Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka | Raport o ukraińskich migrantkach w Polsce w czasie pandemii 17.03.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Sytuacja ukraińskich migrantek w Polsce w czasie Covid – 19” to tytuł opublikowanego niedawno raportu, który przygotowała Fundacja Nasz Wybór, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Raport wskazuje, że pandemia nasiliła problemy, z którymi stykały się kobiety migrantki już wcześniej. Jednym z głównych są skomplikowane procedury legalizacji pobytu i pracy. O raporcie porozmawiamy z jego współautorką, prezes Fundacji Nasz Wybór Myroslawą Keryk.
W audycji powiemy także o specyfice nabożeństw pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. Przybliży je ks. Anatol Tokajuk z Parafii św. Archanioła Michała w Orli.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
Rozpoczęły się prace interwencyjne archeologów w wykopie w którym zostały odsłonięte fundamenty jednej ze ścian kamienicy rezydencji Radziwiłłów w Orli.
„Bodaj Budka” - książka napisana na Białorusi po ukraińsku jest nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jej autorką jest Natalka Babina – pisarka i dziennikarka, która pochodzi z Brzeskiego Polesia – regionu, w którym zachowały się ukraińskie gwary, podobne do podlaskich.
Rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi gminnej z Koszek do Podbiela.
Na święto Zwiastowania Bogurodzicy kiedyś wypiekano tzw. „busłowe łapy” – ciasteczka w kształcie bocianich łap. „Błahowiszczennia”, czyli Zwiastowanie to wiosenne święto, w którym, zgodnie z dawnymi wierzeniami Bóg błogosławił ziemię do tego, aby budziła się w niej przyroda.
Z okazji 15-lecia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym w Instytucie Kaszubskim w Gdańsku została wydana książka "Tożsamość-kultura-równość".
Kiermasz Wielkanocny on-line to z jednej strony tworzenie przedświątecznego klimatu, a z drugiej – dopuszczalna w pandemicznych warunkach forma pracy instytucji kultury. Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze już od paru lat organizuje tego typu kiermasze rękodzieła. W tym roku pierwszy odbył się w formacie on-line.
W kilku nadbużańskich wsiach w gminie Siemiatycze żywe są jeszcze plecionkarskie tradycje.
Dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej znów uczą się w systemie zdalnego nauczania. W szkole w Czeremsze na lekcjach ukraińskiego uczniowie z młodszych klas zdążyli jeszcze zrobić ozdoby na palemki, w ramach wiosennych warsztatów
Samo spis internetowy to podstawowa forma spisu powszechnego ludności i mieszkań w Polsce 2021 r.
Prowadzący:
Eugeniusz Ryżyk