Radio Białystok | Galerie | Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku i Londynie [zdjęcia]

Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku i Londynie [zdjęcia]

4.10.2021, 07:18, akt. 15:40

Uroczystą mszą św. pożegnano w poniedziałek (4.10) w Białymstoku Karolinę Kaczorowską, żonę pochodzącego z tego miasta ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zmarła ona 21 sierpnia w Londynie w wieku 90 lat.

Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej - uroczystości żałobne w Archikatedrze Białostockiej, fot. Sylwia Krassowska
Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej - uroczystości żałobne w Archikatedrze Białostockiej, fot. Sylwia Krassowska

Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości żałobne w Londynie i w Białymstoku

Uroczystości żałobne odbyły się w poniedziałek jednocześnie w Londynie i w  Białymstoku. Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej ma być złożona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczywa ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Termin pogrzebu Kaczorowskiej nie jest znany.

Uroczysta msza św. odbyła się w białostockiej archikatedrze. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Kościoła prawosławnego i ormiańskiego, członkowie bractw kurkowych, wojsko i harcerze, a także rodzina i przyjaciele zmarłej.

"Dziś wspominamy ją w Białymstoku, a pamięć nasza jest początkiem wdzięczności" – mówił podczas kazania abp. senior Edward Ozorowski.

Podkreślił, że geniusz pani Karoliny, który – jak powiedział – "objawiał się jako niezwykłość i godność". Podkreślał też ogromną wiarę Kaczorowskiej i jej polskość. "Wraz z mężem starała się przychodzić z  pomocą Polakom na obczyźnie, zakładała różne koła charytatywne,  ułatwiała znalezienie pracy, była bardzo konsekwentna w swoich planach" – wspominał ją Ozorowski.

Edward Ozorowski przypomniał też związki pani Karoliny z Białymstokiem,  który odwiedzała razem z mężem, a także po jego śmierci. Przypomniał też  słowa Kaczorowskiej, która mówiła, że skoro nie może pojechać do  rodzinnego Stanisławowa, to najbliższy jest jej Białystok.

"Pani Kaczorowska była osobą bardzo życzliwą dla ludzi, bliską, nie  stwarzała żadnego dystansu, łatwo było z nią nawiązywać kontakt" – wspominał zmarłą przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław  Dębski. Podkreślał, że życie jej nie oszczędzało i mimo wielu trudności  wraz z mężem "przechowali testament Rzeczypospolitej".


Zaprezentowano reportaż o życiu Karoliny Kaczorowskiej

Po mszy św. zaprezentowano reportaż o życiu Karoliny Kaczorowskiej. Odbył się także koncert żałobny w wykonaniu m.in. muzyków z Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Częścią żałobnych uroczystości jest też otwarta w miniony piątek w centrum Białegostoku wystawa poświęcona Karolinie Kaczorowskiej, gdzie można obejrzeć jej fotografie z lat młodości, wspólnego życia z  Ryszardem Kaczorowskim i z wizyt w Białymstoku.


Karolina Kaczorowska urodziła się w Stanisławowie

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski. Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, którego poślubiła w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie.

10 kwietnia 2010 r. razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął. W wyborach prezydenckich w 2010 r. i w 2015 r. wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


źródło: PAP | red: sk, mag


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku otwarto wystawę poświęconą Karolinie Kaczorowskiej

1.10.2021, 14:59

Wystawę poświęconą - zmarłej 21 sierpnia w Londynie, w wieku 90 lat - Karolinie Kaczorowskiej, wdowie po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, otwarto w piątek w rodzinnym mieście jej męża, Białymstoku.


Zmarła Karolina Kaczorowska - małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

22.08.2021, 07:33

Karolina Kaczorowska - pierwsza dama Polski w latach 1989-90, żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zmarła w Wielkiej Brytanii. Miała 90 lat.


Wystawa o Karolinie Kaczorowskiej - żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie

26.11.2018, 14:37

Postać Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ma przybliżyć wystawa otwarta w poniedziałek (26.11) w gabinecie Kaczorowskiego znajdującego się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Prezentowane są m.in. rzeczy osobiste, dokumenty i zdjęcia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok