"Poza prawdą" Edyta Kahl-Łuczyńska

22 czerwca 2020, 21:53

Poza prawdą
Poza prawdą

Miłość Adama do Antoniny skończyła się nagle. Odszedł. Emocje w czasie ostatniego spotkania nie pozwoliły na wyjaśnienia. Została po nim pustka, dziesiątki pytań i ani jednej odpowiedzi. Życie straciło sens.

Drań, można by rzecz, gdyby nie to, że dla niego decyzja, którą podjął, również oznaczała koniec. Kochał Antoninę i z całego serca nienawidził losu, który zmusił go do tego, by ją zostawić, nie mówiąc prawdy. Nic nie mówiąc, bo prawda, odkąd ją poznał, była jak kamień u szyi skazańca ciągnący go coraz głębiej w dół.

Poza prawdą to debiutancka powieść Edyty Kahl-Łuczyńskiej. Autorka jest wykładowcą uniwersyteckim, ma tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jest historykiem wychowania, logopedą.  W planie ma studia psychologiczne.

Czy jest dla nich nadzieja? A może lepiej, żeby już nigdy się nie spotkali?

Tosię i Adama poznajemy, gdy jadą do jego matki. Ona jest lekko spięta – w końcu nie codziennie poznaje się przyszłą teściową, on pełen uwielbienia dla niej i wiary. Jest między nimi bliskość, o której można marzyć. Jest i chemia. Skąd więc dystans, z jakim traktuje Antoninę matka Adama? Zachowuje się, jakby była jedną z tych kobiet, które pragną zatrzymać syna tylko dla siebie. Ciężko w to uwierzyć, Adam nie wygląda na uzależnionego od matki słabeusza, ale jak każdy ma za sobą przeszłość. Mimo dobrych chęci Tosia zaczyna odczuwać niepokój, zwłaszcza gdy starsza Pani nagle postanawia zakończyć spotkanie. Zdenerwowało ją coś podczas wspólnej rozmowy przy stole. Tosia nie ma pojęcia o co chodzi. Adam zostaje, by zaopiekować się matką i od tamtej pory wszystko zaczyna iść  nie tak.


To nie jest historia o miłości! Poza prawdą to opowieść o losie, który daje lub odbiera, o sprawach, na które nie mamy wpływu. O cierpieniu, stawaniu w obliczu prawdy o sobie i pozbywaniu się złudzeń. To także historia o odwadze, potrzebnej by zaczynać raz po raz od nowa.


Autorka daje bohaterom czas, by mogli dojrzeć. Ich rozstanie jest pretekstem do rozważań nad naturą kobiet i mężczyzn oraz relacji między nimi. Ukazuje emocje i schematy, według których myślimy, przekonania i złudzenia, które pielęgnujemy. Poza prawdą nie jest przy tym powieścią ponurą. Kolorów dodają jej malownicze pejzaże Dolnego Śląska i zapierające dech plenery wybrzeża Chorwacji, smakowite dania, dobre wina i wiele innych elementów, które sprawiają, że ciężko oderwać się od tej książki. Tytułowa prawda pozostaje tajemnicą aż do samego końca powieści.


Fragmenty książki:


Mawiają, że nie jest ważne, jak ludzie się żegnają, jak się rozstają. Ważne, jak żyli ze sobą. Trudno jej było jednak bagatelizować to, co stało się przed chwilą, co usłyszała i czuła w tym momencie. Była bezradna wobec braku porozumienia i woli konstruktywnej rozmowy z jego strony. Najwidoczniej nie chciał pojednania. Nie zamierzał do niej wracać. Jej myśli kotłowały się jak nigdy dotąd. Lawiną spływały na nią niezrozumienia. Uświadomiła sobie, że z dnia na dzień stała mu się zupełnie obojętna, wręcz obca… Chciała, bardzo chciała przypomnieć sobie, co takiego wydarzyło się między nimi na przestrzeni ostatnich miesięcy, że zdecydował o rozstaniu. Niczego jednak się nie doszukała.


Zadziwiające, że mimo własnego bólu, myślała również o Adamie, o tym, jak on się czuje. Ku swemu zdumieniu dostrzegła, że łatwiej było jej szukać teraz winy w sobie niż oskarżać jego. Może za wiele oczekiwała? Może była zbyt egocentryczna? Może życie w partnerstwie takie czasem jest – szare, trudne, nudne? Może powinna była okazać więcej cierpliwości i zrozumienia, zamiast wściekać się i obwiniać go za to, że nie jest jak dawniej? Stawiając te wszystkie pytania, gubiła się w pojmowaniu, co jest przekroczeniem granic, co leży po stronie ludzkich odruchów i rozsądku, a co podyktowane jest zwykłym egoizmem lub tchórzostwem. Wtórował temu lęk, że Adam odszedł naprawdę, i niepohamowana chęć, by to zmienić…


(...)


Wyszedł pospiesznie, myśląc tylko o tym, by stąd uciec, by odjechać jak najdalej.


Kochał ją. Nigdy nie przestał i nawet dzisiejsze zajście nie było w stanie tego zmienić, ale musiał, chciał zachować resztki godności. To jedna z niewielu rzeczy, które pozostały mężczyznom w ich świecie, coraz bardziej deformowanym przez kobiety. Nie pozwoli sobą poniewierać! Nie zasłużył na to. Gdyby była facetem, dostałaby w pysk albo usłyszała „spierdalaj!”, a tak musiał zacisnąć zęby, stulić uszy i wyjść. To pierwsze też zresztą niczego by nie załatwiło, poza ujściem agresji, jaką wzbudzała w nim cała ta sytuacja. Żeby rozwiązać tę sprawę, musiałby wcielić się w jej płeć. Jednakże na poznanie babskiego rozumowania i nauczenie się tych wszystkich trików prowadzenia rozmowy potrzebowałby lat świetlnych, co wcale nie gwarantowało opanowania do końca sztuki wynurzeń. Kobiety czyniły z niej coś na wzór rozbierania i tak już nagiej nagości.


(…)


Wypił łyk i od razu owładnęło go ciepło. Czuł, jak rozprzestrzenia się powoli w jego ciele, dosięgając skroni. Rozgrzana krew zaczęła miarowo pulsować w rytm ciężkiego basu, dokarmiając mózg świeżą dawką rozluźnienia. Witamina W – pomyślał, potrząsając szklanką – na wzmocnienie nerwów, poszarpanych jak gitarowe struny po występie rockowych legend. Uleczy mnie. Jeszcze tylko chwila.


Zamknął oczy, by lepiej poczuć jej działanie. Ciemność jak niezamieszkała planeta, a na niej martwa cisza. Pozbawiona ludzkich dźwięków, nawet jego głosu, była w tym momencie najlepszą muzyką. Wsłuchiwał się w nią dłuższą chwilę, myśląc tylko o tym, by zaszyć się w tym stanie, w swoim wehikule, na tej bezgłośnej planecie, pozostać niezauważalnym dla nikogo, zapomnieć o swoim istnieniu. Byłby to luksus, luksus, na jaki mogą sobie pozwolić tylko półprzytomni obłąkani. Chciał być obłąkany, nie rozpoznawać myśli, osób ani głosów, wyprzeć, kim jest, wymazać całą swoją historię.


Wziął kolejny haust dobrze już rozgrzanego napoju. Skrzywił się, jakby coś ohydnego wlało mu się nagle do gardła. Poczuł ostry smak taniego bimbru i siana. Kilka razy otarł usta językiem, po czym przeciągnął po nich dłonią, ścierając do sucha nieprzyjemną, palącą wilgoć. Potem uniósł dwoma palcami szklankę niczym szkło laboratoryjne z niebezpieczną zawartością i wpatrywał się w nią z obrzydzeniem.


– Ruda, jesteś pusta i pozbawiona wyrazu jak moje życie. Mogę tylko marzyć o lepszym, tak jak o smaku doskonałego trunku w ten wieczór – po czym znów upił trochę z nie mniejszym wstrętem.

Tak. Jego życie w jednej niemal chwili zostało pozbawione szansy na tę niepowtarzalną kompozycję, która ostatecznie decyduje o jego kolorze, smaku i zapachu... Na próżno czekać spodziewanego finiszu… O ile dobrą blended whisky mógł mieć najpóźniej jutro, o tyle w tej drugiej materii nic nie zapowiadało zmiany. Bez Antoniny nigdy już nie uzyska tego cudownego mariażu balansu i harmonii... Będzie tęsknił za nią z poczuciem, że żadna inna mu jej nie zastąpi, nie dopasuje się do niego. W jego bytowaniu pozostanie dziura, wielka i spękana jak dno oka wyschniętego jeziora.


Otępienie przerwał sygnał wiadomości: Gdzie jesteś? Potrzebuję cię. Przyjedź.


(…)


O autorce:

Edyta Kahl-Łuczyńska – marzyła, żeby być stewardessą lub pilotem wycieczek, została pedagogiem. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych . Jest autorką  prac naukowych i artykułów. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół nauczyciela i jego rozwoju, głównie w latach ograniczonej suwerenności Polski 1944-1989. Na co dzień wykłada historię wychowania na Uniwersytecie Zielonogórskim.  Jest również logopedą.  Prowadzi terapię z dziećmi. Rozważa studia psychologiczne.


Pisanie jest jej wielką pasją i katalizatorem emocji. Pisząc, dzieli się ze światem, tym, co, w jej poczuciu ważne, zajmujące, piękne oraz uniwersalne. Jest miłośniczką natury, fotografii, dobrego jedzenia i wina.



Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok