Radio Białystok | Gość | Szymon Hołownia - lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050

18.09.2023, 08:20, akt. 08:22

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska
Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Szymonem Hołownią rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.Renata Reda: Zacznijmy od ostatnich wydarzeń. Polska przedłuża embargo na import ukraińskiego zboża po tym, jak zakaz ten zniosła Komisja Europejska. A jak w tym przypadku zachowałby się pana rząd?


Szymon Hołownia: Przede wszystkim jak najszybciej doprowadziłby do dymisji nieudolnego komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego... 


...ale mielibyście już innego komisarza.


Tak, ale mielibyśmy innego komisarza z Polski, który rozumiałby interesy rolnictwa. Dzisiaj wiadomo że to zboże w takiej ilości i w takiej postaci - nie tylko zboże, ale i owoce miękkie - nie może gościć na polskim rynku w takiej niekontrolowanej skali. Musimy bronić Ukrainy, ale musimy też bronić naszego bezpieczeństwa żywnościowego. 


Wchodzicie do rządu i macie taką, a nie inną sytuację. Wówczas...


...skutecznie załatwiamy w Brukseli to, żeby takie embargo zostało przywrócone. Robimy to skutecznie, a nie nieskutecznie, tak jak to zostało teraz zrobione i uruchamiamy system kaucyjny. 


A jaki jest pomysł na tę skuteczność?

 

W Unii Europejskiej najlepiej sprawdzają się kilkupaństwowe formaty. Kilka państw dogaduje się i razem załatwia coś, co dla nich jest ważne. 


Ale negocjacje trwają. 


To bardzo dobrze, ale my musimy "cisnąć" je, one muszą być też skuteczne. 


A do czasu osiągnięcia zadowalających was rezultatów wprowadzacie embargo, tak jak teraz rząd?


Należy wprowadzić na pewno jakąś formę embarga, jakąś formę kontroli przepływów tych towarów, otworzyć ponownie negocjacje z Unią Europejską i doprowadzić je skutecznie do końca. I uruchomić wreszcie działający system kaucyjny. Problemem nie jest to, że Ukraińcy chcą sprzedać swoje produkty rolne, tylko to, że one lądują na polskim rynku. One powinny być wywożone z kraju. 


Na czym ten system miałby polegać?


W szczelny sposób kontrolujemy wjazd tych towarów na teren Polski i opłacana jest kaucja, która zwracana jest przy udokumentowanym wyjeździe tego towaru przez port czy przez inną lądową granicę Rzeczpospolitej. 


A czy jesteście pewni, że Komisja Europejska wyda zgodę na wprowadzenie takiego systemu?


Musimy przynajmniej spróbować. 


Kolejny gorący temat - zalana falą migracji Lampedusa. Rząd Włoch ma wydać specjalne dekrety bezpieczeństwa w sprawie zatrzymywania i wydalania migrantów. O referendum w sprawie migracji mówi już prezydent Francji. Cały czas jest pan zdania, że Polskie referendum w tej sprawie jest niepotrzebne?


Ja uważam, że na to referendum już dawno odpowiedzieliśmy. Pada pytanie, czy jesteśmy za tymi mechanizmami relokacji, które proponowała Unia Europejska.


Wy jesteście przeciw. 


Oczywiście wszyscy są przeciw. I Unia Europejska - to najlepsze w tym wszystkim - też jest przeciw. Bo to pytanie jest po prostu kompletnie bezzasadne. Unia Europejska i komisarz Johansson i inni powiedzieli wyraźnie - ten mechanizm relokacji nie będzie dotyczył Polski. Bo Polska przyjęła Ukraińców. Natomiast proszę popatrzeć na to, co się dzieje właśnie we Włoszech. To są dramatyczne, ludzkie historie. 


A co pan sądzi o pomyśle rządu włoskiego, by wysyłać okręty do wybrzeży Afryki, by już tam powstrzymać tę falę migracji?


Przede wszystkim trzeba traktować tych ludzi, jak ludzi. Im trzeba pomóc na miejscu, nie wolno dopuścić, żeby oni płynęli przez to morze, bo na nim będą ginąć. 


Nie jest tutaj pan zgodny z politykami Prawa i Sprawiedliwości. Pomagamy na miejscu. 


Ja zawsze to mówiłem, że trzeba pomagać na miejscu. Organizowaliśmy tę pomoc na miejscu. Natomiast ona dotyczy tych, którzy są na miejscu. Tymi, którzy nie są na miejscu, trzeba się jakoś zaopiekować. Jeżeli dzisiaj Włochy są w takiej sytuacji w jakiej są, Grecja tak samo, południowe kraje np. Hiszpania, ten napływ migrantów będzie coraz większy. One mają prawo domagać się od wspólnoty europejskiej tego, żeby zachowywała się solidarnie. My jako Polska pokazaliśmy już swoją solidarność w ramach Unii Europejskiej przyjmując uchodźców z Ukrainy. 


Ale postawiliśmy też zaporę na granicy, która ma powstrzymać falę nielegalnej migracji. 


Tak, tylko kłopot z nią polega na tym, że tę zaporę postawiliśmy kosztem wielu miliardów złotych. My nie będziemy niczego burzyć. Polska granica musi być szczelna, nienaruszalna i to jest święte. Gdzie trzeba, stawiajmy mur, ale w znacznie większym stopniu używajmy elektroniki. Czujniki ruchu, termowizja. Sprowadźmy funkcjonariuszy Frontexu, którzy mają w tej sprawie doświadczenie, niech nam w tym pomogą. 


Czy Trzecia Droga jest za podniesieniem wieku emerytalnego, za wyprzedażą majątku państwowego? 


Jeżeli pyta pani o wiek emerytalny, nasze stanowisko jest jasne. Nie ma w tej chwili w Polsce przestrzeni do podnoszenia wieku emerytalnego. Natomiast trzeba stworzyć system zachęt. My mamy to zaplanowane - to są korzyści podatkowe, wypłata tzw. "utraconej" trzynastej emerytury dla wszystkich tych, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego chcieliby i mogą pracować dłużej. Żeby mieć wyższą emeryturę. 

Natomiast jeżeli pyta pani o wyprzedaż majątku - a kto wyprzedał Lotos Arabom i Węgrom? Teraz oni przychodzą i mnie pytają, czy chcemy wyprzedawać majątek? Ja bym tam dopisał pytanie: "a dlaczego wyście go wyprzedawali nie pytając nas o zdanie?"


A teraz pytanie, na które pan czekał. Czy weźmie pan udział w referendum?


Nie wezmę udziału w tym referendum, dlatego że to jest kabaret a nie referendum. Ja jestem wielkim zwolennikiem demokracji bezpośredniej. I między innymi dlatego nasi posłowie proponowali - kiedy była procedowana w Sejmie kwestia referendum - żeby zrobić je w listopadzie. 


Ale argument jest, że to będą wyższe koszty.


Oj, nagle zaczęliśmy się troszczyć o koszty. Ja byłem kandydatem w wyborach prezydenckich w których 70 milionów złotych wywalonych na karty, które zmielili, jakoś im nie przeszkadzało. I nagle się troszczą o koszty. Koszty najmniej tutaj są istotne. Jeżeli jest rzeczywiście pytanie, które chcesz zadać ludziom w referendum, rozstrzygnąć, wprowadzić do prawa - to zrób je tak, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Każde z tych pytań ma już swoją odpowiedź. 


Ale wynik referendum da gwarancje, że rząd tego nie zrobi. 


Nie ma gwarancji. Bo wyniki referendum - jeżeli jest 50 procent udziału - są wiążące dla władz państwowych. Ale na jaki okres? Na kadencję? Na dwie kadencje? Tego nikt nie zagwarantuje.


Ale sami chcecie też zorganizować referendum w sprawie przerywania ciąży, czyli kiepskie gwarancje.


Nie. To jest zupełnie inna rzecz. Bo to jest rzecz, która bardzo głęboko podzieliła Polaków. Taka, która w mojej ocenie nie może być już rozstrzygnięta w parlamencie w sposób skuteczny. I dzisiaj akurat w tych najważniejszych, światopoglądowych kwestiach referendów bardzo potrzebujemy, żeby politycy się nie bawili naszym życiem. Ale słusznie pani zauważyła - tu wspieramy referendum. Uważamy że to najlepszy pomysł, tylko je trzeba dobrze przygotować. 


Jakie ustawy macie już gotowe w przypadku zdobycia większości w Sejmie?


Mamy całe mnóstwo takich ustaw. 6 procent PKB na edukację. Wiemy, ile jest wakatów w oświacie. Żeby był płynny angielski po podstawówce - 5 godzin angielskiego w tygodniu. Psycholog w każdej szkole, ciepły posiłek dla dziecka. 6 procent PKB na edukację jest w naszym zasięgu. My wiemy skąd wziąć te pieniądze, wiemy ile to kosztuje - powinnyśmy to zrobić. Likwidujemy Fundusz Covidowy - ponad 20 miliardów, które już dawno powinny być zupełnie inaczej wydawane. Wstrzymujemy program Centralnego Portu Komunikacyjnego, który kosztuje nas 9 miliardów co roku. Za 3 miliardy 100 milionów złotych można zrobić 100 tysięcy miejsc w żłobkach. 

Natychmiastowe uwolnienie wiatru na lądzie z poszanowaniem norma hałasu i praw samorządów - mówię o energii wiatrowej. Wprowadzenie realnego systemu prosumenckiego i takiego systemu, w którym możesz kupić prąd w Internecie od dostawcy, od farmy, od elektrowni która jest blisko ciebie. Na Litwie to teraz wprowadzili. To jest bardzo fajne rozwiązanie, które pozwala lokalnie i tanio kupować prąd klientowi. 


Zapowiadacie likwidację Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co w przypadku elektrowni atomowej? Też to zablokujecie? Bo stawiacie na zieloną energię.


Nie. My mamy pragmatyczne podejście i uważamy, że wszystko lepsze niż węglowodory. Trzeba jak najszybciej wyjść z węgla i węgla brunatnego, sprawiedliwie, ale wyjść. I mam nadzieję, że nie będziemy się musieli dopalać atomem, mówiąc kolokwialnie, ale zakładam, że może trzeba będzie dopalać się atomem. Stawiamy głównie na mały atom, na SMR-y. Takiej technologii nam potrzeba. 


Czy zlikwidujecie obecne 500 plus i późniejsze 800 plus? Czy też nie ma to związku z propozycją rodzinnego PIT-u - im więcej dzieci, tym niższe podatki?


PIT to jest jedna rzecz i go wprowadzimy. Czyli od pierwszego dziecka już masz ulgi w rodzinie, natomiast przy trzecim dziecku już ten podatek jest zupełnie symboliczny. 500 plus nikt nie zlikwiduje, my też nie mamy takich planów. Natomiast jesteśmy przeciwni - i jasno o tym mówiliśmy - waloryzacji do 800 plus. 


Z kim ewentualnie - po wyborach - zawiążecie koalicję?


Z ugrupowaniami demokratycznymi. Z Lewicą, z Platformą. 


15 października startujecie z numerem 2. Czy to dobry numer?


Świetny. Trzecia droga - druga lista, pierwszy wybór. Bardzo nam się ten numer podoba. Oczywiście wolelibyśmy jedynkę, nie narzekalibyśmy na trójkę, ale ten 15 października to będzie dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Ja tu przyjadę z całą rodziną do Białegostoku, do rodziców. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok