Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości

7.11.2022, 08:15, akt. 10:41

W miniony weekend (5-6.11) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Suwałki. Zapytaliśmy go m.in. o modernizację drogi z Białegostoku do Suwałk, o przesmyk suwalski i sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska
Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: Podczas spotkania w Suwałkach powiedział pan, że trasa łącząca dwie drogi ekspresowe Via Baltica i Via Carpatia powinna przebiegać od Białegostoku do Augustowa i dalej do Suwałk. A nie tak jak się proponuje - przez Białystok - Knyszyn - Ełk. Czy mamy to traktować już jako decyzję?


Jarosław Kaczyński: Nie jest tak żebym ja coś powiedział i to było od razu decyzją. To jest opowieść drugiej strony, że tak jest. Natomiast będę takie rozwiązanie wspierał ze względów różnych - przede wszystkim chodzi o wykluczenie komunikacyjne Suwałk, jednak w dalszym ciągu istniejące - i się o tym przekonałem osobiście jadąc z Warszawy. I ze względów bezpieczeństwa państwa, to jest jednak wariant lepszy. A ten drugi może być zrealizowany jako uzupełniający, ale nie jako pierwszy.


To skoro jesteśmy przy drogach, to jeszcze jedno pytanie dotyczące innej inwestycji planowanej w naszym regionie. Chodzi o modernizację drogi od granicy Litewskiej do Augustowa. Taką modernizację zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i właściwie nie wiadomo dlaczego. Pojawiają tam się różnego rodzaju kwestie - a to chodzi o względy militarne, a to że Unia Europejska ma takie wymogi. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury milczy po mojej propozycji wywiadu na ten temat. Ona została zupełnie zignorowana. A mieszkańcy się burzą dlatego, że ta droga biegnie przez sam środek Puszczy Augustowskiej. Zapowiadają protesty. Twierdzą, że jeżeli kwestie militarne są tutaj istotne, no to istotnie tę drogę można zmodernizować, ale nie puszczać tamtędy tirów. Myśli pan, że tutaj PiS powinien wykazać większy słuch społeczny, z czego był znany do tej pory?


Nie ukrywam, nie znam tej sprawy. Obiecuję, że przy pierwszym spotkaniu - a my się często widujemy i lubimy i z ministrem Adamczykiem - o to zapytam.

Sprawa ochrony Puszczy Augustowskiej to rzeczywiście nie jest sprawa wymyślona, jak to kiedyś było w sprawie Rospudy. Bo tam naprawdę nie było żadnego problemu. Ale Puszcza Augustowska to jest problem, ja tego nie kwestionuję. Problem rzeczywiście bardzo poważny, więc musi być jakieś bardzo mocne uzasadnienie. Dowiem się jakie, bo na co dzień przecież nie zajmuję się drogami. Także będę wtedy w stanie odpowiedzieć. W tej chwili powiem jedno - jeżeli nie ma względów natury odnoszących się do bezpieczeństwa państwa, no to trzeba by to jednak jakoś inaczej załatwić.


Skoro rozmawiamy o bezpieczeństwie państwa, jesteśmy na słynnym przesmyku suwalskim. Czy z pana wiedzy wynika, że to zagrożenie było, że wciąż jest realne czy to jednak więcej w tym publicystyki niż faktów?


To jest droga do - z jednej strony połączenia Białorusi dokładnie, ale Białoruś jest dzisiaj podporządkowana Rosji z obwodem Kaliningradzkim, a z drugiej strony odcięcia Litwy, całej sfery przybałtyckiej, tych trzech państw od reszty Unii Europejskiej i od reszty NATO. Więc to jest strategiczne miejsce i takie zagrożenie istnieje. Skoro Putin wkroczył na drogę wojenną, to trzeba z tego wyciągać wnioski.


W tym roku wielu turystów nie przyjechało do naszej pięknej, turystycznej części Polski. Jeden powód to był ten przesmyk suwalski, a drugi to sytuacja na białoruskiej granicy. Czasami spotykam się z takimi opiniami, że nasze służby graniczne zbyt - przepraszam za potoczność - "patyczkują się" z tymi różnymi aktywistami polskimi, politykami którzy tak naprawdę działają na szkodę naszego państwa. Co pan o tym sądzi?


Działają na szkodę naszego państwa, tylko proszę pamiętać, że my jesteśmy ciągle pod tym europejskim naciskiem. No i dopiero teraz się pojawiają pierwsze głosy z Zachodu - choćby głos eurodeputowanej hiszpańskiej, która powiedziała wprost, że to co opowiadają o Polsce to są po prostu fejki. No ale to musimy się z tym jakoś liczyć. Poza tym musimy pamiętać też o sytuacji w sądownictwie. Służby publiczne - te służby, które mają bezpośrednie prawo do użycia środków przymusu - muszą brać pod uwagę to, że sądy działają tak, jak działają. Z ich punktu widzenia każdy kto nam szkodzi, szkodzi państwu polskiemu, jest pod ochroną.

Sądy wymagają bardzo głębokiej reformy. Jeszcze raz podkreślam - bardzo głębokiej. W sensie personalnym bardzo głębokiej. No ale w obecnej sytuacji takiej możliwości nie ma.


Niektórzy też twierdzą, że lepiej było tych sądów nie ruszać biorąc pod uwagę właśnie to, że gdzieś tam w Unii Europejskiej ten cały układ jest broniony.


W ten sposób można powiedzieć, żeby w ogóle nic w państwie nie zmieniać. Proszę pamiętać - sądy są tą ostatnią instancją, ostatnią można powiedzieć "barykadą" państwa. Jeżeli ta barykada działa przeciwko państwu, przeciwko interesom obywateli, to próba naprawy państwa jest w gruncie rzeczy bezskuteczna. I z tego rodzaju zjawiskiem żeśmy się zetknęli. Wiedzieliśmy o tym, że tak właśnie jest, bo to jest elementarna wiedza jeżeli chodzi o znajomość mechanizmów funkcjonowania państwa. I po prostu musieliśmy to podjąć.

I to nie jest tak, że tutaj przeszkodziła tylko Unia Europejska. Tutaj przeszkodziły także pewne decyzje, które zapadły w Polsce.


| red: mag




ZNAJDŹ NAS




fot. Anna Auron-Wasilewska

Magdalena Zielińska-John

z Suwalskiego Ośrodka Kultury
25.07.2024

- Na stołach będą królowały dziczyzna i dary losu. Park Konstytucji 3 Maja wypełni się bardzo apetycznymi aromatami. Będzie coś dla ciała, ale będzie też coś dla ducha - mówi Magdalena Zielińska-John.

Prezes WOSiR Szelment Piotr Markiewicz, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
22.07.2024

- Codziennie rano, kiedy wjeżdżam na teren Ośrodka mówię sobie po cichu „Ależ tu jest potencjał”. To miejsce, które powinno tętnić życiem nie tylko zimą i w pełnym sezonie letnim, ale również wiosną i jesienią. Chciałbym, aby młodzież, dorośli, ale również emeryci mogli znaleźć tam miejsce i czas na własne aktywności sportowe – mówi Piotr Markiewicz.

Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
19.07.2024

- Józef Nalbach sprawnie posługiwał się dłutem, ołówkiem i farbami. Jednak powtarzał, że czuje się rzeźbiarzem, może nie do końca ludowym, ale z tą ziemią związanym - mówi doktor Krzysztof Snarski.


Bogdan Topolski, fot Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festiwal
10.07.2024

- Wszystko mamy już przygotowane i jutro startujemy. W Suwałkach wystąpi ponad 40 zespołów, przyjedzie ponad 300 muzyków, z takich krajów jak m.in. USA, Wielka Brytania, Włochy, Wenezuela, Hiszpania, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Litwa i Polska – mówi Bogdan Topolski

Adam Roszkowski, fot. Iza Kosakowska

Adam Roszkowski

współorganizator festiwalu Wigrosfera
4.07.2024

- Myślę, że ludzie szukają na naszym festiwalu pewnego rodzaju spokoju duchowego, kreatywności, która poruszy ich serca. Chcemy inspirować odbiorców za pomocą tej muzyki - mówi Adam Roszkowski.

Andrzej Dąbrowski, fot. Iza Kosakowska

Andrzej Dąbrowski

funkcjonariusz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Sejnach
3.07.2024

- Tego nie da się opisać. Niesamowita radość. W takim momencie całe to zmęczenie gdzieś ucieka. To daje niesamowitą satysfakcję – mówi Andrzej Dąbrowski.


Dawid Harasim, fot. Anna Auron-Wasilewska

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
2.07.2024

- Na przyszłych studentów w tym roku czekają cztery wydziały i aż 21 kierunków do wyboru. Nie trzeba wyjeżdżać daleko w Polskę, żeby studiować w fajnych warunkach, z ciekawymi wykładowcami, na kierunkach studiów dostosowanych do potrzeb rynku regionalnego - mówi Dawid Harasim.

fot. Marcin Gliński

Roman Rynkowski

zastępca prezydenta Suwałk
25.06.2024

- Wydaje mi się, że spotkania konsultacyjne w sprawie Mediateki były owocne. Była możliwość poznania szczegółów i wszystkich aspektów jej powstania, a także wyjaśnienia wątpliwości – mówi Roman Rynkowski.

Paweł Cimochowski, fot. Marcin Iwanowicz

Paweł Cimochowski

trener Wigier Suwałki
21.06.2024

- Ten sukces nie był osiągnięty w łatwy sposób, a to jeszcze bardziej smakuje - mówi Paweł Cimochowski.


Łukasz Kurzyna, fot. Areta Topornicka

Łukasz Kurzyna

prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach
20.06.2024

- Ta podwyżka była nieunikniona. Wysoka inflacja i stale rosnące koszty inwestycji mają na to główny wpływ. Boryka się z tym większość polskich przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych - mówi Łukasz Kurzyna

fot. Anna Auron-Wasilewska

pułkownik Krzysztof Świderski

dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach
19.06.2024

- „My robimy swoje. Musimy rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, które są nam powierzone na granicy państwa. To jest nasze żołnierskie rzemiosło." – mówi pułkownik Krzysztof Świderski.

fot. Olga Myślińska

Olga Myślińska

Fundacja Rak’n’Roll
14.06.2024

- „Dzień na U” to taki dzień, którego potrzebuje każdy i każda z nas, aby raz w roku przeprowadzić profilaktyczne badania i potwierdzić swoje zdrowie. – mówi Olga Myślińska.


fot. Julia Banduch

Paweł Urbanowicz

koordynator festiwalu Suwalskie Teatr-Akcje
11.06.2024

- Oczarował mnie ten festiwal. Jego wielką zaletą jest to, że środowiska teatrów profesjonalnych spotykają się ze środowiskami amatorskimi, aby tworzyć wspólne produkcje, performance czy akcje happeningowe – mówi Paweł Urbanowicz.

fot. Marcin Iwanowicz

Jerzy Dołhan

trener drużyny SKB Litpol-Malow Suwałki
10.06.2024

- Ten sezon pokazał, że byliśmy naprawdę najlepszą drużyną. Nie przegraliśmy i nie oddaliśmy żadnego punktu, a straciliśmy niewiele pojedynków w każdej rundzie - mówi Jerzy Dołhan.

ks. Jacek Nogowski, fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

prezes fundacji Wigry Pro
5.06.2024

- Myślę, że pobyt Jana Pawła II rozpoczął wielkie zmiany w naszym klasztorze i na półwyspie wigierskim, które trwają do dnia dzisiejszego - mówi ks. Jacek Nogowski.


fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

dyrektor artystyczny Soulwałki Gospel Workshop
3.06.2024

- Warsztaty skierowane są nie do profesjonalistów, tylko do amatorów, którzy kochają śpiewać – mówi Anna Szafranowska.

Daniel Racis, fot. Tomasz Kubaszewski

Daniel Racis

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
29.05.2024

- „W Boże Ciało oficjalnie otwieramy sezon letni w ośrodku Szelment. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Wśród nich zupełnie nowe i inne niż do tej pory.” – mówi Daniel Racis.

Andrzej Świtaj, fot. Areta Topornicka

Andrzej Świtaj

prezes Klubu Sportowego "Jaćwing" Suwałki
28.05.2024

- Osoby niewidome i niedowidzące z naszego klubu uprawiając sport, nie czują że mają przed sobą bariery. Na turniejach bowlingowych bez trudu i z dużą przewagą wygrywają z osobami w pełni zdrowymi - mówi Andrzej Świtaj


Dariusz Bogdan, fot. PNT

Dariusz Bogdan

prezes Parku Naukowo - Technologicznego Polska Wschód w Suwałkach
21.05.2024

- Każdy kto zakwalifikuje się do programu, będzie mógł skorzystać za darmo z niezliczonej liczby ekspertów, ze wszystkich możliwych dziedzin – mówi Dariusz Bogdan

Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

dyrektor III Międzynarodowego Festiwalu Cantareum
17.05.2024

- Obawiałam się, czy publiczność wróci po pandemii. Ale już widać, że przy ostatnich wydarzeniach, zwłaszcza edukacyjno- artystycznych, wliczając w to koncerty – musimy dostawiać ławki i krzesła – mówi Marlena Borowska.

Urszula Szyryńska, fot. Iza Kosakowska

Urszula Szyryńska

Fundacja Klucz
15.05.2024

- Z przekazów świadków wiemy, żeby było to wydarzenie bardzo trudne. Można ich było rozpoznać jedynie po jakiś drobiazgach, ubraniu, guziku czy sygnecie.


Dawid Harasim, fot. Tomasz Kubaszewski

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
14.05.2024

- Łączymy mieszkańców regionu poprzez style muzyczne. Dlatego na scenie jednego dnia zaprezentują się przedstawiciele rocka, reggae, disco polo i popu. - mówi Dawid Harasim.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Wojciech Winnik, fot. Marcin Iwanowicz

Wojciech Winnik

prezes klubu Ślepsk Malow Suwałki
8.05.2024

- Potencjał w zespole był bardzo duży. Tylko został za późno ułożony i wykorzystany we właściwy sposób - mówi Wojciech Winnik.


Bogdan Topolski, fot Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festiwal
2.05.2024

- Te działania festiwalowe nie ograniczają się tylko do kilkunastu koncertów czy imprez, ale wydarzeń jest naprawdę dużo i to jest atutem tego festiwalu – mówi Bogdan Topolski

Ryszard Dykiert, fot. Areta Topornicka

Ryszard Dykiert

prezes Stowarzyszenia Aktywni znad Rospudy
29.04.2024

- To jest wydarzenie na skalę krajową, które przyciąga biegaczy z najwyższej półki - mówi Ryszard Dykiert

fot. Iza Kosakowska

Ignacy Ołów

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
25.04.2024

- Szkoda, że naród polski, który wydał na świat takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Szymanowski czy Karłowicz zaczął być narodem głuchym, bo niestety powoli do tego zmierzamy – mówi Ignacy Ołów.


Dorian Krause, fot. Areta Topornicka

Dorian Krause

nowo wybrany burmistrz Sejn
24.04.2024

- Mam nadzieję, że te 37 głosów przeważyło o tym, że zmiany Sejnom po prostu się należą. Mieszkańcy przekonali się do mnie, bo stawiam przede wszystkim na dialog i wspólne rozmowy. Zapewniam, że będę odpowiadać na potrzeby wszystkich wyborców, zarówno swoich jak i dotychczasowego burmistrza - mówi Dorian Krause.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

Eliza Ptaszyńska, fot. Tomasz Kubaszewski

Eliza Ptaszyńska

kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.04.2024

- Bardzo mi zależy, żeby pokazać Wierusza w szerszym kontekście. Aby zrozumieć w jakim świecie żył i dlaczego tak a nie inaczej tworzył – mówi Eliza Ptaszyńska.


fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
3.04.2024

- Pieśni litewskie, których będziemy się uczyć, to pieśni wielogłosowe, polifonia, występują tam też dysonanse. Dla nas to zupełnie coś nowego i na tym polega wyjątkowość tych „Sutartines”, bo brzmią jak rozmowa – mówi Anna Szafranowska.

fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
28.03.2024

- W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli najważniejsze trzy dni, które wprowadzają nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Powinniśmy skupić się na tym, aby ten czas przeżyć przede wszystkim duchowo - mów ks. Jacek Nogowski.

Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
21.03.2024

- Czas postu to czas wyrzeczeń i rozpamiętywania męki Chrystusowej ze wszystkimi szczegółami, z całym dramatyzmem sytuacji, żeby na końcu wyczekiwać tych radosnych Świąt Wielkanocy – mówi Krzysztof Snarski.


Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-litewskiej
18.03.2024

- Chcemy aby nasze stosunki z Litwą były jak najbardziej poprawne i na odpowiednim poziomie. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca i dobra wola obu stron - mówi poseł Jacek Niedźwiedzki.

Marta Taraszkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Marta Taraszkiewicz

suwalska malarka i ilustratorka książek dla dzieci
12.03.2024

- Uznałam, że najbardziej przemawiają do mnie te wiersze Marii Konopnickiej, które nawiązują do natury, opowiadają o przyrodzie i zmieniających się porach roku – mówi Marta Taraszkiewicz.

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński, fot. Areta Topornicka

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński

współautorzy książki
7.03.2024

- Chcieliśmy stworzyć coś trwałego i namacalnego. Coś, co da możliwość kolejnym pokoleniom powrotu pamięcią do tego, dlaczego i w jakich warunkach społecznych i politycznych młodzi ludzie z Suwałk próbowali walczyć o niepodległość - mówią Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok