Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | Książka za recenzję | „11 zasad jak być lubianym” Michelle Tillis Ledermen
Kto by nie chciał być lubianym? Czy i jak na tym nam zależy ? „Chce pani, żebyśmy ją polubili” – to odpowiedź jednego ze studentów na pytanie prowadzącej na uniwersytecie nowojorskim zajęcia z komunikacji wewnątrzorganizacyjnej Michelle Tillis Ledermen. Zapytała ona studentów, jaki według nich zamierza osiągnąć cel swych zajęć w semestrze i ta odpowiedź studenta staje się niejako punktem wyjścia do głębszych przemyśleń autorki na temat ludzkiej komunikacji. Jej książka „11 zasad jak być lubianym” z podtytułem „czyli o sztuce nawiązywania kontaktów… bo najchętniej robimy interesy z tymi, których lubimy” to taki poradnik czy to ważne , by inni nas polubili i jak żyć, jeśli takiej dobrej akceptacji przez innych chcemy i potrzebujemy i przede wszystkim, co nam to wszystko może dać. Podstawowa teza książki, to myśl, że w gruncie rzeczy, jeśli się dłużej zastanowić, to często naszym celem jest to, by ktoś nas polubił. A po co ktoś ma nas polubić ? Bo potrzebujemy tego, by dobrze działać, by osiągać dobre efekty. O efektach , o wynikach nawiązywania kontaktów jest dużo w tym poradniku, bo jest to poradnik dość biznesowy, w tym sensie, że jest tu mowa o biznesie, o robieniu interesów, o tym, że „najchętniej robimy interesy z tymi, których lubimy”. Jednakże te zasady, o których pisze Michelle Tillis Lederman są tak uniwersalne, że można je stosować w różnych sferach i mogą być pomocne na różnych płaszczyznach życia.
„11 zasad jak być lubianym” to książka o komunikacji, o tym, jak nawiązywać kontakty, o tym, jak dbać o ich podtrzymywanie i o tym jak nawiązywać dobre relacje. W niejednym miejscu autorka pisze o tym, jaki wpływ na zachowanie innych ma nasze własne zachowanie; jaki wpływ na to co nam daje świat, ma to, co my dajemy światu. W publikacji te zasady zostały podzielone na trzy rozdziały, nie będę tu wymieniał wszystkich jedenastu, wspomnę tylko o tym, iż najważniejsza według autorki zasada cierpliwości jest opisana w rozdziale ostatnim. Oczywiście te wszystkie zasady jakoś się ze sobą łączą, stosując jedną, powinniśmy pamiętać o innych i próbować je stosować. Oprócz przykładów różnych zdarzeń z własnego życia, autorka serwuje też czytelnikowi ćwiczenia , które mają pomóc w adaptacji jej rad. Pani Lederman w swej książce radząc, jak ułatwiać sobie nawiązywanie kontaktów, pisze- co jest w tym ważne, jak ważne jest, by zawsze być sobą (zasada autentyczności), jak ważne są przeróżne zachowania i nawyki np. jak ważniejsze może być nie to, co mówimy, ale to jak mówimy. „Świat jest lustrem” to powiedzenie ojca autorki, to co my pokazujemy światu, świat pokaże nam.
„11 zasad jak być lubianym” to książka nie tylko dla tych, co prowadzą różne biznesy. To książka o tym jak poczuć swobodę w nawiązywaniu międzyludzkich relacji. To książka o tym, jak wyciągnąć z siebie swoje najlepsze cechy i jak te najlepsze cechy pokazywać innym i jednocześnie by być w tym wszystkim szczerym i prawdziwym. Po co ? Wiadomo.
Wiesław
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska