Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku ma powstać uchwała krajobrazowa, która uporządkuje miejską "szyldozę" [zdjęcia]

W Białymstoku ma powstać uchwała krajobrazowa, która uporządkuje miejską "szyldozę" [zdjęcia]

autor: Adam Janczewski

15.03.2023, 12:04, akt. 12:26

Ma to poprawić wygląd Białegostoku oraz uporządkować m.in. kwestię szyldów i banerów reklamowych. Pracownicy Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego opracowują uchwałę krajobrazową.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
W Białymstoku ma powstać uchwała krajobrazowa, która uporządkuje miejską "szyldozę" - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Będzie ona przeciwdziałać tak zwanej "szyldozie", czyli chaotycznemu zawieszaniu reklam.

O tym temacie rozmawialiśmy niedawno z architektem krajobrazu doktorem Maciejem Kłopotowskim z Politechniki Białostockiej w audycji Podróże Po Kulturze.Czy Białystok cierpi na "szyldozę"?W ocenie eksperta, o ile na Rynku Kościuszki sytuacja wygląda bardzo dobrze i nie odbiega standardami od większych polskich czy europejskich miast, to im dalej od centrum, tym sytuacja wygląda coraz gorzej. Dr Maciej Kłopotowski zwraca uwagę, że to problem m.in. przy dużych skrzyżowaniach, ale też na budynkach, w których mieszczą się pasaże handlowe.


- Naszą bolączką jest to, że lokale handlowe i usługowe są dość małe, budynki są dość gęsto nasycone tymi usługami i każdy usiłuje zamieścić informację o tym, że tam jest - ocenia architekt krajobrazu.


Dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku Agnieszka Rzosińska podkreśla, że walka z "szyldozą" jest bardzo trudna.


- Przepisy prawa to jedno, a ich respektowanie to już trochę inna rzecz. Staramy się reagować i zgłaszamy takie przypadki do nadzoru budowlanego, który podejmuje interwencje. Bywa jednak tak, że reklamy znikają, a za kilka dni znów się pojawiają i trzeba całą procedurę rozpoczynać od początku - wyjaśnia Agnieszka Rzosińska.


Problemem są przepisy, które nie dają pełnej możliwości egzekwowania ładu w przestrzeni publicznej. Teraz robi się to w Białymstoku w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, co - jak się okazuje - nie do końca bywa skuteczne. Rozwiązaniem ma być właśnie uchwała krajobrazowa.


- To dałoby możliwości naliczania kar i opłat za reklamy. Jeśli chodzi o formalny etap, to jesteśmy na początku, ponieważ została podjęta dopiero uchwała intencyjna. Jeśli chodzi natomiast o kwestie merytoryczne, to mamy duże doświadczenie, które wynika ze sporządzania planów miejscowych. Wiele zapisów będziemy chcieli przenieść do uchwały krajobrazowej - przekonuje dyrektor Departamentu Urbanistyki.


Uchwała krajobrazowa miałaby wprowadzić zasady dotyczące wielkości i liczby reklam w danym miejscu. Miasto zostałoby też podzielone pod tym względem na strefy. Pierwsze koncepcje będą opracowane jeszcze w tym roku, natomiast konsultacje społeczne w tej sprawie będą prawdopodobnie w 2024 roku.


| red: zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok