Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | O antykukraińskich fejkach i kupalskiej imprezie w Dubiczach Cerkiewnych 16.07.2025
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Prowadzony przez warszawską fundację Ukraiński Dom portal „Nasz Wybir”, wspólnie z portalami ProUA w Pradze i „Nowyny zi Słowaczczyny” (novyny.sme.sk) w Bratysławie, realizuje projekt „Zwalczanie dezinformacji odnośnie ukraińskich uchodźców w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Jego uczestnicy przez trzy miesiące publikują cotygodniowy wybór informacji, w których obalają fałszywe narracje szerzące się w tych krajach na temat Ukrainy, ukraińskich uchodźców i migrantów. O projekcie i specyfice fejków na temat Ukrainy i Ukraińców rozmawiamy z redaktor naczelną „Naszego Wyboru” Oksaną Kuzmenko.
Zapraszamy także na wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie, szczególnie na Ukraiński Festiwal „Na Iwana, na Kupała”, który w sobotę 19 lipca odbędzie się w Dubiczach Cerkiewnych.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W „Ukraińskiej Dumce” – spotkanie z zespołem „HrayBery”, który w Białymstoku prowadził warsztaty taneczne, a także opowieść o żniwach w latach 60. w Moszczonie Pańskiej.
O jednej z największych imprez plenerowych w regionie „Na Iwana na Kupała” w Dubiczach Cerkiewnych i zajęciach dla dzieci w Dobrowodzie.
Rozpoczęły się wakacje, a to dobra okazja, by spędzić czas na łonie natury. W programie o tym, co robili najmłodsi latem w latach 50. XX w.
O zwyczajach kupalskich na Polesiu i świętym ze wsi Policzna
O właściwościach ziół święconych na Jana, letnich inicjatywach Związku Ukraińców Podlasia oraz o życiu podczas okupacji w czasie II wojny światowej – o tym w niedzielnym wydaniu „Ukraińskiej Dumki”.
O motywach i toposach w ukraińskiej literaturze Podlasia opowie językoznawczyni - prof. Lubow Frolak
Najwyższą nagrodę – Złotą Basztę w kategorii „zespołów śpiewaczych” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zdobył ukraiński zespół folklorystyczny „Dobryna” z Białegostoku.
Ostatnie dni przed ostatnim dzwonkiem w szkole to często zajęcia, które integrują dzieci. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, które uczą się języka ukraińskiego, wybrały się na wycieczkę - piknik do Skansenu w Koźlikach nad Narwią.
Uczniowie ze Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. św. św. Cyryla i Metodego zaprezentowali przedstawienie w języku ukraińskim w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz