Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia - lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

18.09.2023, 08:20, akt. 08:22

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska
Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Szymonem Hołownią rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.Renata Reda: Zacznijmy od ostatnich wydarzeń. Polska przedłuża embargo na import ukraińskiego zboża po tym, jak zakaz ten zniosła Komisja Europejska. A jak w tym przypadku zachowałby się pana rząd?


Szymon Hołownia: Przede wszystkim jak najszybciej doprowadziłby do dymisji nieudolnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego... 


...ale mielibyście już innego komisarza.


Tak, ale mielibyśmy innego komisarza z Polski, który rozumiałby interesy rolnictwa. Dzisiaj wiadomo że to zboże w takiej ilości i w takiej postaci - nie tylko zboże, ale i owoce miękkie - nie może gościć na polskim rynku w takiej niekontrolowanej skali. Musimy bronić Ukrainy, ale musimy też bronić naszego bezpieczeństwa żywnościowego. 


Wchodzicie do rządu i macie taką, a nie inną sytuację. Wówczas...


...skutecznie załatwiamy w Brukseli to, żeby takie embargo zostało przywrócone. Robimy to skutecznie, a nie nieskutecznie, tak jak to zostało teraz zrobione i uruchamiamy system kaucyjny. 


A jaki jest pomysł na tę skuteczność?

 

W Unii Europejskiej najlepiej sprawdzają się kilkupaństwowe formaty. Kilka państw dogaduje się i razem załatwia coś, co dla nich jest ważne. 


Ale negocjacje trwają. 


To bardzo dobrze, ale my musimy "cisnąć" je, one muszą być też skuteczne. 


A do czasu osiągnięcia zadowalających was rezultatów wprowadzacie embargo, tak jak teraz rząd?


Należy wprowadzić na pewno jakąś formę embarga, jakąś formę kontroli przepływów tych towarów, otworzyć ponownie negocjacje z Unią Europejską i doprowadzić je skutecznie do końca. I uruchomić wreszcie działający system kaucyjny. Problemem nie jest to, że Ukraińcy chcą sprzedać swoje produkty rolne, tylko to, że one lądują na polskim rynku. One powinny być wywożone z kraju. 


Na czym ten system miałby polegać?


W szczelny sposób kontrolujemy wjazd tych towarów na teren Polski i opłacana jest kaucja, która zwracana jest przy udokumentowanym wyjeździe tego towaru przez port czy przez inną lądową granicę Rzeczpospolitej. 


A czy jesteście pewni, że Komisja Europejska wyda zgodę na wprowadzenie takiego systemu?


Musimy przynajmniej spróbować. 


Kolejny gorący temat - zalana falą migracji Lampedusa. Rząd Włoch ma wydać specjalne dekrety bezpieczeństwa w sprawie zatrzymywania i wydalania migrantów. O referendum w sprawie migracji mówi już prezydent Francji. Cały czas jest pan zdania, że Polskie referendum w tej sprawie jest niepotrzebne?


Ja uważam, że na to referendum już dawno odpowiedzieliśmy. Pada pytanie, czy jesteśmy za tymi mechanizmami relokacji, które proponowała Unia Europejska.


Wy jesteście przeciw. 


Oczywiście wszyscy są przeciw. I Unia Europejska - to najlepsze w tym wszystkim - też jest przeciw. Bo to pytanie jest po prostu kompletnie bezzasadne. Unia Europejska i komisarz Johansson i inni powiedzieli wyraźnie - ten mechanizm relokacji nie będzie dotyczył Polski. Bo Polska przyjęła Ukraińców. Natomiast proszę popatrzeć na to, co się dzieje właśnie we Włoszech. To są dramatyczne, ludzkie historie. 


A co pan sądzi o pomyśle rządu włoskiego, by wysyłać okręty do wybrzeży Afryki, by już tam powstrzymać tę falę migracji?


Przede wszystkim trzeba traktować tych ludzi, jak ludzi. Im trzeba pomóc na miejscu, nie wolno dopuścić, żeby oni płynęli przez to morze, bo na nim będą ginąć. 


Nie jest tutaj pan zgodny z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Pomagamy na miejscu. 


Ja zawsze to mówiłem, że trzeba pomagać na miejscu. Organizowaliśmy tę pomoc na miejscu. Natomiast ona dotyczy tych, którzy są na miejscu. Tymi, którzy nie są na miejscu, trzeba się jakoś zaopiekować. Jeżeli dzisiaj Włochy są w takiej sytuacji w jakiej są, Grecja tak samo, południowe kraje np. Hiszpania, ten napływ migrantów będzie coraz większy. One mają prawo domagać się od wspólnoty europejskiej tego, żeby zachowywała się solidarnie. My jako Polska pokazaliśmy już swoją solidarność w ramach Unii Europejskiej przyjmując uchodźców z Ukrainy. 


Ale postawiliśmy też zaporę na granicy, która ma powstrzymać falę nielegalnej migracji. 


Tak, tylko kłopot z nią polega na tym, że tę zaporę postawiliśmy kosztem wielu miliardów złotych. My nie będziemy niczego burzyć. Polska granica musi być szczelna, nienaruszalna i to jest święte. Gdzie trzeba, stawiajmy mur, ale w znacznie większym stopniu używajmy elektroniki. Czujniki ruchu, termowizja. Sprowadźmy funkcjonariuszy Frontexu, którzy mają w tej sprawie doświadczenie, niech nam w tym pomogą. 


Czy Trzecia Droga jest za podniesieniem wieku emerytalnego, za wyprzedażą majątku państwowego? 


Jeżeli pyta pani o wiek emerytalny, nasze stanowisko jest jasne. Nie ma w tej chwili w Polsce przestrzeni do podnoszenia wieku emerytalnego. Natomiast trzeba stworzyć system zachęt. My mamy to zaplanowane - to są korzyści podatkowe, wypłata tzw. "utraconej" trzynastej emerytury dla wszystkich tych, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego chcieliby i mogą pracować dłużej. Żeby mieć wyższą emeryturę. 

Natomiast jeżeli pyta pani o wyprzedaż majątku - a kto wyprzedał Lotos Arabom i Węgrom? Teraz oni przychodzą i mnie pytają, czy chcemy wyprzedawać majątek? Ja bym tam dopisał pytanie: "a dlaczego wyście go wyprzedawali nie pytając nas o zdanie?"


A teraz pytanie, na które pan czekał. Czy weźmie pan udział w referendum?


Nie wezmę udziału w tym referendum, dlatego że to jest kabaret a nie referendum. Ja jestem wielkim zwolennikiem demokracji bezpośredniej. I między innymi dlatego nasi posłowie proponowali - kiedy była procedowana w Sejmie kwestia referendum - żeby zrobić je w listopadzie. 


Ale argument jest, że to będą wyższe koszty.


Oj, nagle zaczęliśmy się troszczyć o koszty. Ja byłem kandydatem w wyborach prezydenckich w których 70 milionów złotych wywalonych na karty, które zmielili, jakoś im nie przeszkadzało. I nagle się troszczą o koszty. Koszty najmniej tutaj są istotne. Jeżeli jest rzeczywiście pytanie, które chcesz zadać ludziom w referendum, rozstrzygnąć, wprowadzić do prawa - to zrób je tak, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Każde z tych pytań ma już swoją odpowiedź. 


Ale wynik referendum da gwarancje, że rząd tego nie zrobi. 


Nie ma gwarancji. Bo wyniki referendum - jeżeli jest 50 procent udziału - są wiążące dla władz państwowych. Ale na jaki okres? Na kadencję? Na dwie kadencje? Tego nikt nie zagwarantuje.


Ale sami chcecie też zorganizować referendum w sprawie przerywania ciąży, czyli kiepskie gwarancje.


Nie. To jest zupełnie inna rzecz. Bo to jest rzecz, która bardzo głęboko podzieliła Polaków. Taka, która w mojej ocenie nie może być już rozstrzygnięta w parlamencie w sposób skuteczny. I dzisiaj akurat w tych najważniejszych, światopoglądowych kwestiach referendów bardzo potrzebujemy, żeby politycy się nie bawili naszym życiem. Ale słusznie pani zauważyła - tu wspieramy referendum. Uważamy że to najlepszy pomysł, tylko je trzeba dobrze przygotować. 


Jakie ustawy macie już gotowe w przypadku zdobycia większości w Sejmie?


Mamy całe mnóstwo takich ustaw. 6 procent PKB na edukację. Wiemy, ile jest wakatów w oświacie. Żeby był płynny angielski po podstawówce - 5 godzin angielskiego w tygodniu. Psycholog w każdej szkole, ciepły posiłek dla dziecka. 6 procent PKB na edukację jest w naszym zasięgu. My wiemy skąd wziąć te pieniądze, wiemy ile to kosztuje - powinnyśmy to zrobić. Likwidujemy Fundusz Covidowy - ponad 20 miliardów, które już dawno powinny być zupełnie inaczej wydawane. Wstrzymujemy program Centralnego Portu Komunikacyjnego, który kosztuje nas 9 miliardów co roku. Za 3 miliardy 100 milionów złotych można zrobić 100 tysięcy miejsc w żłobkach. 

Natychmiastowe uwolnienie wiatru na lądzie z poszanowaniem norma hałasu i praw samorządów - mówię o energii wiatrowej. Wprowadzenie realnego systemu prosumenckiego i takiego systemu, w którym możesz kupić prąd w Internecie od dostawcy, od farmy, od elektrowni która jest blisko ciebie. Na Litwie to teraz wprowadzili. To jest bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala lokalnie i tanio kupować prąd klientowi. 


Zapowiadacie likwidację Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co w przypadku elektrowni atomowej? Też to zablokujecie? Bo stawiacie na zieloną energię.


Nie. My mamy pragmatyczne podejście i uważamy, że wszystko lepsze niż węglowodory. Trzeba jak najszybciej wyjść z węgla i węgla brunatnego, sprawiedliwie, ale wyjść. I mam nadzieję, że nie będziemy się musieli dopalać atomem, mówiąc kolokwialnie, ale zakładam, że może trzeba będzie dopalać się atomem. Stawiamy głównie na mały atom, na SMR-y. Takiej technologii nam potrzeba. 


Czy zlikwidujecie obecne 500 plus i późniejsze 800 plus? Czy też nie ma to związku z propozycją rodzinnego PIT-u - im więcej dzieci, tym niższe podatki?


PIT to jest jedna rzecz i go wprowadzimy. Czyli od pierwszego dziecka już masz ulgi w rodzinie, natomiast przy trzecim dziecku już ten podatek jest zupełnie symboliczny. 500 plus nikt nie zlikwiduje, my też nie mamy takich planów. Natomiast jesteśmy przeciwni - i jasno o tym mówiliśmy - waloryzacji do 800 plus. 


Z kim ewentualnie - po wyborach - zawiążecie koalicję?


Z ugrupowaniami demokratycznymi. Z Lewicą, z Platformą. 


15 października startujecie z numerem 2. Czy to dobry numer?


Świetny. Trzecia droga - druga lista, pierwszy wybór. Bardzo nam się ten numer podoba. Oczywiście wolelibyśmy jedynkę, nie narzekalibyśmy na trójkę, ale ten 15 października to będzie dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Ja tu przyjadę z całą rodziną do Białegostoku, do rodziców. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok