„Toskania, Umbria i okolice. Przewodnik subiektywny” Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg

24 marca 2009, 22:11

O Toskanii, ikonie Włoch można pisać bez końca. W trzeciej edycji przewodnika, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, autorzy wracają do ukochanego regionu i odwiedzając miejsca znane, odkrywają nowe zakątki Toskanii. Sumą ich wypraw jest najnowsze wydanie autorskiego przewodnika, zaktualizowane i rozszerzone o nowe zdjęcia oraz informacje.

Fenomen Toskanii, w której „jest milej, przyjemniej, lepiej niż gdziekolwiek indziej” zdaniem autorów wynika z tego, że „Toskania jest zgodna z naturą”. Zachwyt nad pięknem toskańskiego krajobrazu, stylem życia, smakiem potraw, architekturą wypełnia ten szczególny przewodnik. Autorzy, wytrawni pasjonaci, dają czytelnikowi nie tylko praktyczne porady turystyczne, ale także wysmakowaną opowieść o toskańskim dolce vitae. Subiektywny przewodnik daje szansę na poznanie Toskanii, jakiej nie zapewni turystyczne abc regionu. Goławska i Lindenberg zabierają czytelnika w podróż z dala od utartych szlaków zwracając uwagę na urodę miejsc pobocznych, smak niepozornych knajpek i piękno rzadko odwiedzanych kościołów.

Wiedza i pasja autorów sprawiają, że „Toskania, Umbria i okolice...” jest praktycznym przewodnikiem budzącym zaufanie od pierwszej strony. Autorzy konfrontują informacje z klasycznych przewodników po Włoszech z własnymi obserwacjami i doświadczeniami. Książkę otwiera część zawierająca sprawdzone sposoby na zorganizowanie wyjazdu oraz pomocne rady dotyczące pobytu na miejscu. Autorzy przestrzegają przed złymi lokalami polecając wyjątkowe miejsca. Objaśniają pomocne zwroty i słówka, które warto znać. Podpowiadają co zwiedzać, w jaki sposób planować uczulając na typowe problemy turysty. A wszystko to ilustrują zabawnymi anegdotami z własnych pobytów. Ich doświadczenie jest cenną nauką.

W drugiej części, poświęconej poszczególnym regionom, Goławska i Lindenberg proponują sposoby oraz trasy zwiedzania. Unikają nudy, schematów i przeciążenia stawiając na głębię doświadczeń, pozwalającą delektować się toskańskim stylem życia. O wyższości subiektywnego przewodnika po Toskanii i Umbrii nad typowymi książkami turystycznymi decyduje też sensualny opis bogaty w szczegóły, które sprawiają, że podczas lektury można poczuć i zobaczyć charakterystyczne zamglone światło toskańskiego słońca, morze czerwonych dachówek oraz senne koty wylegujące się dookoła. W ten oto sposób przewodnik Goławskiej i Lindenberga jest nie tylko wiarygodnym źródłem informacji, podpowiedzią jak zaplanować urlop, ale też pasjonującą opowieścią o toskańskim smaku życia, którego można doświadczać bez końca.

ANNA MARIA GOŁAWSKA – ur. w 1974 r., poetka. Studiowała polonistykę w Lublinie. Debiutowała tomikiem „Sumienna rzeźniczka” (Biblioteka Śladu, 2003 r.). Interesuje się głównie literaturą oraz internetem, uczestniczyła w powstawaniu serwisu poetyckiego www.nieszuflada.pl, prowadzi witrynę lubelskiego kwartalnika literackiego „Akcent”. W planach ma wydanie drugiej książki poetyckiej, a w dalszej przyszłości powieści. Pierwszy raz pojechała do Włoch w roku 1990 r. i wróciła mocno oszołomiona. Była też we Francji, na Cyprze, jeździła autostopem po Polsce, odwiedzała wybrzeże Adriatyku, Kalabrię i kilkukrotnie Toskanię. Lubi zwierzęta – psy i koty są obecne w jej życiu od wczesnego dzieciństwa.

GRZEGORZ LINDENBERG – ur. 1955 r., socjolog (doktorat UW, 1985 r.), studiował też psychologię. W młodości wychowawca w przedszkolu, asystent na UW i stypendysta na Harvardzie. Od 1989 r. menadżer i redaktor w mediach („Gazeta Wyborcza”, „Super Express”) i firmach internetowych (Supermedia, Ecard), od 2001 r. konsultant wydawnictw. Gra na giełdzie. Był w USA, Hong Kongu, Indonezji, Tajlandii, Tunezji, Turcji, Rosji i 14 krajach Europy. Od kilku lat jeździ wyłącznie do Toskanii, bo uważa, że wszystko tam jest dobre, a razem tworzy to doskonałość. Interesuje się terroryzmem islamskim. Słucha muzyki klasycznej, czyta dużo pism i trochę książek. Rzadko ogląda telewizję. Raz w roku jeździ niezbyt forsownie na nartach. Bardzo lubi koty, psy również.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok