Dwa tomy Jane Austin- dla dzieci

12 stycznia 2021, 18:44

Jane Austin
Jane Austin


Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma, Masfield Park… Napisane na początku XIX wieku powieści Jane Austen zaliczane są do klasyków angielskiej literatury. Pisane w konwencji romansu, są równocześnie jednymi z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, jakie ukazały się drukiem. Zarówno książki, jak również ich liczne ekranizacje nadal cieszą się wielką popularnością na całym świecie. 

Wydane w kolekcji Klasyka dla dzieci książki Jane Austen, zostały zaadaptowane do możliwości młodych czytelniczek, zachowując charakterystyczne dla ówczesnej literatury cechy języka i styl. Są fantastyczną wyprawą do przeszłości i mogą być świetnym uzupełnieniem lekcji historii i języka polskiego. Bądź, co bądź, mimo że minęło 200 lat, świat i ludzkie oczekiwania diametralnie się zmieniły, ich przesłanie jest aktualne do dziś. 

Premiera pierwszych dwóch książek: Duma i uprzedzenie oraz Emma już w styczniu.  

 

Książki będą wydane również jako ebooki i audiobooki.

 

Duma i uprzedzenie – nie oceniaj książki po okładce

Ach ten ślub! Pani Bennet bardzo pragnie znaleźć bogatych mężów dla swoich pięciu córek, więc, gdy do posiadłości Netherfield Park, położonej w sąsiedztwie majątku państwa Bennetów, wprowadza się pan Charles Bingley, młody i bogaty kawaler, ogromnie się cieszy i zaczyna snuć plany małżeńskie. Niestety, pan Bingley już przy pierwszej wizycie przyprowadza ze sobą przyjaciela, który, nie jest już tak mile widziany… Pan Darcy zdaje się mieć więcej dumy niż pieniędzy. Nikt go nie lubi – a już z pewnością nie Lizzy – druga córka w kolejności starszeństwa i główna bohaterka powieści. Jednak okazuje się, pierwsze wrażenie bywa mylące, a miłość może zmienić wszystko.

Emma – warto zdawać sobie sprawę z własnych słabości
Powieść Emma to typowa komedia obyczajowa, która z jednej strony bawi, a z drugiej – ukazuje przywary młodości zbyt pochopnej w ferowaniu wyroków i zbyt skorej do samozadowolenia.

Bystra i pewna siebie Emma jest przekonana, że umie znaleźć idealnego męża dla swojej nowej przyjaciółki Harriet. Popełnia jednak jeden błąd za drugim i wreszcie zdaje sobie sprawę, że być może wcale nie zna ludzi tak dobrze, jak jej się wydawało, a jej „złote rady” mogą niejednemu zaszkodzić. W rzeczywistości być może nie rozumie nawet własnych uczuć – zwłaszcza wobec pewnego dżentelmena...

Rozdział drugi („Duma i uprzedzenie”)

 

Tam jest jej siostra, Elizabeth. Ona też jest bardzo ładna.

Lizzy zamarła i zaczęła patrzeć prosto przed siebie. Nie chciała zostać przyłapana

na podsłuchiwaniu.

– No cóż, jest znośna – odparł Darcy. – Ale nie na tyle ładna, żebym się skusił.

Pan Bingley westchnął i wrócił do Jane.

Słowa pana Darcy’ego zabolały Lizzy. Określenie „znośna” wcale nie było komplementem. 

Jednak Lizzy nie była osobą, która smuci się przez długi czas. Po chwili

wstała i minęła pana Darcy’ego. Po drodze się do niego uśmiechnęła. Odnalazła

Charlottę i opowiedziała jej całą historię, dodając, że dumny głos pana Darcy’ego

Jane zatańczyła z panem Bingleyem dwa razy. Lizzy patrzyła na nią zachwycona.

Czasami zerkała też na przyjaciela pana Bingleya, który był przystojny, ale miał

niezadowolony wyraz twarzy. I ani razu z nikim nie zatańczył.

– No dalej, Darcy! – powiedział pan Bingley, gdy skończył tańczyć z Jane. –

Dlaczego nie tańczysz?

Lizzy nie potrafiła powstrzymać się od podsłuchiwania, bo była bardzo ciekawa, co pan Darcy odpowie.

– Bo tańczyłeś z jedyną godną partnerką na tej sali – odparł.

Pan Bingley uśmiechnął się szeroko.

– Darcy, ona jest najpiękniejszym stworzeniem, jakie kiedykolwiek widziałem!

Lizzy mimowolnie się uśmiechnęła.

– Patrz – mówił dalej pan Bingley. – zrobił na niej ogromne wrażenie.


Jane Austen jest wnikliwą obserwatorką ludzkiej psychiki i właśnie ten fakt decyduje o tym, że jej opowieści są ponadczasowe. W jej książkach czytelniczki znajdą zarówno emocje i dylematy towarzyszące pierwszej miłości, jak również plejadę ciekawych charakterów i przygodę, jaką jest zawsze wyprawa w nieznane.

Uproszczona fabuła, duża czcionka i atrakcyjne ilustracje sprawią, że przesłanie autorki będzie zrozumiałe i atrakcyjne dla młodych czytelniczek, bo – jeśli chodzi o różnice charakterów – mamy wciąż wiele wspólnego z naszymi przodkami sprzed dwustu lat, a i marzenia o miłości i przyjaźni na wieki są nam bliskie, niezależnie od wieku.

***

NOWA KOLEKCJA LITERACKA WYDAWNICTWA TANDEM KLASYKA DLA DZIECI ZAPRASZA MŁODYCH CZYTELNIKÓW NA SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYMI BOHATERAMI UTWORÓW, KTÓRE NA STAŁE WPISAŁY SIĘ DO ŚWIATOWEJ KLASYKI LITERATURY. 

Kolekcję otworzyły dwie serie: poświęcona greckim bogom i herosom Superbohater z antyku Stelli Tarakson oraz przygody genialnego detektywa Sherlocka Holmesa stanowiące adaptację dzieł sir Arthura Conana Doyle’a.

Na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery: adaptacja serii Arsène Lupin Maurice’a Leblanca, dostosowane do poziomu i umiejętności czytelniczych najmłodszych dzieła Williama Shakespeare’a, Charlesa Dickensa oraz Legendy arturiańskie.

Książki dostępne będą również jako ebooki i audiobooki.

O autorce:

Jane Austen – ciesząca się uznaniem angielska pisarka, której powieści weszły do kanonu klasycznej literatury brytyjskiej i światowej. Doskonała obserwatorka życia społecznego Anglii z początków XIX wieku – swoje spostrzeżenia przelewała na karty książek. Ich fabuła osnuta jest wokół tematów męsko-damskich i zamążpójścia, w tle ukazane są relacje panujące wśród angielskiej klasy wyższej.

 

 

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok