„Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” Jacek Bartosiak

17 października 2018, 07:49

ksiazka
ksiazka

Świat znalazł się na krawędzi zmian, które ukształtują nowy porządek XXI wieku. Dynamika globalnych przeobrażeń wymusi na nas konieczność zrozumienia na nowo znaczenia przestrzeni, w której żyjemy – obszarów położonych w sąsiedztwie, jak i tych pozornie dalekich, ale które wpływają na sukces lub porażkę Rzeczpospolitej.
Wiele przyczyn skłaniało do napisania tej osobistej książki. Jest ona wynikiem refleksji, rozmów, spotkań, symulacji i gier wojennych, licznych podróży za Atlantyk i nad Pacyfik, do Ameryki i przez masy lądowe Eurazji. Po to, by zrozumieć położenie Polski. W czasie, przestrzeni i geostrategii – mówi Jacek Bartosiak.

Geopolityka i geostrategia. Realność i konieczność.
W pierwszym rozdziale swojej obszernej monografii Jacek Bartosiak opisuje zmieniające się geopolityczne otoczenie państwa polskiego w XXI wieku. Autor wyjaśnia zachodzące zjawiska, których jesteśmy świadkami. Przybliża prawa rządzące geostrategią i geopolityką, w tym miękką, jak i twardą siłę, stanowiącą software i hardware geopolityki. Obrazuje system światowy i miejsce Polski na geostrategicznej mapie.

Europa – nasz pępek świata
Druga część publikacji dotyczy systemu światowego oraz Europy w kontekście otoczenia Polski. Pokazuje miejsce Polski na pomoście bałtycko-czarnomorskim w odniesieniu do geopolitycznego teatru na starym kontynencie. Opisuje również geopolityczne zaangażowanie Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Lądowe imperium od Wschodu
Trzeci rozdział autor poświęca największemu państwu Mackinderowskiego Heartlandu – czyli Rosji. Imperium, które „wisi” nad losem Rzeczpospolitej oraz narodów pomostu bałtycko-czarnomorskiego. Jest to najobszerniejszy fragment książki, ponieważ wątek ten determinował los i przyszłość Rzeczpospolitej od zawsze. Rozdział dotyczy m.in. usytuowania geopolitycznego tego ogromnego kraju oraz jego geohistorii,
w tym toczonych konfliktów.
Geografia powoduje, że Rosja musi mieć silny rząd centralny i centralnie sterowany system gospodarczy, inaczej ma tendencję do rozpadu. Zatem Federacja Rosyjska, żeby zapobiec rozpadowi, bezwzględnie musi rozwiązać dwa problemy geopolityczne: utrzymanie imperium oraz utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego. Jednocześnie realizacja jednego celu zagraża utrzymaniu drugiego. Są również dwie odwieczne, kluczowe metody realizacji celów strategicznych Rosji: pierwszy to ekspansja na zachód i południe aż do osiągnięcia bezpiecznej flanki i utworzenia stref buforowych. Drugi zaś to opanowanie niezamarzających portów morskich i oceanicznych, by móc zneutralizować problemy, które ma z infrastrukturą jako mocarstwo lądowe.

Przy opisaniu jednej z dwóch najważniejszych sił oddziałujących na Polskę autor wyszedł od ogromnego obszaru poprzez ukształtowanie terenu i obecność dużych spławnych rzek, klimatu warunkującego słabsze rolnictwo, co miało znaczny wpływ na strukturę społeczną tego olbrzymiego państwa.
Autor przedstawia także historię Rosji poprzez pryzmat geopolityki, co rzuca nowe światło na wiele procesów zachodzących w Rosji oraz wcześniejszym ZSRS. Pokazuje wagę obszarów buforowych, których utrzymywanie jest bardzo ważnym elementem strategii rosyjskiej. Jacek Bartosiak obrazuje szczegółowo politykę Rosji wobec Ukrainy i Białorusi, ale również Niemiec i Chin.
Autor opisuje również rosyjski system sprawowania władzy, w tym funkcjonowanie armii. Przybliża również strategie realizowane przez rosyjską armię oraz rosyjską myśl wojskową.
W rozdziale dotyczącym Rosji, autor poświęca również znaczny fragment Arktyce, opisując realia dotyczącego tego miejsca globu.
Analizując wielką państwową strategię władców rosyjskich na przestrzeni dziejów Rosji widać, że powiedzenie XIX-wiecznego brytyjskiego kolonizatora Cecila Rhodesa, iż „ekspansja jest wszystkim”, pasuje do Rosji jak ulał. Rosja rozszerzała swoje władanie w trzech podstawowych fazach: najpierw rozszerzała się nie w kierunku korytarzy potencjalnych inwazji, lecz z dala od nich po to, by stworzyć reduty chroniące swój obszar rdzeniowy i w ten sposób konsolidując rozwój państwa. (…)

Zewnętrzny hegemon
W kolejnym rozdziale zostaje przedstawiony nadal najważniejszy gracz na światowej scenie geopolitycznej, czyli USA. Jest to wielki hegemon, który zdominował półwysep Europejski w XX wieku. Autor mówi również o tym, jaka może być przyszłość Eurazji w XXI w związku ze słabnięciem Stanów Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone zapewniały przez kilkadziesiąt lat takie światowe dobra publiczne, jak: stabilność, mitygowanie ryzyka lokalnych wojen i konfliktów, przywództwo i ustanawianie egzekwowalnych norm dla systemu otwartej i dynamicznie globalizującej się gospodarki światowej oraz bezpieczeństwo linii komunikacyjnych (przede wszystkim morskich) prowadzących do zagranicznych rynków i surowców. Także działania policyjne na peryferiach systemu w razie prób jego zdestabilizowania (przez np. zjawiska terrorystyczne).
Jacek Bartosiak opisuje szczegółowo, już mijającą, postzimnowojenną transformację układu sił na świecie, jak została utrwalona na kilkadziesiąt lat przez system z Bretton Woods oraz NATO. Przybliża również obecne rozłożenie sił na świecie, w tym zaangażowanie USA w ostatnie konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie, Libii, Gruzji i Somalii. Pokazuje je również w kontekście relacji z Rosją.
Autor prezentuje także USA w kontekście projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

W strefie zgniotu
W tym fragmencie książki autor przybliża kwestie związane ze znajdującą się pod ogromną presją przestrzenią Polski, ulegającą przemożnym wpływom geopolitycznego Lądu i Morza. Pisze
o potrzebie reorganizacji państwa polskiego od wewnątrz i na zewnątrz poprzez poszukiwanie nowej siły.

Polski teatr wojny
Ostatnia część publikacji poświęcona jest polskiemu teatrowi wojny. Autor przedstawia prawidłowości związane z tym zagadnieniem, zarówno w przeszłości - odnosząc się doświadczeń historycznych Polski, szczególnie ze Wschodnim imperium - jak i w przyszłości, ponieważ prawidłowości te są bardzo podobne.

Publikacja ma 872 strony i jest opatrzona kolorowymi mapami.

Aby uzyskać więcej informacji o książce, prosimy o kontakt: promocja@zonazero.pl

O Autorze:

Jacek Bartosiak

Ekspert do spraw geopolityki i strategii, nowoczesnej sztuki wojennej i wojny morskiej, Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego oraz Senior Fellow w Potomac Foundation w Waszyngtonie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Współpracuje na stałe z miesięcznikiem „Nowa Konfederacja”, jest członkiem Rady Budowy Okrętów w Gdyni. W Potomac Foundation oraz w Fundacji Pułaskiego zajmuje się geopolityką, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki.
Na powyższe tematy publikuje i wypowiada się w mediach w Polsce i za granicą. W szczególności interesuje się polityką bezpieczeństwa USA oraz rywalizacji największych mocarstw, w tym kwestiami bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji.
Doktor nauk społecznych, obronił doktorat w Polskiej Akademii Nauk na temat sytuacji geostrategicznej Stanów Zjednoczonych i Chin na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji w kontekście amerykańskiej koncepcji wojny powietrzno-morskiej.
Autor książki „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok