Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | podkom. Eliza Sawko - rzecznik suwalskiej policji

podkom. Eliza Sawko

rzecznik suwalskiej policji

4.10.2021, 11:21, akt. 19:08

- Przestępcy mają już takie możliwości, że w naszym telefonie wyświetli się prawdziwy numer banku, choć tak naprawdę nikt z niego nie dzwoni - mówi Eliza Sawko.

Eliza Sawko, fot. Tomasz Kubaszewski
Eliza Sawko, fot. Tomasz Kubaszewski

z Elizą Sawko rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czy oszustwa "na wnuczka", "na gazownika", czy "na zdalny pulpit", to już w naszym regionie prawdziwa plaga? Na czym one polegają? Jakie pieniądze tracą mieszkańcy? Dlaczego mimo nagłaśniania tego typu spraw ludzie wciąż dają się nabierać? Jak do tego nie dopuścić? 

M.in. o tym z podkom. Elizą Sawko z suwalskiej policji rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Niemal w każdym tygodniu umieszczacie Państwo na swojej stronie internetowej informację o kolejnych oszustwach. A to na wnuczka, a to na gazownika, a to na „zdalny pulpit”. Czasami tych informacji jest jeszcze więcej. Czy w związku z tym można powiedzieć, że tego typu przestępstwa stanowią na Suwalszczyźnie jakąś plagę?

podkomisarz Eliza Sawko: Mówienie o pladze, to może jest za dużo. Jednak rzeczywiście, tak jak pan zauważył, nie ma praktycznie tygodnia, żebyśmy nie odnotowali tego typu przestępstwa. To nie jest jednak tylko problem naszej jednostki. Występuje to całym kraju.

- Powiedzmy słuchaczom, na czym polegają te oszustwa? O co chodzi z tym wnuczkiem lub gazownikiem?

- Tutaj przestępcy co chwila piszą różne scenariusze i ciągle je ulepszają. Ostatnio odnotowaliśmy udane przestępstwo oszustwa na tzw. wnuczka. Tym razem została oszukana 80-letnia mieszkanka naszego miasta która, przekazała przestępcom 18 tys. zł. Uwierzyła w ich historię, że jej wnuczek spowodował wypadek. Chcąc mu pomóc, żeby nie spędziły czasu w areszcie, przekazała te pieniądze rzekomemu prokuratorowi.

Z kolei kilka dni wcześniej 34-letnia suwalczanka używając kodów BLIK wpłaciła na konto przestępców ponad 50 tys. zł. Wcześniej otrzymała telefon od przestępcy podającego się za pracownika banku, który poinformował ją, że ktoś chce wziąć pożyczkę na jej syna. Sytuacja była o tyle ciekawa, iż kobieta rozmawiając zerknęła na telefon, z którego było połączenie. Sprawdziła ten numer w internecie i potwierdziła, że jest to infolinia banku.

- Jak to jest możliwe?

- Przestępcy mają już takie możliwości, że podstawiają dany numer. Nie jestem informatykiem i nie znam się na tym dokładnie. To działa tak, że mamy wyświetlony numer, mimo że nikt z niego nie dzwoni.  Później ta pani oddzwoniła nawet na tą infolinię. Uzyskała informację, że z tego numeru absolutnie nie było do niej połączenia. I niestety 34-latka straciła ponad 50 tys. zł.

- To jest rekord? Czy bywały większe straty?

Bywały też i większe. Kwoty są bardzo różne. Od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Metody są „na policjanta”, „na pracownika banku” lub „na prokuratora”, ale te scenariusze są bogate i urozmaicone. Są też przestępstwa „na zdalny pulpit”. Dzwoni wtedy „pracownik banku” i twierdzi, że hakerzy atakują konto i pieniądze są zagrożone. Proponują zainstalowanie aplikacji na telefon i w ten sposób mają dostęp do naszego urządzenia. Następnie „czyszczą konto”, a nawet zaciąga kredyt na dane właściciela.

- Ofiarami padają głównie osoby starsze?

- Właśnie nie. Chyba, że uważa Pan, że 34-latka to osoba starsza.

- Nie, no skądże.

- Akurat ta pani, która straciła 50 tys. to 34-latka. Zwłaszcza przy tych przestępstw związanych z „udzieleniem pulpitu”, są to często osoby dwudziestoparoletnie.

- Ale już „na wnuczka” to już na pewno oszukiwane są osoby starsze? Dlaczego ci ludzie dają się oszukiwać? Przecież znają głosy swoich bliskich.

- Wydaje mi się, że  przestępcy to osoby szkolone, w jaki sposób rozmawiać z seniorami. Jak wyciągać od nich informacje. Zwykle oszuści dzwonią na dany telefon, osoby rozłączają się i nie dochodzi do popełnienia przestępstwa.

Często krytykujemy, że jak taka ktoś mógł dać się nabrać. Dlaczego nie poznał głosu. Dlaczego nie rozłączył się lub w jakiś sposób nie zareagował. Ale to jest tak, jeżeli sobie siedzimy w bezpiecznym miejscu, to wszystko wydaje się proste i potrafimy krytykować.

Jednak, gdy odbieramy telefon i słyszymy w nim zapłakany lub podniesiony głos, zwracający się do babci lub dziadka, to dosłownie 90 proc. tych osób od razu podaje imię tego wnuczka bądź tej wnuczki. A to ułatwia przestępcy pracę, bo ma już imię najbliższej osoby.

W jednym przypadku, pani zapytała rzekomego wnuczka, co jest nie tak z jego głosem. Odpowiedział jej, że spowodował wypadek i ma złamany nos. Oszuści mają więc wytłumaczenie niemalże na wszystkie tego typu pytania. Możemy więc apelować, żeby jak najwięcej o tym mówić oraz rozmawiać ze swoimi bliskimi o tym, że takie sytuacje cały czas się zdarzają.

Z tego co pani mówi wynika, że ci przestępcy mają jakieś rozeznanie. No bo teoretycznie można zadzwonić do pani emerytki X i powiedzieć, że jestem twoim wnuczkiem, a ona np. nie ma wnucząt. Albo ma wnuczkę, a nie wnuka.

- Tak i zwykle wtedy następuje rozłączenie rozmowy. Z naszych ustaleń wynika, że przestępcy zazwyczaj „strzelają” posługując się starymi książkami telefonicznymi. Bo kto z nas ma w tej chwili telefon stacjonarny? Zwykle właśnie seniorzy. Podejrzewam, że takich prób jest wiele i dopiero za którymś razem trafiają na osobę, która ulegnie manipulacjom.

W grę wchodzą emocje, uczucia i presja czasu. Rozmówcy słyszą, że „już! natychmiast musisz płacić! bo już jutro to będzie nieaktualne!”. Często, już po przekazaniu pieniędzy, od razu jest myśl - Zostałem oszukany! Gdy działają uczucia i emocje, to niestety, ale rozum nie do końca już jest taki sprawny.

- Nie mamy złudzeń, że liczba typu przestępstw będzie malała. Trzeba więc być szczególnie wyczulonym.

- Cały czas powinniśmy rozmawiać na ten temat i być czujni. Nie podejmować pochopnie decyzji finansowych. Za każdym razem skontaktujmy się z osobą bliską. Powiedzmy, że mieliśmy taki telefon. Jeżeli jest to połączenie od tzw. pracownika banku, to rozłączmy się. Sprawdźmy następnie w naszym banku, czy rzeczywiście z tym naszym kontem rzeczywiście dzieje się coś złego. Pracownicy tych placówek nigdy nie dzwonią i nie przekazują tego typu informacji telefonicznie. Więc to już powinno wzbudzić podejrzenie. Tak samo policjanci. Nigdy nie dzwonią i nie opowiadają o prowadzonych postępowaniach. A już na pewno nie mówią, aby zdradzić im jakie ma się oszczędności lub aby je gdzieś przekazać. Bądźmy czujni i ostrożni!

- Dziękuję za rozmowę.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS
Beata Andruczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Beata Andruczyk

prezes suwalskiej Fundacji Ego
2.06.2023

- Zdarza się, że zgłaszają się do nas rodzice w związku z bezradnością wychowawczą wobec trzy -, cztero-, czy pięciolatka - mówi Beata Andruczyk.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

przewodniczącym klubu Suwałki Przyszłości
1.06.2023

- Przepisy zmuszają radnych do zapewnienia apteki całodobowej, aptekarze twierdzą, że nic ich nie zmusi, no i mamy pat - mówi Jacek Niedźwiedzki.

Leszek Cieślik, radny Koalicji Obywatelskiej, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Cieślik

przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Augustowa
31.05.2023

- W Augustowie ceny ciepła będą prawdopodobnie wyższe, a nie niższe lub na takim samym poziomie - mówi Leszek Cieślik.


dr Artur Płoński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Artur Płoński

ekonomista z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
30.05.2023

- Problemem w Suwałkach jest nie tyle liczba urodzeń, co liczba zgonów - mówi Artur Płoński.

Bogdan Bezdziecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Bezdziecki

przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Suwałk
29.05.2023

- Sukcesy klubu Ślepsk Malow zostały pominięte nawet w "Raporcie o stanie miasta", a przecież to marka, która promuje nas w całym kraju - mówi Bogdan Bezdziecki.

Bożena Anuszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Bożena Anuszkiewicz

przewodnicząca suwalskiego oddziału NSZZ Solidarność
26.05.2023

- Mam nadzieję, że z tego kompromisu z władzami miasta nauczyciele będą zadowoleni - mówi Bożena Anuszkiewicz.


Mirosław Zajko, fot. Tomasz Kubaszewski

Mirosław Zajko

prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach
25.05.2023

- Najlepiej, aby środki były rozdysponowywane w styczniu, a nie jak jest już pełno ludzi na wodzie - mówi Mirosław Zajko.

Marek Sobczak, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Sobczak

malarz i grafik
24.05.2023

- Uważam, że w Suwałkach jest za dużo pieniędzy na kulturę, bo źle się je wydaje - mówi Marek Sobczak.

Anna Szafranowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Szafranowska

dyrektor artystyczny VI Soulwałki Gospel Workshop
23.05.2023

- Wszyscy nasi goście przyjadą z USA, by zaśpiewać i zatańczyć na koncercie finałowym - mówi Anna Szafranowska.


Marcin Kleczkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Marcin Kleczkowski

członek Rady Społecznej augustowskiego oddziału Instytutu Pileckiego
22.05.2023

- W odczuciu mieszkańców Augustowa Dom Turka, to nie była kawiarnia, tylko była katownia stalinowska. Apeluję więc o refleksję dotyczącą podejmowanych inicjatyw - mówi Marcin Kleczkowski.

Andrzej Matusiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Matusiewicz

historyk
19.05.2023

- Pisząc tę książkę wykorzystałem materiały zbierane przez ponad 30 lat - mówi Andrzej Matusiewicz.

Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

dyrektor II Międzynarodowego Festiwalu Cantareum
18.05.2023

- Zaplanowane koncerty są bardzo różnorodne, z pewnością zaspokoją gusta zarówno wymagających melomanów, jak i odbiorców, którzy zechcieliby zainteresować się tego rodzaju sztuką wysoką - mówi Marlena Borowska.


Dawid Harasim, fot. Tomasz Kubaszewski

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
17.05.2023

- Chcemy stworzyć taką fajną naszą wizytówkę, pokazać, że jesteśmy uczelnią regionalną, uczelnią suwalską - mówi Dawid Harasim.

fot. Marek Budzisz

Marek Budzisz

analityk, ekspert do spraw Rosji i obszarów postsowieckich
16.05.2023

- Jeżeli nastąpią zmiany na Białorusi, wykonamy kolejny krok w stronę demilitaryzacji obwodu królewieckiego i wtedy strategiczna rola Suwalszczyzny i przesmyku suwalskiego spadnie do zera - mówi Marek Budzisz.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

Piotr Gliński

wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
15.05.2023

- To niedopatrzenie, czy wręcz swoisty skandal, że do tej pory w Polsce nie mieliśmy żadnej instytucji muzealnej poświęconej Kresom, poza małym muzeum w Lubaczowie - mówi Piotr Gliński.


Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł Prawa i Sprawiedliwości
12.05.2023

- Jeżeli chodzi o inwestycje w rozwój kraju, przez 25 lat wolnej Polski były popełniane bardzo poważne błędy i trzeba to teraz nadrobić - mówi Jarosław Zieliński.

fot. Marcin Kapuściński

prof. Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki
11.05.2023

- Zdarza się, że rodzice podpisują oświadczenia o tym, by gdzieś wysłać dziecko bez świadomości tego, na co. Niektóre przypadki wynikają nie z programowego wejścia ideologii do szkół, tylko z głupich decyzji poszczególnych nauczycieli - mówi Przemysław Czarnek.

Tomasz Rogowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Rogowski

wójt Filipowa
10.05.2023

- Jestem przekonany, że do 2030 roku droga Filipów - Suwałki zostanie zmodernizowana - mówi Tomasz Rogowski.


Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

przewodniczący klubu Suwałki Przyszłości
9.05.2023

- Koledzy z innych ugrupowań nie chcieli pochylić się nad zaproponowanymi przez nas zmianami, chyba lenistwo wkradło się w ich szeregi - mówi Jacek Niedźwiedzki.

ks. Zbigniew Bzdak, fot. Tomasz Kubaszewski

ks. Zbigniew Bzdak

proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach
8.05.2023

- Klimat dla muzealnictwa jest w tej chwili wyśmienity. 15 lat temu zdobycie pieniędzy na naszą inwestycję byłoby niemożliwe - mówi ks. Zbigniew Bzdak.

Michał Dziób, fot. Tomasz Kubaszewski

Michał Dziób

kierownik badań archeologicznych w pokamedulskim klasztorze w Wigrach
5.05.2023

- Z pracami archeologicznymi w pokamedulskim klasztorze w Wigrach wiążemy duże nadzieje - mówi Michał Dziób.


Jerzy Leszczyński, fot. Monika Kalicka

Jerzy Leszczyński

radny wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego
4.05.2023

- Dopiero jak stanie się nieszczęście, czyli zaatakowany zostanie człowiek, będzie wielkie larum i zaczną się działania - mówi Jerzy Leszczyński.

Leszek Lewoc, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Lewoc

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Popiełuszki
2.05.2023

- Ksiądz rozdał oczekującym na niego podpitym mężczyznom drobne pieniądze, a potem ich "czołgał" - nie widziałem ciebie w kościele, trzeba się wyspowiadać, bo śmierć może niedługo przyjść - mówi Leszek Lewoc.

Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Schabieński

historyk i suwalski radny
28.04.2023

- W bibliotece są wszystkie książki, które otrzymały nagrodę Nike, a nie ma 10 uhonorowanych nagrodą Józefa Mackiewicza. To wielka strata dla suwalskich czytelników - mówi Jarosław Schabieński.


Leszek Dec, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
27.04.2023

- Prezydent Suwałk powinien uderzyć się we własne piersi, a nie w cudze - mówi Leszek Dec.

Ryszard Dykiert, fot. Tomasz Kubaszewski

Ryszard Dykiert

prezes Stowarzyszenia Aktywni znad Rospudy
26.04.2023

- Takich tras jak nasze w kraju trzeba szukać ze świeczką - mówi Ryszard Dykiert.

Krzysztof Grzybowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Grzybowski

dyrektor artystyczny IV Festiwalu Saksofonowo-Klarnetowego w Suwałkach
25.04.2023

- Klarnecista wystąpi w specjalnym kostiumie, będzie szalał po całej scenie, podchodził do publiczności - mówi Krzysztof Grzybowski.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski.

Krzysztof Jasiewicz

politolog i historyk
24.04.2023

- Wielu Polaków może się zdziwić, kiedy niektóre z reform zaplanowanych w Brukseli wejdą w życie. Trzeba głośno mówić, że ta Unia musi się zmienić - uważa Krzysztof Jasiewicz.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes klubu Ślepsk Malow Suwałki
21.04.2023

- W tym sezonie zespół był bardzo uzależniony od swoich liderów, ławka rezerwowych nie wnosiła zbyt wiele do naszej gry - mówi Wojciech Winnik.

Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
20.04.2023

- Nasza sytuacja finansowa poprawiła się, ale nie na tyle, żeby się z tego cieszyć. Będziemy funkcjonowali na minimum możliwości - mówi Jerzy Brzozowski.


Bogdan Bezdziecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Bezdziecki

przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Suwałk
19.04.2023

- Pojawienie się Sylwii Spurek w bibliotece ma swój wydźwięk polityczny i myślę, że pani dyrektor tej placówki wykazała się zbyt małym wyczuciem chwili - mówi Bogdan Bezdziecki.

Aleksandra Czerobska, fot. Tomasz Kubaszewski

Aleksandra Czerobska

pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętniania Obławy Augustowskiej
18.04.2023

- Jeszcze w tym roku planujemy odsłonięcie Muru Pamięci, na którym znajdą się wszystkie potwierdzone nazwiska ofiar Obławy Augustowskiej - mówi Aleksandra Czerobska.

Grzegorz Wilczyński, fot. Tomasz Kubaszewski

Grzegorz Wilczyński

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach
17.04.2023

- Liczę, że mając więcej czasu na zaznajomienie uczniów z przepisami ruchu drogowego nauczyciele dobrze to wykorzystają i na naszych ulicach będzie bezpieczniej - mówi Grzegorz Wilczyński.


fot. Olga Rosowiecka

Olga Rosowiecka

Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie
14.04.2023

- Na warunki polskie suwalskie złoża wydają się być bogate, ale na warunki europejskie czy światowe już nie - mówi Olga Rosowiecka.

Romuald Łanczkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego
13.04.2023

- Uważam, że przekazanie powiatowi ziemskiemu drogi Suwałki - Rutka-Tartak nie jest dobrym pomysłem i trzeba się z tego jak najszybciej wycofać - mówi Romuald Łanczkowski.

Tomasz Drejer, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Drejer

dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach
11.04.2023

- Jest brany pod uwagę powrót do wyższych standardów zimowego utrzymania dróg - mówi Tomasz Drejer.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok