Radio Białystok | Gość | Jacek Ozdoba [wideo] - wiceminister klimatu i środowiska

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska

19.01.2023, 07:34, akt. 15:40

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda
Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W podlaskim Inspektoracie Ochrony Środowiska powstała nowa jednostka, która ma przeciwdziałać nielegalnemu sprowadzaniu odpadów do naszego kraju.

Między innymi na ten temat z wiceministrem klimatu i środowiska Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej mają powstać we wszystkich wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska w kraju. Czy to oznacza, że wcześniej ściganie takich przestępstw było mało skuteczne?


Jacek Ozdoba: Miało inny charakter. Przede wszystkim w toku działalności nowego departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej, który powołałem u Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zauważyliśmy pewną tendencję. Czym innym jest postępowanie zwykłe, administracyjne, czyli na przykład pozwolenia, a czym innym jest działalność nielegalna, ta, która próbuje wykorzystać ramy prawne do tego, żeby nielegalnie zakopać odpady, wywieźć, przywieźć, podpalić czy szukać po prostu tańszego sposobu, ale szkodliwego dla środowiska.

W toku tych analiz inspektorzy zwrócili uwagę na to, że po pierwsze kary są za niskie, a po drugie brakuje wyspecjalizowanych wydziałów czy też osób, które będą się zajmować stricte weryfikacją, czy może dojść lub czy doszło do nieprawidłowości i jak to wygląda pod względem zbierania materiałów dowodowych.

Właśnie dlatego stwierdziliśmy, że każdy wojewódzki inspektorat ochrony środowiska powinien mieć taki wydział, w którym kilka osób będzie zajmowało się przestępcami. W przypadku województwa podlaskiego mamy do czynienia ze świetnie zorganizowanym zespołem. W wydziale szefem jest były funkcjonariusz policji, czyli osoba, która zbierała materiał dowodowy, co prawda w innych obszarach, ale doświadczenie w zakresie pracy ze służbami posiada. To znaczy współpracy z prokuraturą, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową, wszystkimi tymi służbami, które razem, zbierając materiał, mogą to przesłać do prokuratury, następnie oczywiście do sądu.


Czyli oznacza to, że największy problem był z tym, żeby dobrze udokumentować przestępstwo, tak, aby prokurator na podstawie materiału zebranego przez inspektorów ochrony środowiska mógł sformułować akt oskarżenia?


Też, ale przede wszystkim złapanie człowieka, który takim procederem się zajmuje, to kwestia używania fotopułapek, dronów. Trudno, żeby osoby, które zajmują się oceną oddziaływania na środowisko, zajmowały się równocześnie montowaniem fotopułapek, używaniem dronów, śledzeniem transportu, weryfikacją bazy danych odpadowych, gdzie ten łańcuch transportowy jest przerwany, czy też razem z inspektorami transportu drogowego zatrzymywały transporty w celu weryfikacji, co przyjeżdża na przykład z Litwy, z Niemiec.

Dlatego połączyłem to z systemem SENT, czyli uszczelnieniem geolokalizacją. Transgraniczne przemieszczanie odpadów zostało ukrócone, do Polski nie wolno przewozić śmieci, zakazaliśmy tego. Do tego szara strefa jest zmniejszana, są te wydziały - to wszystko ma spowodować tak zwany efekt mrożący. Co już zauważamy - jest mniej pożarów, mniejszy nielegalny import, większa wykrywalność, wyższe kary. To wszystko udało się w ciągu ostatnich kilku lat.


Skoro rozmawiamy o ochronie środowiska, to teraz temat z tym związany, ale nie tylko, bo także z unijnymi pieniędzmi. Jeżeli od przyjęcia ustawy wiatrakowej, która ma zmniejszyć dopuszczoną odległość elektrowni wiatrowych od domów, będzie zależała wypłata unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to czy Solidarna Polska, której pan jest członkiem, będzie głosować za czy przeciwko nowym przepisom?


Gdyby wiatraki były rozwiązaniem na kryzys energetyczny czy też zmniejszałyby koszty funkcjonowania czy po prostu zmniejszały nasze rachunki, to w Holandii, Niemczech, Belgii - krajach, które mają zdecydowanie więcej wiatraków - prąd byłby tańszy, a tymczasem jest droższy. To jest pewien paradoks.

Poza tym pamiętajmy, że nie zawsze wieje i nie zawsze świeci. Odnawialne źródła energii są dobrym uzupełnieniem miksu, ale w podstawie mogą działać tylko trzy podstawowe elektrownie - węgiel, gaz i atom.


Premier Mateusz Morawiecki  zwracał uwagę na to, że fundamentem polskiej energetyki musi być atom, ale zgodziliśmy się, jeżeli chodzi o kamienie milowe, na liberalizację przepisów dotyczących ustawiania wiatraków. Jeżeli od przyjęcia tych przepisów będzie zależała wypłata funduszy z KPO, to jak zagłosuje Solidarna Polska?


Te wiatraki muszą być uzupełnione elektrownią gazową, dlatego że one najszybciej reagują, bo musi być wtedy stabilizacja systemu. Jeżeli chodzi o wiatraki, to jesteśmy zdystansowani. Uważamy, że nie jest to złe rozwiązanie, ale uważamy, że jest wiele punktów, takich można powiedzieć gwiazdek w tej umowie.

Co do samego Krajowego Planu Odbudowy uważamy, że jakiekolwiek kamienie milowe, stawianie warunków liberalizacji przepisów czy opodatkowanie samochodów spalinowych, zarówno rejestracji, jak i posiadania takich samochodów, to złe rozwiązania. I to nie są kamienie, które podpisał minister Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, ani cała Solidarna Polska.

Uważamy, że te roszczenia są kolejnym oszustwem. Pieniądze miało być wypłacone zaraz po tym, jak będzie Sąd  Najwyższy. Widzieliśmy, że przegłosowano Sąd Najwyższy, mimo sprzeciwu Solidarnej Polski z uwagi na anarchizację wymiaru sprawiedliwości i wiele innych jeszcze aspektów dotyczących braku takich kompetencji Unii Europejskiej.

Ale już jest hasło wiatraki. Jeżeli na wiatraki się zgodzimy, to za chwilę trzeba będzie się zgodzić na dodatkowe koszty na ekspresówkach. Będziemy musieli się zgodzić na opodatkowanie rejestracji  samochodów. Będzie musieli się zgodzić na to, że użytkowanie samochodu spalinowego będzie de facto nieopłacalne. I jeszcze szereg innych kamieni milowych, które są zapisane, które będą kolejnym elementem szantażu. Dlatego tego precedensu nie można zrobić.


Poruszając się wokół tematu Krajowego Planu Odbudowy, Solidarna Polska, Konfederacja i partia Szymona Hołowni zagłosowały przeciwko nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy zatem tylko te trzy partie stają w obronie Konstytucji i suwerenności a reszta sprzedaje niepodległość Polski za miliardy euro?


Po pierwsze Komisja Europejska w żaden sposób nie ma kompetencji, żeby zmieniać wymiar sprawiedliwości. W krajach Unii Europejskiej każdy kraj ma inny zakres funkcjonowania w wymiarze sprawiedliwości. Mamy podobny system do niektórych krajów i w Polsce jest problem, a w niektórych - na przykład w Hiszpanii czy Niemczech, które mają skrajnie upolityczniony  wymiar sprawiedliwości - problemu żadnego z tak zwaną praworządnością nie ma.

Sąd Najwyższy, nowelizacja pana prezydenta, przepisy obowiązujące pana prezydenta zostają zmienione po tym, jak pani Ursula von der Leyen wraz z panem prezydentem, z panem premierem są na konferencji. Pani komisarz w żaden sposób nie mówi, że te zeszłoroczne rozwiązania są złe. Nagle się okazuje, że jej się to nie podoba i Komisja Europejska proponuje rozwiązania, które my zmieniamy do ustawy pana prezydenta, odbierając panu prezydentowi jego prerogatywy, czyli decydowanie, kto jest sędzią. Co więcej, mamy wprowadzić rozwiązanie, że jeden sędzia podważa drugiego i mówi: "ty nie jesteś sędzią".

Tu nie chodzi o jakiegokolwiek sędziego, który jest z nominacji takiej czy innej. Ale doszliśmy do takiego absurdu, że do sędziów wybranych przez radę państwa za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego wątpliwości nie ma. Ale za czasów PiS-u, demokratycznie wybranej władzy, ci wcześniejsi sędziowie, o których tu wspomniałem, będą decydować, kto jest sędzią a kto nie i będą się czepiać ludzi apolitycznych. Trzy tysiące ludzi, którzy są absolutnie przykładem ludzi służących Rzeczpospolitej. Mają nominację pana prezydenta zgodnie z Konstytucją i nikomu nic do tego, żeby teraz podważać ich wykształcenie, ich funkcjonowanie.

Bo to już jest w pewnym sensie paradoks. Dojdzie do walki wewnątrz frakcji polskich partii sądownictwa, bo to już tak się będzie nazywało. Jedna określona organizacja będzie chciała wszystkich sędziów, którzy za czasów pana prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali nominację sędziowską, wykluczyć z orzekania tylko dlatego, że im się to nie podoba.


Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska będzie głosować przeciwko senackim poprawkom do ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli de facto pomożecie Prawu i Sprawiedliwości przeprowadzić tę ustawę aż na biurko prezydenta. Wierzy pan, że prezydent Andrzej Duda ją podpisze?


Jak rozumiem, będzie konsekwentny i tego nie zrobi. Pan minister Zbigniew Ziobro zaapelował do pana prezydenta o rozpoczęcie debaty, rzetelnej debaty, żeby pokazać, jakie są koszty, jakie są ukryte warunki dotyczące funkcjonowania całego Krajowego Planu Odbudowy.

To nie są darmowe pieniądze. Nie dajmy się nabrać. Unia Europejska nie ma darmowych pieniędzy. Uwspólnotowienie długo - ktoś może zbankrutować, my to wszystko zapłacimy. Kamienie milowe, o których tu między innymi mówiliśmy. Do tego dochodzi zwiększona składka członkowska. W tej chwili płacimy już 150 mln miesięcznie, ponad 3,4 mld zapłaciliśmy z tytuł podatku plastic tax.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.12.2023

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak [wideo]

minister obrony narodowej
5.12.2023

"Wojsko Polskie wciąż jest potrzebne na polsko-białoruskiej granicy" - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektorka Polskiej Izby Mleka
4.12.2023

- Rozumiemy Ukrainę i wspieramy, natomiast nie może być tak, że ta bardzo trudna sytuacja wojenna doprowadza do tego, że cały rynek europejski jest zdestabilizowany.


fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok