"Zbłocona" Joyce Carol Oates

12 marca 2014, 10:15

zbłocona.jpg
zbłocona.jpg

Każda powieść wybitnej amerykańskiej pisarki, od lat umieszczanej w czołówce listy kandydatów do Nagrody Nobla, stanowi dla nas niezwykłą przygodę i wyzwanie. „Zbłocona” (w oryginale „Mudwoman”) zaskakuje już samym tytułem, a błoto, oblepiające bohaterkę, należy rozumieć tyleż dosłownie, co w przenośni. W błotnistym rozlewisku rzeki, w które wrzuciła ją szalona matka – fanatyczka religijna, przywalając gałęzią, dziewczynka miała umrzeć. Uratowana cudem i adoptowana przez małżeństwo kwakrów, M.R. wychowywana była tyleż w duchu idealistycznym, co w charakterystycznym kwakierskim poczuciu, że należy przepraszać za nie swoje winy i minimalizować konflikty. Ta zasada stanie się przyczyną jej problemów tak w życiu osobistym jak zawodowym. Dorosłe życie ponownie „zbłoci” M.R. ze wszystkich stron…

Z pozoru Oates kreśli wnikliwy, wyrafinowany psychologicznie portret kobiety sukcesu, bo tak postrzegana jest M.R. w swoim środowisku, gdy zostaje pierwszą w historii kobietą – rektorem prestiżowego uniwersytetu. W rzeczywistości jednak owa kobieta sukcesu jest wciąż niepewna wartości swego życia. Na przeszkodzie stają jej zarówno upiorna przeszłość, strzępy wspomnień z wczesnego dzieciństwa i próba wyjaśnienia, co i dlaczego się wówczas stało, oraz teraźniejszość, pełna niechcianych wrogów i zaskakujących sytuacji. M.R., filozofka zajmująca się etyką, przy pomocy całej dostępnej jej wiedzy próbuje analizować, co przytrafia się jej, innym i całej Ameryce, uwikłanej w kolejną agresywną wojnę (z Irakiem). Feministka o antywojennych, rzecz jasna, poglądach, zapłaci za swą postawę bardzo wysoką cenę.

W życiu osobistym M.R. przeżywa wieloletni związek z Andre, starszym od siebie, żonatym astronomem, nie chcąc do siebie dopuścić myśli, że prawdopodobnie jest dla niego jedną z wielu. Na uniwersytecie zostaje wplątana w dziwną historię niejakiego Alexandra Stirka, zaburzonego emocjonalnie studenta, geja, konserwatysty i katolika, który sprowokuje z nią dziwną rozmowę, potajemnie ją nagra i będzie chciał wykorzystać, a potem podejmie próbę samobójczą. Coraz bardziej osaczona M.R. zacznie śnić koszmary… Profesor nauk politycznych, Kroll, z którym przed laty miała krótki romans, obecnie jej konserwatywny przeciwnik, torpedujący różne inicjatywy, przypomni M.R. słynny aforyzm Hobbesa, że życie jest paskudne, brutalne i krótkie. Czy, wbrew sobie, będzie musiała w to wreszcie uwierzyć?

Arcydzieło Oates, brawurowo napisane, dynamiczne, pełne niepokojących refleksji i zaskakujących gestów bohaterów, łączy powieść psychologiczną, obyczajową, społeczną, polityczną i rozrachunkową, będąc też swoistym wariantem powieści kampusowej, ironicznym, choć w tym przypadku niezabawnym. „Zbłocona” to także przenikliwe studium samotności i rzecz o tym, że są tematy niedostępne filozofii, tematy nagie, obnażone – jak groteskowe bijące serce, którego nie wyrażą żadne słowa.


O autorce:
Joyce Carol Oates należy do grona najznakomitszych i najsławniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, słynie jako autorka bezkompromisowych powieści psychologicznych i mistrzyni suspensu. Od kilku lat wymieniana na liście kandydatów do Nagrody Nobla, w ubiegłym roku znalazła się na drugim miejscu noblowskiego rankingu. Autorka wielu bestsellerów (m.in. „Moja siostra, moja miłość”, „Blondynka”, „Wodospad”, „Rodzina Mulvaneys”, „Opowieść wdowy”) zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. National Book Award (za „Onych”, pięć innych książek Oates było nominowanych do tej nagrody), Prix Femina (za „Wodospad”), National Medal of Humanities, National Book Critics Circle Ivan Sandrof Lifetime Achievment Award, nagrodę PEN Clubu/Malamud Award for Excellence in Short Fiction oraz trzy nominacje do nagrody Pulitzera. Joyce Carol Oates jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Princetown, a od roku 1978 członkinią Amerykańskiej Akademii Literatury i Sztuki. W roku 2003 wyróżniono ją Commonwealth Award za zasługi w dziedzinie literatury, a w roku 2006 nagrodą Chicago Tribune za całokształt dorobku.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok