Radio Białystok | Galerie | Łyse: Niedziela Palmowa na Kurpiach
Szczególnie barwnie i uroczyście obchodzona jest Niedziela Palmowa w miejscowości Łyse na Kurpiowszczyźnie. W latach 60. w tej właśnie gminie, w diecezji łomżyńskiej, odtworzono obyczaj wicia tradycyjnych palm kurpiowskich.
Sięgające 10 metrów wysokości strojne palmy ściągają do Łysych gości z całej Polski. "Na Kurpiach Niedziela Palmowa ma szczególny charakter, przez te palmy, które są też oznaką religijności ludzi" - powiedział biskup łomżyński Janusz Stepnowski. "Należy pamiętać, że mają one swój sens tylko w kontekście procesji. Bez wymiaru religijnego palma traci swoje znaczenie, i Kurpie dobrze o tym wiedzą" - zaznaczył.
W tegorocznej procesji - skromniejszej niż zwykle z powodu niesprzyjającej pogody - wzięło udział ponad tysiąc osób z kilkuset palmami. Ponad 150 z nich zgłoszono do konkursu na najpiękniejszą palmę kurpiowską, który odbywa się tam od ponad 40 lat.
We wcześniejszych edycjach konkursu niektóre palmy miały nawet ponad 10 metrów. Te największe wykonywały całe rodziny, pracując przez wiele miesięcy. Krótsze palmy kurpiowskie wykonywane są na prętach sosnowych i leszczynowych, bogato zdobionych kolorowymi kwiatami i wstążkami z bibuły.
Obecnie niedziela palmowa w Łysych to całodzienny festyn z rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą palmę, wystawami rękodzieła, występami zespołów ludowych i kiermaszem, na którym można kupić tradycyjne kurpiowskie palmy.
Konkursy na najpiękniejszą palmę są organizowane również w Zbójnej i w Ciechanowcu. (ad, PAP/kjs, zmj)
Zobacz też:
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim
42. konkurs na palmy kurpiowskie w Łysych
Posłuchaj:
"Niedziela Palmowa na Kurpiach" - audycja Andrzeja Danilczuka