Ważne wydarzenia w Bielsku Podlaskim 21.04.2024

21 kwietnia 2024

Konkurs "Ukraińskie Słowo" Foto: S. Sawczuk
Konkurs "Ukraińskie Słowo" Foto: S. Sawczuk



0:00
0:00
dźwięk do pobraniaDUMKA UKRAIŃSKA 21.04.2024 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartek Bielskim Domu Kultury można było usłyszeć wiersze ukraińskich poetów. Odbył się tu Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Ukraińskie Słowo”. Wzięło w nim udział ponad osiemdziesiąt   recytatorów z Bielska Podlaskiego, Białegostoku oraz Czeremchy, którzy szkołach podstawowych, a także w przedszkolach uczą się języka ukraińskiego.

Także w czwartek  i także w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczysta prezentacja i przekazanie 14-tomowych akademickich dzieł zebranych Łesi Ukrainki. Wydarzenie odbywało się w ramach wizyty na Podlasiu delegacji Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. Prezentacji dokonał prorektor Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki prof. Jurij Hromyk. Wiekopomne wydawnictwo zasili Bibliotekę Podlaskiego Instytutu Naukowego.

Ukraiński folklorystyczny zespół „Dobryna” jest laureatem tegorocznej edycji Konkursu „Stara Tradycja”. Grupa, która specjalizuje się  w wykonywaniu autentycznych tradycyjnych ukraińskich pieśni z Podlasia i Polesia  wystąpił na inauguracyjnym koncercie Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”, w ramach którego odbywa się konkurs.

W audycji zapraszamy także do wzięcia udziału w Konkursie Ukraińskiej Piosenki „Z Podlaskiej Krynicy”. Przypominamy, że termin zgłoszeń mija 8 maja i informujemy, gdzie można znaleźć informacje o zasadach uczestnictwa.

Zaprasza Sławomir Sawczuk  


35 lat "Rodyny" z Dubiażyna 10.08.2026

35 lat "Rodyny" z Dubiażyna 10.08.2026


W Dubiażynie odbył się jubileusz zespołu folklorystycznego „Rodyna”.



Drewniane krzyże Jana Chilimoniuka 09.08.2026

Drewniane krzyże Jana Chilimoniuka 09.08.2026


Drewniane krzyże są tradycyjnym elementem wiejskiego krajobrazu Podlasia. Zwyczaj ich stawiania jest żywy do dziś, o czym opowiada Jan Chilimoniuk z Morza, który takie krzyże robi.



O strażakach z Dobrowody i wystawie podlaskich chodników 05.08.2026

O strażakach z Dobrowody i wystawie podlaskich chodników 05.08.2026


Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrowodzie zbierają środki ma remont remizy



O naszej gwarze w Kleszczelach 03.08.2026

O naszej gwarze w Kleszczelach 03.08.2026


Wykład dr Mikołaja Roszczenki zatytułowany „Gwara Kleszczelowska” był jednym z punktów Dni Kleszczel.



Warsztaty ukraińskich pieśni w Czeremsze 02.08.2026

Warsztaty ukraińskich pieśni w Czeremsze 02.08.2026


W Czeremsze odbyły się warsztaty ukraińskich tradycyjnych pieśni. Poprowadziła je Ludmila Wostrikowa.



Zespół "Horyna" z Polesia na Festiwalu Kultur i Narodów w Czeremsze 29.07.2026

Zespół "Horyna" z Polesia na Festiwalu Kultur i Narodów w Czeremsze 29.07.2026


Zespół folklorystyczny "Horyna" z Równego, który kultywuje tradycyjny śpiew i tańce z Polesia, wziął udział w XXXI Ethno Festiwalu wielu Kultur i Narodów w Czeremsze.



Ethno Festiwal Czeremcha 27.07.2026

Ethno Festiwal Czeremcha 27.07.2026


Kilkanaście zespołów wystąpiło na XXXI Ethno Festiwalu wielu Kultur i Narodów w Czeremsze.



Warsztaty "Ranku" i tkackie zajęcia w Kleszczelach 26.07.2026

Warsztaty "Ranku" i tkackie zajęcia w Kleszczelach 26.07.2026


Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca „Ranok” z Bielska Podlaskiego doskonalił swój repertuar muzyczny i taneczny na letnich wyjazdowych warsztatach w Rozłogach



Letnie warsztaty zespołu "Hiłoczka" z Czeremchy 22.07.2026

Letnie warsztaty zespołu "Hiłoczka" z Czeremchy 22.07.2026


Ukraiński zespół folklorystyczny „Hiłoczka” z Czeremchy jest obecnie na letnich wyjazdowych warsztatach




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok