Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Dobryna” – folklorystyczny zespół z Białegostoku, który kultywuje ukraińską muzyczną tradycję Podlasia, był jednym z uczestników Festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. W tym roku festiwal odbywał się w innej, niż w poprzednich edycjach, formule. Z powodu pandemii wzięły w nim udział jedynie zespołu z Polski.
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Grzegorz Kuprianowicz opowie o potrzebie uwzględnienia potrzeb mniejszości w Krajowym Planie Obudowy.
Oprócz „Dobryny” w audycji spotkamy się także z akordeonistą i wokalistą folk-rockowej grupy „Hoyraky”. Piotr Ostaszewski opowie o powrocie zespołu do koncertów i spotkań z publicznością.
Wyroby ceramiczne z drewna, wyszywane koszule i ręczniki, garncarskie oraz inne wytwory ukraińskiego rzemiosła można kupić na takich imprezach jak Na Iwana Na Kupała w Dubiczach Cerkiewnych. Spotkaliśmy tam Iwana Bojko z Wołynia i z Mychajło Truszyk Huculszczyzny, którzy prezentowali swe wyroby na Kupalskim Jarmarku.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W „Ukraińskiej Dumce” o zwyczajach ludowych związanych ze świętem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela oraz spotkanie z Kateryną Piątkowską.
W Białymstoku odbył się koncert podsumowujący projekt „Rosawa - łączy nas muzyka” Fundacji M-patia
W programie – o Międzynarodowym Forum Społeczności Mleczarskiej, nagrodach KGW Zielona Dolina w Moszczonie Królewskiej w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tykocinie oraz wspomnienia mieszkańców Moszczony Pańskiej o dawnym życiu i gospodarowaniu.
W Bielsku Podlaskim ogłoszono dziś laureatów Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Zostali nimi w kategorii „Twórczość artystyczna” –Elżbieta Tomczuk i w kategorii „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol
W Moszczonie Pańskiej w gm. Nurzec Stacja oraz w Moszczonie Królewskiej w gm. Mielnik w powiecie siemiatyckim w ostatni weekend odbyły się dwie imprezy kulturalne, organizowane przez aktywnych mieszkańców.
„Rosawa” to nowy na podlaskiej scenie zespół. W jego repertuarze przeważają ukraińskie piosenki, a tworzą go zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Białorusini i Polacy.
W dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny – w „Ukraińskiej Dumce” m.in. o wydarzeniach z tego dnia sprzed 40 lat, z 1984 roku, gdy spłonęła zabytkowa cerkiew w Czyżach.
W Skansenie w Koźlikach nad Narwią już tradycyjnie odbyły się „Tanci w Kłuni”. To wydarzenie zakończyło trwająca tydzień Letnią Szkołę Tradycji „Meandry”
W ramach „Meandrów - Letniej Szkoły Tradycji” ukraiński zespół folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna zaprezentował obrzęd weselny.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz