Radio Białystok | Gość | dr Katarzyna Siemion [wideo] - z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

31.05.2024, 08:26, akt. 09:36

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska
dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z dr Katarzyną Siemion rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od czerwca instytucje finansowe będą musiały sprawdzać czy mamy zastrzeżony numer PESEL. Co to dla nas oznacza?

O tym z dr Katarzyną Siemion z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.

Renata Reda: Jak zmiany związane z numerem PESEL, które zaczną obowiązywać od czerwca wpłyną na nasze bezpieczeństwo finansowe?


Katarzyna Siemion: Szanowni państwo, mam nadzieję, że wpłyną w sposób pozytywny w związku z tym, że faktycznie od 1 czerwca wchodzi taka druga transza związana z kwestiami dotyczącymi zastrzeżenia...


Bo wcześniejsza była w listopadzie, mogliśmy już wtedy zastrzec swój numer, a teraz już konsekwencje prawne będą.


Tak. Dopiero teraz tak naprawdę będziemy korzystać z tego, co nam przynosi to zastrzeżenie tego numeru PESEL. Ponieważ od listopada faktycznie już tego zastrzeżenia numeru PESEL można było dokonywać, natomiast bez skutków prawnych z tym związanych, o których sobie pewnie zaraz powiemy.


Czyli jeszcze nie było takiej potrzeby tak naprawdę zastrzegania numeru. Teraz się to będzie opłacać.


Tak. Natomiast faktycznie jest to instytucja, która wzbudziła zainteresowanie, ponieważ według danych ministerstwa do końca maja około 3 mln Polaków zastrzegło ten nr PESEL.


I jakie konsekwencje są z tym związane dla różnych instytucji finansowych?


Przede wszystkim to, co trzeba powiedzieć, to jest kwestia dotycząca tego, że tylko niektóre instytucje będą zobowiązane do tego, żeby weryfikować czy ten numer PESEL jest zastrzeżony. Przede wszystkim chodzi o banki, instytucje pożyczkowe, kredytowe, natomiast będą to też notariusze - w przypadku, kiedy będzie to dotyczyć jakiejś czynności związanej ze sprzedażą lub zakupem.


Sprzedaż domu, mieszkania, działki…


Tak. Natomiast w przypadku pozostałych czynności notariusz może to zrobić. Najprawdopodobniej pewnie będą to notariusze robić, biorąc pod uwagę to, że notariusze też są zobowiązani do takiego sporządzenia czynności notarialnych, dokonania czynności notarialnych zgodnie z prawem, więc też najprawdopodobniej będą tych wszystkich czynności z należytą starannością dochowywać.

Natomiast właśnie od 1 czerwca wchodzi system, który ma umożliwić kompatybilne połączenie się właśnie przez te instytucje z rejestrem zastrzeżeń numerów PESEL, który będzie umożliwiał tę weryfikację.


Po co w ogóle jest to zastrzeżenie? I jakie będą po stronie np. banku konsekwencje, jeśli nie sprawdzi, nie zweryfikuje czy numer PESEL został zastrzeżony? Czy jeżeli ktoś na nasze nazwisko weźmie pożyczkę, czy wtedy faktycznie będziemy musieli ją spłacać czy to już będzie po stronie banku?


Z samej istoty ta instytucja dotycząca zastrzeżenia numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości. I faktycznie będzie tak, że jeżeli instytucja finansowa nie sprawdzi tego na moment zawierania umowy, czyli czy my mamy zastrzeżony numer PESEL i jeżeli mamy zastrzeżony ten numer ona pomimo tego zawrze umowę, to my nie będziemy zobowiązani do zwrotu tego świadczenia.

Natomiast to, co jest bardzo istotne i o czym musimy pamiętać, to są kwestie związane z zastrzeganiem i cofaniem zastrzeżenia numeru PESEL. Bo co się szanowni państwo z tym wiąże - jeżeli ja zastrzegę numer PESEL, to kiedy ja pójdę np. do banku i będę chciała zawrzeć umowę kredytu to ja tej umowy nie zawrę. Więc musimy pamiętać o tym, że ta instytucja zastrzeżenia numeru PESEL polega na tym - to jest troszkę podobne, szukałam takiej analogii prostej, żebyśmy to naocznie zobaczyli - to jest trochę tak, jakbyśmy zamykali nasz dom na klucz. I wtedy nie wejdzie złodziej, ale bez klucza my też nie wejdziemy.

Więc musimy być gotowi na to i przygotowani, że jeżeli my pójdziemy do banku i będziemy chcieli zawrzeć umowę kredytu to musimy to zastrzeżenie numeru PESEL cofnąć. Ponieważ jeśli my go nie cofniemy...


A możemy go tak samo łatwo cofnąć, jak zastrzegaliśmy numer?


Tak. Generalnie jest to bardzo podobna sytuacja. Jeżeli chodzi o zastrzeżenie numeru PESEL to możemy to zrobić albo na stronie mObywatel, ewentualnie w aplikacji mObywatel, natomiast dla osób, które nie posługują się czy aplikacjami internetowymi czy systemami, to wtedy jest też możliwość pójścia do dowolnego urzędu gminy osobiście, ewentualnie przez pełnomocnika i wtedy zastrzeżenie tego numeru PESEL.

Natomiast to szanowni państwo musi wybrzmieć, żebyśmy o tym pamiętali. Że jeżeli my chcemy załatwić sprawę w banku dotyczącą właśnie zawarcia umowy kredytu czy zawarcia leasingu, pożyczki - i też przy bankach bardzo istotna kwestia - jeżeli chcemy wypłacić w placówce kwotę wyższą niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, więc to ok. 13 tys. zł obecnie i będziemy mieć zastrzeżony nr PESEL, to tego nie zrobimy. Bank z automatu musi zablokować nam tę wypłatę na 12 godzin i dopiero po tym okresie będziemy mogli tę gotówkę wypłacić.

Więc musimy też przygotować się na to, że są pewne konsekwencje związane z tym zastrzeżeniem numeru PESEL, że dla nas to ma być bezpieczeństwo, ale musimy też pamiętać o tym, że jeżeli ma nas to chronić, to my też jeżeli mamy ten zastrzeżony numer PESEL, to w banku tego nie zrobimy...


Musimy cofnąć to zastrzeżenie. A ile minut zajmuje cofnięcie?


Tak naprawdę jest to chwila w aplikacji, natomiast jeśli musimy udać się do urzędu gminy, to musimy to zrobić odpowiednio wcześniej. Jeżeli wiemy, że np. mamy wizytę u notariusza danego dnia to najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Jeżeli już jesteśmy u notariusza to ewentualnie możemy w telefonie czy w systemie to przeklikać, ale musimy o tym pamiętać, że jeżeli my chcemy dokonać czynności prawnej, my faktycznie to my też mamy związane z tym ograniczenia, bo musimy cofnąć to zastrzeżenie. I to cofnięcie zastrzeżenia możemy zrobić albo bezterminowo, czyli zastrzegam i cofam, ewentualnie możemy cofnąć czasowo, czyli wskazać od razu na ile ja to cofam, żeby potem to znowu się zastrzegło.


Czyli bardzo wygodne rozwiązanie. A dużo jest oszustw związanych z wykorzystywaniem naszego numeru PESEL? Jak to wynika z pani praktyki zawodowej jako radcy prawnego?


Tak naprawdę trudno przewidzieć ile tego jest konkretnie, ponieważ na numer PESEL oszuści mogą zrobić dużo. Pamiętajmy, że numer PESEL jest numerem, który nas identyfikuje w sposób bezpośredni, czyli my mamy swój nadany numer PESEL, nikt inny takiego numeru PESEL nie ma. Więc też musimy pamiętać o tym, że PESEL-u nie możemy zastrzec w jakimś skarbcu i go nigdy nie odkrywać, ponieważ numer PESEL jest nam potrzebny. Kiedy idziemy do jakiejś instytucji, urzędu jesteśmy identyfikowani przez ten numer PESEL. 

Musimy więc pamiętać też o tym, że ten numer PESEL służy temu, żeby go używać do identyfikacji. Natomiast to zastrzeżenie numeru PESEL ma nam pomóc właśnie przed wyłudzaniem pieniędzy, ale musimy też pamiętać o tym, że my jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dbać o to bezpieczeństwo naszych danych osobowych.


A jeżeli zastrzeżemy swój numer PESEL to czy to nie utrudni nam życia, załatwiania różnych spraw w urzędach?


Co do zasady nie. Tak naprawdę tylko te instytucje, o których sobie powiedziałyśmy i w tych sprawach, o których powiedziałyśmy muszą weryfikować zastrzeżenie numeru PESEL. Do apteki, żeby zrealizować receptę, do lekarza zapisujemy się tak, jak dotychczas - w żaden sposób to nie zmienia tych reguł ogólnych, które dotyczą załatwiania spraw. Czy w urzędach, czy w aptekach, czy w sprawach medycznych.


Na zakończenie - komu pani radzi zastrzec numer PESEL?


Szanowni państwo, moim zdaniem warto zastrzec numer PESEL, natomiast trzeba pamiętać o tych ograniczeniach. Więc jeżeli jesteśmy osobami młodymi czy osobami, które są w stanie korzystać z Internetu to możemy to w łatwy sposób zrobić, natomiast jeśli chodzi o osoby starsze to tutaj niestety musimy się pofatygować do urzędu gminy. I musimy pamiętać o tym, kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie tego numeru. 

Możemy to robić ile razy chcemy, jest to usługa bezpłatna, więc w tym zakresie na pewno jest to rozwiązanie dla nas korzystne. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo - zobaczymy, bo dopiero teraz rozpoczynamy ten okres, kiedy faktycznie instytucje muszą to weryfikować. Więc mam nadzieję, że system wytrzyma i faktycznie te procedury wdrożone przez te instytucje będą działać prawidłowo i to wpłynie na nasze bezpieczeństwo.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok