Bliski Wschód i czasy wyprawy krzyżowych oczami obu wojujących stron.
Spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata islamu – imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski i północny Irak do wschodniej Turcji. Ten „syn rodziców, którzy nie należeli do szlachty, ale nie mieli też korzeni plebejskich, pośledniego urodzenia”, jako władca obdarzony w równej mierze talentem, jak i szczęściem, stał się legendą.
Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów – tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan – postać niezwykle barwna i fascynująca – wyrasta dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.
To pierwsza oryginalna, polska praca na temat tej postaci. Saladyn to ważny element barwnej mozaiki, jaką stanowią nie tylko historia Bliskiego Wschodu czy historia krucjat, ale także dzieje stosunków świata muzułmańskiego z chrześcijańskim Zachodem. Autor, co jest niezwykle cenne, sięgnął po teksty źródłowe spisane przez ludzi blisko związanych z samym Saladynem. Dzięki temu poznajemy nie tylko historie z pól bitewnych, ale także rozmaite, mało znane momenty z życia wojownika. Jest w tej książce Saladyn nie tylko Wielkim Bohaterem Arabów, Muzułmanów i Kurdów, ale także zwykłym człowiekiem z jego słabościami i codziennymi problemami. Naprawdę, warto ożywiać historię co jakiś czas, tak, jak to zrobił P. Solecki.
prof. Marek Dziekan, Katedra Islamistyki i Arabistyki, Uniwersytet Warszawski
Opisanie i zanalizowanie bogatego życia, osobowości i wyjątkowo aktywnej działalności Saladyna, z uwzględnieniem skomplikowanego tła, jakim była epoka krucjat, stanowi przedsięwzięcie ze wszech miar tytaniczne. Przed ponad stu laty zmierzył się z nim brytyjski pisarz i historyk Stanley Lane-Poole. Od tego czasu badania historyczne na rzeczony temat uległy rozwinięciu i znacznemu wzbogaceniu. I właśnie to nowe spojrzenie znajduje pełne odbicie w książce Saladyn i krucjaty. Efektem jest nie tylko błyskotliwe ujęcie tematu, ale przede wszystkim oparcie go na solidnej podstawie źródłowej, zawierającej rzadko wykorzystywane w naukowym pisarstwie Zachodu źródła arabskie.
dr hab. prof. nadzw. Marek Olędzki, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki
O autorze:
Piotr Solecki - wychowanek I LO w Łodzi im. Mikołaja Kopernika, Ukończył UŁ na kierunkach politologia oraz historia , laureat ogólnopolskiego konkursu Primus Inter Pares (2010) obecnie nauczyciel historii. Interesuje się historią powszechną, szczególnie okresem wypraw krzyżowych oraz historią Stanów Zjednoczonych. Lubi grać na fortepianie, śpiewa operowo oraz gra w siatkówkę.
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska