Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | Książka za recenzję | "A lasy wiecznie śpiewają" Trygve Emanuel Gulbranssen
Książką, która najbardziej zapadła w mojej pamięci, oraz którą polecam do przeczytania słuchaczom RadiaBiałystok jest niewątpliwie powieść wybitnego pisarza norweskiego Trygve Emanuela Gulbranssena "A lasy wiecznie śpiewają" oraz kontynuacja losu bohaterów – „Dziedzictwo z Bjorndal” .
Jest to skandynawska saga opisująca losy jednego z najbogatszych norweskich rodów, właścicieli posiadłości ziemskich których przedstawicielem rodu jest najstarszy Dag.
Książka ukazuje także poczucie winy, w której żyje stary Dag w świadomości popełnienia swego największego błędu. Poczucie winy nie tylko ciąży nad Dagiem, ale jest zbliżeniem nestora rodu do Boga, który jest uosobieniem największej łaski, dobroci ale i stwórcy, który daje i odbiera ludzkie życie. Imię Dag jest swoistym symbolem mądrości oraz życiowej równowagi, którą główny bohater osiąga poprzez poznanie ludzi oraz ciężką pracę w surowych skandynawskich warunkach klimatycznych. Symbolem największej mądrości ludzkiej, osiągniętej poprzez zrozumienie kontaktów międzyludzkich jest najstarsza kobieta w Biorndal - Ann.
Nestorka Ann jest postacią mistyczną, swoistą matroną, która udziela odpowiedzi na nurtujące życiowe problemy wszystkich przedstawicieli rodu Biorndall. Ann także uzdrawia chorych oraz przepowiada losy rodu Dagów. Ucieczką od życiowych problemów dla najmłodszego Daga staje kontakt ze skandynawską przyrodą , która nie przynosi odpowiedzi na problemy małżeńskie ale nieraz staje się walką o przetrwanie doprowadzając go nawet na krawędź życia i śmierci. Książka jest zawiera dużo opisów wewnętrznych przeżyć psychologicznych głównych bohaterów. Wiele miejsca poświęca się dla żony ojca Daga, która poszukuje odpowiedzi na osiągnięcie kontaktu syna z jego żoną. Ukazuje się swoistą więź duchową pomiędzy synową a teściem , która jest odpowiedzią na kryzys małżeński najmłodszego Daga. Ojciec Dag poprzez usiłowanie zbliżenia syna z żoną staje się swoistym ideałem mądrości, do której dąży jego synowa, nie znajdując tych cech w swoim mężu. Te dwie powieści są swoistym studium psychologicznym ,które przekazują wiele ponadczasowych życiowych rad oraz mądrości , które są aktualne nawet we współczesnych czasach takich jak narodziny, poszukiwanie odpowiedzi na problemy w życiu małżeńskim, trudne kontakty ojca z synem , równowaga duchowa a materialna , miłośc, nieśmiałośc, samotnośc czy śmierc. Zatem gorąco polecam do przeczytania tej ksiązki tym słuchaczom Radia Białystok, którzy szukają wyczerpującej odpowiedzi na aktualne w tych czasach problemy w związkach rodzinnych oraz problemy współżycia z otaczającą nas społecznościa ludzką , na które odpowiedzi zapewne znajdą w wyżej opisanej książce.
Jerzy Bujniuk
Od red. Panu Jerzemu wysyłamy kolejna książkę, dziękując za recenzję:-)
To "Dallas '63" Stevena Kinga. I witamy w gronie recenzentów !
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska