Radio Białystok | Gość | Jacek Ozdoba [wideo] - wiceminister klimatu i środowiska

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska

19.01.2023, 07:34, akt. 15:40

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda
Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W podlaskim Inspektoracie Ochrony Środowiska powstała nowa jednostka, która ma przeciwdziałać nielegalnemu sprowadzaniu odpadów do naszego kraju.

Między innymi na ten temat z wiceministrem klimatu i środowiska Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej mają powstać we wszystkich wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska w kraju. Czy to oznacza, że wcześniej ściganie takich przestępstw było mało skuteczne?


Jacek Ozdoba: Miało inny charakter. Przede wszystkim w toku działalności nowego departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej, który powołałem u Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zauważyliśmy pewną tendencję. Czym innym jest postępowanie zwykłe, administracyjne, czyli na przykład pozwolenia, a czym innym jest działalność nielegalna, ta, która próbuje wykorzystać ramy prawne do tego, żeby nielegalnie zakopać odpady, wywieźć, przywieźć, podpalić czy szukać po prostu tańszego sposobu, ale szkodliwego dla środowiska.

W toku tych analiz inspektorzy zwrócili uwagę na to, że po pierwsze kary są za niskie, a po drugie brakuje wyspecjalizowanych wydziałów czy też osób, które będą się zajmować stricte weryfikacją, czy może dojść lub czy doszło do nieprawidłowości i jak to wygląda pod względem zbierania materiałów dowodowych.

Właśnie dlatego stwierdziliśmy, że każdy wojewódzki inspektorat ochrony środowiska powinien mieć taki wydział, w którym kilka osób będzie zajmowało się przestępcami. W przypadku województwa podlaskiego mamy do czynienia ze świetnie zorganizowanym zespołem. W wydziale szefem jest były funkcjonariusz policji, czyli osoba, która zbierała materiał dowodowy, co prawda w innych obszarach, ale doświadczenie w zakresie pracy ze służbami posiada. To znaczy współpracy z prokuraturą, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową, wszystkimi tymi służbami, które razem, zbierając materiał, mogą to przesłać do prokuratury, następnie oczywiście do sądu.


Czyli oznacza to, że największy problem był z tym, żeby dobrze udokumentować przestępstwo, tak, aby prokurator na podstawie materiału zebranego przez inspektorów ochrony środowiska mógł sformułować akt oskarżenia?


Też, ale przede wszystkim złapanie człowieka, który takim procederem się zajmuje, to kwestia używania fotopułapek, dronów. Trudno, żeby osoby, które zajmują się oceną oddziaływania na środowisko, zajmowały się równocześnie montowaniem fotopułapek, używaniem dronów, śledzeniem transportu, weryfikacją bazy danych odpadowych, gdzie ten łańcuch transportowy jest przerwany, czy też razem z inspektorami transportu drogowego zatrzymywały transporty w celu weryfikacji, co przyjeżdża na przykład z Litwy, z Niemiec.

Dlatego połączyłem to z systemem SENT, czyli uszczelnieniem geolokalizacją. Transgraniczne przemieszczanie odpadów zostało ukrócone, do Polski nie wolno przewozić śmieci, zakazaliśmy tego. Do tego szara strefa jest zmniejszana, są te wydziały - to wszystko ma spowodować tak zwany efekt mrożący. Co już zauważamy - jest mniej pożarów, mniejszy nielegalny import, większa wykrywalność, wyższe kary. To wszystko udało się w ciągu ostatnich kilku lat.


Skoro rozmawiamy o ochronie środowiska, to teraz temat z tym związany, ale nie tylko, bo także z unijnymi pieniędzmi. Jeżeli od przyjęcia ustawy wiatrakowej, która ma zmniejszyć dopuszczoną odległość elektrowni wiatrowych od domów, będzie zależała wypłata unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to czy Solidarna Polska, której pan jest członkiem, będzie głosować za czy przeciwko nowym przepisom?


Gdyby wiatraki były rozwiązaniem na kryzys energetyczny czy też zmniejszałyby koszty funkcjonowania czy po prostu zmniejszały nasze rachunki, to w Holandii, Niemczech, Belgii - krajach, które mają zdecydowanie więcej wiatraków - prąd byłby tańszy, a tymczasem jest droższy. To jest pewien paradoks.

Poza tym pamiętajmy, że nie zawsze wieje i nie zawsze świeci. Odnawialne źródła energii są dobrym uzupełnieniem miksu, ale w podstawie mogą działać tylko trzy podstawowe elektrownie - węgiel, gaz i atom.


Premier Mateusz Morawiecki  zwracał uwagę na to, że fundamentem polskiej energetyki musi być atom, ale zgodziliśmy się, jeżeli chodzi o kamienie milowe, na liberalizację przepisów dotyczących ustawiania wiatraków. Jeżeli od przyjęcia tych przepisów będzie zależała wypłata funduszy z KPO, to jak zagłosuje Solidarna Polska?


Te wiatraki muszą być uzupełnione elektrownią gazową, dlatego że one najszybciej reagują, bo musi być wtedy stabilizacja systemu. Jeżeli chodzi o wiatraki, to jesteśmy zdystansowani. Uważamy, że nie jest to złe rozwiązanie, ale uważamy, że jest wiele punktów, takich można powiedzieć gwiazdek w tej umowie.

Co do samego Krajowego Planu Odbudowy uważamy, że jakiekolwiek kamienie milowe, stawianie warunków liberalizacji przepisów czy opodatkowanie samochodów spalinowych, zarówno rejestracji, jak i posiadania takich samochodów, to złe rozwiązania. I to nie są kamienie, które podpisał minister Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, ani cała Solidarna Polska.

Uważamy, że te roszczenia są kolejnym oszustwem. Pieniądze miało być wypłacone zaraz po tym, jak będzie Sąd  Najwyższy. Widzieliśmy, że przegłosowano Sąd Najwyższy, mimo sprzeciwu Solidarnej Polski z uwagi na anarchizację wymiaru sprawiedliwości i wiele innych jeszcze aspektów dotyczących braku takich kompetencji Unii Europejskiej.

Ale już jest hasło wiatraki. Jeżeli na wiatraki się zgodzimy, to za chwilę trzeba będzie się zgodzić na dodatkowe koszty na ekspresówkach. Będziemy musieli się zgodzić na opodatkowanie rejestracji  samochodów. Będzie musieli się zgodzić na to, że użytkowanie samochodu spalinowego będzie de facto nieopłacalne. I jeszcze szereg innych kamieni milowych, które są zapisane, które będą kolejnym elementem szantażu. Dlatego tego precedensu nie można zrobić.


Poruszając się wokół tematu Krajowego Planu Odbudowy, Solidarna Polska, Konfederacja i partia Szymona Hołowni zagłosowały przeciwko nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy zatem tylko te trzy partie stają w obronie Konstytucji i suwerenności a reszta sprzedaje niepodległość Polski za miliardy euro?


Po pierwsze Komisja Europejska w żaden sposób nie ma kompetencji, żeby zmieniać wymiar sprawiedliwości. W krajach Unii Europejskiej każdy kraj ma inny zakres funkcjonowania w wymiarze sprawiedliwości. Mamy podobny system do niektórych krajów i w Polsce jest problem, a w niektórych - na przykład w Hiszpanii czy Niemczech, które mają skrajnie upolityczniony  wymiar sprawiedliwości - problemu żadnego z tak zwaną praworządnością nie ma.

Sąd Najwyższy, nowelizacja pana prezydenta, przepisy obowiązujące pana prezydenta zostają zmienione po tym, jak pani Ursula von der Leyen wraz z panem prezydentem, z panem premierem są na konferencji. Pani komisarz w żaden sposób nie mówi, że te zeszłoroczne rozwiązania są złe. Nagle się okazuje, że jej się to nie podoba i Komisja Europejska proponuje rozwiązania, które my zmieniamy do ustawy pana prezydenta, odbierając panu prezydentowi jego prerogatywy, czyli decydowanie, kto jest sędzią. Co więcej, mamy wprowadzić rozwiązanie, że jeden sędzia podważa drugiego i mówi: "ty nie jesteś sędzią".

Tu nie chodzi o jakiegokolwiek sędziego, który jest z nominacji takiej czy innej. Ale doszliśmy do takiego absurdu, że do sędziów wybranych przez radę państwa za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego wątpliwości nie ma. Ale za czasów PiS-u, demokratycznie wybranej władzy, ci wcześniejsi sędziowie, o których tu wspomniałem, będą decydować, kto jest sędzią a kto nie i będą się czepiać ludzi apolitycznych. Trzy tysiące ludzi, którzy są absolutnie przykładem ludzi służących Rzeczpospolitej. Mają nominację pana prezydenta zgodnie z Konstytucją i nikomu nic do tego, żeby teraz podważać ich wykształcenie, ich funkcjonowanie.

Bo to już jest w pewnym sensie paradoks. Dojdzie do walki wewnątrz frakcji polskich partii sądownictwa, bo to już tak się będzie nazywało. Jedna określona organizacja będzie chciała wszystkich sędziów, którzy za czasów pana prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali nominację sędziowską, wykluczyć z orzekania tylko dlatego, że im się to nie podoba.


Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska będzie głosować przeciwko senackim poprawkom do ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli de facto pomożecie Prawu i Sprawiedliwości przeprowadzić tę ustawę aż na biurko prezydenta. Wierzy pan, że prezydent Andrzej Duda ją podpisze?


Jak rozumiem, będzie konsekwentny i tego nie zrobi. Pan minister Zbigniew Ziobro zaapelował do pana prezydenta o rozpoczęcie debaty, rzetelnej debaty, żeby pokazać, jakie są koszty, jakie są ukryte warunki dotyczące funkcjonowania całego Krajowego Planu Odbudowy.

To nie są darmowe pieniądze. Nie dajmy się nabrać. Unia Europejska nie ma darmowych pieniędzy. Uwspólnotowienie długo - ktoś może zbankrutować, my to wszystko zapłacimy. Kamienie milowe, o których tu między innymi mówiliśmy. Do tego dochodzi zwiększona składka członkowska. W tej chwili płacimy już 150 mln miesięcznie, ponad 3,4 mld zapłaciliśmy z tytuł podatku plastic tax.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok