Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | Książka za recenzję | "Niebieski ptak" Piotr Wojsz, "Życie towarzyskie w PRL" Cezary Prasek
Ostatnio trafiły do moich rąk trzy niezwykle ciekawe książki z PRL-em w tle. Chciałbym je gorąco Państwu polecić.
Pierwsza to „NIEBIESKI PTAK” Piotra Wojasza - czyli absurdy peerelowskiej rzeczywistości we wspomnieniach byłego cinkciarza. Bohater /książka jest pewnego rodzaju autobiografią / umiejętnie wykorzystuje liczne ułomności i braki tamtego systemu. Jego celem jest wyłącznie, zdobyć szybko i łatwo wielkie pieniądze. Obojętnie czy to podczas służby wojskowej, w więzieniu, w stanie wojennym czy w akademickim środowisku. Brniemy więc śladem hotelowych barków, restauracji, kawiarni, modnych uzdrowisk - gdzie też rodzi się niejeden przekręt czy oszustwo.
Dla mnie osobiście powieść ma pewien sentymentalny wymiar. Akcja toczy się bowiem w czasach, kiedy i mnie przyszło żyć. Toczy się głównie w Katowicach, gdzie spędziłem wiele też lat. Odnajduję więc na stronach tamte ulice i tamten klimat. Często mam wrażenie, że mijam się z bohaterem na niejednej ulicy.
Powieść kipi wprost od erotycznych przygód bohatera. Niestety napotkane kobiety traktuje zazwyczaj dość przedmiotowo. Może dlatego , że obraca się w światku prostytutek oraz podejrzanych interesów i takiż tych ludzi. Zrodzi to zapewne pewien niesmak u niejednego czytelnika.
Niemniej powieść napisana lekkim językiem, niezwykle barwna, z szybką też akcją. Warto niekiedy spojrzeć na otaczający nas świat również z tej innej, mniej nam znanej perspektywy.
Druga książka to „ŻYCIE TOWARZYSKIE w PRL” Cezarego Praska. To z kolei zbiór opowieści o życiu codziennym w PRL-u, gdzie „wszystko było polityką”. Nawet nie zdawaliśmy sobie wtedy sprawy, jak ideologia była obecna na każdym etapie naszego życia. Zresztą tytuły poszczeg. rozdziałów mówią już same za siebie. Na wsi muzyka, zabawa podmiejska, moje kawiarnie, wakacje, w ciemnej sali, czas radia, światowe życie, za mundurem… W opowieści wplatane są komentarze socjologiczne tłumaczące tamte zjawiska i klimaty. Książka nie staje się jednak przez to kolejną naukową pozycją, lecz otwiera nam bardziej oczy na ówczesne zjawiska czy wydarzenia. Warto sięgnąć. Dla młodszego pokolenia to pewna lekcja historii, dla bardziej dorosłych wspomnienia z ich młodości. Gorąco polecam…
O trzeciej książce a jest nią „MŁODZIEŻ PRL” może już następnym razem.
JANUSZ PUSZCZEWICZ
Od red:)
Wysyłamy kolejne - do recenzji:))
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska