Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia - lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

18.09.2023, 08:20, akt. 08:22

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska
Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Szymonem Hołownią rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.



Renata Reda: Zacznijmy od ostatnich wydarzeń. Polska przedłuża embargo na import ukraińskiego zboża po tym, jak zakaz ten zniosła Komisja Europejska. A jak w tym przypadku zachowałby się pana rząd?


Szymon Hołownia: Przede wszystkim jak najszybciej doprowadziłby do dymisji nieudolnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego... 


...ale mielibyście już innego komisarza.


Tak, ale mielibyśmy innego komisarza z Polski, który rozumiałby interesy rolnictwa. Dzisiaj wiadomo że to zboże w takiej ilości i w takiej postaci - nie tylko zboże, ale i owoce miękkie - nie może gościć na polskim rynku w takiej niekontrolowanej skali. Musimy bronić Ukrainy, ale musimy też bronić naszego bezpieczeństwa żywnościowego. 


Wchodzicie do rządu i macie taką, a nie inną sytuację. Wówczas...


...skutecznie załatwiamy w Brukseli to, żeby takie embargo zostało przywrócone. Robimy to skutecznie, a nie nieskutecznie, tak jak to zostało teraz zrobione i uruchamiamy system kaucyjny. 


A jaki jest pomysł na tę skuteczność?

 

W Unii Europejskiej najlepiej sprawdzają się kilkupaństwowe formaty. Kilka państw dogaduje się i razem załatwia coś, co dla nich jest ważne. 


Ale negocjacje trwają. 


To bardzo dobrze, ale my musimy "cisnąć" je, one muszą być też skuteczne. 


A do czasu osiągnięcia zadowalających was rezultatów wprowadzacie embargo, tak jak teraz rząd?


Należy wprowadzić na pewno jakąś formę embarga, jakąś formę kontroli przepływów tych towarów, otworzyć ponownie negocjacje z Unią Europejską i doprowadzić je skutecznie do końca. I uruchomić wreszcie działający system kaucyjny. Problemem nie jest to, że Ukraińcy chcą sprzedać swoje produkty rolne, tylko to, że one lądują na polskim rynku. One powinny być wywożone z kraju. 


Na czym ten system miałby polegać?


W szczelny sposób kontrolujemy wjazd tych towarów na teren Polski i opłacana jest kaucja, która zwracana jest przy udokumentowanym wyjeździe tego towaru przez port czy przez inną lądową granicę Rzeczpospolitej. 


A czy jesteście pewni, że Komisja Europejska wyda zgodę na wprowadzenie takiego systemu?


Musimy przynajmniej spróbować. 


Kolejny gorący temat - zalana falą migracji Lampedusa. Rząd Włoch ma wydać specjalne dekrety bezpieczeństwa w sprawie zatrzymywania i wydalania migrantów. O referendum w sprawie migracji mówi już prezydent Francji. Cały czas jest pan zdania, że Polskie referendum w tej sprawie jest niepotrzebne?


Ja uważam, że na to referendum już dawno odpowiedzieliśmy. Pada pytanie, czy jesteśmy za tymi mechanizmami relokacji, które proponowała Unia Europejska.


Wy jesteście przeciw. 


Oczywiście wszyscy są przeciw. I Unia Europejska - to najlepsze w tym wszystkim - też jest przeciw. Bo to pytanie jest po prostu kompletnie bezzasadne. Unia Europejska i komisarz Johansson i inni powiedzieli wyraźnie - ten mechanizm relokacji nie będzie dotyczył Polski. Bo Polska przyjęła Ukraińców. Natomiast proszę popatrzeć na to, co się dzieje właśnie we Włoszech. To są dramatyczne, ludzkie historie. 


A co pan sądzi o pomyśle rządu włoskiego, by wysyłać okręty do wybrzeży Afryki, by już tam powstrzymać tę falę migracji?


Przede wszystkim trzeba traktować tych ludzi, jak ludzi. Im trzeba pomóc na miejscu, nie wolno dopuścić, żeby oni płynęli przez to morze, bo na nim będą ginąć. 


Nie jest tutaj pan zgodny z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Pomagamy na miejscu. 


Ja zawsze to mówiłem, że trzeba pomagać na miejscu. Organizowaliśmy tę pomoc na miejscu. Natomiast ona dotyczy tych, którzy są na miejscu. Tymi, którzy nie są na miejscu, trzeba się jakoś zaopiekować. Jeżeli dzisiaj Włochy są w takiej sytuacji w jakiej są, Grecja tak samo, południowe kraje np. Hiszpania, ten napływ migrantów będzie coraz większy. One mają prawo domagać się od wspólnoty europejskiej tego, żeby zachowywała się solidarnie. My jako Polska pokazaliśmy już swoją solidarność w ramach Unii Europejskiej przyjmując uchodźców z Ukrainy. 


Ale postawiliśmy też zaporę na granicy, która ma powstrzymać falę nielegalnej migracji. 


Tak, tylko kłopot z nią polega na tym, że tę zaporę postawiliśmy kosztem wielu miliardów złotych. My nie będziemy niczego burzyć. Polska granica musi być szczelna, nienaruszalna i to jest święte. Gdzie trzeba, stawiajmy mur, ale w znacznie większym stopniu używajmy elektroniki. Czujniki ruchu, termowizja. Sprowadźmy funkcjonariuszy Frontexu, którzy mają w tej sprawie doświadczenie, niech nam w tym pomogą. 


Czy Trzecia Droga jest za podniesieniem wieku emerytalnego, za wyprzedażą majątku państwowego? 


Jeżeli pyta pani o wiek emerytalny, nasze stanowisko jest jasne. Nie ma w tej chwili w Polsce przestrzeni do podnoszenia wieku emerytalnego. Natomiast trzeba stworzyć system zachęt. My mamy to zaplanowane - to są korzyści podatkowe, wypłata tzw. "utraconej" trzynastej emerytury dla wszystkich tych, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego chcieliby i mogą pracować dłużej. Żeby mieć wyższą emeryturę. 

Natomiast jeżeli pyta pani o wyprzedaż majątku - a kto wyprzedał Lotos Arabom i Węgrom? Teraz oni przychodzą i mnie pytają, czy chcemy wyprzedawać majątek? Ja bym tam dopisał pytanie: "a dlaczego wyście go wyprzedawali nie pytając nas o zdanie?"


A teraz pytanie, na które pan czekał. Czy weźmie pan udział w referendum?


Nie wezmę udziału w tym referendum, dlatego że to jest kabaret a nie referendum. Ja jestem wielkim zwolennikiem demokracji bezpośredniej. I między innymi dlatego nasi posłowie proponowali - kiedy była procedowana w Sejmie kwestia referendum - żeby zrobić je w listopadzie. 


Ale argument jest, że to będą wyższe koszty.


Oj, nagle zaczęliśmy się troszczyć o koszty. Ja byłem kandydatem w wyborach prezydenckich w których 70 milionów złotych wywalonych na karty, które zmielili, jakoś im nie przeszkadzało. I nagle się troszczą o koszty. Koszty najmniej tutaj są istotne. Jeżeli jest rzeczywiście pytanie, które chcesz zadać ludziom w referendum, rozstrzygnąć, wprowadzić do prawa - to zrób je tak, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Każde z tych pytań ma już swoją odpowiedź. 


Ale wynik referendum da gwarancje, że rząd tego nie zrobi. 


Nie ma gwarancji. Bo wyniki referendum - jeżeli jest 50 procent udziału - są wiążące dla władz państwowych. Ale na jaki okres? Na kadencję? Na dwie kadencje? Tego nikt nie zagwarantuje.


Ale sami chcecie też zorganizować referendum w sprawie przerywania ciąży, czyli kiepskie gwarancje.


Nie. To jest zupełnie inna rzecz. Bo to jest rzecz, która bardzo głęboko podzieliła Polaków. Taka, która w mojej ocenie nie może być już rozstrzygnięta w parlamencie w sposób skuteczny. I dzisiaj akurat w tych najważniejszych, światopoglądowych kwestiach referendów bardzo potrzebujemy, żeby politycy się nie bawili naszym życiem. Ale słusznie pani zauważyła - tu wspieramy referendum. Uważamy że to najlepszy pomysł, tylko je trzeba dobrze przygotować. 


Jakie ustawy macie już gotowe w przypadku zdobycia większości w Sejmie?


Mamy całe mnóstwo takich ustaw. 6 procent PKB na edukację. Wiemy, ile jest wakatów w oświacie. Żeby był płynny angielski po podstawówce - 5 godzin angielskiego w tygodniu. Psycholog w każdej szkole, ciepły posiłek dla dziecka. 6 procent PKB na edukację jest w naszym zasięgu. My wiemy skąd wziąć te pieniądze, wiemy ile to kosztuje - powinnyśmy to zrobić. Likwidujemy Fundusz Covidowy - ponad 20 miliardów, które już dawno powinny być zupełnie inaczej wydawane. Wstrzymujemy program Centralnego Portu Komunikacyjnego, który kosztuje nas 9 miliardów co roku. Za 3 miliardy 100 milionów złotych można zrobić 100 tysięcy miejsc w żłobkach. 

Natychmiastowe uwolnienie wiatru na lądzie z poszanowaniem norma hałasu i praw samorządów - mówię o energii wiatrowej. Wprowadzenie realnego systemu prosumenckiego i takiego systemu, w którym możesz kupić prąd w Internecie od dostawcy, od farmy, od elektrowni która jest blisko ciebie. Na Litwie to teraz wprowadzili. To jest bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala lokalnie i tanio kupować prąd klientowi. 


Zapowiadacie likwidację Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co w przypadku elektrowni atomowej? Też to zablokujecie? Bo stawiacie na zieloną energię.


Nie. My mamy pragmatyczne podejście i uważamy, że wszystko lepsze niż węglowodory. Trzeba jak najszybciej wyjść z węgla i węgla brunatnego, sprawiedliwie, ale wyjść. I mam nadzieję, że nie będziemy się musieli dopalać atomem, mówiąc kolokwialnie, ale zakładam, że może trzeba będzie dopalać się atomem. Stawiamy głównie na mały atom, na SMR-y. Takiej technologii nam potrzeba. 


Czy zlikwidujecie obecne 500 plus i późniejsze 800 plus? Czy też nie ma to związku z propozycją rodzinnego PIT-u - im więcej dzieci, tym niższe podatki?


PIT to jest jedna rzecz i go wprowadzimy. Czyli od pierwszego dziecka już masz ulgi w rodzinie, natomiast przy trzecim dziecku już ten podatek jest zupełnie symboliczny. 500 plus nikt nie zlikwiduje, my też nie mamy takich planów. Natomiast jesteśmy przeciwni - i jasno o tym mówiliśmy - waloryzacji do 800 plus. 


Z kim ewentualnie - po wyborach - zawiążecie koalicję?


Z ugrupowaniami demokratycznymi. Z Lewicą, z Platformą. 


15 października startujecie z numerem 2. Czy to dobry numer?


Świetny. Trzecia droga - druga lista, pierwszy wybór. Bardzo nam się ten numer podoba. Oczywiście wolelibyśmy jedynkę, nie narzekalibyśmy na trójkę, ale ten 15 października to będzie dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Ja tu przyjadę z całą rodziną do Białegostoku, do rodziców. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory
Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
20.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.


Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.

Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.


Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.

Michał Rusinek, fot. Marcin Gliński

prof. Michał Rusinek [wideo]

literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, pisarz i tłumacz
7.10.2024

- Spróbujmy mieć świadomość języka. Język jest czymś takim, czego my nie zauważamy. A jeżeli go nie zauważamy, to jest takie niebezpieczeństwo, że on zacznie nami "mówić". Stąd mój pomysł, żeby słuchać języka polityków, żeby trochę się przed nim obronić - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Michał Rusinek.

dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
6.10.2024

W niedzielę (6.10) dowiemy się kto dostanie Nike - najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną nagrodę literacką w Polsce. W jury, w tym roku zasiada literaturoznawczyni z UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.


Grzegorz Sandomierski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Sandomierski [wideo]

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
4.10.2024

- Mam nadzieję, że moda na Jagiellonię będzie trwała bardzo długo - mówi Grzegorz Sandomierski.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Marcin Gliński

Prof. Marcin Moniuszko

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4.10.2024

"My nie tylko kształcimy kadrę - my jesteśmy codziennie na tym froncie walki o zdrowie poszczególnych pacjentek i pacjentów. To jest coś, do dodaje naszej pracy szczególnego wymiaru odpowiedzialności" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, 3.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
3.10.2024

- Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich na Podlasiu. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

emerytowany inspektor policji, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2.10.2024

- Jeżeli mamy do czynienia z recydywistą, to nie ma co mu dawać kredytu zaufania, traktować go liberalnie. Jego miejscem są kraty - mówi Marek Konkolewski.

Jacek Brzozowski, 2.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
2.10.2024

- Ta decyzja nie została podjęta wbrew woli burmistrza i mieszkańców Supraśla, tylko w zgodzie z marzeniami, pragnieniami 10 tysięcy mieszkańców żyjących w Grabówce, Henrykowie, Sobolewie i Zaściankach - mówi o zatwierdzeniu podziału gminy Supraśl i utworzeniu gminy Grabówka Jacek Brzozowski.

Edyta Kondzior, komendantka OHP w Białymstoku, fot. A. Tyszkiewicz

Edyta Kondzior

komendant Ochotniczych Hufców Pracy
1.10.2024

Do pomocy poszkodowanym przez powódź przyłączają się też OHP w Podlaskiem. W Wasilkowie przygotowano 36 miejsc dla dzieci z zalanych terenów - informuje Edyta Kondzior.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
29.09.2024

"15 października oficjalnie otworzymy dla mieszkańców ostatni odcinek Trasy Wschodniej, która zdecydowanie odciąży ruch w centrum Suwałk i umożliwi szybki przejazd z północy miasta na południe do strefy ekonomicznej" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mirosław Czekaj, fot. Gabriela Lasota

Mirosław Czekaj

prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
27.09.2024

- Zielona transformacja służy kilku ważnym celom, m.in. termomodernizacji. Trudno byłoby znaleźć przeciwników termomodernizacji, bo obniża koszty funkcjonowania i przyczynia się do tego, że zużywamy mniej paliw - chroniąc planetę - mówi prezes BGK Mirosław Czekaj.

Barbara Okuła, fot. Marcin Gliński

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050
26.09.2024

"Ta ustawa anty-hejterska ma chronić przede wszystkim osoby poszkodowane w Internecie. Cyberprzemoc, hejt w Internecie - uznaliśmy jako posłowie, że czas najwyższy to zmienić. Jest taki postęp technologiczny, że nasz kodeks cywilny nie nadąża. I nie ma przepisów, które chroniłyby takie osoby poszkodowane" - mówiła w Polskim Radiu Białystok posłanka Polski 2050 Barbara Okuła.


Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.


Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.

Wojciech Borzuchowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.09.2024

"Węzeł Białystok Zachód będzie polegał na tym w swoich rozwiązaniach, że zostanie nabudowana nad istniejącą ósemką trasa S19. Tu będą czasowe utrudnienia, które niestety potrwają dwa lata, ale później będzie tylko lepiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Borzuchowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok