Radio Białystok | Galerie | Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej [zdjęcia]

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew, Sylwia Krassowska

17.11.2019, 10:07, akt. 18.11.2019, 22:57

Ta impreza od lat pokazuje nam jak w Białymstoku świętowano na dworze Branickich - przede wszystkim chodzi tu o muzykę i taniec.

Balet o kawie w wykonaniu Cracovia Danza, fot. Sylwia Krassowska
Balet o kawie w wykonaniu Cracovia Danza, fot. Sylwia Krassowska

„3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże” w BTL - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ta impreza od lat pokazuje nam jak w Białymstoku świętowano na dworze Branickich - przede wszystkim chodzi tu o muzykę i taniec.

W tym roku Festiwal Sztuk Dawnych "Imieniny Izabeli Branickiej" zmienia nazwę na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, a co za tym idzie, nieco także swój profil, chociaż cel pozostaje ten sam. 


Na początek - koncert Kapeli Dworskiej

Festiwal zainaugurował w niedzielę (17.11) koncert wokalno-instrumentalny Kapeli Dworskiej "Collegium Marianum" (Praga, Czechy) prezentujący dzieła Czeskich wirtuozów z XVIII wieku w Aula Magna Pałacu Branickich.


Świętowanie przy kawie

W poniedziałek (18.11) zespół ten wystąpił również podczas spektaklu baletowo-pantomimicznego w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" pt. "Balet o Kawie" w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej, które nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie Jana Sebastiana Bacha. Tancerze wystąpili w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. 


Gawęda o Izabeli Branickiej

W dzień imienin patronki festiwalu (19.11) w Pałacu Branickich odbędzie się Wieczór historyczny z Gawędą o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego oraz koncertem kameralnym duetu wirtuozów Krzysztofa Garstki na klawesynie oraz Macieja Łukaszuka na wiolonczeli z repertuarem sonat francuskiego kompozytora - Josepha Bodina de Boismortier'a (1689-1755).

Finałem zaś festiwalu będzie (24.11) koncertowe wykonanie Koncertowe wykonanie opery (Singspigel'a) Bastien i Bastienne W. A. Mozarta przez solistów oraz orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto" pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego Festiwalu.


Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie Fundacji Pro Anima na Facebooku.

| red: mak, sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok