Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | Książka za recenzję | "Tajemnice średniowiecza" Jorge Blaschke
Historie opisane w tej książce obejmują okres od XI do XV wieku oraz czasy późniejsze. Warunki życia sprzyjały powstawaniu licznych zakonów i zakładaniu klasztorów. Był to okres niepewności i lęków w których żyli mieszkańcy Europy. Życie w klasztorach mijało na modlitwach i spotkaniach z Bogiem, poza murami rozciągał się świat wypełniony pychą i grzechem. Świat tej epoki był nękany bólem i chorobami, które atakowały biednych, bogatych i mnichów, najwięcej ofiar przynosiły wojny i epidemie. Zbrojne konflikty rodziły tysiące kalek niezdolnych do życia i pracy. Straszną plagą była epidemia dżumy, która pozbawiła życia jedna trzecią populacji świata. Przyczyną głodu i biedy były również zmiany klimatyczne - ulewne deszcze niszczyły zbiory. Głód stał się dotkliwy do tego stopnia, że doprowadzał niejednokrotnie do kanibalizmu. Choroby atakowały najsłabszych, zwłaszcza starców i dzieci.
Powstawały skupiska pustelników oraz zakonników, którzy żyli w ubóstwie, głodzie i chłodzie. Życie w klasztorach wymagało wyrzeczenia się własnej woli i poddania się woli opata lub przeora. Poza murami klasztorów świat podlegał ciągłym zmianom i ewolucji. Kościół nie mógł uchodzić za wzór cnót, bo zepsucie sięgało samego papiestwa. Okres rozkwitu późnego średniowiecza zrodził wiele wojen i konfliktów. Świat dzielił ludzi na dobrych i złych, których straszono diabłem i piekłem. Szczególną rolę odgrywał kult relikwii, którymi były szczątki świętych i męczenników. Posiadanie ich przez kościół stało się źródłem dochodów, które dawało stabilne życie zakonom.
Postawy moralne średniowiecza były wzorowane na naśladownictwie Chrystusa. Taki sposób życia przyjął między innymi święty Szymon Słupnik z Antiochii, który wzniósł kolumnę wysokości 17 metrów i spędził na niej 37 lat życia nie zważając na zimno, deszcz i upał. W epoce tej żyło wielu zakonników i duchownych, którzy w latach późniejszych zostali obwołani świętymi. Jednym z nich był święty Bernard, który został kanonizowany i ogłoszony doktorem kościoła w 1830 roku.
Okres średniowiecza przyniósł wiele zmian gospodarczych, skonstruowano wiele przydatnych urządzeń. Okresowi temu zawdzięczamy odkrycie mechanizmu przekładni zębatej, która dała początek działania zegarom mechanicznym montowanym na wieżach. Zakładano warsztaty w których wytwarzano różne materiały budowlane takie jak szkło i żelazo. Średniowieczni architekci i murarze budowali wspaniałe katedry, które przetrwały wiele wieków i są do dzisiaj podziwiane i chętnie zwiedzane przez turystów.
Ksiązkę zrecenzowała - Helena Kunowska
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska