram, jakie sobie
narzuciliśmy, zmieni następne dekady, jakie są jeszcze przed nami.
Jak zatem zaplanować podróż bez standardowych drogowskazów?
Przede wszystkim potrzeba nam swobody w jej planowaniu i co najmniej trzy, cztery miesiące wolnego czasu. Bilet dookoła świata można kupić za cenę przelotu w dwie strony z Europy do Sydney. Co jednak można zrobić z dwoma tygodniami w Australii? Niewiele. Trzy dni zajmą nam przeloty, jeden dzień stracimy, odsypiając różnicę czasu, zostaje nam zatem dziesięć dni. Nerwowo planujemy dalej: trzy na Sydney, dwa na plaży, dzień na wycieczkę do buszu. Zostają cztery doby. Nawet jeżeli dodamy tydzień, to niewiele, zważywszy niewyobrażalne australijskie odległości. Wracamy do domu zmęczeni, znów musimy odsypiać, niewiele widzieliśmy, a wydaliśmy fortunę. Na bilet, na przejazdy, hotele, taksówki, transfery, szybkie jedzenie, drogie restauracje, pobieżne zwiedzanie. A nie przeżyliśmy właściwie prawie nic, no, chyba że nas po drodze okradziono.
Moją podróż dookoła świata wymyśliłem tak, żeby pojechać tam, dokąd zaprowadzi mnie wyobraźnia, stawiająca pytania o żyjących w danym miejscu ludzi, ich tradycje i o to, jak żyją, co jedzą, piją, jak spędzają dzień, jakie mają nawyki. Chciałem w tym świecie znaleźć przestrzeń, która najbardziej odpowiadałaby mojej wizji miejsca idealnego. Postanowiłem pomieszkać kilka tygodni na znanym już mi wybrzeżu Jukatanu. To, ile ich będzie, miało zależeć od mojego samopoczucia, pogody i ochoty. Nie wiedziałem, ile czasu zajmie mi wyciszenie się, powrót do życia w rytmie przyrody, a nie zegarka. I kiedy wreszcie spojrzę na siebie z dystansem i dostrzegę to, co naprawdę ważne. Wbiłem więc w mapę pierwszą pinezkę.
Chciałem zobaczyć zachodnią część Ameryki Południowej, bo do tej pory odwiedzałem tylko Brazylię; Andy, boliwijskie pustynie i Cieśninę Magellana. Coś hipnotyzującego było dla mnie w wyspach Pacyfiku, na których postanowiłem odpocząć po przedzieraniu się przez Peru, Boliwię, Chile, Argentynę, Brazylię i Urugwaj. Rysował mi się plan bez planu: „kwarantanna” na Jukatanie, intensywne jeżdżenie, kilkutygodniowy przystanek na Pacyfiku, potem Nowa Zelandia i Australia. Mogę lecieć potem do Azji i przemierzać ją kilka miesięcy lub polecieć do Republiki Południowej Afryki. Koszt był taki sam. Azję zostawiłem sobie jednak na następną podróż. Postanowiłem, że pokonam ją na motorze.
Musiałem się jakoś dostać z Europy do Meksyku, najkorzystniej wychodziło przez Miami. Niech będzie, zawsze chciałem poświęcić trochę czasu na Florydę. Zaznaczyłem parę dni w kalendarzu. Sprawdziłem, czy mam wszystkie wizy, i zacząłem optymalizować koszty biletu. Wybierałem najkorzystniejsze trasy, planowałem, jak omij ać szczyty sezonu turystycznego (wylecieć z Rio przed karnawałem, dotrzeć na Polinezję Francuską tuż po huraganach a jeszcze przed turystami, by opuścić RPA zaraz przed mistrzostwami świata w piłce nożnej). Po kilkunastu godzinach miałem główną trasę: Wrocław, Frankfurt, Miami, Cancun, Lima, Sao Paulo, Buenos Aires, Santiago, Rapa Nui, Tahiti. Tu daję sobie pięć tygodni na dotarcie przez dzikie wyspy Pacyfi ku do Auckland w Nowej Zelandii. Stamtąd Sydney, Johannesburg, Kapsztad, Londyn, Frankfurt i Wrocław.
Po nieprzespanej nocy kupowania biletów przez internet byłem z siebie dumny. Zamknąłem się w kwocie poniżej jedenastu tysięcy złotych, mimo że właśnie zbliżało się Boże Narodzenie i ich ceny szybowały w górę. Tego dnia jedenaście tysięcy kosztował na przykład bilet na Sylwestra na Bali. Potrzebowałem jeszcze kilku wewnętrznych przelotów, ale wszędzie są tanie linie lotnicze, więc zupełnie się tym nie przejmowałem. W Ameryce Południowej bilet na samolot wychodzi czasem taniej niż za autobus. Poza tym nigdzie się nie spieszyłem. Mogłem nawet jechać konno, nie ciągnę przecież za sobą kilku sztywnych walizek, a jedynie mały plecak. Zostawiłem sobie zresztą dwa dziesięciodniowe „bufory” na ewentualne opóźnienia.
Postanowiłem, że wiele decyzji będę podejmować na bieżąco. Potem okazało się, że była to najbardziej rozsądna rzecz, jaką mogłem zrobić. Czasem poznawałem w samolocie człowieka, który
opowiadał mi o ciekawych miejscach. Gdy tylko mówiłem, że chodzi mi o „coś interesującego, niesamowitego, nie dla turystów”, moim rozmówcom otwierały się szeroko oczy, policzki pąsowiały, a uśmiech robił się szeroki jak nigdy dotąd. Jeżeli mogłem do tego wszystkiego użyć jeszcze magicznego „Perro Salvaje” wiedziałem w godzinę więcej niż po przeczytaniu wielu przewodników. Tak przebyłem grubo ponad siedemdziesiąt tysięcy kilometrów. I dziś wiem na pewno, że liczy się przede wszystkim samodzielne odkrywanie świata, przecieranie własnych ścieżek, zdobywanie nowych doświadczeń i świadomość, że w pełni wykorzystało się każdą sekundę życia. Świat staje się globalną wioską, ale ludzie nadal w każdym zakątku Ziemi są inni. W podróżowaniu to właśnie oni są dla mnie jedynym drogowskazem, nimi liczę przebyte kilometry.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok