"Kwestia wiary" Donna Leon

4 lutego 2013, 16:59

Kwestia wiary
Kwestia wiary

Komisarz Guido Brunetti marzy, żeby uciec od tłumów i sierpniowych weneckich upałów. Zanim dołączy do wypoczywającej w górach rodziny, będzie musiał przyjrzeć się skardze, jaką jego przyjaciel złożył na podejrzanie opieszałe sądy. Kolega Brunettiego, Lorenzo Vianello, niepokoi się nagłym zainteresowaniem swojej ciotki astrologią i prosi komisarza o pomoc. Plany wakacyjne ostatecznie niweczy brutalna zbrodnia popełniona w mieście.

Nota o autorze:
Donna Leon, pisarka amerykańska, urodziła się w 1942 roku w Montclair w stanie New Jersey. Studiowała literaturę. Przebywała w Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Chinach. Od roku 1981 mieszka w Wenecji. Jest znana na całym świecie autorką cyklu kryminałów o dociekliwym i nieustępliwym komisarzu policji, Guido Brunettim. Nie są to typowe powieści policyjno-detektywistyczne. Wiele miejsca zajmują w nich problemy polityczne, obyczajowe i kulturalne Włoch.
Pisarka jest menadżerem orkiestry Il Complesso Barocco; jej wielką pasją jest muzyka klasyczna.

Fragment książki:
W drodze do biura Elettry komisarz postanowił powstrzymać się od powtórzenia pochwalnej opinii Pucettiego. Gdy wszedł, sekretarka właśnie wyłaniała się z gabinetu swojego zwierzchnika, vice-questore Giuseppe Party. Tego dnia miała na sobie czarny podkoszulek i luźne spodnie z czarnego lnu, a na bosych stopach żółte tenisówki Converse. Uśmiechnęła się na powitanie.
— Niech pan spojrzy — powiedziała, podchodząc do krzesła i wskazując na ekran swojego monitora. Chyba z powodu upału włosy związała z tyłu zieloną wstążką.
Brunetti stanął za nią i spojrzał na ekran. Zobaczył na nim coś, co wyglądało niczym strona katalogu sprzętu elektronicznego, równe rzędy komputerów, które dla komisarza wyglądały identycznie. Czyżby w końcu zamierzali zamówić jeden do jego gabinetu, zastanawiał się?
Bo też dlaczego Elettra zawracałaby sobie głowę pokazywaniem mu takich rzeczy? Wzruszyła go jej troskliwość.
— Bardzo ładne — powiedział z rezerwą, głosem wyzbytym wszelkich śladów osobistej zachłanności.
— Prawda? Niektóre są prawie tak dobre jak mój. — Wskazując na jeden z komputerów na ekranie, rzuciła jakieś liczby, które Brunetti zdołał zrozumieć, na przykład „2,33" oraz „1333”, i wspomniała o megahercach i gigabajtach. Tego nie rozumiał.
— A teraz proszę spojrzeć na to — dodała i powędrowała na dół ekranu do cennika przyporządkowanego pokazywanym wyżej modelom. — Widzi pan cenę? — zapytała, wskazując na trzecią pozycję.
— Tysiąc czterysta euro — odczytał Brunetti. Elettra mruknęła z aprobatą, więc zapytał: — To korzystna cena? — Pochlebiała mu myśl, że Ministerstwo Sprawiedliwości może być skłonne wydać na niego tak dużo, lecz skromność sprawiła, że nie pisnął ani słowa.
— Bardzo korzystna — odparła sekretarka Patty. Przycisnęła kilka klawiszy. Obraz zniknął z ekranu i na jego miejscu pojawiła się długa lista nazw i liczb. — A teraz niech pan spojrzy na to — wskazała na jedną z pozycji na liście.
— To ten sam komputer? — zapytał komisarz, przeczytawszy nazwę modelu i cyfry.
— Tak.
Przebiegł wzrokiem do liczby z prawej strony.
— Dwa tysiące dwieście? — zdziwił się. Elettra skinęła Skąd się wzięła pierwsza cena?
— Z internetowej firmy w Niemczech. Komputery przychodzą z pełnym oprogramowaniem w języku włoskim, z włoską klawiaturą.
— A te pozostałe?
— Pozostałe zostały zamówione, ale nie zapłacono za dostawę — odparła. — Dokument, który panu pokazałam, to zlecenie zakupu.
— Ależ to szaleństwo — zauważył Brunetti, używając nieświadomie słów i tonu, jakimi jego matka komentowała zwykle ceny ryb.
Signorina Elettra w milczeniu przesunęła na szczyt listy obraz opatrzony nagłówkiem „Ministero dell'Interno”.
— Przepłacają osiemset euro? — zapytał niepewny, czy ma się zdumiewać, czy oburzać, czy też jedno i drugie.
Skinęła głową.
— Ile sztuk zakupili?
— Czterysta.
Kalkulacja zajęła mu tylko parę sekund.
— To trzysta dwadzieścia tysięcy euro więcej — policzył. Sekretarka Patty milczała. — Czy ci ludzie nie słyszeli o zakupach hurtowych? Czy wtedy cena nie powinna być niższa?
— Myślę, że gdy zakupu dokonuje rząd, zasady są inne, panie komisarzu.
Brunetti cofnął się od komputera i obszedł jej biurko.
— A w takim wypadku jak ten ktoś inny dokonuje zakupu? I kto konkretnie?
— Przypuszczam, że jakiś biurokrata w Rzymie, panie komisarzu.
— Czy ktoś kontroluje, co on robi? Porównuje ceny bądź oferty?
— Z pewnością ktoś to robi — odparła z wyraźną nonszalancją.
Mijał czas, kiedy Brunetti rozpatrywał możliwości. To, że jeden człowiek mógł zamówić przedmiot, który kosztował osiemset euro więcej niż drugi, identyczny, nie oznaczało, że druga osoba sprzeciwiłaby się zawyżonej cenie, zwłaszcza gdy wydawano rządowe pieniądze i tylko te dwie osoby były wtajemniczone w proces licytacji.
— Czy nikogo to nie obchodzi? — usłyszał swoje pytanie komisarz.
— Kogoś pewnie tak, commissario — odparła Elettra, po czym z niemal bojowym ożywieniem dodała: — W jakiej sprawie chciał pan się ze mną zobaczyć?
Opowiedział szybko o ciotce Vianella i wypłatach, których dokonywała, po czym podał Elettrze nazwisko i adres Stefana Goriniego, pytając, czy znajdzie czas, żeby czegoś się o nim dowiedzieć.
Signorina Elettra zapisała nazwisko oraz adres i zapytała.
— Czy to ta ciotka, która wyszła za elektryka?
— Byłego elektryka — poprawił ją Brunetti, po czym dodał: — Tak.
Posłała mu ponure spojrzenie i pokręciła głową.
— Myślę, że to tak, jak być księdzem lub lekarzem — zauważyła.
— Słucham?
— Być elektrykiem, panie komisarzu. Myślę, że skoro już się coś takiego robi, to ma się moralny obowiązek robić to nadal. — Sekretarka Patty dała mu czas na zastanowienie się nad jej stwierdzeniem, a gdy nie uczynił żadnej uwagi, dodała: — Nie ma nic gorszego od ciemności.
Mając za sobą długie doświadczenie mieszkańca miasta, gdzie w wielu domach wciąż były przewody elektryczne położone przed pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu laty, Brunetti pojął, o co jej chodziło, i mógł tylko powiedzieć:
— Tak. Nie ma nic gorszego.
Wyglądało na to, że jego natychmiastowe przytaknięcie ją ucieszyło.
— Czy to pilne, panie komisarzu?
— Nie, niezupełnie — odparł Brunetti, mając na uwadze fakt, że prawdopodobnie nie było to też legalne.
— W takim razie jutro się temu przyjrzę, panie komisarzu.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska



ZNAJDŹ NAS







Polecamy! "Blask" Grzegorza Pula

Ulice Białegostoku, nierozwiązana zbrodnia i powrót do przeszłości to zawartość nowej książki Grzegorza Puli – „Blask”.



"Moje życie z narcyzem" - o książce rozmawiamy z autorką Joanną Szczerbaty

Kim jest narcyz? Dlaczego (zawsze) trzeba przerwać związek z narcyzem?





"Wściekłość" Ludwika Lunara i Białystok jako tło kryminalne

Jakie emocje wzbudzi nowa książka Ludwika Lunara i czy "Wściekłość" to nie tylko tytuł, ale też reakcja na zawartość kryminału?



Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Rekordowa liczba książek zgłoszona jest w tym roku do 34. edycji Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.



Homo ridens, czyli Dzień Języka Ojczystego

Czym różni się Homo sapiens od Homo ridens? Jak się bawimy językiem i co nas śmieszy? Jaką formą komunikacji są współczesne memy?



Śladami Branickich, czyli historia jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej

We wtorek (12.02) o godz. 18:00 w białostockim ratuszu odbyła się promocja książki Śladami Branickich. To niezwykła okazja, by zanurzyć się w fascynującą historię jednego z najpotężniejszych rodów Rzeczypospolitej.



Tłumaczka "Diwy" Daisy Goodwin opowiada o pracy nad książką

Od tygodnia prezentujemy fragmenty na antenie Polskiego Radia Białystok. A teraz rozmawiamy z tłumaczką "Diwy" Daisy Goodwin Aleksandrą Dzierżawską.



Robert Pawłowski w swojej najnowszej książce podąża śladami Pana Tadeusza

Czy można znaleźć realne ślady, jakie nasz Wieszcz zapisał w swojej epopei? Okazuje się, że tak, bo powstała książka-reportaż, książka-album potwierdzająca tę opinię.



Księga "Wirów" ze szczególnym opracowaniem literaturoznawczym. W jej tworzeniu wzięli udział regionalni badacze

Rozpisany na kilkanaście lat projekt krytycznego opracowania Pism Henryka Sienkiewicza ma już pierwszy efekt: to niezwykła, gruba, efektowna księga "Wirów"- powieści Henryka Sienkiewicza ze szczegółowym opracowaniem literaturoznawców.



Katarzyna Sawicka-Mierzyńska opowiada o swojej najnowszej książce

Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.



Sztuka snucia opowieści - bajarka Sylwia Dec w Białymstoku

Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, splotem zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje.



"Ludzie z nieba” - najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba” to najnowsza propozycja Ignacego Karpowicza. Książka na początku niełatwa do lektury, ale inspirująca i jak zawsze innowacyjna – tak pod względem formy, języka a nawet sposobu opowieści o historii inspirowanej życiem pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.



Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny

BZGraf to historia wielu tysięcy książek, które trafiły do naszych biblioteczek. Białostockie Zakłady Graficzne obchodzą 80. urodziny, przez te wszystkie lata przewinęło się przez zakład ponad 600 osób. To drukarnia z ogromnymi tradycjami i ugruntowaną pozycją w branży poligraficznej, z wieloma nagrodami na koncie.



"Tajemnice piasków Sakkary"- rozmawiamy z autorką Agnieszką L.Janas

Powieść zainspirował film dokumentalny "Tajemnice grobowca w Sakkarze". A autorka w rozmowie mówi dlaczego kocha świat faraonów.



"Z czworaków na salony"- rozmawiamy z autorką książki Niną Majewską -Brown

Opowieść o rodzinie Tarnowskich, których poznajemy po wojnie w latach 50-tych XX w., mieszkających w wiosce pod Śremem



Dlaczego warto zajrzeć na Slam Poetycki

Ta impreza łączy młode i starsze pokolenia poetów, jest cudownym spotkaniem kochających literaturę



"Zula Pogorzelska"- rozmawiamy z autorem komiksu Tomaszem Brańskim

Tomasz Brański napisał komiks, którego bohaterką jest kolejna gwiazda starego kina – Zula Pogorzelska.



Ciekawa i piękna tradycja pielgrzymkowa, o której powstają książki. Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD

Jak szukać sensu pielgrzymowania? Rozmowa z autorem - ks. Andrzejem Greckim SVD



"Literatura krąży mi we krwi"- Monika Koszewska, pisarka z Sopotu o swojej literackiej pasji

Pisarka powieści obyczajowych i kryminałów, autorka tekstów piosenek, manager z 25 letnim doświadczeniem opowiada o swoim literackim życiu



"Microinfluencer. Jak zarabiać na instagramie mając małe konto"? Rozmawiamy z autorką Agnieszką Dzieniszewską

Znana białostocka blogerka i instagramerka Agnieszka Dzieniszewska (buuba.pl) w swojej najnowszej książce nie tylko dzieli się doświadczeniem, ale pokazuje, ze można zarabiać w internecie. Duże pieniądze!



"Ręce Boga" - o debiutanckim kryminale rozmawiamy z autorem Maciejem Torebko

Bardzo dobry debiut białostoczanina Macieja Torebko. Rodzi się kryminalne Podlasie!



"Pożegnanie słońca" Maciej Gorywoda

Prehistoria jako temat literacki? Czemu nie? :-)



"Szkoła Czytelników" Taniej Książki zaprasza młodych czytelników do ogólnopolskiego konkursu

„Książki budują mosty” to hasło ogólnopolskiego konkursu -do wygrania atrakcyjne nagrody



Targi Książki po raz 11. w Białymstoku!

Kilkaset osób na spotkaniu autorskim z Katarzyną Nosowską czy Jerzym Bralczykiem, tysiące ludzi wśród książek. Serce się cieszy!



Mamy dla Was nowe książki do wzięcia!

Zdecyduj, którą z książek chcesz od nas dostać i napisz!
czytam@radio.bialystok.pl



„Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”- materiały do książki zbiera Urszula Dąbrowska

Fragment reportażu historycznego stypendystki Prezydenta Białegostoku o Bolesławie Augustisie.



Czy łatwo być autorką książki i jednocześnie ilustratorką? Rozmawiamy z Małgorzatą Masłowiecką

O pachnącej lawendą okładce, pomyśle na książkę dla dzieci o Simonie Kossak oraz Detektywnie Szukajle-rozmawiamy z białostocką ilustratorką Małgorzatą Masłowiecką



"CHADowa Dziewucha" Olga Kozłowska. Rozmawiamy o literaturze i ...dwubiegunowości

O tym, jak poradzić sobie z dwubiegunowością i dlaczego potrzebna jest dobra diagnoza- w rozmowie z autorką książki Olgą Kozłowską



O poezji opowiada Irena Potakiewicz

Czy warto nasycać się pięknem? Tak, bo potem mogą powstać piękne wiersze!- mówi Irena Potakiewicz



"Przepowiednie dla Polski" Podlasianka -rozmowa z red. Maciejem Marchewiczem

Prywatne wizje i objawienia mistyczki z Podlasia



"Doppelgaenger. Sobowtór" Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel

Film czy książka? Spór rozstrzyga nasz recenzent, pan Wiesław



Z Urszulą Gajdowską rozmawiamy o mutyzmie wybiórczym i jej nowych książkach

Czy literatura może mieć pełnić inne niż rozrywkowe funkcje?



"Duet (nie)idealny" -rozmowa z autorką Joanną Łapińską

Czy Białystok nosi się w sercu, mimo że mieszka się gdzie indziej? Jak napisać dobry romans biurowy?
I co ma do rzeczy Joanna Chmielewska? Porozmawiajmy!



"Seksualna"-nowa książka Krystyny Bezubik. Rozmowa z autorką

Nowość! O książce opowiada sama autorka






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok