"Poza prawdą" Edyta Kahl-Łuczyńska

22 czerwca 2020, 21:53

Poza prawdą
Poza prawdą

Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. Emocje w czasie ostatniego spotkania nie pozwoliły na wyjaśnienia. Została po nim pustka, dziesiątki pytań i ani jednej odpowiedzi. Życie straciło sens.

Drań, można by rzecz, gdyby nie to, że dla niego decyzja, którą podjął, również oznaczała koniec. Kochał Antoninę i z całego serca nienawidził losu, który zmusił go do tego, by ją zostawić, nie mówiąc prawdy. Nic nie mówiąc, bo prawda, odkąd ją poznał, była jak kamień u szyi skazańca ciągnący go coraz głębiej w dół.

Poza prawdą to debiutancka powieść Edyty Kahl-Łuczyńskiej. Autorka jest wykładowcą uniwersyteckim, ma tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jest historykiem wychowania, logopedą.  W planie ma studia psychologiczne.

Czy jest dla nich nadzieja? A może lepiej, żeby już nigdy się nie spotkali?

Tosię i Adama poznajemy, gdy jadą do jego matki. Ona jest lekko spięta – w końcu nie codziennie poznaje się przyszłą teściową, on pełen uwielbienia dla niej i wiary. Jest między nimi bliskość, o której można marzyć. Jest i chemia. Skąd więc dystans, z jakim traktuje Antoninę matka Adama? Zachowuje się, jakby była jedną z tych kobiet, które pragną zatrzymać syna tylko dla siebie. Ciężko w to uwierzyć, Adam nie wygląda na uzależnionego od matki słabeusza, ale jak każdy ma za sobą przeszłość. Mimo dobrych chęci Tosia zaczyna odczuwać niepokój, zwłaszcza gdy starsza Pani nagle postanawia zakończyć spotkanie. Zdenerwowało ją coś podczas wspólnej rozmowy przy stole. Tosia nie ma pojęcia o co chodzi. Adam zostaje, by zaopiekować się matką i od tamtej pory wszystko zaczyna iść  nie tak.


To nie jest historia o miłości! Poza prawdą to opowieść o losie, który daje lub odbiera, o sprawach, na które nie mamy wpływu. O cierpieniu, stawaniu w obliczu prawdy o sobie i pozbywaniu się złudzeń. To także historia o odwadze, potrzebnej by zaczynać raz po raz od nowa.


Autorka daje bohaterom czas, by mogli dojrzeć. Ich rozstanie jest pretekstem do rozważań nad naturą kobiet i mężczyzn oraz relacji między nimi. Ukazuje emocje i schematy, według których myślimy, przekonania i złudzenia, które pielęgnujemy. Poza prawdą nie jest przy tym powieścią ponurą. Kolorów dodają jej malownicze pejzaże Dolnego Śląska i zapierające dech plenery wybrzeża Chorwacji, smakowite dania, dobre wina i wiele innych elementów, które sprawiają, że ciężko oderwać się od tej książki. Tytułowa prawda pozostaje tajemnicą aż do samego końca powieści.


Fragmenty książki:


Mawiają, że nie jest ważne, jak ludzie się żegnają, jak się rozstają. Ważne, jak żyli ze sobą. Trudno jej było jednak bagatelizować to, co stało się przed chwilą, co usłyszała i czuła w tym momencie. Była bezradna wobec braku porozumienia i woli konstruktywnej rozmowy z jego strony. Najwidoczniej nie chciał pojednania. Nie zamierzał do niej wracać. Jej myśli kotłowały się jak nigdy dotąd. Lawiną spływały na nią niezrozumienia. Uświadomiła sobie, że z dnia na dzień stała mu się zupełnie obojętna, wręcz obca… Chciała, bardzo chciała przypomnieć sobie, co takiego wydarzyło się między nimi na przestrzeni ostatnich miesięcy, że zdecydował o rozstaniu. Niczego jednak się nie doszukała.


Zadziwiające, że mimo własnego bólu, myślała również o Adamie, o tym, jak on się czuje. Ku swemu zdumieniu dostrzegła, że łatwiej było jej szukać teraz winy w sobie niż oskarżać jego. Może za wiele oczekiwała? Może była zbyt egocentryczna? Może życie w partnerstwie takie czasem jest – szare, trudne, nudne? Może powinna była okazać więcej cierpliwości i zrozumienia, zamiast wściekać się i obwiniać go za to, że nie jest jak dawniej? Stawiając te wszystkie pytania, gubiła się w pojmowaniu, co jest przekroczeniem granic, co leży po stronie ludzkich odruchów i rozsądku, a co podyktowane jest zwykłym egoizmem lub tchórzostwem. Wtórował temu lęk, że Adam odszedł naprawdę, i niepohamowana chęć, by to zmienić…


(...)


Wyszedł pospiesznie, myśląc tylko o tym, by stąd uciec, by odjechać jak najdalej.


Kochał ją. Nigdy nie przestał i nawet dzisiejsze zajście nie było w stanie tego zmienić, ale musiał, chciał zachować resztki godności. To jedna z niewielu rzeczy, które pozostały mężczyznom w ich świecie, coraz bardziej deformowanym przez kobiety. Nie pozwoli sobą poniewierać! Nie zasłużył na to. Gdyby była facetem, dostałaby w pysk albo usłyszała „spierdalaj!”, a tak musiał zacisnąć zęby, stulić uszy i wyjść. To pierwsze też zresztą niczego by nie załatwiło, poza ujściem agresji, jaką wzbudzała w nim cała ta sytuacja. Żeby rozwiązać tę sprawę, musiałby wcielić się w jej płeć. Jednakże na poznanie babskiego rozumowania i nauczenie się tych wszystkich trików prowadzenia rozmowy potrzebowałby lat świetlnych, co wcale nie gwarantowało opanowania do końca sztuki wynurzeń. Kobiety czyniły z niej coś na wzór rozbierania i tak już nagiej nagości.


(…)


Wypił łyk i od razu owładnęło go ciepło. Czuł, jak rozprzestrzenia się powoli w jego ciele, dosięgając skroni. Rozgrzana krew zaczęła miarowo pulsować w rytm ciężkiego basu, dokarmiając mózg świeżą dawką rozluźnienia. Witamina W – pomyślał, potrząsając szklanką – na wzmocnienie nerwów, poszarpanych jak gitarowe struny po występie rockowych legend. Uleczy mnie. Jeszcze tylko chwila.


Zamknął oczy, by lepiej poczuć jej działanie. Ciemność jak niezamieszkała planeta, a na niej martwa cisza. Pozbawiona ludzkich dźwięków, nawet jego głosu, była w tym momencie najlepszą muzyką. Wsłuchiwał się w nią dłuższą chwilę, myśląc tylko o tym, by zaszyć się w tym stanie, w swoim wehikule, na tej bezgłośnej planecie, pozostać niezauważalnym dla nikogo, zapomnieć o swoim istnieniu. Byłby to luksus, luksus, na jaki mogą sobie pozwolić tylko półprzytomni obłąkani. Chciał być obłąkany, nie rozpoznawać myśli, osób ani głosów, wyprzeć, kim jest, wymazać całą swoją historię.


Wziął kolejny haust dobrze już rozgrzanego napoju. Skrzywił się, jakby coś ohydnego wlało mu się nagle do gardła. Poczuł ostry smak taniego bimbru i siana. Kilka razy otarł usta językiem, po czym przeciągnął po nich dłonią, ścierając do sucha nieprzyjemną, palącą wilgoć. Potem uniósł dwoma palcami szklankę niczym szkło laboratoryjne z niebezpieczną zawartością i wpatrywał się w nią z obrzydzeniem.


– Ruda, jesteś pusta i pozbawiona wyrazu jak moje życie. Mogę tylko marzyć o lepszym, tak jak o smaku doskonałego trunku w ten wieczór – po czym znów upił trochę z nie mniejszym wstrętem.

Tak. Jego życie w jednej niemal chwili zostało pozbawione szansy na tę niepowtarzalną kompozycję, która ostatecznie decyduje o jego kolorze, smaku i zapachu... Na próżno czekać spodziewanego finiszu… O ile dobrą blended whisky mógł mieć najpóźniej jutro, o tyle w tej drugiej materii nic nie zapowiadało zmiany. Bez Antoniny nigdy już nie uzyska tego cudownego mariażu balansu i harmonii... Będzie tęsknił za nią z poczuciem, że żadna inna mu jej nie zastąpi, nie dopasuje się do niego. W jego bytowaniu pozostanie dziura, wielka i spękana jak dno oka wyschniętego jeziora.


Otępienie przerwał sygnał wiadomości: Gdzie jesteś? Potrzebuję cię. Przyjedź.


(…)


O autorce:

Edyta Kahl-Łuczyńska – marzyła, żeby być stewardessą lub pilotem wycieczek, została pedagogiem. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych . Jest autorką  prac naukowych i artykułów. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół nauczyciela i jego rozwoju, głównie w latach ograniczonej suwerenności Polski 1944-1989. Na co dzień wykłada historię wychowania na Uniwersytecie Zielonogórskim.  Jest również logopedą.  Prowadzi terapię z dziećmi. Rozważa studia psychologiczne.


Pisanie jest jej wielką pasją i katalizatorem emocji. Pisząc, dzieli się ze światem, tym, co, w jej poczuciu ważne, zajmujące, piękne oraz uniwersalne. Jest miłośniczką natury, fotografii, dobrego jedzenia i wina.Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Jazz w Piwnicy pod Baranami" Witold Wnuk

Wyjątkowa książka o historii Summer Jazz Festival w Krakowie. Pełna anegdot, zdjęć i wspomnień- poleca Wydawnictwo Muzyczne PWM"Życie po śmierci" Ks. Wiktor Szponar

„Życie po śmierci” jest pierwszym w Polsce teologicznym śledztwem dotyczącym śmierci klinicznej, w tym doświadczenia NDE, czyli near-death experience. Promuje Wydawnictwo Fronda"Odwet" Gretchen McNeil

Na podstawie tej książki powstał serial, który będzie dostępny na platformie Netflix. Poleca Wydawnictwo Iuvi"Droga szamana" Wasilij Machanienko

„Droga Szamana" to jedna z najlepszych serii LitRPG, gatunku łączącego świat gier i świat literatury. Poleca Wydawnictwo Insignis"Małe Grozy" Łukasza Staniszewskiego- czyli opowieść o tym, jak tworzy się książka i jak można ją ...usłyszeć

Ciekawa rozmowa o tworzeniu opowiadań i brawurowa interpretacja. Zapraszamy do słuchania!"Królowa pszczół" Nina Niralli

Nowość z Wydawnictwa Novae Res"Poza prawdą" Edyta Kahl-Łuczyńska

Nowość z Wydawnictwa Axis Mundi"Szukając diagnozy" Lisa Sanders

Nowość Wydawnictwa Insignis"Kobiety bez diety"

Nowość od Wydawnictwa Burda"Podróż intuicyjna" Michał Szczęśniak

Podróż w dwóch kierunkach: Argenttyna, Anttarktyda, Urugwaj"Mam wątpliwość" Aleksandra Radomska

Nowa książka -propozycja Wielkiej Litery"Matka (prawie) idealna" Kerry Fischer

Historia wielkiej miłości i kłamstwa, które rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami-poleca Wydawnictwo Literackie"Miłość z widokiem na morze. Najpiękniejsze opowieści"

Najciekawsze literatki w zbiorze opowiadań o miłości-poleca Muza„Bez zobowiązań” Magdalena Stachera

Dominacja, manipulacje i seks w odważnym, kobiecym wydaniu- poleca WAB„Czas wolny w PRL” Wojciech Przylipiak

Barwny, pełen anegdot i filmowych cytatów z epoki socrealu reportaż o wypoczynku w Polsce Ludowej.Poleca Muza"Z czego zrobiony jest świat?" Anja Røyne

Fascynujący świat pierwiastków i ich wzmożone wydobycie. Jak wpływa na nasze środowisko i planetę? Wydawnictwo Muza polecaOkultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu.” Michał Krajski

Okultystyczne korzenie światowej rewolucji- książkę wydaje Wydawnictwo Fronda"Telefonistka" Gretchen Berg

Powieść o kobietach, ich rodzinach, sekretach, plotkach, urazach i konfliktach na tle klasowym. Poleca Wydawnictwo Insignis"Dziewczyny z placu" Dominika Buczak

Losy jednej rodziny, wplątanej w tryby historii- opowieść spod znaku Wielkiej Litery"Długi płatek morza" Isabel Allende

Allende wraca do wspomnień, zainspirowana światowym kryzysem uchodźczym. Polecają Marginezy"Wyspa Gozo" Piotr Ibrahim Kalwas

Nowość wydawnicza Wielkiej Litery"Wenecja" Manuela Gretkowska

O podróżach- inaczej. Proponuje Wielka LItera"Rewolucje" Bogusław Janiszewski

Rewolucje” to kolejna po „Murach” książka twórczego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. Promuje Albus"Szaleństwo tłumów" Douglas Murray

Prowokująca i błyskotliwie napisana książka autora bestsellerowej "Przedziwnej śmierci Europy"-przedstawia Zysk i s-ka"Z czego zrobiony jest wszechświat" Anja Røyne

Książka dla ciekawskich. Poleca Wydawnictwo Muza"Kwestia ceny" Zygmunt Miłoszewski

Thriller przygodowy, współczesny spod znaku GW Foksal„Farma pereł” Liza Marklund

Książka jednej z najlepiej sprzedających się autorek szwedzkich kryminałów. Poleca Wydawnictwo Czarna Owca"Kochaj coraz mocniej" Ilona Gołębiewska

Nowa powieść autorki bestsellerowego „Zaczekaj na miłość”. Poleca Muza"Magia polskich ziół" Patrycja Machałek

Życiodajna moc kwiatów, które mijamy na łące- poleca Znak LIteraNowa"Oświęcim. Czarna zima" Marcin Kącki

Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu- pióra Kąckiego. Poleca Znak LiteraNowa"Teściowe muszą zniknąć" Alek Rogoziński

Premiera kryminalnej komedii pomyłek, pełnej zwrotów akcji i czarnego humoru - poleca Wydawnictwo WAB"Z historią na szlaku"

Urlop w Polsce? To możliwe- przekonuje Wydawnictwo CM"Korea Północna. Dziennik podróży” Michael Palin

Kontrowersyjny, niebezpieczny i nieznany świat w opowieści znanego komika i podróżnika -Wydawnictwo Insignis poleca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok