Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości

7.11.2022, 08:15, akt. 10:41

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska
Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Podczas spotkania w Suwałkach powiedział pan, że trasa łącząca dwie drogi ekspresowe Via Baltica i Via Carpatia powinna przebiegać od Białegostoku do Augustowa i dalej do Suwałk. A nie tak jak się proponuje - przez Białystok - Knyszyn - Ełk. Czy mamy to traktować już jako decyzję?


Jarosław Kaczyński: Nie jest tak żebym ja coś powiedział i to było od razu decyzją. To jest opowieść drugiej strony, że tak jest. Natomiast będę takie rozwiązanie wspierał ze względów różnych - przede wszystkim chodzi o wykluczenie komunikacyjne Suwałk, jednak w dalszym ciągu istniejące - i się o tym przekonałem osobiście jadąc z Warszawy. I ze względów bezpieczeństwa państwa, to jest jednak wariant lepszy. A ten drugi może być zrealizowany jako uzupełniający, ale nie jako pierwszy.


To skoro jesteśmy przy drogach, to jeszcze jedno pytanie dotyczące innej inwestycji planowanej w naszym regionie. Chodzi o modernizację drogi od granicy Litewskiej do Augustowa. Taką modernizację zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i właściwie nie wiadomo dlaczego. Pojawiają tam się różnego rodzaju kwestie - a to chodzi o względy militarne, a to że Unia Europejska ma takie wymogi. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury milczy po mojej propozycji wywiadu na ten temat. Ona została zupełnie zignorowana. A mieszkańcy się burzą dlatego, że ta droga biegnie przez sam środek Puszczy Augustowskiej. Zapowiadają protesty. Twierdzą, że jeżeli kwestie militarne są tutaj istotne, no to istotnie tę drogę można zmodernizować, ale nie puszczać tamtędy tirów. Myśli pan, że tutaj PiS powinien wykazać większy słuch społeczny, z czego był znany do tej pory?


Nie ukrywam, nie znam tej sprawy. Obiecuję, że przy pierwszym spotkaniu - a my się często widujemy i lubimy i z ministrem Adamczykiem - o to zapytam.

Sprawa ochrony Puszczy Augustowskiej to rzeczywiście nie jest sprawa wymyślona, jak to kiedyś było w sprawie Rospudy. Bo tam naprawdę nie było żadnego problemu. Ale Puszcza Augustowska to jest problem, ja tego nie kwestionuję. Problem rzeczywiście bardzo poważny, więc musi być jakieś bardzo mocne uzasadnienie. Dowiem się jakie, bo na co dzień przecież nie zajmuję się drogami. Także będę wtedy w stanie odpowiedzieć. W tej chwili powiem jedno - jeżeli nie ma względów natury odnoszących się do bezpieczeństwa państwa, no to trzeba by to jednak jakoś inaczej załatwić.


Skoro rozmawiamy o bezpieczeństwie państwa, jesteśmy na słynnym przesmyku suwalskim. Czy z pana wiedzy wynika, że to zagrożenie było, że wciąż jest realne czy to jednak więcej w tym publicystyki niż faktów?


To jest droga do - z jednej strony połączenia Białorusi dokładnie, ale Białoruś jest dzisiaj podporządkowana Rosji z obwodem Kaliningradzkim, a z drugiej strony odcięcia Litwy, całej sfery przybałtyckiej, tych trzech państw od reszty Unii Europejskiej i od reszty NATO. Więc to jest strategiczne miejsce i takie zagrożenie istnieje. Skoro Putin wkroczył na drogę wojenną, to trzeba z tego wyciągać wnioski.


W tym roku wielu turystów nie przyjechało do naszej pięknej, turystycznej części Polski. Jeden powód to był ten przesmyk suwalski, a drugi to sytuacja na białoruskiej granicy. Czasami spotykam się z takimi opiniami, że nasze służby graniczne zbyt - przepraszam za potoczność - "patyczkują się" z tymi różnymi aktywistami polskimi, politykami którzy tak naprawdę działają na szkodę naszego państwa. Co pan o tym sądzi?


Działają na szkodę naszego państwa, tylko proszę pamiętać, że my jesteśmy ciągle pod tym europejskim naciskiem. No i dopiero teraz się pojawiają pierwsze głosy z Zachodu - choćby głos eurodeputowanej hiszpańskiej, która powiedziała wprost, że to co opowiadają o Polsce to są po prostu fejki. No ale to musimy się z tym jakoś liczyć. Poza tym musimy pamiętać też o sytuacji w sądownictwie. Służby publiczne - te służby, które mają bezpośrednie prawo do użycia środków przymusu - muszą brać pod uwagę to, że sądy działają tak, jak działają. Z ich punktu widzenia każdy kto nam szkodzi, szkodzi państwu polskiemu, jest pod ochroną.

Sądy wymagają bardzo głębokiej reformy. Jeszcze raz podkreślam - bardzo głębokiej. W sensie personalnym bardzo głębokiej. No ale w obecnej sytuacji takiej możliwości nie ma.


Niektórzy też twierdzą, że lepiej było tych sądów nie ruszać biorąc pod uwagę właśnie to, że gdzieś tam w Unii Europejskiej ten cały układ jest broniony.


W ten sposób można powiedzieć, żeby w ogóle nic w państwie nie zmieniać. Proszę pamiętać - sądy są tą ostatnią instancją, ostatnią można powiedzieć "barykadą" państwa. Jeżeli ta barykada działa przeciwko państwu, przeciwko interesom obywateli, to próba naprawy państwa jest w gruncie rzeczy bezskuteczna. I z tego rodzaju zjawiskiem żeśmy się zetknęli. Wiedzieliśmy o tym, że tak właśnie jest, bo to jest elementarna wiedza jeżeli chodzi o znajomość mechanizmów funkcjonowania państwa. I po prostu musieliśmy to podjąć.

I to nie jest tak, że tutaj przeszkodziła tylko Unia Europejska. Tutaj przeszkodziły także pewne decyzje, które zapadły w Polsce.


| red: mag
ZNAJDŹ NAS
Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
1.02.2023

- Jeżeli przesmyk suwalski jest takim zapalnym punktem, to rakiety Patriot powinny stacjonować właśnie tutaj - mówi Krzysztof Jasiewicz.

Bogdan Topolski, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

31.01.2023

- Planujemy przeniesienie dużej sceny przy ratuszu na bulwary, włącznie z całą infrastrukturą i gastronomią - mówi Bogdan Topolski.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł PiS
30.01.2023

- Gdyby bez propagandy telewizyjnej i internetowej ocenić to, co Prawo i Sprawiedliwość przez 7 lat zrobiło dla Polski, to powinniśmy mieć 60-70 procent poparcia - mówi Jarosław Zieliński.


o. Rafał Kołodziejski, fot. Tomasz Kubaszewski

o. Rafał Kołodziejski

proboszcz parafii Bożego Ciała Ojców Franciszkanów w Suwałkach
27.01.2023

- Księża chodzą po kolędzie na pewno nie dla koperty. Zdarzało się, że to my dawaliśmy parafianom pieniądze - mówi ojciec Rafał Kołodziejski.

Leszek Cieślik, radny Koalicji Obywatelskiej, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Cieślik

augustowski radny Koalicji Obywatelskiej
26.01.2023

- Myślę, że służby wojewody poszły za daleko wydając opinię na temat tego, czy radny nie łamie przepisów - mówi Leszek Cieślik.

Tomasz Rogowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Rogowski

wójt Filipowa
25.01.2023

- Kierowcy autobusów boją się mijać z tirami, ponieważ wskutek przechyłów pojazdy mogą o siebie zaczepić - mówi Tomasz Rogowski.


Justyna Orłowska, fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Orłowska

współautorka książki "Narodziny królowej Jaćwingów"
24.01.2023

- Suwalskie legendy z powodzeniem mogłyby zaistnieć na różnych platformach emitujących seriale - mówi Justyna Orłowska.

Dorota Jabłońska, fot. Tomasz Kubaszewski

Dorota Jabłońska

dyrektor I LO w Suwałkach
23.01.2023

- Gdyby z każdej szkoły zabrać po dwudziestu kilku najlepszych uczniów, to wynik matury zawsze będzie dużo słabszy - mówi Dorota Jabłońska.

Wojciech Rodak, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Rodak

nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki
20.01.2023

- W najbliższych latach obniży się nieco poziom pozyskania drewna - mówi Wojciech Rodak.


Mirosław Karolczuk, fot. Tomasz Kubaszewski

Mirosław Karolczuk

burmistrz Augustowa
19.01.2023

- Uważam, że polemizując z radnymi moi zastępcy nie przekraczają zasad normalnej debaty - mówi Mirosław Karolczuk.

Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Schabieński

wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej Suwałk
18.01.2023

- Moim zdaniem, znaczna część problemów suwalskiej oświaty leży w sposobie, w jaki się nią zarządza - mówi Jarosław Schabieński.

Andrzej Świtaj, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Świtaj

wiceprezes klubu sportowego Jaćwing Suwałki
17.01.2023

- Nawet osobom zupełnie niewidomym, które uprawiają sport po prostu łatwiej się żyje - mówi Andrzej Świtaj.


Waldemar Borysewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Borysewicz

dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach
16.01.2023

- Istnieje ryzyko, że na miesiąc czy dwa aquapark zostanie zamknięty - mówi Waldemar Borysewicz.

Justyna Oberman, fot. Tomasz Kubaszewski

Justyna Oberman

dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach
13.01.2023

- Młodzież coraz częściej wybiera naszą szkołę nie tylko ze względu na poziom nauczania, czy wyniki matur, ale też partnerskie traktowanie uczniów - mówi Justyna Oberman.

Arkadiusz Nowalski, fot. Tomasz Kubaszewski

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
12.01.2023

- Mieszkacie w Suwałkach i nie macie żłobka? Przyjeżdżajcie do Sejn. Nie macie przedszkola - przyjeżdżajcie do Sejn - zachęca Arkadiusz Nowalski.


Szymon Racis, fot. Tomasz Kubaszewski

Szymon Racis

11.01.2023

- Mam nadzieję, że ceny mieszkań nie wzrosną i utrzymają się na obecnym poziomie - mówi Szymon Racis.

Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.01.2023

- Nie wykluczam, że jeśli nie znajdą się dodatkowe pieniądze, części imprez czy wystaw nie będziemy mogli zrealizować - mówi Jerzy Brzozowski.

Jacek Roszkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Roszkowski

radny Prawa i Sprawiedliwości
9.01.2023

- To powód do zastanowienia, dlaczego osoby związane z naszym miastem i reprezentujące wyższe wartości są pomijane - mówi Jacek Roszkowski.


Jolanta  Malinowska-Wiaktor, fot. Tomasz Kubaszewski

Jolanta Malinowska-Wiaktor

przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce
5.01.2023

- Będziemy też zwracać się do polskiego rządu o wsparcie budowy szkoły litewskiej w Suwałkach - mówi Jolanta Malinowska-Wiaktor.

Cezary Gójski, fot. Tomasz Kubaszewski

Cezary Gójski

dyrygent Suwalskiej Orkiestry Kameralnej
4.01.2023

- Mamy świetnie grających muzyków, po renomowanych uczelniach, więc na pewno nie będzie problemu z poziomem - mówi Cezary Gójski.

Adam Ołów, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Ołów

właściciel suwalskiej firmy Cymes
3.01.2023

- Nie można wykluczyć, że cena chleba dojdzie do 10 złotych. W mniejszych piekarniach już to ma miejsce - mówi Adam Ołów.


Grzegorz Pietkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Grzegorz Pietkiewicz

prezes Oddziału Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej
2.01.2023

- Myślę, że sami suwalczanie nie zdają sobie sprawy, jak to wielce zasłużona osoba - mówi Grzegorz Pietkiewicz.

Tomasz Kubaszewski i Marcin Kapuściński, fot. Jakub Mikołajczuk

Tomasz Kubaszewski i Marcin Kapuściński

30.12.2022

- Mam taką radę: wyłączyć komputer, wylogować się z facebooka i chronić swoje dzieci - mówi Marcin Kapuściński.

Lech Łępicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Lech Łępicki

burmistrz Lipska
29.12.2022

- Nielegalni imigranci szukają bardziej "przystępnych" miejsc, na przykład na terenie gminy Płaska, bo znajduje się tam kanał augustowski i jest więcej lasów, czy wykorzystując rzekę Świsłocz, gdzie nie ma muru - mówi Lech Łępicki.


Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

suwalski radny i przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
28.12.2022

- Trochę mi przykro, że radni, którzy są nauczycielami nie stali murem za pomysłem utworzenia przy szkołach strefy wolnej od dymu nikotynowego - mówi Marek Zborowski-Weychman.

Tadeusz Czerwiecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Tadeusz Czerwiecki

przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej Suwałk
27.12.2022

- Nie jestem pewny, czy prezydent nie zdecyduje się na wprowadzenie karnych opłat za śmieci na przykład na terenie jednego zarządcy nieruchomości - mówi Tadeusz Czerwiecki.

Krzysztof Skłodowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Skłodowski

historyk
23.12.2022

- W 3. Pułku Szwoleżerów na wspólną wigilię wprowadzano też najstarszego konia - mówi Krzysztof Skłodowski.


Tomasz Naruszewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Naruszewicz

wójt Bakałarzewa
22.12.2022

- Uważam, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców nie powinno się oszczędzać na ulicznym oświetleniu - mówi Tomasz Naruszewicz.

Bogdan Bezdziecki, fot. Tomasz Kubaszewski

Bogdan Bezdziecki

przewodniczący Komisji Ekologii, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej Suwałk
21.12.2022

- W trudnej sytuacji budżetowej powinniśmy skupić się na utrzymaniu najważniejszych, markowych wydarzeń kulturalnych, a nie się rozdrabniać - mówi Bogdan Bezdziecki.

Bernard Bogdan, fot. Tomasz Kubaszewski

Bernard Bogdan

20.12.2022

- Połączenie irlandzkiej nuty z polskimi kolędami okazało się strzałem w dziesiątkę - mówi Bernard Bogdan.


Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.12.2022

- Firmy energetyczne nie mogą omijać obowiązujących przepisów, bo będzie reakcja ze strony rządu - mówi Jarosław Zieliński.

Krzysztof Masłowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Masłowski

Suwalski Ośrodek Kultury
16.12.2022

- Jestem pewien, że będzie to niepowtarzalny koncert - mówi Krzysztof Masłowski.

Leszek Cieślik, fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Cieślik

augustowski radny Koalicji Obywatelskiej
15.12.2022

- Ekspertyza, na którą powołuje się urząd została wykonana nie przez specjalistę z zewnątrz, lecz przez jednego z miejskich pracowników - mówi Leszek Cieślik.


Wojciech Winnik, fot.  Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
14.12.2022

- Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, iż wypadniemy tak dobrze - mówi Wojciech Winnik.

Ignacy Ołów, fot. Tomasz Kubaszewski

Ignacy Ołów

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
13.12.2022

- Moja wizja orkiestry jest taka, że powinni ją tworzyć przede wszystkim suwalczanie - mówi Ignacy Ołów.

Andrzej Szymulewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Szymulewski

wójt Raczek
12.12.2022

- Odniosłem wrażenie, że na konsultacje w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica druga strona przyjechała słabo przygotowana - mówi Andrzej Szymulewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok