Radio Białystok | Gość | Sebastian Sadowski-Romanov - ekspert od handlu ze Wschodem

Sebastian Sadowski-Romanov

ekspert od handlu ze Wschodem

12.11.2021, 08:24, akt. 09:57

"Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że UE zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet".

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski
Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski


0:00
0:00
Z Sebastianem Sadowskim-Romanowem rozmawiała Katarzyna Kozłowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Unia Europejska rozważa wprowadzenie kolejnych sankcji na Białoruś. Będą o tym rozmawiać w poniedziałek (15.11) w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych. Czy przygotowywane sankcje wobec Białorusi przyniosą rezultaty i zatrzymają kryzys migracyjny - o tym z ekspertem od handlu ze Wschodem Sebastianem Sadowskim Romanov rozmawia Katarzyna Kozłowska.


Katarzyna Kozłowska:Zawieszony ruch graniczny na jednym z przejść, zapowiedź kolejnych sankcji wobec Białorusi - ma to być cios wymierzony w Aleksandra Łukaszenkę. Wiadomo - ucierpią też polskie firmy. Co to oznacza też dla Podlaskich przedsiębiorców?



Sebastian Sadowski-Romanov: Myślę, że w coraz mniejszym stopniu jesteśmy gospodarczo powiązani ze Wschodem. To jest już taka długoletnia polityka odwracania się od wschodnich sąsiadów, mamy tam dość długotrwały kryzys, od 2014 roku, od tej zawieruchy na Ukrainie i z roku na rok obroty handlowe cały czas maleją. Te sankcje są coraz mniej odczuwalne, co nie oznacza oczywiście, że tych obrotów handlowych nie ma. To są ciągle dla nas bardzo ważni partnerzy handlowi i na pewno polskie firmy będą w tej chwili odczuwać, już nawet odczuwają. My mamy sygnały od swoich klientów, że w niektórych wypadkach politycznymi decyzjami firmy, które produkowały na polski rynek, dla polskich firm jako podwykonawcy niektórych produktów na przykład budowlanych, wypowiedziały kontrakty jeszcze przed całą sytuacją związaną z emigrantami na granicy. Zaczęło się to wszystko w momencie, kiedy politycznie też próbowaliśmy podtrzymywać białoruską opozycję podczas wyborów na Białorusi i niestety ponosimy konsekwencje polityczne tych działań.



Mówił pan, że te obroty są coraz mniejsze, ale Polska nadal jest jednym z tych dwóch ważnych unijnych partnerów handlowych Białorusi. Wymiana handlowa w pierwszym półroczu to 2,5 miliarda dolarów, z czego ponad miliard to import z Białorusi. Co my importujemy, co eksportujemy?



Białoruś jest takim rynkiem, gdzie mamy tańszą siłę roboczą. Na pewno importujemy duże ilości surowców budowlanych, jedni z naszych klientów właśnie wełnę mineralną, cement, mamy też dobrej jakości wyroby mleczne. Białoruś ma dużą wymianę handlową z Rosją i z tego też czasami korzystają polskie firmy objęte embargiem na rynek rosyjski. Sprzedają swoje produkty do Białorusi, która później wysyła je do Rosji jako produkty białoruskie. Także tej wymiany handlowej rzeczywiście troszkę między naszymi krajami cały czas jest.



Przejście w Kuźnicy było jednym z trzech, przez które codziennie setki ciężarówek przewoziły towar z Białorusi na Białoruś. Te towary płyną nie tylko do Polski, ale także do Unii Europejskiej. Czy zawieszenie tego ruchu to może być też sygnał dla Unii, że tylko zupełna blokada tego handlu może być skuteczną bronią?



Wydaje mi się, że niestety, ale walka ekonomiczna z Białorusią będzie powodować nawet eskalację działań białoruskich na granicy. Jest to próba wywarcia wpływu na Unię Europejską, coś, co obserwowaliśmy kilka lat temu, co zrobiła Turcja. Czyli uszczelnimy swoje granice, będziemy robić obozy dla uchodźców, ale pod warunkiem, że Unia Europejska zapłaci nam za to pieniądze. Myślę, że to jest taki nowy pomysł białoruskich władz na to, w jaki sposób można podreperować swój budżet.



Ta wymiana handlowa z Unią jest ważna, ale nie ma co ukrywać, jest mizerna w porównaniu z tym, co Białoruś zyskuje w handlu z Rosją.



Musimy mieć świadomość tego, że te tiry, które przejeżdżają przez granicę, one w małym stopniu jadą na Białoruś, do białoruskich konsumentów, czy z Białorusi do Europy. Większość tych samochodów jedzie jednak nie tylko z Polski, ale z dalszych regionów Europy, jedzie najczęściej do Rosji, bo to jest największy odbiorca na Wschodzie. Białoruś tak, jak Polska, leży na szlaku wschodnio-zachodnim, jest tak zwaną bramą do Eurazji, więc ta blokada będzie wpływać bardziej moim zdaniem na wymianę handlową między Unią Europejską a Rosją, niż na handel Polski i Białorusi. Łukaszenka jest jednak pewnego rodzaju fenomenem, umiejętność balansowania między Wschodem i Zachodem, Białoruś jest mocno zależna od posiadanych dewiz, więc jak nie ma dopływu dewiz do Białorusi, to tam zawsze się zaczyna jakiś kryzys i problemy. I to jest właśnie te umiejętne balansowanie między Rosją a Unią Europejską.



Na kim mu najbardziej zależy w sensie gospodarczym.



To jest bardzo trudne pytanie. Większość obrotu wymiany handlowej Białorusi to jest jednak rynek rosyjski więc nakładanie sankcji ze strony Unii Europejskiej, sankcji ekonomicznych, nie do końca pewnie się sprawdzi. Jeżeli te sankcje będą biły bardziej w Rosję niż w Białoruś to znowu mamy jakiś element eskalacji, napięcia ekonomicznego, który i tak mamy z powodu Nord Stream 2, nakładania sankcji na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, która twierdzi, że tej agresji ze strony rosyjskiej nie ma i tak dalej. To napięcie, takie ekonomiczno-polityczne jest dosyć duże. Widzimy na arenie międzynarodowej takie rozgrywki, że Moskwa zaczyna wracać się do Unii Europejskiej, że tę sytuację na granicy trzeba byłoby jakoś rozwiązać, pomóc Białorusi rozwiązać problem z imigrantami i tak dalej. Z jednej strony wygląda to dosyć zabawnie, bo mamy świadomość tego, że raczej to przyzwolenie gdzieś tam jest, ale to, że tego nie rozumiemy, nie oznacza, że ktoś nie robi tego w sposób zorganizowany i specjalnie, aby osiągnąć jakieś cele.



Mimo wprowadzenia unijnych sankcji Białoruś ostatnio znacząco zwiększyła wymianę handlową z Unią Europejską. Według danych białoruskiego Urzędu Statystycznego w ciągu 9 miesięcy tego roku ta wymiana handlowa zwiększyła się o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Czy to oznacza, że dotychczasowe sankcje nie są skuteczne, są tylko prowizoryczne?



Pamiętajmy, że ekonomią rządzi pieniądz, i polityka często nie potrafi sobie poradzić z biznesem, szczególnie tym dużym biznesem, w dużych korporacjach, które nie patrzą na to, jakie są korzyści polityczne, tylko patrzą rzeczywiście na słupki, zawsze mówiąc, że firmy muszą się rozwijać, muszą zarabiać, a mamy ogromny kryzys energetyczny - surowce i energia idą ogromnie w górę. Wszystkie firmy produkujące w Europie są zależne surowcowo od dostaw ze Wschodu. Nagle się okazuje, że ta produkcja w Europie jest coraz droższa, więc cokolwiek produkowane tam na Wschodzie, gdzie ta energia jest dużo tańsza, jest atrakcyjna cenowo, więc znowu to jest na korzyść tych korporacji, że mogą sobie taniej kupić te towary. Z drugiej strony taka gospodarka jak Białoruś otrzymuje nagle dużo więcej dewiz, które są jej potrzebne do funkcjonowania.



Właśnie z jednej strony Unia Europejska nakłada sankcje, a z drugiej strony nie pozwala na przykład na dokończenie już zawartych kontraktów, które są na kilka lat do przodu.



Z takich ciekawostek to białoruskie linie lotnicze są pod sankcjami, w zasadzie nigdzie nie mogą latać i bardzo wielu tych emigrantów jest dowożonych komercyjnymi europejskimi czy międzynarodowymi korporacjami samolotowymi. Więc mamy takie kuriozum, że tak naprawdę wystarczyłoby zmniejszyć te przewozy i już można byłoby to w jakiś sposób ingerować, a nikt tego nie robi.



Właśnie państwa unijne są też partnerami handlowymi. Czy zgodzą się wobec tego na te sankcje, które już podobno leżą na stole?



Moim zdaniem sankcje ekonomiczne niewiele zmienią. Im bardziej będzie brakować dewiz na Białorusi, tym większa będzie presja na to, żeby tych emigrantów na tę granicę wypychać i zmusić Unię do tego, żeby ona płaciła moim zdaniem taki trochę haracz, jak płaci Turcji za powstrzymywanie przepływu emigrantów przez jej terytorium.



Co więc mogłoby powstrzymać Łukaszenkę?



Wydaje mi się, że Białoruś dorosła do tego, aby zmienić swój ustrój polityczny. Niestety moim zdaniem Unia Europejska nie potrafi odpowiednio budować tej twojej swojej mocy dyplomatycznej na Białorusi, bo pamiętajmy, że Unia Europejska też jest bardzo mocno połączona gospodarczo z Rosją. Rosja ma duży wpływ na Białoruś. W żaden sposób te naczynia nie potrafią doprowadzić do tego, żeby ominąć Aleksandra Łukaszenkę.



Rząd mimo wszystko zapowiada być może nawet całkowite zamknięcie tej granicy. Czy nasze firmy jakoś to udźwigną?



To może być też problem dla tych firm, które importują z Białorusi. Mieliśmy takie sygnały, że już politycznie po prostu tam, gdzie są państwowe zakłady, a niestety na Białorusi tych państwowych zakładów jest dużo, kontrakty polskim firmom były wypowiadane, nie przyjmowano nowych zamówień, więc niektórzy będą mieli problemy.



Miejmy nadzieję, że unijni urzędnicy, a także polski rząd, znajdą jednak jakiś sposób, że te przygotowywane sankcje będą jednak bardziej skuteczne i bardziej dotkliwe. Bardzo dziękuję za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.


prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok