Radio Białystok | Gość | Jacek Ozdoba [wideo] - wiceminister klimatu i środowiska

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska

19.01.2023, 07:34, akt. 15:40

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda
Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W podlaskim Inspektoracie Ochrony Środowiska powstała nowa jednostka, która ma przeciwdziałać nielegalnemu sprowadzaniu odpadów do naszego kraju.

Między innymi na ten temat z wiceministrem klimatu i środowiska Jackiem Ozdobą rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Wydziały zwalczania przestępczości środowiskowej mają powstać we wszystkich wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska w kraju. Czy to oznacza, że wcześniej ściganie takich przestępstw było mało skuteczne?


Jacek Ozdoba: Miało inny charakter. Przede wszystkim w toku działalności nowego departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej, który powołałem u Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zauważyliśmy pewną tendencję. Czym innym jest postępowanie zwykłe, administracyjne, czyli na przykład pozwolenia, a czym innym jest działalność nielegalna, ta, która próbuje wykorzystać ramy prawne do tego, żeby nielegalnie zakopać odpady, wywieźć, przywieźć, podpalić czy szukać po prostu tańszego sposobu, ale szkodliwego dla środowiska.

W toku tych analiz inspektorzy zwrócili uwagę na to, że po pierwsze kary są za niskie, a po drugie brakuje wyspecjalizowanych wydziałów czy też osób, które będą się zajmować stricte weryfikacją, czy może dojść lub czy doszło do nieprawidłowości i jak to wygląda pod względem zbierania materiałów dowodowych.

Właśnie dlatego stwierdziliśmy, że każdy wojewódzki inspektorat ochrony środowiska powinien mieć taki wydział, w którym kilka osób będzie zajmowało się przestępcami. W przypadku województwa podlaskiego mamy do czynienia ze świetnie zorganizowanym zespołem. W wydziale szefem jest były funkcjonariusz policji, czyli osoba, która zbierała materiał dowodowy, co prawda w innych obszarach, ale doświadczenie w zakresie pracy ze służbami posiada. To znaczy współpracy z prokuraturą, Inspekcją Transportu Drogowego, Krajową Administracją Skarbową, wszystkimi tymi służbami, które razem, zbierając materiał, mogą to przesłać do prokuratury, następnie oczywiście do sądu.


Czyli oznacza to, że największy problem był z tym, żeby dobrze udokumentować przestępstwo, tak, aby prokurator na podstawie materiału zebranego przez inspektorów ochrony środowiska mógł sformułować akt oskarżenia?


Też, ale przede wszystkim złapanie człowieka, który takim procederem się zajmuje, to kwestia używania fotopułapek, dronów. Trudno, żeby osoby, które zajmują się oceną oddziaływania na środowisko, zajmowały się równocześnie montowaniem fotopułapek, używaniem dronów, śledzeniem transportu, weryfikacją bazy danych odpadowych, gdzie ten łańcuch transportowy jest przerwany, czy też razem z inspektorami transportu drogowego zatrzymywały transporty w celu weryfikacji, co przyjeżdża na przykład z Litwy, z Niemiec.

Dlatego połączyłem to z systemem SENT, czyli uszczelnieniem geolokalizacją. Transgraniczne przemieszczanie odpadów zostało ukrócone, do Polski nie wolno przewozić śmieci, zakazaliśmy tego. Do tego szara strefa jest zmniejszana, są te wydziały - to wszystko ma spowodować tak zwany efekt mrożący. Co już zauważamy - jest mniej pożarów, mniejszy nielegalny import, większa wykrywalność, wyższe kary. To wszystko udało się w ciągu ostatnich kilku lat.


Skoro rozmawiamy o ochronie środowiska, to teraz temat z tym związany, ale nie tylko, bo także z unijnymi pieniędzmi. Jeżeli od przyjęcia ustawy wiatrakowej, która ma zmniejszyć dopuszczoną odległość elektrowni wiatrowych od domów, będzie zależała wypłata unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, to czy Solidarna Polska, której pan jest członkiem, będzie głosować za czy przeciwko nowym przepisom?


Gdyby wiatraki były rozwiązaniem na kryzys energetyczny czy też zmniejszałyby koszty funkcjonowania czy po prostu zmniejszały nasze rachunki, to w Holandii, Niemczech, Belgii - krajach, które mają zdecydowanie więcej wiatraków - prąd byłby tańszy, a tymczasem jest droższy. To jest pewien paradoks.

Poza tym pamiętajmy, że nie zawsze wieje i nie zawsze świeci. Odnawialne źródła energii są dobrym uzupełnieniem miksu, ale w podstawie mogą działać tylko trzy podstawowe elektrownie - węgiel, gaz i atom.


Premier Mateusz Morawiecki  zwracał uwagę na to, że fundamentem polskiej energetyki musi być atom, ale zgodziliśmy się, jeżeli chodzi o kamienie milowe, na liberalizację przepisów dotyczących ustawiania wiatraków. Jeżeli od przyjęcia tych przepisów będzie zależała wypłata funduszy z KPO, to jak zagłosuje Solidarna Polska?


Te wiatraki muszą być uzupełnione elektrownią gazową, dlatego że one najszybciej reagują, bo musi być wtedy stabilizacja systemu. Jeżeli chodzi o wiatraki, to jesteśmy zdystansowani. Uważamy, że nie jest to złe rozwiązanie, ale uważamy, że jest wiele punktów, takich można powiedzieć gwiazdek w tej umowie.

Co do samego Krajowego Planu Odbudowy uważamy, że jakiekolwiek kamienie milowe, stawianie warunków liberalizacji przepisów czy opodatkowanie samochodów spalinowych, zarówno rejestracji, jak i posiadania takich samochodów, to złe rozwiązania. I to nie są kamienie, które podpisał minister Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, ani cała Solidarna Polska.

Uważamy, że te roszczenia są kolejnym oszustwem. Pieniądze miało być wypłacone zaraz po tym, jak będzie Sąd  Najwyższy. Widzieliśmy, że przegłosowano Sąd Najwyższy, mimo sprzeciwu Solidarnej Polski z uwagi na anarchizację wymiaru sprawiedliwości i wiele innych jeszcze aspektów dotyczących braku takich kompetencji Unii Europejskiej.

Ale już jest hasło wiatraki. Jeżeli na wiatraki się zgodzimy, to za chwilę trzeba będzie się zgodzić na dodatkowe koszty na ekspresówkach. Będziemy musieli się zgodzić na opodatkowanie rejestracji  samochodów. Będzie musieli się zgodzić na to, że użytkowanie samochodu spalinowego będzie de facto nieopłacalne. I jeszcze szereg innych kamieni milowych, które są zapisane, które będą kolejnym elementem szantażu. Dlatego tego precedensu nie można zrobić.


Poruszając się wokół tematu Krajowego Planu Odbudowy, Solidarna Polska, Konfederacja i partia Szymona Hołowni zagłosowały przeciwko nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy zatem tylko te trzy partie stają w obronie Konstytucji i suwerenności a reszta sprzedaje niepodległość Polski za miliardy euro?


Po pierwsze Komisja Europejska w żaden sposób nie ma kompetencji, żeby zmieniać wymiar sprawiedliwości. W krajach Unii Europejskiej każdy kraj ma inny zakres funkcjonowania w wymiarze sprawiedliwości. Mamy podobny system do niektórych krajów i w Polsce jest problem, a w niektórych - na przykład w Hiszpanii czy Niemczech, które mają skrajnie upolityczniony  wymiar sprawiedliwości - problemu żadnego z tak zwaną praworządnością nie ma.

Sąd Najwyższy, nowelizacja pana prezydenta, przepisy obowiązujące pana prezydenta zostają zmienione po tym, jak pani Ursula von der Leyen wraz z panem prezydentem, z panem premierem są na konferencji. Pani komisarz w żaden sposób nie mówi, że te zeszłoroczne rozwiązania są złe. Nagle się okazuje, że jej się to nie podoba i Komisja Europejska proponuje rozwiązania, które my zmieniamy do ustawy pana prezydenta, odbierając panu prezydentowi jego prerogatywy, czyli decydowanie, kto jest sędzią. Co więcej, mamy wprowadzić rozwiązanie, że jeden sędzia podważa drugiego i mówi: "ty nie jesteś sędzią".

Tu nie chodzi o jakiegokolwiek sędziego, który jest z nominacji takiej czy innej. Ale doszliśmy do takiego absurdu, że do sędziów wybranych przez radę państwa za czasów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego wątpliwości nie ma. Ale za czasów PiS-u, demokratycznie wybranej władzy, ci wcześniejsi sędziowie, o których tu wspomniałem, będą decydować, kto jest sędzią a kto nie i będą się czepiać ludzi apolitycznych. Trzy tysiące ludzi, którzy są absolutnie przykładem ludzi służących Rzeczpospolitej. Mają nominację pana prezydenta zgodnie z Konstytucją i nikomu nic do tego, żeby teraz podważać ich wykształcenie, ich funkcjonowanie.

Bo to już jest w pewnym sensie paradoks. Dojdzie do walki wewnątrz frakcji polskich partii sądownictwa, bo to już tak się będzie nazywało. Jedna określona organizacja będzie chciała wszystkich sędziów, którzy za czasów pana prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali nominację sędziowską, wykluczyć z orzekania tylko dlatego, że im się to nie podoba.


Zbigniew Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska będzie głosować przeciwko senackim poprawkom do ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli de facto pomożecie Prawu i Sprawiedliwości przeprowadzić tę ustawę aż na biurko prezydenta. Wierzy pan, że prezydent Andrzej Duda ją podpisze?


Jak rozumiem, będzie konsekwentny i tego nie zrobi. Pan minister Zbigniew Ziobro zaapelował do pana prezydenta o rozpoczęcie debaty, rzetelnej debaty, żeby pokazać, jakie są koszty, jakie są ukryte warunki dotyczące funkcjonowania całego Krajowego Planu Odbudowy.

To nie są darmowe pieniądze. Nie dajmy się nabrać. Unia Europejska nie ma darmowych pieniędzy. Uwspólnotowienie długo - ktoś może zbankrutować, my to wszystko zapłacimy. Kamienie milowe, o których tu między innymi mówiliśmy. Do tego dochodzi zwiększona składka członkowska. W tej chwili płacimy już 150 mln miesięcznie, ponad 3,4 mld zapłaciliśmy z tytuł podatku plastic tax.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku
23.03.2023

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Cezary Kaźmierczak, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Kaźmierczak [wideo]

prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
22.03.2023

"Na zachodniej Ukrainie wojny nie ma. Tam się w zasadzie relokował cały biznes ze wschodu Ukrainy albo znaczna część biznesu. Tam powoli już można zacząć działać" - mówi Cezary Kaźmierczak.

Błażej Poboży, fot. Sylwia Krassowska

Błażej Poboży [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
21.03.2023

- Wiosną nie spodziewamy się większej liczby migrantów. Dzięki zaporze i patrolom Straży Granicznej udaremniane są te nielegalne przekroczenia - mówi Błażej Poboży.


Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

z portalu Energetyka24
20.03.2023

Polska wciąż powinna rozwijać sieć gazowniczą w poszczególnych regionach, bo zapotrzebowanie na gaz w najbliższej dekadzie nie zmniejszy się - ocenia Daniel Czyżewski.

fot. Marcin Gliński

Mirosław Wojciuk i Romuald Rakowski

z zespołu Błękitny Nosorożec
18.03.2023

- W warstwie muzycznej, staramy się, aby każda płyta była w miarę różnorodna. Nie trzymamy się schematów punkowych. Wtrącamy trochę reggae, metalu, chociaż nie jesteśmy kapelą stricte metalową. Po latach można powiedzieć, że mamy taki własny styl - to nie jest tylko post punk albo punk rock - mówią muzycy z zespołu Błękitny Nosorożec.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

główny inspektor transportu drogowego
17.03.2023

Trwają masowe kontrole w firmach transportowych. - Sprawdzamy przedsiębiorców z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Poznania, Częstochowy i Wrocławia - wytypowaliśmy firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.03.2023

"Akcje dywersyjne mają to do siebie, że nie bardzo wiemy, kto tego dokonał. Coś wylatuje w powietrze, jest jakiś zamach, ale nie wiemy, kto za tym stoi. Możemy się domyślać, ale bez twardych dowodów trudno też żądać od NATO deklaracji, że wypełni artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego" - mówi prof. Adam Bartnicki.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
16.03.2023

- Jeśli nic wielkiego się nie wydarzy, jeśli nie pojawi się jakiś czarny łabędź, który nagle zmieni trajektorię naszego codziennego życia, to raczej jest to szczyt inflacji.

fot. Beata Włostowska

Beata Włostowska

nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, laureatka konkursu "Zawodowiec Roku 2022"
15.03.2023

To nauczyciele, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Poznaliśmy zwycięzców ogólnopolskiego konkursu "Zawodowiec Roku 2022" w 52 dziedzinach, organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wśród nagrodzonych jest nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku - Beata Włostowska.


Leszek Mironiuk, fot. Sylwia Krassowska

Leszek Mironiuk [wideo]

rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2023

"Konsument może w każdy możliwy sposób udowadniać, że dokonał zakupu tego towaru u sprzedawcy. Paragon nie jest wymagany. Jeżeli dokonaliśmy zakupu w tym sklepie, a sprzedawca pamięta o tym, powinien taką reklamację rozpatrzyć" - mówi Leszek Mironiuk.

Mateusz Marciniak, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Marciniak [wideo]

ekspert finansowy
14.03.2023

Raty kredytu będą zamrożone przez 10 lat - to zakłada rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać?

płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
13.03.2023

- Targi będą kompleksowym sposobem informowania o Siłach Zbrojnych i dostępnych formach służby wojskowej - mówi płk Jarosław Kowalewski o I Wojskowych Targach Służby i Pracy w Wysokiem Mazowieckiem.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy Marynarki Wojennej, ekspert portalu Defence24.pl
13.03.2023

"Zdobywanie miast jest zawsze bardzo krwawe" - mówi Maksymilian Dura.

ks dr. Jan Dohnalik, źródło: parafiamichal.pl

ks. dr Jan Dohnalik

z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka
10.03.2023

- To co jest na pewno ważne w tym filmie i co stawia nam pytania - jako tym, którzy się zajmują ochroną dzieci i młodzieży - to, że rzeczywiście redaktor dotarł do niektórych osób skrzywdzonych. To jest zawsze pytanie, czy my robimy wystarczająco, żeby do nich dotrzeć, żeby im pomóc; ale to jest pytanie dla nas, a nie dla Jana Pawła II - mówi ks. dr Jan Dohnalik

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania [wideo]

filozof, etyk
10.03.2023

- Ta cała sprawa, obok wydźwięku moralnego i czysto historycznego, czegoś, co trzeba wyjaśnić, ma też aspekt polityczny i jest wyraźnie rozgrywana politycznie - tak o reakcjach po reportażu na temat Jana Pawła II mówi profesor Kopania.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn

pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczpospolitej
9.03.2023

- Możemy zauważyć pewne typowe sposoby oddziaływania Rosji na Polskę. Przede wszystkim eksploatowane są wszystkie działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców.

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk, fot. Barbara Sokolińska

Małgorzata Wenclik i Marta Siemieniuk

ze Stowarzyszenia 100-lecie kobiet i z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oddział w Białymstoku
8.03.2023

8 marca inauguruje działalność Podlaska Rada Kobiet. W jej skład wejdzie 17 przedstawicielek m.in. świata nauki czy medycyny.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak [wideo]

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
7.03.2023

"Covid-19 to jest już zupełnie inna choroba. Mam wątpliwości czy powinniśmy nadal używać określenia Covid-19. Pacjenci, których w tej chwili mamy, to już nie są pacjenci z zagrożeniem życia" - mówił w Radiu Białystok profesor Robert Flisiak.


fot. Marcelina Markowska

Jacek Babiel

doradca i konsultant wyborczy
7.03.2023

- W marketingu politycznym możemy powiedzieć, że staranie się o to, żeby wejść na listę wyborczą, czasami jest związane z walką we własnym środowisku wyborczym czy po prostu w regionie - mówi Jacek Babiel.

fot. Joanna Szubzda

Anna Zdanowicz

psychoterapeutka i psycholożka
6.03.2023

- Może pojawić się poczucie winy, bo ta rodzina, jak mówią mieszkańcy Choroszczy, prezentowała się jako bardzo otwarta, wzorowa, a okazało się, że coś było nie tak - mówi Anna Zdanowicz.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
6.03.2023

- To już ostatnia zmiana przed tegorocznym egzaminem maturalnym. Zostało stosunkowo niewiele czasu, więc chyba już nie ma sensu wprowadzać dalszych, głębszych zmian - mówi wiceminister.


Michał Osyda, fot. Sylwia Krassowska

Michał Osyda

założyciel formacji OSYDA
4.03.2023

Zadzwonił do mnie Artur Urbanowicz i zapytał, czy byłbym gotów napisać utwór, który ilustrowałby muzycznie jego powieść "Grzesznik". Lubię wyzwania, więc się zgodziłem. Trochę nie miałem wyobrażenia, jak napisać piosenkę o książce, ale po przeczytaniu wersji przed drukiem, miałem już cały utwór w głowie - wspomina Michał Osyda.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

były minister rolnictwa, europoseł
3.03.2023

- Mamy w magazynach obecnie około 50 proc. zbóż przed sezonem i żeby to sprzedać, to trzeba zmniejszyć koszty. Rząd złożył wniosek do Brukseli o dopłaty.

Marcin Wiącek, źródło: bip.brpo.gov.pl/fot. G. Krzyżewski

Marcin Wiącek [wideo]

Rzecznik Praw Obywatelskich
2.03.2023

"Warunki, w jakich funkcjonują polskie ośrodki penitencjarne, odbiegają od tych, które powinny być standardem w państwach europejskich. W szczególności mam na myśli powierzchnię przypadającą na jedną osobę osadzoną. Jest ona zdecydowanie zbyt mała" - mówi Marcin Wiącek.


Andrzej Vilk, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Vilk

Kierownik Działu Legalizacji Zatrudnienia w Grupie Progres
2.03.2023

"Jeżeli jest dla nich praca, to cudzoziemcy czują potrzebę przeprowadzenia się do mniejszych ośrodków, mniejszych miast" - mówi Andrzej Vilk z Grupy Progres.

dr Marek Jedynak, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Jedynak [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału IPN
1.03.2023

- Ich sposób walki, działalność w podziemiu niepodległościowym to była próba podtrzymania państwowości polskiej w taki sposób, w jaki tylko byli w stanie - mówi o Żołnierzach Wyklętych dr Marek Jedynak.

Bartosz Szolc, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Szolc [wideo]

organizator Białostockiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2023

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kim byli Żołnierze Wyklęci. Dlatego właśnie 1 marca maszerujemy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Szolc.


źródło: www.bialystok.tvp.pl

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

dyrektor białostockiego ośrodka Telewizji Polskiej
27.02.2023

"Wiosna w TVP 3 Białystok to przede wszystkim informacje. Stawiamy na informacje lokalne co godzinę. Od godziny 10:30 do 21:30. Chcemy być jak najbliżej naszych widzów" - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Roman Czepe, fot. Joanna Szubzda

Roman Czepe [wideo]

wicestarosta powiatu białostockiego
27.02.2023

- Liczymy na to, że będzie pochylenie się nad naszym stanowiskiem i wskazanie zapisu, który rzeczywiście budzi kontrowersje - mówi wicestarosta o stanowisku rady powiatu białostockiego ws. Karty LGBT.

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski, fot. Marcin Gliński

Artur Szabałowski, Tomasz Staranowicz, Mariusz Bienasz i Robert Czerski

zespół Bad Falcon, laureaci konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
25.02.2023

- Po Niebieskim Mikrofonie jeszcze się nie spotkaliśmy, nie mieliśmy żadnej próby, ale na gorąco rozmawialiśmy o teledysku. Na pewno w planach mamy teledysk do piosenki "Klątwa" - mówił w Radiu Białystok Tomasz Staranowicz z zespołu Bad Falcon.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
24.02.2023

- To nie jest wojna o charakterze lokalnym, regionalnym. To jest wojna, która zdeterminuje porządek europejski, z wpływem także na porządek światowy - mówi w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Marek Ławreszuk, fot. Joanna Szubzda

Marek Ławreszuk

z zespołu Czeremszyna - laureata plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.02.2023

- Ta nagroda była dla nas bardzo dużą niespodzianką. Zespoły, które grają podobną muzykę do nas i będą planowały w przyszłych latach startować w Niebieskim Mikrofonie, niech się nie wahają - warto!

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

laureat konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
23.02.2023

- Niebieski Mikrofon przede wszystkim daje cenne doświadczenie. Poznałem wielu ciekawych artystów, wiele zespołów, dostałem masę motywacji i zastrzyk finansowy.


prof. Maciej Perkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Maciej Perkowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.02.2023

- Deklaracja liderów Bukaresztańskiej Dziewiątki to sygnał polityczny, który pokazuje jedność i usuwa wątpliwości wobec Rosji, na przykład w kwestiach gospodarczych.

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski, fot. Sylwia Krassowska

Jakub Jasiukiewicz, Michał Babik, Piotr Klepacki, Miłosz Gładyszewski

zespół Five Stages of Grief, finaliści 4. edycji konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok"
22.02.2023

"To był duży stres, bo jesteśmy młodym zespołem, za nami dopiero drugi konkurs, ale nikt nie chciał zawieść. Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy Niebieski Mikrofon" - mówi Michał Babik.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki [wideo]

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
22.02.2023

"Najważniejsze było stwierdzenie, że nie odstąpimy od Ukrainy. Będziemy z nią tak długo, jak będzie to potrzebne. Taka deklaracja dla Ukraińców jest niezwykle ważna. Oni walczą, giną, ich miasta płoną i zapewnienie, że Stany Zjednoczone i NATO będą po ich stronie bezustannie, aż do zwycięskiego czy sensownego końca, jest na pewno dla walczących niezwykle cenne" - mówi prof. Zbigniew Lewicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok