Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Dobryna” – folklorystyczny zespół z Białegostoku, który kultywuje ukraińską muzyczną tradycję Podlasia, był jednym z uczestników Festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. W tym roku festiwal odbywał się w innej, niż w poprzednich edycjach, formule. Z powodu pandemii wzięły w nim udział jedynie zespołu z Polski.
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Grzegorz Kuprianowicz opowie o potrzebie uwzględnienia potrzeb mniejszości w Krajowym Planie Obudowy.
Oprócz „Dobryny” w audycji spotkamy się także z akordeonistą i wokalistą folk-rockowej grupy „Hoyraky”. Piotr Ostaszewski opowie o powrocie zespołu do koncertów i spotkań z publicznością.
Wyroby ceramiczne z drewna, wyszywane koszule i ręczniki, garncarskie oraz inne wytwory ukraińskiego rzemiosła można kupić na takich imprezach jak Na Iwana Na Kupała w Dubiczach Cerkiewnych. Spotkaliśmy tam Iwana Bojko z Wołynia i z Mychajło Truszyk Huculszczyzny, którzy prezentowali swe wyroby na Kupalskim Jarmarku.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W „Ukraińskiej Dumce” – kontynuacja opowieści Jerzego Plewy o dawnym systemie gospodarowania na Podlasiu oraz spotkanie z Anną Ołdakowską, prezes Spółdzielni Socjalnej „Sukurs” w Zaściankach.
Minęła 5 rocznica śmierci Bogdana Martyniuka z Warszawy.
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia wydało śpiewnik z pieśniami z Malinnik.
W programie o tym, jak wyglądała kiedyś praca strażaka, opowiada pochodzący z Knoryd Grzegorz Car. Ponadto Ludmiła Wostrikowa z Równego powie o sytuacji i nastrojach w czasie wojny w Ukrainie.
W sobotę w Dubiażynie odbyło się święto pieczonego ziemniaka, a w niedzielę w Bielsku Podlaskim spotkanie literackie z laureatami Podlaskiego Konkursu Literackiego „Piszemo po swojomu”
W Chełmie odbyły się uroczystości 800. rocznicy przeniesienia siedziby diecezji prawosławnej z Uhruska do Chełma.
Leonid Szmatko to ukraiński malarz – dyrektor Szkoły Artystycznej w Siewierodoniecku. Obecnie jego miasto jest pod rosyjską okupacją, a artysta musiał wyjechać do Polski. Tu w gminie Narewka znalazł schronienie i, dzięki pomocy życzliwych ludz
Obrzędem "Kiszenie kapusty na wesele" w wykonaniu zespołu "Malinki" z Malinnik rozpoczęły się "Dżereła" czyli ukraińskie tradycje i transformacje, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze.
W Czeremsze odbyły się podwójne warsztaty - tradycyjnych ukraińskich pieśni, a także tańców.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz