"Pisma i felietony muzyczne. Tom II" Stefan Kisielewski

7 czerwca 2012, 13:21

Pisma i felietony
Pisma i felietony

Kisielewski był z wykształcenia muzykiem, studiował też polonistykę i filozofię – w jego szkicach i felietonach poświęconych muzyce objawia się zatem najpełniej cała skala jego talentu oraz temperamentu – literackiego, muzycznego i krytycznego. W najnowszym tomie znajdą się zbiory felietonów muzycznych Kisiela pt. „Z muzycznej międzyepoki”, „Muzyka i mózg” oraz szkice „Grażyna Bacewicz i jej czasy”, „Poematy symfoniczne Ryszarda Straussa”. Niewątpliwie największym atutem tego tomu będą teksty Kisiela przedrukowywane po raz pierwszy od czasu ich pierwotnej prasowej publikacji – m.in. o Ewie Demarczyk, rock’n’rollu czy muzyce big beatowej.

NOTA WYDAWNICZA

Zbiór artykułów i szkiców muzycznych Stefana Kisielewskiego „Z muzycznej międzyepoki” (zawierający teksty publikowane w prasie w latach 1956–1965) został wydany tylko raz, w roku 1966 w Krakowie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Obecną edycję tego zbioru oparto na tym właśnie wydaniu, usuwając jednak siedem tekstów: esej „Perspektywy jazzu” (będący wstępem do książki Leopolda Tyrmanda pt. „U brzegów jazzu”) został przedrukowany w poprzednim tomie dzieł zebranych Stefana Kisielewskiego w rozdziale Obywatel jazz; a kolejne sześć tekstów („Co tam komu w uszach gra...”; „Nowa sztuka nowych ludzi”; „Opole po raz pierwszy”; „Piosenka na sprzedaż”; „Groch z kapustą, czyli dziwne materii pomieszanie”; „Mistrz i uczeń”) zostało przeniesionych w niniejszym tomie do rozdziału poświęconego m.in. kulturze masowej pt. „Bufet kulturalny”. Również książka „Muzyka i mózg”, która jest zbiorem szkiców i esejów muzycznych Kisiela z lat 1966–1972, do tej pory ukazała się tylko raz, w roku 1974 nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Obecną edycję oparto na tym właśnie wydaniu.

Zeszytowe wydawnictwo pt. „Grażyna Bacewicz i jej czasy” miało również tylko jedno wydanie w roku 1964 (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), na którym to oparto tekst obecnego wznowienia. Małych rozmiarów książeczka „Poematy symfoniczne Ryszarda Straussa” także miała dotąd tylko jedno wydanie, w roku 1955 (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), było podstawą do wznowienia zawartego w niniejszym tomie.

Zupełnie osobną grupę tekstów stanowią te zebrane w rozdziale „Bufet kulturalny”, który ma zbierać felietony Kisiela poświęcone kulturze popularnej oraz inne teksty rozproszone (wywiady, wspomnienia). Sześć tekstów znajdujących się w tym rozdziale („Co tam komu w uszach gra...”; „Nowa sztuka nowych ludzi”; „Opole po raz pierwszy”; „Piosenka na sprzedaż”; „Groch z kapustą, czyli dziwne materii pomieszanie”; „Mistrz i uczeń”) zostało wyjętych z książki znajdującej się w niniejszym tomie pt. „Z muzycznej międzyepoki”. Kolejne felietony traktujące o kulturze masowej przypominamy po raz pierwszy od czasu ich prasowej publikacji: „Mimo ucha, czyli o sztukę codzienną” („Tygodnik Powszechny” nr 26/1960); „Czerwono-Czarni, czyli tropem kultury masowej” („Tygodnik Powszechny” nr 37/1962); „Gdy mi ciebie zabraknie...” („Tygodnik Powszechny” nr 4/1964); „Demoniczna Ewa”, („Polska” nr 5/1967).

Szkic „O kronikach Strawińskiego” ukazał się jako posłowie do książki Igora Strawińskiego „Kroniki mego życia” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1973), i na tym wydaniu oparto niniejszy przedruk. Pozostałe teksty (wspomnienia i wywiady) ukazywały się głównie w „Ruchu Muzycznym” – czasopiśmie, którego Stefan Kisielewski był współzałożycielem: „Życie paryskie” („Ruch Muzyczny” nr 5/1977); „Z tego nie będzie żadnego wywiadu” – rozmawiała Marta Ługowska („Ruch Muzyczny” nr 14/1983); „Moje hobby” – rozmawiał Bronisław Tumiłowicz („Ruch Muzyczny” nr 10/1988); „Z Kisielem po raz ostatni” – rozmawiał Adam Sławiński (pierwodruk: „Dziennik Ludowy” z 9–15.10.1991; przedruk: „Ruch Muzyczny” nr 19/1995); „Ostatni wywiad ze Stefanem Kisielewskim” – rozmawiała Marta Ługowska (fragment tej rozmowy ukazał się w Biuletynie „Warszawskiej Jesieni” nr 3/24.12.1991; całą rozmowę wydrukował „Ruch Muzyczny” nr 21/1991; przedruk w pierwszą rocznicę śmierci: „Tygodnik Powszechny” z 27.09.1992)

Zupełnie osobnym szkicem jest zawarty w tym tomie tekst pt. „Wspomnienia”. Pierwotnie była to wypowiedź Stefana Kisielewskiego, którą nagrano 28 czerwca 1985 roku w Bibliotece Związku Kompozytorów Polskich specjalnie na potrzeby sympozjum poświęconego twórczości Floriana Dąbrowskiego, Stefana Kisielewskiego i Zygmunta Mycielskiego (odbyło się w Warszawie 29–30 listopada 1985 roku). Wypowiedź tę spisano i przedrukowano w książce: „Florian Dąbrowski”, „Stefan Kisielewski”, „Zygmunt Mycielski: melos, logos, etos”, którą wydał Związek Kompozytorów Polskich (1987). Na tej też edycji oparto obecne wydanie tego tekstu.

Stefan Kisielewski (1911-1991) - pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczpospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”, podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in.: powieści „Sprzysiężenie", „Zbrodnia w dzielnicy północnej", „Widziane z góry"; szkiców muzycznych: „Gwiazdozbiór muzyczny"; zbiorów felietonów: „Rzeczy małe, 100 razy głową w ścianę", „Materii pomieszanie"; oraz najsłynniejszych: „Abecadła Kisiela" i „Dzienników". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok