Wasyl Lutyj – ukraiński muzyk i ochotnik walczący pod Bachmutem 08.05.2024

7 maja 2024

Wasyl Lutyj, fot. L. Łabowicz
Wasyl Lutyj, fot. L. Łabowicz



0:00
0:00
Dumka Ukraińska 2024-05-08 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku w Ukrainie 8 maja po raz pierwszy jest obchodzony Dzień Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej w latach 1939-1945. Przeniesienie obchodów z 9 na 8 maja, tak jak jest przyjęte w Europie Zachodniej, jest w dużej mierze odpowiedzią na rosyjską propagandę, która przywłaszczyła sobie status „głównego zwycięzcy” II wojny światowej. Rosja z 9 maja uczyniła swoisty kult, którego celem jest propagowanie wojny, wywyższenie nad innymi narodami, a także usprawiedliwienie agresywnej mobilizacji ideologicznej obywateli. Kulminacją tego była zbrodnicza inwazja na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Dlatego dzisiaj, 79 lat po zwycięstwie nad nazizmem, to Rosja stanowi największe zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

W dzień zwycięstwa nad nazizmem w „Ukraińskiej Dumce” przedstawiamy historię Wasyla Lutoho, jednego z najpopularniejszych współczesnych bandurzystów oraz kompozytora, autor popularnej w Europie pieśni „Miecz Areja”. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, walczył on w szeregach armii ukraińskiej jako ochotnik. Brał udział w bitwie o Bachmut, która ze względu na uporczywość walk i krwawość porównywana jest do bitwy pod Verdun – najdłuższej bitwy I wojny światowej. W trakcie tej bitwy, broniąc swoich współtowarzyszy broni, został ranny – doznał trwałego uszczerbku słuchu. W programie opowiada on historię swojego udziału w walkach z rosyjskim agresorem. Opowieść Wasyla Lutoho dopełnia Oksana But, jego żona, kompozytorka, śpiewaczka. Oboje w marcu występowali na koncercie w Białymstoku.

Zaprasza Ludmiła Łabowicz


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jak witano Nowy Rok na Polesiu? 12.01.2025


W „Ukraińskiej Dumce” będzie m.in. o tradycyjnych potrawach w Dobrowodzie oraz o witaniu Nowego Roku na Polesiu.



"Czy można zakoliaduwaty?" 08.01.2025


Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.



Kolędowanie w Czyżach w latach 60. XX w. 07.01.2025


W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.





Podsumowanie projektu „Twórczo razem” 01.01.2025


W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.



Mija 2024 rok 30.12.2024


Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne



KGW "Nad Łoknicą" 29.12.2024


W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".



Kolędowanie w Galerii Arsenał 25.12.2024


„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”



Wicemer Łucka o życiu miasta w czasie wojny 23.12.2024


Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk




 
 

Prowadzący:

Ludmiła Łabowicz
Eugeniusz Ryżyk
Sławomir Sawczuk



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok