"Pielgrzym nad Tinker Creek" Annie Dillard

20 stycznia 2010, 00:08

Codziennie budzę się w oczekiwaniu i nadziei, że ujrzę coś nowego... Po roku spędzonym w leśnym zaciszu, z dala od cywilizacji Annie Dillard napisała przepiękną książkę o rozumieniu i odczytywaniu siebie i świata, sposobach widzenia, odnajdywaniu sensu życia. To lektura dla uważnych czytelników, tych, którzy potrafią na długie chwile zatrzymać się nad jednym zdaniem, delektować się jego pięknem, wytrwale dociekać ukrytych znaczeń. W księgarniach od 28 stycznia.



Nie rozumiemy, o co w tym wszystkim chodzi. (…) Ludzkie życie to ledwo widoczny ślad na powierzchni tajemnicy, przypominający niepojęte, kręte kanaliki, które w liściach kasztanowca drążą na przykład kasztanowcowiaczki. Powinniśmy się jakoś nauczyć patrzeć na świat szerzej, objąć wzrokiem cały dany nam krajobraz, zobaczyć go naprawdę i opisać, co się tutaj dzieje. Wtedy będziemy mogli przynajmniej wystękać właściwe pytanie, skierowane do wszechogarniającej ciemności, albo - czego też nie można wykluczyć - odśpiewać chórem odpowiedni na taką okazję hymn pochwalny.



Wciąż myślę o widzeniu. Na świecie można zobaczyć i znaleźć bardzo wiele - na przykład nierozpakowane jeszcze prezenty i niespodzianki. Cały świat jest usiany i usłany pieniążkami, porozrzucanymi dookoła hojną ręką. Ale – w tym sęk – kogo może ucieszyć zwykła jednocentówka? Jeżeli pójdziesz w kierunku, wskazanym przez jedną ze strzałek, jeśli przykucniesz bez ruchu na brzegu i zaczniesz przyglądać się zmarszczce, drżącej na powierzchni wody, po czym zostaniesz nagrodzony widokiem młodego piżmoszczura, przebierającego łapkami w drodze ze swojej norki na żerowisko, to czy uznasz ten widok tylko za błysk miedziaka i pójdziesz dalej swoją ponurą drogą? Na widok człowieka niedożywionego i wyczerpanego do tego stopnia, że nie ma siły schylić się po jednocentówkę, możemy powiedzieć, że na naszym świecie panuje straszne ubóstwo. Jeśli jednak ktoś po prostu kultywuje skromność, czyli, że się tak wyrażę, zdrowe ubóstwo, a znaleziona jednocentówka da mu dość sił, by przeżyć kolejny dzień, to ponieważ świat jest w istocie pełen jednocentówek, człowiek taki dzięki swojemu ubóstwu może niejako kupić resztę dni swego życia.



Najważniejsze, żeby mieć oczy otwarte. Przyroda jest jak dziecięca zagadka, jak ukryty w plątaninie linii rysunek: czy potraficie znaleźć ukrytą pośród liści kaczkę, dom, małego chłopca, wiadro, zebrę albo but?



Czas to nieprzerwany krąg, wężowa skóra, na której łuski zachodzą na siebie bez początku i końca, choć jeśli wolicie, można powiedzieć, że czas jest wstępującą spiralą, jak sprężynowa zabawka, zwana Slinky. Oczywiście nie mamy pojęcia, który z jej łuków na okręgu to nasz czas, nie wspominając już o tym, gdzie ów okrąg, by tak powiedzieć, przebiega, ani po czyich to wysokich schodach Slinky tak zręcznie się wspina.



W przyrodzie nieprawdopodobieństwa to właściwie jedyny towar na składzie. Cały świat jest jednym wielkim, obłąkańczym marginesem. Gdybym to ja miała dokonać aktu kreacji, na pewno zabrakłoby mi wyobraźni albo odwagi, by stworzyć więcej niż jeden, rozsądnej wielkości atom, gładki jak kula śniegowa, i na nim bym poprzestała. Żadne moje pojedyncze olśnienie ani wszystkie razem wzięte epifanie nie sięgnęłyby choćby tylko żyrafy.

Agnostycyzm pyta, kto zapalił światło. Wiara pyta, po co.



Bóg nie jest żartownisiem. Wszechświat nie został stworzony dla żartu, lecz całkiem uroczyście i na serio, chociaż wydaje się niezrozumiały – stworzony przez moc, która pozostaje tajemnicza, niezgłębiona, święta i szybka. Nic na to nie można poradzić, można jedynie o niej nie myśleć albo próbować ją zobaczyć.



Fragmenty książki Annie Dillard Pielgrzym nad Tinker Creek w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok