"Być Szkotem" : Sean Connery, Murray Grigor

20 marca 2019, 05:36

Być Szkotem
Być Szkotem

Widziałeś kiedyś czytelniku Seana Conneryego gdy był młody? Ja nie, więc gdy to nastąpiło dobrze że siedziałam, choć i tak, prawie o mało co, nie spadłam z krzesła.

Całe szczęście na okładce książki „Być Szkotem” widać dobrze już znaną twarz Seana Conneryego. Dobrze znaną, znaczy tę, którą można pamiętać z filmów, w których pierwsza młodość była już za tym zacnym Szkotem. Siwy z widocznymi zmarszczkami, lecz nadal z błyskiem w oku i zawadiackim uśmiechem, to właśnie taki obraz tego aktora na dobre utrwalił się w mojej pamięci. I gdy dostałam tę książkę, byłam bardzo ucieszona. Nie tylko ze względu na fakt iż lubię czytać biografie, ale również z powodu Sean Connery, który wzbudza moją sympatię. Jednak nie jest to biografia, a Sean Connery jeżeli już występuje na kartach książki, to w ilości równej roli co najwyżej epizodycznej, jeżeli nie w napisach końcowych – tudzież  jedynie na okładce.

Dzieje się tak ze względu na to iż książka w ogromnej części opisuje Szkocję - jej historię, mitologię, a także czasy współczesne. Aczkolwiek pomimo tego, nie jest to treść intrygująca, ponieważ jest opisywana w sposób encyklopedyczny, przez co może być dedykowana wąskiemu gronu odbiorców. Przede wszystkim, ludzi którzy pasjonują się Szkocją, lub są Szkotami i historia tej tajemniczej krainy jest im w mniejszym lub w większym stospniu bliska. Jedynie znikome fragmenty, w których ta kraina królów opisywana jest z perspektywy aktora, są nieco bardziej strawne. Lecz to i tak nie wpływa na lekki i płynny odbiór całości.

Owszem na samym początku książki możemy przeczytać

„Być Szkotem to z jednej strony bardzo osobisty i barwny obraz Szkocji i jej osiągnięć. Z drugiej – nietypowa autobiografia jednego z najbardziej charyzmatycznych i lubianych aktorów XX wieku
(…)”

Lecz w tej książce o Seana Conneryego jest zdawkowa ilość informacji, że trudno tę lekturę nazwać chociażby biografią, a co dopiero autobiografią. Bardziej przypomina to książkę dotyczącą Szkocji, w której możemy znaleźć komentarze, czy też wzmianki jej rdzennego, znanego na całym świecie obywatela.

Książka została napisana przez Seana Conneryego, a współautorem jest przyjaciel aktora Murray Grigor. I tu zachodzi pytanie ile w tej książce Conneryego, a ile Grigora?  Jednak na to pytanie, każdy z czytelników powinien odpowiedzieć sobie sam.

Moim zdaniem pisała to trzecia osoba, a właściwie trzeci autor – duch Szkocji, który nie był zmaterializowany w żaden sposób, ale na pewno obecny od początku do końca. 

 Katarzyna Prędotka

Od red. Pani Katarzyno! Serdecznie witamy w gronie recenzentów :-) Dziękujemy za recenzję, prosimy o więcej i- jak zawsze - nagradzamy książką.

Prowadzący:

Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Zimowy ogród" K Hannah

Książkę recenzuje Ilona Pietrusewicz"Gdzie jesteś, Bernadette?" M. Semple

Książkę recenzuje Marta Król"Podróżny" Ulrich A. Boschwitz

Książkę recenzuje Katarzyna Prędotka„Wielka samotność” Kristin Hannah

Książkę recenzuje Ilona Pietrusewicz'Czerń i purpura' Wojciech Dutka

Książkę recenzuje Marta Król„Namiot Fatimy” Mira lat – Tahawi

Książkę recenzuje Katarzyna Prędotka"Być Szkotem" : Sean Connery, Murray Grigor

Książkę Wydawnictwa Albatros recenzuje Katarzyna Prędotka

" Byłbym zapomniał..." Cezarego Pazury.

Książkę recenzuje Daniel Charkiewicz„Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" Sylwia Zientek

Książkę recenzuje Edyta Sawicka"Nowe niebo" Hanna Cygler

Książkę poleca Edyta Sawicka"Dziewczęta z Auschwitz" Sylwia Winnik

Książkę recenzuje Edyta Sawicka"Baba Jaga radzi"

Książkę recenzuje Marta Król"Pierwsze wrażenia" Curtis Sittenfeld

Książkę recenzuje Marta Król"Żona między nami” Greer Hendricks i Sarah Pekkanen

Książkę recenzuje entuzjastycznie Marta Król"Czwarta Małpa" J.D.Barker

Książkę recenzuje Marta Król
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok