"Wyzwolenie zwierząt" Peter Singer

13 października 2018, 17:46

ksiazka
ksiazka

Książka, która rozpoczęła rewolucję i zainicjowała powstanie ruchu obrońców praw zwierząt.
W 1975 roku, wraz z ukazaniem się "Wyzwolenia zwierząt" w Stanach Zjednoczonych, miliony ludzi poznało szokującą skalę wykorzystywania zwierząt – na fermach przemysłowych i w laboratoriach. Peter Singer, analizując ludzkie okrucieństwo, wskazywał na rodzaj „etycznej ślepoty” i wzywał do działania. Dowodził, że wszystkie istoty zdolne do cierpienia zasługują na równe traktowanie i że jedynym sensownym traktowaniem zwierząt – w tym i ludzi – jest takie, które maksymalizuje dobro i minimalizuje cierpienie.
Dziś nastawienie do zwierząt w dużej mierze się zmieniło, ale ciągłe znęcanie się nad nimi w fabrykach mięsa i używanie ich jako narzędzi do badań pokazują, że podstawowe idee Singera wciąż obowiązują. Jak jasno dowodzi w przedmowie Yuval Noah Harari, ta książka jest tak samo aktualna i ważna jak w dniu, w którym została napisana.
Ważny i przekonujący apel do sumienia, uczciwości, przyzwoitości i sprawiedliwości. Wyzwolenie zwierząt to lektura obowiązkowa dla przekonanych i sceptyków.

Biblia ruchu wyzwolenia zwierząt.
„Independent on Sunday”

Ważny i odpowiedzialny tekst. Każdy powinien go przeczytać.
Richard Adams, autor Wodnikowego Wzgórza

Po przeczytaniu Wyzwolenia zwierząt zdałam sobie sprawę, że w taki sam sposób, w jaki rasistowskie i seksistowskie poglądy pozwoliły na dyskryminację mniejszości i kobiet, szowinizm gatunkowy pozwolił przypisać zwierzętom niższy status i traktować je nie jako jednostki, ale jako przedmioty i środki do spełniania naszych kaprysów.
Ingrid E. Newkirk, prezeska PETA

Wywód Singera jest chłodny i pozbawiony emocji, argumenty zaś ostre i przerażające, ponieważ autor nie opiera się na osobistych, religijnych ani abstrakcyjnych zasadach filozoficznych, tylko na stanowiskach moralnych, które większość z nas akceptuje.
„The New York Times Book Review”

Nie jest to wyłącznie opis tragicznego losu zwierząt. To jasny i klarowny wywód filozoficzny na temat źródeł naszego szowinizmu gatunkowego i przedmiotowego traktowania zwierząt. Singer pisze spokojnie, bez zacietrzewienia, stara się wyraźnie apelować nie do emocji, lecz rozumu, mocno przeciwstawia się też aktom przemocy, na jakie porywali się nieraz najbardziej wojowniczy obrońcy praw zwierząt.
Sławomir Zagórski, „Gazeta Wyborcza”

O autorze:
Peter Singer (ur. 1946 w Melbourne) – najsłynniejszy współcześnie żyjący filozof, obwołany przez amerykański „Times” jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Profesor University Center for Human Values i Uniwersytetu Princeton. Wykładał m.in. na Oxfordzie, Uniwersytetach Nowojorskim, Colorado, Kalifornijskim i Monash. Wyzwolenie zwierząt przyniosło mu międzynarodową sławę. Jest autorem i współautorem wielu innych książek, m.in. Dzieci z probówki, Etyka a to, co jemy, Etyka praktyczna, Jeden świat, O życiu i śmierci, Przewodnik po etyce, W obronie zwierząt i Życie które możesz ocalić. Jest założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Bioetycznego, a także współinicjatorem (wraz z Paolą Cavalieri) Projektu na rzecz Dużych Małp Człekokształtnych.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS







"Mądrość wilków" Elli H.Radinger

Nowa propozycja Wydawnictwa Czarna Owca





"Kalendarz z dziewuchami" Adriana Johnson

Nowa książka od Znaku i S-ki





"Tęsknota we mnie" Sheila Walsh

Nowość wydawnicza z Wydawnictwa Świętego Wojciecha



"Tatuaże na sercu" Gregory Boyle

Nowa książka z Wydawnictwa Świętego Wojciecha





"Historie dziwnych samotności" Marta Mazuś

Nowość od Wielkiej Litery







"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" Frank Baum

Książka dla najmłodszych od Wydawnictwa Dwie Siostry



"Więź" Anna Lewicka

Nowa książka z Wydawnictwa Jaguar



"Wymiatasz!" Matthew Syed

Nowość książkowa Wydawnictwa Insignis





"Mnich" Tadeusz Bartoś

Wydawnictwo Marginesy poleca



"Doktorzy z piekła rodem" Vivien Spitz

Poleca Wydawnictwo Replika



„Rozwód w Budzie” Sándor Márai

Wydawnictwo Czytelnik proponuje



"Jajko" Britta Teckentrup

Nowa książka dla najmłodszych od Wydawnictwa Agora




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok