Radio Białystok | Galerie | Kwesty na podlaskich cmentarzach [zdjęcia]

Kwesty na podlaskich cmentarzach [zdjęcia]

Wolontariusze zbierają pieniądze do puszek m.in. w Białymstoku, Łapach czy Łomży. Na podlaskich cmentarzach trwają kwesty.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Zbiórka na cmentarzu w Augustowie - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


0:00
0:00
Zbiórka na renowację nagrobków żołnierzy wyklętych w Suwałkach - relacja Jakuba Mikołajczuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta na cmentarzu Farnym w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta na najstarszym suwalskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta na wasilkowskim cmentarzu rzymskokatolickim - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kwesta na cmentarzu Farnym w Białymstoku

25 tysięcy 200 złotych - tyle udało się zebrać podczas kwesty na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Aktorzy, społecznicy, harcerze i przedstawiciele wielu innych środowisk zbierali pieniądze do puszek przez sześć godzin.

Ta nekropolia powstała około 136 lat temu. Celem akcji prowadzonej od 2015 roku, z wyłączeniem roku 2020, gdy z powodu pandemii cmentarze były zamknięte, jest renowacja najstarszych nagrobków. Do tej pory odnowiono ich 26, a wliczając tegoroczną zbiórkę, zebrano łącznie ponad 155 tysięcy złotych.


Kwesta na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży

Wolontariusze po raz kolejny zbierali datki na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza przy ul. Kopernika. Licząca ponad 220 lat nekropolia jest jedną z najstarszych w Polsce, a organizowana na niej kwesta tradycją niemal dorównuje powązkowskiej.


- Jest jeszcze jedna osoba, która brała udział w pierwszej łomżyńskiej kweście w 1984 r. Jest grupa takich, które uczestniczą w niej od kilkunastu i ponad dwudziestu lat, ale są także tacy, którzy w tym roku z puszkami stoją po raz pierwszy. Szczególnie cieszy nas to, że są wśród nich także ludzie młodzi, którzy dostrzegli w tej akcji sens - mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józef Babiel.


Co roku w kweście bierze udział ponad 100 osób. Część zebranych w tym roku pieniędzy przeznaczona zostanie na opłacenie rachunku za kamienny rosyjski pomnik na komunalnej części cmentarza i na polny głaz z krzyżem, przy którym prace jeszcze trwają.Jednak najpilniejsza potrzeba to ratowanie rozwarstwiającej się tablicy z piaskowca pochodzącej z 1818 r. Jest to najstarszy tego typu zabytek zachowany na łomżyńskim cmentarzu.

Pierwszego dnia kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży zebrano prawie 49,5 tys. zł. Do puszek na ratowanie zabytków cmentarnych wrzucono także prawie 30 euro i cztery amerykańskie ćwierćdolarówki.

Drugie dnia kwesty (2.11) odwiedzający zabytkowy cmentarz w Łomży wrzucili do skarbon ponad 5 tys. złotych. W sumie podczas tegorocznej kwesty zebrano prawie 55 tys. złotych. 

Pieniądze przeznaczane są od lat na ten sam cel - ratowanie zabytków na ponad 220-letniej nekropolii przy ul. Kopernika.

W ubiegłym roku podczas dwudniowej akcji udało się zebrać w Łomży ponad 51 tys. zł.


Zbiórki w Suwałkach

Na najstarszym suwalskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej odbyła się kolejna kwesta na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków. Za zebrane pieniądze będą odnowione dwa pomniki rodzinne - rodu Guziewiczów i Ściepórów. Oba wykonane są z piaskowca i pochodzą z 1907 roku.  

Przy głównych wejściach na nekropolię kwestowali m.in. suwalscy radni, nauczyciele, harcerze i przedstawiciele świata kultury.

W ubiegłych latach odnowiono m.in. pomnik babci błogosławionej siostry Marii Kanizji, suwalczanki rozstrzelanej z innymi zakonnicami w Nowogródku podczas II wojny światowej czy marmurowy pomnik lekarza Kazimierza Monkiewicza.

Z kolei wolontariusze wraz z Fundacją im. Kazimierza Wielkiego i Stowarzyszeniem "Dla Polski" zbierali datki na renowację nagrobków żołnierzy wyklętych i miejsc ich upamiętnienia.


-  Akcja "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" ma za zadanie upamiętnić tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Pochówków wielu z nich dotąd nie udało się znaleźć, ale z roku na rok udaje się nam ustalić coraz więcej miejsc, w których spoczywają - mówił wolontariusz Piotr Wasilewski.


Wolontariusze przez dwie godziny zbierali pieniądze przy wejściu do cmentarza komunalnego przy ulicy Reja.


-  Suwalczanie chętnie wrzucają datki do puszki, są to różne kwoty. Dla nas liczy się każdy grosz - podkreślal wolontariusz Damian Izbicki.


Akcja odbyła się w Suwałkach już po raz drugi.


Zbiórka datków w Wasilkowie

To już tradycyjna akcja związana z nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych. Na cmentarzu w Wasilkowie zorganizowano kwestę na renowację nekropolii i zabytków. Pieniądze do puszek zbierali m.in. parafianie i harcerze.

Kwesta na wasilkowskim cmentarzu parafialnym odbędzie się też 2 listopada między 10:00 a 18:00. Zbiórka odbywała się również w weekend. W sobotę i niedzielę (29-30.10) zebrano łącznie 8 tysięcy złotych.

Cmentarz w Wasilkowie powstał w drugiej połowie XIX wieku. Do dziś zachowało się tam wiele rzeźb i kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków. Najstarszy ma ponad 125 lat.


Kwesta w Augustowie

Już po raz 14. wolontariusze zbierali datki na augustowskim cmentarzu. Kwestowało tam około 100 chętnych, a wśród nich uczniowie szkół średnich, nauczyciele i harcerze. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje starych nagrobków. Najstarsze z nich pochodzą nawet z XIX wieku.


- Za zebrane środki planujemy odnowić kilka starych grobów. W tym roku odrestaurowaliśmy jeden duży grób z żeliwnym ogrodzeniem. Następne czekają na naprawę - mówiła koordynatorka kwesty Maria Kisielewska. 

 

Przez 13 lat za zebrane środki utworzono trzy lapidaria, odnowiono 12 grobów i odrestaurowano Kwaterę Obrońców Ojczyzny.


Kwesta w Łapach

Nie tylko przy cmentarzach w Łomży czy w Wasilkowie spotkać można wolontariuszy. Datki na ratowanie zabytków zbierali także kwestujący w Łapach. Zbiórkę pod hasłem "Ocalmy od zniszczenia" zorganizowało Łapskie Towarzystwo Regionalne.

Wolontariuszy z puszkami można było spotkać przy bramach wejściowych nekropolii przy ul. Żwirki i Wigury między 8:00 a 15:00. To jedenasta kwesta w Łapach w historii - dotychczas udało się odnowić 19 zabytkowych nagrobków i ufundować cztery tablice upamiętniające poległych żołnierzy z Łap i okolic.


Zbiórka w Szczuczynie

Kilkudziesięciu wolontariuszy kwestowało przy szczuczyńskim cmentarzu. Zbierali pieniądze na odnowienie starych nagrobków. Jak mówił burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, co roku w akcji bierze udział coraz więcej osób.

Tegoroczna kwestia trwa kilka dni, dlatego organizatorzy mają nadzieję, że uda się zebrać więcej pieniędzy niż w poprzednich latach. Kwestę już dziewiąty raz organizuje stowarzyszenie "Nasz Szczuczyn"

| red: mag, zmj, bsd, wsz, mark

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Łomża: kolejna kwesta na ratowanie cmentarnych zabytków

31.10.2022, 10:37

Wolontariusze po raz kolejny zbierać będą datki na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza przy ul. Kopernika.


Wolontariusze w Suwałkach i Augustowie kwestować będą na odnowienie starych nagrobków

31.10.2022, 07:36

Zbiórki zaplanowano jutro (1.11) w godzinach od 9 do 16 przy głównych wejściach na cmentarze.


ks. Jan Pochodowicz i Sebastian Ptaszyński [wideo]

28.10.2022, 08:48

"Cmentarz w Wasilkowie jest jednym z piękniejszych w okolicy. Jest zabytkowy i dlatego też wymaga opieki, wymaga konserwacji" - mówił w Radiu Białystok ks. Jan Pochodowicz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
fot. Marcelina Markowska
REGION
4.12.2022, 11:44, akt. 6.12.2022, 17:31

Klaster Obróbki Metali obchodzi 15-lecie [zdjęcia]


fot. Joanna Szubzda
REGION
1.11.2022, 07:09, akt. 2.11.2022, 18:19

Kwesty na podlaskich cmentarzach [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok