"Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe" Agata Majewska

7 października 2022, 09:27

Jak wspierać dzieci wysokowrażliwe
Jak wspierać dzieci wysokowrażliwe

Za dwa tygodnie (dokładnie 19 października 2022) ukaże się na polskim rynku książka Agaty Majewskiej „Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe” . Z Polskiego Radia Białystok trafił do mnie egzemplarz przedpremierowym, dzięki czemu już dziś z wielką przyjemnością mogę zachęcić czytelników do sięgnięcia po tę wyjątkową pozycję.

Autorka jest doktorem nauk o rodzinie, psychotraumatologiem , terapeutą dzieci i młodzieży, prywatnie żoną i mamą dla dwóch córek. Z krótkiej notki biograficznej dowiadujemy się, że  tworzenie własnej rodziny ułatwia jej rozwijanie twórczego podejścia w pracy zawodowej oraz, że studiuje psychologię i od ponad dziesięciu lat wspiera rodziców i dzieci.                 Można by rzec, iż stosunki rodzinne to nie tylko jej praca . To jej pasja.

Przechodząc do książki, to, mimo że w tytule jest mowa o dzieciach wrażliwych, to naprawdę warto po nią sięgnąć nawet jeśli wydaje się, że temat wrażliwości was nie dotyczy. Więc o czym jest ta książka ?

Na pewno, w zgodzie z tytułem, o wspieraniu dzieci wrażliwych; na pewno, w zgodzie z podtytułem, o rodzicielstwie na wysokich obrotach. To książka o stosunkach rodzic-dziecko, to książka o dziecięcych potrzebach, ale również o potrzebach rodzicielskich. Znajdziemy w niej wiele ważnych szczegółów, które mają nam pomagać we wzajemnych relacjach i ułatwiać codzienne życie. À propos szczegółów, to nawet storczyk z okładki jest ważny, czego dowiecie się z treści książki. To lektura pomocna dla rodziców, którzy chcą się uczyć, jak rozumieć i zrozumieć swoje dzieci. To lektura, gdzie i jak szukać zasobów, by naładować swoje własne baterie, by mieć siłę działać rozważnie i spokojnie.

Książka jest podzielona na krótki wstęp, dłuższy wstęp, 6 rozdziałów plus „zamiast zakończenia” i żadna z tych części nie jest mniej ważna od innych.  Ponadto na końcu znajdziemy obszerną bibliografię, gdyż autorka dość często powołuje się na innych fachowców, specjalistów, polecając czytelnikom, z czego jej zdaniem warto jeszcze skorzystać, gdzie jeszcze sięgnąć, by doczytać, by się wesprzeć.

Teraz w skrócie trochę o treści. Agata Majewska wskazuje , że współcześnie coraz częściej słychać pojęcia wrażliwości, wysokiej wrażliwości czy wrażliwości sensorycznej stara się w trochę własny autorski sposób zdefiniować pojęcie wysokiej wrażliwości , nie odbiegając jednocześnie od źródeł i podkreślając, że wysoka wrażliwość to nie jest zaburzenie, pomimo że wielu dzieciom z wysoką wrażliwością nieraz trudniej funkcjonować niż ich rówieśnikom, którzy takiej wrażliwości nie mają. Stąd tez chyba trochę przewrotny tytuł pierwszego rozdziału „Wysoka wrażliwość – dar czy przekleństwo?”

Autorka poprzez tę książkę chce pokazać rodzicom, jak nauczyć się „czuć” własne dziecko, przewidywać jego i swoje reakcje, rozpoznawać źródła stresu w otoczeniu , poznać czego nie robić i z jakich sposobów korzystać, gdy dziecko reaguje na konkretny dyskomfort. Jako mama dwóch córek Agata Majewska z autopsji wie, jak nieraz rodzicom bywa ciężko i jak mogą być sfrustrowani, dlatego jej zdaniem „nigdy nie będzie dość publikacji, w których przypomina się rodzicom o tym, że mają prawo: -mieć dość, -korzystać ze wsparcia, -czegoś nie wiedzieć, -coś wiedzieć, ale nie umieć, -prosić o pomoc”. „Bo oprócz tego, że chcemy zadbać o komfort dziecka, powinniśmy też zadbać o samych siebie”.

I jeszcze jedna ważna rzecz: autorka, mimo że jest specjalistką, zaznacza, że „nie wystarczy dać rodzicom książki do ręki i powiedzieć »wystarczy, że przeczytacie i wszystkie problemy rozwiązane« albo „wystarczy, że przeczytacie".  Treść książki to jakieś podpowiedzi, wskazówki do dalszego działania, tematy do refleksji, ale żadna książka nie zastąpi żywego kontaktu, ze specjalistą. A specjaliści mogą wysłuchać, zadawać pytania, nakierowywać, zwracać uwagę na ważne obszary rozwoju, ale to do rodziców zawsze należy decyzja jak postąpić, jak postępować, jak reagować. Każde dziecko jest konkretnym dzieckiem z konkretnym imieniem i można wiele studiować, wiele czytać a rodzice muszą się odnosić do swego dziecka i dlatego autorka przytacza przykład, „że na żadnych studiach nie było nic o waszym Jasiu”.

Książka Agaty Majewskiej to wskazówki jak komunikować się z własnymi dziećmi, a jednocześnie uświadomienie, że „zmiany wymagają czasu i całościowego spojrzenia na wiele czynników”. Autorka pisze, że „w pierwszej kolejności, to rodzice są ekspertami od własnych dzieci” , a moim zdaniem przeczytanie tej książki może wielu rodzicom ułatwić takie stawanie się ekspertami.  I na koniec odsyłam do zapoznania się z trzema (tu miejsce na drobny uśmieszek) ważnymi poradami dla rodziców, które znajdziecie pod koniec lektury „Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe” .

Książka dostępna od 19 października, ale zamawiać możecie już dziś. Szczerze polecam, zwłaszcza wszystkim rodzicom.

Wiesław

Od red. Wiedziałam, ze ta książka trafia we właściwe ręce. Bardzo dziękuję! DS

Prowadzący:

Dorota SokołowskaZNAJDŹ NAS"Jestem twoją córką" Anna Karpińska

Czy książki dla kobiet są ...tylko dla kobiet?"Konwersja" Piotr Rogoża

Nasz niestrudzony recenzent - dziś zaprasza nas do czytania książki, która miesza gatunki"Decyzja" Piotr Kościelny

A oto jaką książkę poleca nam pan Wiesław„ MOJA LEGIA” Wojciech Hadaj

Kolejna ciekawa książka, która poleca nam pan Adam.„ Bagno” Przemysław Piotrowski

Pierwsze recenzje od naszych czytelników w tym roku. Dziękujemy Panu Adamowi!"Katharsis" Maciej Siembieda

Książkę, którą prezentowaliśmy kiedyś na naszej antenie- proponuje do czytania pan Adam„ Wizjer” Magdalena Witkiewicz

Witamy w gronie recenzentów Panią Marię!"Przestań siebie naprawiać" Anthony de Mello

Ksiązkę recenzuje nasz stały słuchacz- pan Wiesław"Srebrna Łyżeczka" Magdalena Witkiewicz

Powitajmy wśród recenzentów nowa osobę :-) Pani Maria świetnie poleca nam książkę!"Jak wspierać dzieci wysoko wrażliwe" Agata Majewska

"Chyba jeszcze tak długiej recenzji nie pisałem"- doniósł pan Wiesław. Dlaczego warto przeczytać obie? (recenzję i ksiązkę? :-)"Matnia" Przemysław Piotrowski

Książkę recenzuje nasz przyjaciel i stały słuchacz radia- Pan Adam"Chodź ze mną" Łukasz Orbitowski

Czy dobrze czyta się tę książkę na plaży? Sprawdza pani ILona„Nadchodzi zima” Garri Kasparow

Recenzję proponuje pan Wiesław" CÓRKA PREZYDENTA" Bill Clinton i James Patterson

Recenzję i miłe słowa wysłał nam pan Adam"Wstyd" Robert Małecki

Książkę recenzuje nasz stały słuchacz-pan Adam."SOLISTA, CZYLI, ON, ONA I JEGO ŻONA" Piotr C.

Książkę uważnie przeczytał Pan Piotr" Informacja zwrotna" Jakub Żulczyk

Po długim oczekiwaniu- na scenę recenzencka wkracza ...Pan Adam"Nazywam się Czogori" Max Cegielski

Klimatyczna - i nie tylko dla maniaków górskich- recenzuje nasz stały słuchacz"Szczątki" Janusz Onufrowicz

Książkę przeczytał i recenzuje- pan Wiesław"Dzieci" Jacek Paśnik

Oto nowość, po którą warto sięgnąć. Poleca nasz stały recenzent. Pan Wiesław"Patrząc w słońce. Jak sobie radzić z przerażeniem śmiercią" Irvin D.Yalom

To ważna i potrzebna rzecz, zwłaszcza dla tych, którzy są w poczuciu straty. Uważnie czyta ją nasz stały recenzent- pan Wiesław"Szczęściarze" Agnieszka Lis

Książkę przeczytał nasz stały recenzent- pan Wiesław„Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI” Robin Dreeke

Nowa książka w recenzji naszego sta(r)łego :-) recenzenta"Kurier z Tivoli" Wojciech Dutka

Książkę recenzuje Adam Mariański„Profesor Weigl i karmiciele wszy" Mariusz Urbanek

Pierwsza recenzja w tym roku! Dziękujemy pani Katarzynie! :-)"Bezonomika" Brian Dumaine

Nowa recenzja naszego stałego współpracownika"Zagubiony ptak" Jowita Kosiba

Książkę recenzuje Ewelina KarpiukIlustrowana "Opowieść Podręcznej" Margaret Atwood

Książkę recenzuje Wiesław Maciuszkiewicz"Wielki ogarniacz kuchni" Pani Bukowa, Pan Buk

Coś do uśmiechu- poleca nasz Słuchacz :-)"Tajemnica brakującej głowy" E.J.Copperman (Jeff Cohen)

Miło, ze Pan Wiesław, nasz słuchacz -pamięta o recenzjach :-)"Chłopcy" Andrzej Saramonowicz

Ksiązkę recenzuje Ewelina Karpiuk"Żona więźnia" Maggie Brookes

Pod wrażeniem jest nasz słuchacz- pan Wiesław„Stacja Tokio Ueno” Yu Miri

Ksiązkę recenzuje nasz stały słuchacz. Zapraszamy po kolejne lektury na Świerkową"Oczy wilka" Alicja Sinicka

Książkę recenzuje Alicja Sinicka"Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?" Bożena Szwarc

Książka o zdradzie, i o miłości w XXI wieku, o mężczyznach na kozetkach gabinetów, o kryzysach w związkach, o sercu i rozumie, o medytacjach , jodze i seksie, o konsumpcyjnej kulturze i nowoczesności
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok