"Dzieciożerca" Grzegorz Pikora i Adam Rosłoniec

19 stycznia 2010, 11:51

Wydawnictwo Remedy

Dzieciożerca - zwariowana, przygodowa powieść drogi z dużym ładunkiem fantazyjnych obrazów współczesnego, upiornego i tajemniczego świata. Historia Piotra i Arka - dwóch młodych Polaków szukających uczciwej pracy na Zachodzie, a przez kaprys pewnego bogatego wielbiciela wrzuconych w świat zachodnich alterglobalistów i handlarzy narkotyków. Ukryta pod piękną fasadą bogatej i czystej cywilizacji Zachodu wojna wycieńczonych przez zatrute narkotyki młodych buntowników z korporacjami farmakologicznymi i podziemiem narkotykowym, wykorzystującymi buntowników jako króliki doświadczalne do nowych eksperymentów medycznych… Powieść napisana w rytmie punkrockowych kawałków The Ramones, Sex pistols i The Clash, rozkołysana pulsującym ska-reggae ludzi kultywujących uprawę i palenie własnej marihuany i próbujących żyć wbrew i poza oficjalnym systemem władzy skorumpowanej przez przestępców. Misternie skomponowana, z ukrytym przesłaniem o tajemnych związkach między ludźmi wpadającymi na siebie niby przez przypadek, ale wciąganymi w zorganizowaną grę zależności, w pełen grozy spektakl życia, wyreżyserowany nie ręka sprawiedliwego Boga, ale przez niewidzialne, szalone ręce znudzonych bogactwem międzynarodowych baronów narkotykowych, którzy na nielegalnym handlu zbudowali wszechpotężne imperia, przenikające oficjalny rynek i oficjalną władzę; imperia pozwalające im czuć się wszechmocnymi bogami, zarządzającymi światową dystrybucją leków i narkotyków za pomocą strachu i infiltracji z pozoru niezależnych jednostek i grup przez wszechobecne kamery, podsłuchy i ukrytych między alterglobalistami agentów. Bójcie się bogów światowego narkobiznesu! Oni są wszędzie! Oni polują na dzieci na ulicy, w szkołach i przez media, by wzbudzać pragnienie poznania zakazanych owoców i uzależnić od zatrutych, niszczących ludzki mózg używek. Ale zemsta nadchodzi! Na imię jej Christina! Jest żoną narkotykowego barona, Tadeo, którego zdemaskowała, znienawidziła i chce zniszczyć... A dwaj młodzi Polacy, Piotr i Arek? Oni mają jej w tym pomóc! Jak? I dlaczego oni?
O tym opowiada Dzieciożerca.


RECENZJE

„Dwaj młodzi panowie są nierozgarnięci jak typowi Polacy rzuceni za chlebem na Zachód... Mają jednak szczęście, że poznają kobiety, które dają im nie tylko seks, ale i świadomość brutalności, spisków i pułapek czyhających na tego, kto odważy się wkroczyć do świata podziemnych uciech ludzi bogatych, na co dzień udających poprawność polityczną. Tylu walczących, egzotycznych i ekstrawaganckich kobiet polska literatura chyba jeszcze nie miała! Ten przesyt wydaje się tendencyjny, acz może tak właśnie wygląda kobieta przyszłości – silna, niezależna, bezkompromisowa i używająca nieczystych sztuczek, by nie dać się żerującym na jej życiu facetom. Autorzy wyraźnie zafascynowani nowoczesną, wyemancypowaną kobietą, jednocześnie pokazują jej groteskowość i śmieszność przesadzonych ambicji. Ta brawurowa wizualnie i wyrafinowana stylistycznie powieść, kipiąca żywą zmysłowością, którą autorom udało się oddać za pomocą plastycznego i uwodzicielskiego języka, momentami ociera się o pornografię czy narkotyczny odlot. Ale Pikora i Rosłoniec traktują te stany z przymrużeniem oka. Nie potępiają ludzi sięgających po owoce zakazane; wprost przeciwnie, opisują ich doznania tak, że podczas lektury niejednokrotnie można się poczuć jak na marihuanowym czy kokainowym rauszu. I to na pewno wielka zasługa autorów, którzy po wiejskiej tematyce ich debiutanckich Strzałów spod pierzyny wzięli się za światowy temat – walczących feministek i dostępu do narkotyków. I odmalowali ten świat z iście polską fantazją...”

Krzysztof Beśka
recenzja ukaże się w lutowym wydaniu magazynu Bluszcz

„Nakładem wydawnictwa Remedy ukazała się książka Pikory Rosłońca Dzieciożerca. Powieść to dziwna, na wskroś współczesna, a zadziwiająca i zdumiewająca... Jej literackim odniesieniem może być... osiemnastowieczny Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego, fantastyczna powieść szkatułkowa, wielowątkowa i wielowymiarowa, napisana językiem starannym, bogatym i barwnym, polifonicznie rozbrzmiewającym muzyką ostatnich lat. Bohaterowie Arek i Piotrek ruszają w świat. W asfaltowej dżungli na ulicach miast wśród poznawanych ludzi, uwiedzeni czarnymi kostkami z rubinowymi oczkami, uwikłani w coraz to nowe związki i zdarzenia, coraz nowe opowieści, torują sobie nieustannie zarastającą kuszącymi liśćmi drogę. I nagle jest. Stary pomnik w Bernie baśniowego Dzieciożercy - Świata pożerającego własne dzieci. Symbol nieuchronności miłości, czasu i śmierci. Dobra książka z konwersacjami i ilustracjami (Piotra Komorowskiego Kolo)... Piękna jak sen, jak senny koszmar..”.
Ewa Maria Wołoczko


PIKORA ROSŁONIEC

Kiedy przed dziesięciu laty zdecydowali się zrobić pierwszy krok na nie do końca przyjaznym dla debiutantów terenie polskiej literatury, Carlos Marrodan Casas, tłumacz literatury iberoamerykańskiej, ze zdumienia przecierał oczy, trzymając w rękach maszynopis Strzałów spod pierzyny. Był zachwycony i zadziwiony zarazem, że tak niezwykłą książkę udało się napisać dosłownie na cztery ręce. Oni wzruszali ramionami. - To nic trudnego... Można dać koncert na jedną gitarę... ale można i na dwie... To nic trudnego... Mówili wtedy jednym głosem. W Rosji byli Ilf i Pietrow - autorzy genialnych Dwunastu Krzeseł i Złotego Cielca. Dlaczego kogoś takiego nie może być tutaj? W Polsce. Carlos Marrodan Casas przygotowywał wtedy serię Sami Swoi w Wydawnictwie Muza. Koncepcja była taka, żeby obok największych polskich pisarzy, znalazło się też miejsce dla debiutantów. Po przeczytaniu Strzałów spod pierzyny nie miał wątpliwości, że w tym gronie powinno znaleźć się miejsce dla nich. Dla Pikory i Rosłońca. Dla Andrzeja Czeczota praca nad okładką i serią ilustracji do tej książki była wielką przygodą. Później po latach Krzysztof Leńsk napisał w internecie, że lektura Strzałów spod pierzyny “była prawdziwą ucztą polskiego obłędu, powieść genialnie skomponowana, skoczna, rytmiczna, ludowa, czuła, brutalna, wesoła i upiorna, nie bojąca się kalać świętości...”
Już wcześniej było o nich głośno. Najpierw w Wyszkowie. Mieście nad rzeką Bug, z którego pochodzą. Organizowali cykl imprez Kino Party. Działy się tam rzeczy niezwykłe. Sala Kina Starego, gdzie znaleźli sobie przyczółek, za każdym razem pękała w szwach. Ludzie tańczyli oglądając filmy czeskie, słowackie, rosyjskie i serbskie. Równocześnie zorganizowali teatr. Teatr Nadburzański. Właściwie to nie był teatr, lecz cyrk, mający w założeniu charakter ludowego szaleństwa... Był sukces, ale, o ironio, wszystko skończyło się wielką burzą, którą wywołali ludzie politycznego środowiska, nazywając Pikorę i Rosłońca wywrotowcami, którzy chcą zakłócić sielankowy spokój uroczego miasteczka. Pikora i Rosłoniec musieli odejść. Ale nie ma tego złego... Przyszedł czas na Warszawę. Pod szyldem Kina Wschód Kino Party organizowane było w nieistniejącym już kinie Wars, przy życzliwym wsparciu Romana Gutka. Pikora i Rosłoniec znów szokowali... Maciej Orłoś w Teleexpresie miał charakterystyczną dla siebie minę zadziwionego spikera, kiedy czytał program Kina Party w kinie Wars... godzina 23.15 - Jak Kozacy grali w piłkę... 24.00 Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie... 1.45 Colargol zdobywcą kosmosu... Ludzie przychodzili na tamte imprezy w karnawałowych strojach, z gitarami, trąbkami, bębnami. To było wielkie święto wolności... Ale oni chcieli pisać. To było dla nich najważniejsze. Zeszli, jak to określają dziś, kilka pięter w dół, żeby w spokoju stworzyć kolejną historię, która narobi zamieszania w uporządkowanym świecie polskiej literatury. I chyba się udało. Powstała książka wymykająca się wszelkim schematom, śmiało fantazyjny i do bólu realistyczny Dzieciożerca. Ten sam Krzysztof Leńsk, który z takim zachwytem pisał o Strzałach spod pierzyny, po przeczytaniu Dzieciożercy stwierdził, że warto było czekać aż dziesięć lat.

“Pikora i Rosłoniec sparodiowali całą literaturę... przekopali naszą cywilizację do dna i do nieba, religię, kobiety, chrześcijaństwo, buddyzm, hinduizm, rasta, nazizm i homoseksualizm, państwowe draństwo i podziemne szaleństwo, sny, narkotyki, seks...”

Leńsk nazwał Dzieciożercę Czarną i Białą Biblią jednocześnie. A inny recenzent na łamach internetu napisał, że „chociaż bohaterami Dzieciożercy są dwaj mężczyźni, to najlepsza powieść o kobietach, jaką czytał...” Dlaczego? Pozostawmy może jednak rozwiązanie tej zagadki Czytelnikowi. Dodatkowym atutem nowej powieści Pikory Rosłońca są grafiki doktora pneumonologa Piotra Kola Komorowskiego, tego samego, który przed laty tworzył z nimi Kino Party, z jego serią odważnych plakatów. Wydawcą książki jest także doktor medycyny, urolog Jacek Judycki.

Fragmenty książki są na http://www.facebook.com/#/pages/DZIECIOZERCA/98466188761?ref=ts

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok