Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | podkom. Eliza Sawko - rzecznik suwalskiej policji

podkom. Eliza Sawko

rzecznik suwalskiej policji

4.10.2021, 11:21, akt. 19:08

- Przestępcy mają już takie możliwości, że w naszym telefonie wyświetli się prawdziwy numer banku, choć tak naprawdę nikt z niego nie dzwoni - mówi Eliza Sawko.

Eliza Sawko, fot. Tomasz Kubaszewski
Eliza Sawko, fot. Tomasz Kubaszewski

z Elizą Sawko rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czy oszustwa "na wnuczka", "na gazownika", czy "na zdalny pulpit", to już w naszym regionie prawdziwa plaga? Na czym one polegają? Jakie pieniądze tracą mieszkańcy? Dlaczego mimo nagłaśniania tego typu spraw ludzie wciąż dają się nabierać? Jak do tego nie dopuścić? 

M.in. o tym z podkom. Elizą Sawko z suwalskiej policji rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Niemal w każdym tygodniu umieszczacie Państwo na swojej stronie internetowej informację o kolejnych oszustwach. A to na wnuczka, a to na gazownika, a to na „zdalny pulpit”. Czasami tych informacji jest jeszcze więcej. Czy w związku z tym można powiedzieć, że tego typu przestępstwa stanowią na Suwalszczyźnie jakąś plagę?

podkomisarz Eliza Sawko: Mówienie o pladze, to może jest za dużo. Jednak rzeczywiście, tak jak pan zauważył, nie ma praktycznie tygodnia, żebyśmy nie odnotowali tego typu przestępstwa. To nie jest jednak tylko problem naszej jednostki. Występuje to całym kraju.

- Powiedzmy słuchaczom, na czym polegają te oszustwa? O co chodzi z tym wnuczkiem lub gazownikiem?

- Tutaj przestępcy co chwila piszą różne scenariusze i ciągle je ulepszają. Ostatnio odnotowaliśmy udane przestępstwo oszustwa na tzw. wnuczka. Tym razem została oszukana 80-letnia mieszkanka naszego miasta która, przekazała przestępcom 18 tys. zł. Uwierzyła w ich historię, że jej wnuczek spowodował wypadek. Chcąc mu pomóc, żeby nie spędziły czasu w areszcie, przekazała te pieniądze rzekomemu prokuratorowi.

Z kolei kilka dni wcześniej 34-letnia suwalczanka używając kodów BLIK wpłaciła na konto przestępców ponad 50 tys. zł. Wcześniej otrzymała telefon od przestępcy podającego się za pracownika banku, który poinformował ją, że ktoś chce wziąć pożyczkę na jej syna. Sytuacja była o tyle ciekawa, iż kobieta rozmawiając zerknęła na telefon, z którego było połączenie. Sprawdziła ten numer w internecie i potwierdziła, że jest to infolinia banku.

- Jak to jest możliwe?

- Przestępcy mają już takie możliwości, że podstawiają dany numer. Nie jestem informatykiem i nie znam się na tym dokładnie. To działa tak, że mamy wyświetlony numer, mimo że nikt z niego nie dzwoni.  Później ta pani oddzwoniła nawet na tą infolinię. Uzyskała informację, że z tego numeru absolutnie nie było do niej połączenia. I niestety 34-latka straciła ponad 50 tys. zł.

- To jest rekord? Czy bywały większe straty?

Bywały też i większe. Kwoty są bardzo różne. Od kilkuset do nawet kilkuset tysięcy złotych. Metody są „na policjanta”, „na pracownika banku” lub „na prokuratora”, ale te scenariusze są bogate i urozmaicone. Są też przestępstwa „na zdalny pulpit”. Dzwoni wtedy „pracownik banku” i twierdzi, że hakerzy atakują konto i pieniądze są zagrożone. Proponują zainstalowanie aplikacji na telefon i w ten sposób mają dostęp do naszego urządzenia. Następnie „czyszczą konto”, a nawet zaciąga kredyt na dane właściciela.

- Ofiarami padają głównie osoby starsze?

- Właśnie nie. Chyba, że uważa Pan, że 34-latka to osoba starsza.

- Nie, no skądże.

- Akurat ta pani, która straciła 50 tys. to 34-latka. Zwłaszcza przy tych przestępstw związanych z „udzieleniem pulpitu”, są to często osoby dwudziestoparoletnie.

- Ale już „na wnuczka” to już na pewno oszukiwane są osoby starsze? Dlaczego ci ludzie dają się oszukiwać? Przecież znają głosy swoich bliskich.

- Wydaje mi się, że  przestępcy to osoby szkolone, w jaki sposób rozmawiać z seniorami. Jak wyciągać od nich informacje. Zwykle oszuści dzwonią na dany telefon, osoby rozłączają się i nie dochodzi do popełnienia przestępstwa.

Często krytykujemy, że jak taka ktoś mógł dać się nabrać. Dlaczego nie poznał głosu. Dlaczego nie rozłączył się lub w jakiś sposób nie zareagował. Ale to jest tak, jeżeli sobie siedzimy w bezpiecznym miejscu, to wszystko wydaje się proste i potrafimy krytykować.

Jednak, gdy odbieramy telefon i słyszymy w nim zapłakany lub podniesiony głos, zwracający się do babci lub dziadka, to dosłownie 90 proc. tych osób od razu podaje imię tego wnuczka bądź tej wnuczki. A to ułatwia przestępcy pracę, bo ma już imię najbliższej osoby.

W jednym przypadku, pani zapytała rzekomego wnuczka, co jest nie tak z jego głosem. Odpowiedział jej, że spowodował wypadek i ma złamany nos. Oszuści mają więc wytłumaczenie niemalże na wszystkie tego typu pytania. Możemy więc apelować, żeby jak najwięcej o tym mówić oraz rozmawiać ze swoimi bliskimi o tym, że takie sytuacje cały czas się zdarzają.

Z tego co pani mówi wynika, że ci przestępcy mają jakieś rozeznanie. No bo teoretycznie można zadzwonić do pani emerytki X i powiedzieć, że jestem twoim wnuczkiem, a ona np. nie ma wnucząt. Albo ma wnuczkę, a nie wnuka.

- Tak i zwykle wtedy następuje rozłączenie rozmowy. Z naszych ustaleń wynika, że przestępcy zazwyczaj „strzelają” posługując się starymi książkami telefonicznymi. Bo kto z nas ma w tej chwili telefon stacjonarny? Zwykle właśnie seniorzy. Podejrzewam, że takich prób jest wiele i dopiero za którymś razem trafiają na osobę, która ulegnie manipulacjom.

W grę wchodzą emocje, uczucia i presja czasu. Rozmówcy słyszą, że „już! natychmiast musisz płacić! bo już jutro to będzie nieaktualne!”. Często, już po przekazaniu pieniędzy, od razu jest myśl - Zostałem oszukany! Gdy działają uczucia i emocje, to niestety, ale rozum nie do końca już jest taki sprawny.

- Nie mamy złudzeń, że liczba typu przestępstw będzie malała. Trzeba więc być szczególnie wyczulonym.

- Cały czas powinniśmy rozmawiać na ten temat i być czujni. Nie podejmować pochopnie decyzji finansowych. Za każdym razem skontaktujmy się z osobą bliską. Powiedzmy, że mieliśmy taki telefon. Jeżeli jest to połączenie od tzw. pracownika banku, to rozłączmy się. Sprawdźmy następnie w naszym banku, czy rzeczywiście z tym naszym kontem rzeczywiście dzieje się coś złego. Pracownicy tych placówek nigdy nie dzwonią i nie przekazują tego typu informacji telefonicznie. Więc to już powinno wzbudzić podejrzenie. Tak samo policjanci. Nigdy nie dzwonią i nie opowiadają o prowadzonych postępowaniach. A już na pewno nie mówią, aby zdradzić im jakie ma się oszczędności lub aby je gdzieś przekazać. Bądźmy czujni i ostrożni!

- Dziękuję za rozmowę.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS
Marek Wołągiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Wołągiewicz

wiceprezes suwalskich Wigier
8.12.2021

- Myślę, że w maju przyszłego roku będziemy cieszyli się z awansu do I ligi - mówi Marek Wołągiewicz.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
7.12.2021

- Sprawa byłej posłanki Bożeny K. ma charakter stricte kryminalny - mówi Stanisław Żaryn.

Danuta Gregorowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Danuta Gregorowicz

prezes Związku Sybiraków w Augustowie
6.12.2021

- Mam nadzieję, że pamięć o augustowskich Sybirakach przetrwa - mówi Danuta Gregorowicz.


Romuald Łanczkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Romuald Łanczkowski

radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości
3.12.2021

- Pismo o zmianie warunków zatrudnienia zostało wysłane z kancelarii Senatu RP dokładnie w 40 lat po tym, jak władze stanu wojennego wypowiedziały mi dyscyplinarnie umowę o pracę. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło - mówi Romuald Łanczkowski.

prof. Paweł Soroka, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Paweł Soroka

politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
2.12.2021

- Nadmierna migracja, zwłaszcza nielegalna, jest zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego - mówi Paweł Soroka.

Grażyna Filipowicz-Karp, fot. Tomasz Kubaszewski

Grażyna Filipowicz-Karp

dyrektor artystyczny Międzynarodowych Spotkań z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza"
1.12.2021

- Spektakle będą prowokowały, zachęcały do myślenia, a także opowiadały o znanych postaciach - mówi Grażyna Filipowicz-Karp.


Adam Sieńko, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Sieńko

radny Koalicji Obywatelskiej
30.11.2021

- Rządzący sądzą, że jak zrealizują kolejne inwestycje, to sport będzie sam się rozwijał. A do uprawiania sportu potrzebni są trenerzy, potrzebne jest zaplecze, sprzęt i wiele innych rzeczy - mówi Adam Sieńko.

Piotr Rydzewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Rydzewski

współorganizator kongresu "Polska - Wielki Projekt" w Suwałkach
29.11.2021

- W Suwałkach duży nacisk kładzie się na wspieranie seniorów, natomiast o młodych troszeczkę się zapomina - mówi Piotr Rydzewski.

Beata Andruczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Beata Andruczyk

Beata Andruczyk
26.11.2021

- Wyobrażałam sobie, że budżet obywatelski będzie taką oddolną, prawdziwą inicjatywą mieszkańców na rzecz rozwoju miasta, ale trochę się rozczarowałam - mówi Beata Andruczyk.


Anna Śliżewska, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Śliżewska

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach
25.11.2021

- Rodzice alarmują, że dzieci mają depresje, pojawiają się stany lękowe, nawet jakaś schizofrenia się wkrada - mówi Anna Śliżewska.

Alicja Dobrowolska, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Dobrowolska

przewodniczącą Rady Miejskiej Augustowa
24.11.2021

- Augustów potrzebuje miejsca, gdzie można by godnie uczcić ofiary Obławy Augustowskiej - mówi Alicja Dobrowolska.

Grzegorz Bogdan, fot. Tomasz Kubaszewski

Grzegorz Bogdan

dyrygent Suwalskiego Chóru Kameralnego "Viva Musica"
23.11.2021

- Zaprezentujemy rzadko wykonywany utwór z wykorzystaniem instrumentów andyjskich i z udziałem jednego z najciekawszych obecnie głosów męskich - mówi Grzegorz Bogdan.


dr Artur Płońskim, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Artur Płoński

ekonomista z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach
22.11.2021

- Nawet podjęcie zdecydowanych kroków w kraju nie oznacza, że inflacja u nas zniknie - mówi Artur Płoński.

Jarosław Kowalewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Ppłk Jarosław Kowalewski

komendant WKU w Suwałkach
19.11.2021

- Widziałem coraz bardziej otwierające się oczy żołnierzy, którzy w Suwałkach słuchali wystąpienia radnego PSL - mówi Jarosław Kowalewski.

Witold Liszkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Witold Liszkowski

wójt gminy Puńsk
18.11.2021

- Jeśli mieszkańcy spotkają migrantów, powinni ich nakarmić i odziać, a potem poinformować odpowiednie służby - mówi Witold Liszkowski.


Grzegorz Mokry, fot. JM

Grzegorz Mokry

trener SKS Wigry Suwałki
17.11.2021

Miks młodości i doświadczenia jest potrzebny mojej drużynie - mówi Grzegorz Mokry.

Marek Zubrzyński, fot. Marcin Kapuściński

Marek Zubrzyński

przewodniczący miejskiej komisji planu budżetu i finansów Rady Miejskiej Sejn
15.11.2021

- Jeżeli burmistrz solidnie sprawdzi, ile osób nie płaci za wywóz odpadów, to Sejny mogą uniknąć podwyżki opłat za śmieci - mówi Marek Zubrzyński.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński - poseł Prawa i Sprawiedliwości
10.11.2021

- Dzięki profesjonalizmowi oraz rozwadze naszych funkcjonariuszy i żołnierzy sytuacja na granicy jest stabilna, a zagrożenie odpierane - mówi Jarosław Zieliński.


Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Lech Łępicki

burmistrz Lipska
9.11.2021

- Uważam, że w kontekście wypowiedzi dotyczących sytuacji na granicy niektóre osoby zbyt wyalienowały się ze społeczeństwa - mówi Lech Łępicki.

Leszek Cieślik, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Cieślik

augustowski radny Koalicji Obywatelskiej
8.11.2021

- Mieszkańcom Augustowa, w tym przedsiębiorcom będzie się żyło coraz ciężej - mówi Leszek Cieślik.

Krzysztof Kowalewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Kowalewski

5.11.2021

- Ten film będzie częściowo przesłaniem do obywateli Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, którzy planują wybrać się w podróż na granicę białorusko-polską - mówi Krzysztof Kowalewski.


Anna Szafranowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
4.11.2021

- W tym zabieganym świecie potrzebujemy spędzenia czasu w takim trochę wolniejszym rytmie. W dodatku od śpiewania wydziela się endorfina, więc jest dużo radości - mówi Anna Szafranowska.

Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

przewodniczący największego w radzie miejskiej klubu Łączą nas Suwałki
3.11.2021

- Na razie priorytetem są pobory w instytucjach samorządowych, a nie dodatki nauczycielskie. Bo pracownicy tych instytucji zarabiają zdecydowanie mniej niż nauczyciele - mówi Marek Zborowski-Weychman.

Ignacy Ołów, fot. Tomasz Kubaszewski

Ignacy Ołów

p.o. dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury
2.11.2021

- Moje pierwsze zadanie, to scementować zespół. Bo nie ma tego "kleju" między pracownikami - mówi Ignacy Ołów.


Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Jasiewicz

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
29.10.2021

- Uważam, że do ochrony wschodniej granicy należy powołać nową formację - na wzór przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza - mówi Krzysztof Jasiewicz.

Wojciech Szczudło, fot. Tomasz Kubaszewski

ppłk Wojciech Szczudło

dyrektor Aresztu Śledczego w Suwałkach
28.10.2021

- Nasi skazani pracują nieodpłatnie na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, ale też płatnie w 14 firmach - mówi Wojciech Szczudło.

Grzegorz Wilczyński, fot. Tomasz Kubaszewski

Grzegorz Wilczyński

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach
27.10.2021

- Inteligentne przejścia dla pieszych do tanich nie należą, ale są opłacalne, bo zmniejsza się liczba kolizji i wypadków - mówi Grzegorz Wilczyński.


Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł Prawa i Sprawiedliwości
26.10.2021

- Nie sądzę, aby te dotacje zmieniły nastawienie niektórych samorządów do rządu. Ale nie o to chodzi w Polskim Ładzie, lecz o szybki skok cywilizacyjny - mówi Jarosław Zieliński.

Alicja Dobrowolska, fot.  Tomasz Kubaszewski

Alicja Dobrowolska

przewodnicząca Rady Miejskiej Augustowa
25.10.2021

- Owszem, radny powinien mieć grubszą skórę, ale wobec prawa wszyscy muszą być równi - mówi Alicja Dobrowolska.

Kamil Lauryn, fot. Tomasz Kubaszewski

Kamil Lauryn

przewodniczącym Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej Suwałk
22.10.2021

- Wydaje mi się, że w Suwałkach pieniądze można wydawać troszeczkę inaczej - mówi Kamil Lauryn.


Arkadiusz Nowalski, fot. Tomasz Kubaszewski

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
21.10.2021

- Sejny muszą się rozwijać, bo inaczej zginą. Chcę miasto zbudować na nowo - mówi Arkadiusz Nowalski.

Robert Śliżewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Robert Śliżewski

choreograf "Suwalszczyzny"
20.10.2021

- Przygotowanie nowego programu, to są miesiące harówy i litry potu wylane na parkiecie - mówi Robert Śliżewski.

Jacek Juszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Juszkiewicz

suwalski radny
19.10.2021

- Pieniądze na podwyżki dla pracowników miejskich instytucji mają pochodzić m.in. ze wzrostu opłat lokalnych - podatku od nieruchomości, od środków transportu, być może opłaty parkingowej - mówi Jacek Juszkiewicz.


Tadeusz Radziwonowicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Tadeusz Radziwonowicz

dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach
18.10.2021

- Mam nadzieję, że teraz miejsca na nasze zbiory wystarczy na kilkadziesiąt lat - mówi Tadeusz Radziwonowicz.

Bartosz Gralicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bartosz Gralicki

pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej
15.10.2021

- Chcieliśmy, dać mieszkańcom Suwalszczyzny okazję, by stanęli twarzą w twarz z ofiarami Obławy Augustowskiej, w dodatku w miejscu, w którym komunistyczni sprawcy chcieli na zawsze wymazać te twarze z ludzkiej pamięci - mówi Bartosz Gralicki.

Sławomir Harasz, fot. Tomasz Kubaszewski

Sławomir Harasz

były prezes ogrodu działkowego "Oaza"
14.10.2021

- Miałem wiele telefonów i SMS-ów od innych działkowców, którzy chcą pójść w nasze ślady - mówi Sławomir Harasz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok