Z osobą bohatera "Kolekcjonera światów", brytyjskiego podróżnika Richarda Francisa Burtona (1821–1890), Ilja Trojanow zetknął się już w dzieciństwie, spędzonym w Nairobi. Zafascynowany tą postacią, po dwudziestu latach wyjechał do Bombaju, by zaczynając od tego miasta, podążyć śladami Burtona i napisać o nim książkę. Tak właśnie powstała niesłychanie barwna, beletryzowana biografia tego ekscentryka, poszukiwacza przygód, szpiega, dyplomaty, podróżnika, odkrywcy, antropologa, geografa, lingwisty, tłumacza, mistrza fechtunku i erotomana, niestrudzenie próbującego pojąć i oswoić kolejne obce kultury, w które wnikał – w myśl owidiańskiej zasady: omne solum forti patria est (mężnemu każdy kraj jest ojczyzną). Był człowiekiem niezliczonej ilości talentów i niezwykłej wprost odwagi, a we wszystkim, co robił, zawsze pragnął dotknąć granic niemożliwego lub przynajmniej niedozwolonego. Wyrafinowana kompozycyjnie, kipiąca orientalnym bogactwem języka powieść wprowadza nas w widziane oczami Burtona tajniki hinduizmu, islamu i afrykańskich wierzeń, pozwala udać się wraz z nim w głąb Afryki na poszukiwania źródeł Nilu, a także w głąb sufickich mądrości, odsłaniających najgłębszą prawdę o istnieniu. Dzięki narracyjnemu mistrzostwu Trojanowa w trakcie lektury wręcz namacalnie odczuwamy rozpaczliwy, niedający się niczym zaspokoić głód poznania, jakim naznaczona była pełna dramatycznych zakrętów podróż Francisa Burtona przez życie, Życie pojmowane jako nieustające definiowanie na nowo swojej tożsamości kulturowej i tożsamości jako człowieka.
Nota o autorze:
Ilija Trojanow urodził się w 1965 r. w Sofii. W 1971 r. jego rodzina uzyskała status uchodźców politycznych w Republice Federalnej Niemiec. Rok później Trojanow wyjechał wraz z rodziną do Kenii. Studiował prawo i etnologię w Paryżu i Monachium. W latach 2003-2007 mieszkał w Kapsztadzie, w 2007 przeniósł się do Wiednia.
Jest powieściopisarzem, eseistą, tłumaczem i wydawcą literatury bułgarskiej i niemieckiej.
Za swą twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród – w roku 2006 nagrodę Targów Książki w Lipsku za Kolekcjonera światów, który znalazł się również w finale nagrody Deutscher Buchpreis. W 2010 Trojanow został laureatem nagrody literackiej Würth-Preis.
Jego powieść "Die Welt is groß und Rettung lauert überall" stała się podstawą scenariusza znanego również w Polsce filmu Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem (2008).
W ostatnich latach ukazało się w Niemczech wiele utworów Trojanowa, między innymi Oberammergau. Richard F. Burton zu Besuch bei den Passionsspielen oraz Eis Tau. Ta ostatnia książki ukazała się także języku francuskim (Des oiseaux couleur de soufre, Buchet Chastel, 2012).
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska