Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości

7.11.2022, 08:15, akt. 10:41

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska
Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Podczas spotkania w Suwałkach powiedział pan, że trasa łącząca dwie drogi ekspresowe Via Baltica i Via Carpatia powinna przebiegać od Białegostoku do Augustowa i dalej do Suwałk. A nie tak jak się proponuje - przez Białystok - Knyszyn - Ełk. Czy mamy to traktować już jako decyzję?


Jarosław Kaczyński: Nie jest tak żebym ja coś powiedział i to było od razu decyzją. To jest opowieść drugiej strony, że tak jest. Natomiast będę takie rozwiązanie wspierał ze względów różnych - przede wszystkim chodzi o wykluczenie komunikacyjne Suwałk, jednak w dalszym ciągu istniejące - i się o tym przekonałem osobiście jadąc z Warszawy. I ze względów bezpieczeństwa państwa, to jest jednak wariant lepszy. A ten drugi może być zrealizowany jako uzupełniający, ale nie jako pierwszy.


To skoro jesteśmy przy drogach, to jeszcze jedno pytanie dotyczące innej inwestycji planowanej w naszym regionie. Chodzi o modernizację drogi od granicy Litewskiej do Augustowa. Taką modernizację zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i właściwie nie wiadomo dlaczego. Pojawiają tam się różnego rodzaju kwestie - a to chodzi o względy militarne, a to że Unia Europejska ma takie wymogi. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury milczy po mojej propozycji wywiadu na ten temat. Ona została zupełnie zignorowana. A mieszkańcy się burzą dlatego, że ta droga biegnie przez sam środek Puszczy Augustowskiej. Zapowiadają protesty. Twierdzą, że jeżeli kwestie militarne są tutaj istotne, no to istotnie tę drogę można zmodernizować, ale nie puszczać tamtędy tirów. Myśli pan, że tutaj PiS powinien wykazać większy słuch społeczny, z czego był znany do tej pory?


Nie ukrywam, nie znam tej sprawy. Obiecuję, że przy pierwszym spotkaniu - a my się często widujemy i lubimy i z ministrem Adamczykiem - o to zapytam.

Sprawa ochrony Puszczy Augustowskiej to rzeczywiście nie jest sprawa wymyślona, jak to kiedyś było w sprawie Rospudy. Bo tam naprawdę nie było żadnego problemu. Ale Puszcza Augustowska to jest problem, ja tego nie kwestionuję. Problem rzeczywiście bardzo poważny, więc musi być jakieś bardzo mocne uzasadnienie. Dowiem się jakie, bo na co dzień przecież nie zajmuję się drogami. Także będę wtedy w stanie odpowiedzieć. W tej chwili powiem jedno - jeżeli nie ma względów natury odnoszących się do bezpieczeństwa państwa, no to trzeba by to jednak jakoś inaczej załatwić.


Skoro rozmawiamy o bezpieczeństwie państwa, jesteśmy na słynnym przesmyku suwalskim. Czy z pana wiedzy wynika, że to zagrożenie było, że wciąż jest realne czy to jednak więcej w tym publicystyki niż faktów?


To jest droga do - z jednej strony połączenia Białorusi dokładnie, ale Białoruś jest dzisiaj podporządkowana Rosji z obwodem Kaliningradzkim, a z drugiej strony odcięcia Litwy, całej sfery przybałtyckiej, tych trzech państw od reszty Unii Europejskiej i od reszty NATO. Więc to jest strategiczne miejsce i takie zagrożenie istnieje. Skoro Putin wkroczył na drogę wojenną, to trzeba z tego wyciągać wnioski.


W tym roku wielu turystów nie przyjechało do naszej pięknej, turystycznej części Polski. Jeden powód to był ten przesmyk suwalski, a drugi to sytuacja na białoruskiej granicy. Czasami spotykam się z takimi opiniami, że nasze służby graniczne zbyt - przepraszam za potoczność - "patyczkują się" z tymi różnymi aktywistami polskimi, politykami którzy tak naprawdę działają na szkodę naszego państwa. Co pan o tym sądzi?


Działają na szkodę naszego państwa, tylko proszę pamiętać, że my jesteśmy ciągle pod tym europejskim naciskiem. No i dopiero teraz się pojawiają pierwsze głosy z Zachodu - choćby głos eurodeputowanej hiszpańskiej, która powiedziała wprost, że to co opowiadają o Polsce to są po prostu fejki. No ale to musimy się z tym jakoś liczyć. Poza tym musimy pamiętać też o sytuacji w sądownictwie. Służby publiczne - te służby, które mają bezpośrednie prawo do użycia środków przymusu - muszą brać pod uwagę to, że sądy działają tak, jak działają. Z ich punktu widzenia każdy kto nam szkodzi, szkodzi państwu polskiemu, jest pod ochroną.

Sądy wymagają bardzo głębokiej reformy. Jeszcze raz podkreślam - bardzo głębokiej. W sensie personalnym bardzo głębokiej. No ale w obecnej sytuacji takiej możliwości nie ma.


Niektórzy też twierdzą, że lepiej było tych sądów nie ruszać biorąc pod uwagę właśnie to, że gdzieś tam w Unii Europejskiej ten cały układ jest broniony.


W ten sposób można powiedzieć, żeby w ogóle nic w państwie nie zmieniać. Proszę pamiętać - sądy są tą ostatnią instancją, ostatnią można powiedzieć "barykadą" państwa. Jeżeli ta barykada działa przeciwko państwu, przeciwko interesom obywateli, to próba naprawy państwa jest w gruncie rzeczy bezskuteczna. I z tego rodzaju zjawiskiem żeśmy się zetknęli. Wiedzieliśmy o tym, że tak właśnie jest, bo to jest elementarna wiedza jeżeli chodzi o znajomość mechanizmów funkcjonowania państwa. I po prostu musieliśmy to podjąć.

I to nie jest tak, że tutaj przeszkodziła tylko Unia Europejska. Tutaj przeszkodziły także pewne decyzje, które zapadły w Polsce.


| red: mag
ZNAJDŹ NAS
Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

dyrektor III Międzynarodowego Festiwalu Cantareum
17.05.2024

- Obawiałam się, czy publiczność wróci po pandemii. Ale już widać, że przy ostatnich wydarzeniach, zwłaszcza edukacyjno- artystycznych, wliczając w to koncerty – musimy dostawiać ławki i krzesła – mówi Marlena Borowska.

Urszula Szyryńska, fot. Iza Kosakowska

Urszula Szyryńska

Fundacja Klucz
15.05.2024

- Z przekazów świadków wiemy, żeby było to wydarzenie bardzo trudne. Można ich było rozpoznać jedynie po jakiś drobiazgach, ubraniu, guziku czy sygnecie.

Dawid Harasim, fot. Tomasz Kubaszewski

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
14.05.2024

- Łączymy mieszkańców regionu poprzez style muzyczne. Dlatego na scenie jednego dnia zaprezentują się przedstawiciele rocka, reggae, disco polo i popu. - mówi Dawid Harasim.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Wojciech Winnik, fot. Marcin Iwanowicz

Wojciech Winnik

prezes klubu Ślepsk Malow Suwałki
8.05.2024

- Potencjał w zespole był bardzo duży. Tylko został za późno ułożony i wykorzystany we właściwy sposób - mówi Wojciech Winnik.

Bogdan Topolski, fot Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festiwal
2.05.2024

- Te działania festiwalowe nie ograniczają się tylko do kilkunastu koncertów czy imprez, ale wydarzeń jest naprawdę dużo i to jest atutem tego festiwalu – mówi Bogdan Topolski


Ryszard Dykiert, fot. Areta Topornicka

Ryszard Dykiert

prezes Stowarzyszenia Aktywni znad Rospudy
29.04.2024

- To jest wydarzenie na skalę krajową, które przyciąga biegaczy z najwyższej półki - mówi Ryszard Dykiert

fot. Iza Kosakowska

Ignacy Ołów

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
25.04.2024

- Szkoda, że naród polski, który wydał na świat takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Szymanowski czy Karłowicz zaczął być narodem głuchym, bo niestety powoli do tego zmierzamy – mówi Ignacy Ołów.

Dorian Krause, fot. Areta Topornicka

Dorian Krause

nowo wybrany burmistrz Sejn
24.04.2024

- Mam nadzieję, że te 37 głosów przeważyło o tym, że zmiany Sejnom po prostu się należą. Mieszkańcy przekonali się do mnie, bo stawiam przede wszystkim na dialog i wspólne rozmowy. Zapewniam, że będę odpowiadać na potrzeby wszystkich wyborców, zarówno swoich jak i dotychczasowego burmistrza - mówi Dorian Krause.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

Eliza Ptaszyńska, fot. Tomasz Kubaszewski

Eliza Ptaszyńska

kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.04.2024

- Bardzo mi zależy, żeby pokazać Wierusza w szerszym kontekście. Aby zrozumieć w jakim świecie żył i dlaczego tak a nie inaczej tworzył – mówi Eliza Ptaszyńska.

fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
3.04.2024

- Pieśni litewskie, których będziemy się uczyć, to pieśni wielogłosowe, polifonia, występują tam też dysonanse. Dla nas to zupełnie coś nowego i na tym polega wyjątkowość tych „Sutartines”, bo brzmią jak rozmowa – mówi Anna Szafranowska.


fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
28.03.2024

- W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli najważniejsze trzy dni, które wprowadzają nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Powinniśmy skupić się na tym, aby ten czas przeżyć przede wszystkim duchowo - mów ks. Jacek Nogowski.

Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
21.03.2024

- Czas postu to czas wyrzeczeń i rozpamiętywania męki Chrystusowej ze wszystkimi szczegółami, z całym dramatyzmem sytuacji, żeby na końcu wyczekiwać tych radosnych Świąt Wielkanocy – mówi Krzysztof Snarski.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-litewskiej
18.03.2024

- Chcemy aby nasze stosunki z Litwą były jak najbardziej poprawne i na odpowiednim poziomie. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca i dobra wola obu stron - mówi poseł Jacek Niedźwiedzki.


Marta Taraszkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Marta Taraszkiewicz

suwalska malarka i ilustratorka książek dla dzieci
12.03.2024

- Uznałam, że najbardziej przemawiają do mnie te wiersze Marii Konopnickiej, które nawiązują do natury, opowiadają o przyrodzie i zmieniających się porach roku – mówi Marta Taraszkiewicz.

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński, fot. Areta Topornicka

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński

współautorzy książki
7.03.2024

- Chcieliśmy stworzyć coś trwałego i namacalnego. Coś, co da możliwość kolejnym pokoleniom powrotu pamięcią do tego, dlaczego i w jakich warunkach społecznych i politycznych młodzi ludzie z Suwałk próbowali walczyć o niepodległość - mówią Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński.

Artur Płoński, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Płoński

dr ekonomista z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
29.02.2024

- Wejście do strefy euro będzie oznaczało zamknięcie w Suwałkach sklepów wielkopowierzchniowych, co odbije się na rynku pracy i budżecie samorządowym - mówi Artur Płoński.


Adam Sieńko, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Sieńko

pełniącym obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów
28.02.2024

- Trasa od Sejn do Augustowa jest jedną z najpiękniejszych dróg przez las w północno-wschodniej Polsce. Wpuszczanie tam ciężkiego ruchu, to kardynalny błąd - mówi Adam Sieńko.

Magdalena Wołowska-Rusińska, fot. Tomasz Kubaszewski

Magdalena Wołowska-Rusińska

kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
27.02.2024

- W Konopnickiej każdy może znaleźć coś dla siebie, ona świetnie wpisuje się w kanon wychowawczo-edukacyjny, tam jest samo dobro - mówi Magdalena Wołowska-Rusińska.

Piotr Rydzewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Rydzewski

wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku
26.02.2024

- Powstaje pytanie, czy jako osoby zajmujące się upowszechnianiem historii i postaw patriotycznych dotrzemy do młodych ludzi z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Bo w szkole mogą się już o tym nie dowiedzieć - mówi Piotr Rydzewski.


Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

przewodniczący klubu Łączą nas Suwałki
23.02.2024

- Moglibyśmy spłacić dług miasta i nie budować dróg, nie budować szkół, nie budować i nie remontować mieszkań komunalnych - mówi Marek Zborowski-Weychman.

Robert Szczęsny, fot. Tomasz Kubaszewski

Robert Szczęsny

doradca rolniczy z Suwałk
22.02.2024

- Urzędnik z Brukseli nie może dyktować, jak rolnik z Suwalszczyzny ma uprawiać ziemię - mówi Robert Szczęsny.

Karol Korneluk, fot. Tomasz Kubaszewski

Karol Korneluk

kandydat komitetu Wspólne Suwałki na prezydenta miasta
21.02.2024

- Poprosiłem pana prezydenta o to, żeby to była czysta kampania, bez faulowania, bez żółtych i czerwonych kartek - mówi Karol Korneluk.


Andrzej Zarzecki, fot. Marcin Kapuściński

Andrzej Zarzecki

kandydat Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Augustowa, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie
19.02.2024

- Obecne władze Augustowa bardzo dobrze działają marketingowo, ale mieszkańcy oczekują realnych działań zamiast propagandy - mówi Andrzej Zarzecki.

Tomasz Ostrowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Ostrowski

prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych w Suwałkach
15.02.2024

- Proponujemy mieszkania tym, których nie stać na kupno na wolnym rynku - mówi Tomasz Ostrowski.

Kamila Sacharzewska, fot. Tomasz Kubaszewski

Kamila Sacharzewska

pianistka
14.02.2024

- Przed wydarzeniami typu konkurs czy egzaminy trzeba ćwiczyć nawet do 12 godzin dziennie - mówi Kamila Sacharzewska.


Jacek Juszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Juszkiewicz

radny, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta Suwałk
13.02.2024

- Być może ktoś oczekiwał, że będziemy wściekle szarpać prezydenta czy ludzi z jego środowiska za rękawy i nogawki, ale to nie tędy droga - mówi Jacek Juszkiewicz.

Mirosław Karolczuk, fot. Tomasz Kubaszewski

Mirosław Karolczuk

burmistrz Augustowa
12.02.2024

- Doceniam przeciwników, ale nie chciałbym być w ich skórze - mówi Mirosław Karolczuk.

Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
9.02.2024

- Pomysł urządzenia w rodzinnej kamienicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego jego muzeum jest wciąż aktualny, istnieje wstępna koncepcja, ale na razie nie ma warunków finansowo-organizacyjnych - mówi Jerzy Brzozowski.


Katarzyna Krupicka, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Krupicka

rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
8.02.2024

- Zdarzają się osoby, które podczas zwolnień lekarskich uczestniczą w biegach, konkursach tańca, w sesjach rady gminnej, czy pracują w innych firmach - mówi Katarzyna Krupicka.

Witold Liszkowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Witold Liszkowski

wójt Puńska
7.02.2024

- Było parę sytuacji, gdy radni, także z mojego komitetu, zwracali się do mnie: "Witek, co ty robisz" - mówi Witold Liszkowski.

Andrzej Szymulewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Andrzej Szymulewski

wójt Raczek
6.02.2024

- Te 10 lat w samorządzie, to wystarczający czas, by coś pokazać, coś zrobić - mówi Andrzej Szymulewski.


Anna Naszkiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Anna Naszkiewicz

wojewódzka radna Koalicji Obywatelskiej
5.02.2024

- To źle wygląda, że wybudowano piękny dworzec w Białymstoku, a cała reszta jest zmarginalizowana i zdegradowana - mówi Anna Naszkiewicz.

Arkadiusz Nowalski, fot. Tomasz Kubaszewski

Arkadiusz Nowalski

burmistrz Sejn
2.02.2024

- Raz na jakiś czas człowiek się zastanawia, czy czuje się spokojny z tym co zrobił, czy nie. Ja czuję się spokojny i zadowolony - mówi Arkadiusz Nowalski.

Krzysztof Krzesicki, fot. Tomasz Kubaszewski

Krzysztof Krzesicki

lider zespołu SOKBAND
1.02.2024

- Znalazłem wokalistę, który dobrze wykona tak trudny, wymagający specyficznego głosu utwór, jak "Dziwny jest ten świat" - mówi Krzysztof Krzesicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok