Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Czesław Renkiewicz [wideo] - prezydent Suwałk

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk

10.05.2024, 08:28, akt. 10:13

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska
Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Z Czesławem Renkiewiczem rozmawia Iza Kosakowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W tym tygodniu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz złożył ślubowanie i rozpoczął swoją czwartą kadencję. Na jakich sprawach i inwestycjach się skupi?

Z Czesławem Renkiewiczem rozmawia Iza Kosakowska.Iza Kosakowska: Sesja inauguracyjna i ślubowanie już za panem. Podczas naszego ostatniego spotkania zapowiadał pan, że po dopełnieniu wszystkich formalności wróci pan do swoich zwykłych obowiązków. Nieraz pan wspominał, że priorytetem będzie jak najszybsze stworzenie kolejnego żłobka. Czy już coś w tej kwestii wiadomo - czy powstanie, kiedy powstanie, gdzie miałby się mieścić?


Czesław Renkiewicz: Mamy podpisaną umowę z wojewodą podlaskim, poprzednim wojewodą, na dotację w wysokości 5 milionów złotych. Teraz jest możliwość pozyskania wyższych środków finansowych - nie 5 tylko, 7 milionów.

Chcemy zrealizować ten czwarty żłobek. Nasze pierwotne założenie było takie, że utworzymy ten żłobek na bazie budynku zajmowanego przez poradnię pedagogiczno-psychologiczną przy ulicy Nowomiejskiej, a poradnia miała przejść do wyremontowanego budynku przy ulicy Kościuszki 45, do tej okazałej kamienicy.


Ale pojawiły się wtedy problemy.


Tak. Był zdecydowany sprzeciw specjalistów tam pracujących. I po dyskusjach, również z udziałem radnych Rady Miejskiej, odstąpiliśmy od tego zamiaru. Poszukujemy nowej lokalizacji. W poniedziałek mam spotkanie z radnymi Rady Miejskiej. Przedstawię wtedy trzy propozycje dotyczące lokalizacji żłobka miejskiego, również z szacunkowymi kosztami, które trzeba by było ponieść.


Zdradzi pan coś?


Chciałbym, żeby to radni usłyszeli jako pierwsi. Natomiast później oczywiście chętnie podzielę się ze słuchaczami.


Będziemy czekać niecierpliwie, bo wiele osób jest zainteresowanych tematem. Chcę teraz przejść do tych ważniejszych inwestycji drogowych, bo to jest też coś, na co mieszkańcy czekają. Na przykład mówiło się w ostatnim czasie bardzo dużo o inwestycji takiej jak przedłużenie Tysiąclecia Litwy. Byłaby to taka wewnętrzna obwodnica miasta. Czy powstanie? Czy przynajmniej uda się ją zacząć? Czy są na to pieniądze?


Sytuacja wygląda następująco. Taka zachodnia, wewnętrzna obwodnica, jak my to nazywamy, jest potrzebna dla naszego miasta, bo widzimy, co się dzieje na Bulwarowej itd. Tutaj miasto nie jest drożne, dlatego też takie rozwiązanie - przedłużenie Tysiąclecia Litwy z budową mostu nad Czarną Hańczą i wejście do ulicy Krasickiego, później do ronda na ulicy Sikorskiego i dalej przedłużenie aż do obwodnicy Suwałk na drodze wylotowej na Filipów - na pewno by poprawiło świetnie sytuację osiedla Północ.

Natomiast jeśli chodzi o sposób finansowania tej inwestycji, to oceniamy, że wynosiłaby ona gdzieś w granicach 100 milionów złotych. Oczywiście nie mamy żadnej dokumentacji, to są takie nasze wstępne wyliczenia. Przeanalizowałem nowe programy Unii Europejskiej, tę nową perspektywę, i niestety nas tam nie ma. Jedyna nadzieja pojawiła się w nowym programie FEnIKS, który zakłada duże środki finansowe na budowę dróg, autostrad i kolei. To są olbrzymie przedsięwzięcia realizowane przez GDDKiA, przez PKP PLK. Ale również jest tam możliwość ubiegania się o środki przez miasta grodzkie, miasta na prawach powiatu. Chociażby Mediateka jest tam wpisana. Natomiast tej drogi tam nie ma.

Mamy nowe władze województwa podlaskiego. Będę chciał rozmawiać również z ministrem Jackiem Protasem, zaangażuję naszych posłów, szczególnie posła Jacka Niedźwieckiego, żeby lobbował właśnie za takim rozwiązaniem. Uważam, że ten program FEnIKS to jedyna szansa, żebyśmy mogli to zadanie sfinansować. Sami niestety w oparciu o nasz budżet nie damy rady.


Światełko w tunelu może się gdzieś pojawi.


Dużo pracy przed nami, lobbowania i starań, żeby pozyskać te pieniądze zewnętrzne.


Zostańmy przy inwestycjach drogowych. One są wciąż jednak najważniejsze dla mieszkańców, takie odnosimy wrażenie. Kończy się już budowa ostatniego odcinka trasy wschodniej i jesienią ruch w tamtej części miasta się udrożni, będzie tam lepiej. Ale czy uda się na przykład zrobić przebicie ulicy Muzycznej do ulicy Kościuszki? O tym też wielokrotnie się mówiło. Czy coś się w tej sprawie dzieje? Czy pojawiły się gdzieś pieniądze na horyzoncie?


Dzieje się. W ostatnim czasie wojewoda podlaski ogłosił nabór na inwestycje, które będą realizowane w strefie przygranicznej. Tam każda gmina ma możliwość ubiegania się o dofinansowanie dwóch projektów do 2 milionów złotych. Ja takie dwa projekty złożyłem. Jeden z tych projektów dotyczy ulicy Muzycznej, ale tylko odcinka do tak zwanego przechodniaka.


Czyli rozbicie na etapy.


Tak. Mam nadzieję, że pozyskam dofinansowanie. Natomiast jeśli chodzi o sam "przechodniak", gdzie stoją pawilony, budynki handlowe, to jesteśmy w trakcie rozmów z jednym z właścicieli. Chcemy się z nim zamienić. Damy mu lokal w jednej z kamienic na ulicy Kościuszki, a pozyskamy jego pawilon. Mam nadzieję, że tak będzie. I wtedy go zburzymy, bo nie mam wolnych środków finansowych. Wolę pójść w tego typu transakcje zamiany, bo to będzie korzystniejsze dla naszego miasta.

Natomiast później jeszcze jeden budynek jest do wykupienia, do wyburzenia. I to będzie drugi etap. Jeżeli będzie dofinansowanie, to w tym roku będzie przetarg, a w przyszłym będzie to wykonane.


Jeszcze o mediatece. To hasło przewijało się bardzo często i przed wyborami, i w trakcie kampanii. Zapowiadał pan, że już po wyborach odbędą się konsultacje z mieszkańcami, bo bez nich żadne decyzje nie zapadną. Czy już pan wie, kiedy i jak będzie pan rozmawiał o tej inwestycji z mieszkańcami?


Na tzw. kolegium prezydenckim rozmawialiśmy z dyrektor biblioteki publicznej i zastępcą. Zastanawialiśmy się nad tymi konsultacjami społecznymi. Widziałem już pierwsze wydanie prezentacji, którą będziemy chcieli pokazać naszym mieszkańcom. Proces konsultacji chciałbym otworzyć w pierwszej dekadzie czerwca. W ciągu dwóch tygodni powołam zespół, który będzie odpowiadał za przeprowadzenie tego procesu.

W pierwszej dekadzie czerwca otwieramy konsultację takim dużym spotkaniem otwartym. Zapraszamy mieszkańców. Prezentujemy wszystko, co dotyczy tego zagadnienia, ale przedstawiamy również stan obecny - jak biblioteka funkcjonuje, w jakich lokalizacjach, ile nas to kosztuje i co trzeba byłoby zrobić, żeby utrzymać istniejący stan czy też go poprawić, gdybyśmy tej mediateki nie realizowali. I pokażemy drugi aspekt, że realizujemy ten nowy obiekt, wielofunkcyjny, nowoczesny, wspierany środkami unijnymi. Zestawiamy te dwie sytuacje ze sobą, plusy, minusy, słabe, mocne strony, i rozpoczynamy dyskusję.

Będzie też odrębna strona internetowa.


No właśnie, bo jak zachęcić mieszkańców? Z tym w Suwałkach jest problem.


Na stronie internetowej każdy będzie mógł zapoznać się z tymi materiałami. Będzie można zadać pytanie. Odpowiedzi na te pytania będą też publiczne, dostępne dla wszystkich.

Zespół, który powołam, zaproponuje mi później, czy to będą otwarte spotkania z mieszkańcami w różnych lokalizacjach. Może wykorzystamy różne imprezy, które będziemy przecież realizowali w naszym mieście latem.

Chciałbym, żeby proces konsultacji trwał około dwóch miesięcy i rozpoczął się w roku szkolnym, żeby były przeprowadzone rozmowy w szkołach średnich. Trzeba włączyć młodzież, bo seniorów to uda nam się włączyć. Chcemy bardzo szeroko porozmawiać z naszymi mieszkańcami.

Mam praktycznie zielone światło w postaci uchwały Rady Miejskiej z września 2022 r. Mamy przyznane dofinansowanie. Ale przede wszystkim to mieszkańcy podejmą decyzję, co ta władza miejska powinna zrobić.


| red: zmj
ZNAJDŹ NAS
fot. Anna Auron-Wasilewska

Pułkownik Krzysztof Świderski

dowódca 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej
19.06.2024

- „My robimy swoje. Musimy rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, które są nam powierzone na granicy państwa. To jest nasze żołnierskie rzemiosło." – mówi Pułkownik Krzysztof Świderski.

fot. Olga Myślińska

Olga Myślińska

Fundacja Rak’n’Roll
14.06.2024

- „Dzień na U” to taki dzień, którego potrzebuje każdy i każda z nas, aby raz w roku przeprowadzić profilaktyczne badania i potwierdzić swoje zdrowie. – mówi Olga Myślińska.

fot. Julia Banduch

Paweł Urbanowicz

koordynator festiwalu Suwalskie Teatr-Akcje
11.06.2024

- Oczarował mnie ten festiwal. Jego wielką zaletą jest to, że środowiska teatrów profesjonalnych spotykają się ze środowiskami amatorskimi, aby tworzyć wspólne produkcje, performance czy akcje happeningowe – mówi Paweł Urbanowicz.


fot. Marcin Iwanowicz

Jerzy Dołhan

trener drużyny SKB Litpol-Malow Suwałki
10.06.2024

- Ten sezon pokazał, że byliśmy naprawdę najlepszą drużyną. Nie przegraliśmy i nie oddaliśmy żadnego punktu, a straciliśmy niewiele pojedynków w każdej rundzie - mówi Jerzy Dołhan.

ks. Jacek Nogowski, fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

prezes fundacji Wigry Pro
5.06.2024

- Myślę, że pobyt Jana Pawła II rozpoczął wielkie zmiany w naszym klasztorze i na półwyspie wigierskim, które trwają do dnia dzisiejszego - mówi ks. Jacek Nogowski.

fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

dyrektor artystyczny Soulwałki Gospel Workshop
3.06.2024

- Warsztaty skierowane są nie do profesjonalistów, tylko do amatorów, którzy kochają śpiewać – mówi Anna Szafranowska.


Daniel Racis, fot. Tomasz Kubaszewski

Daniel Racis

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
29.05.2024

- „W Boże Ciało oficjalnie otwieramy sezon letni w ośrodku Szelment. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Wśród nich zupełnie nowe i inne niż do tej pory.” – mówi Daniel Racis.

Andrzej Świtaj, fot. Areta Topornicka

Andrzej Świtaj

prezes Klubu Sportowego "Jaćwing" Suwałki
28.05.2024

- Osoby niewidome i niedowidzące z naszego klubu uprawiając sport, nie czują że mają przed sobą bariery. Na turniejach bowlingowych bez trudu i z dużą przewagą wygrywają z osobami w pełni zdrowymi - mówi Andrzej Świtaj

Dariusz Bogdan, fot. PNT

Dariusz Bogdan

prezes Parku Naukowo - Technologicznego Polska Wschód w Suwałkach
21.05.2024

- Każdy kto zakwalifikuje się do programu, będzie mógł skorzystać za darmo z niezliczonej liczby ekspertów, ze wszystkich możliwych dziedzin – mówi Dariusz Bogdan


Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

dyrektor III Międzynarodowego Festiwalu Cantareum
17.05.2024

- Obawiałam się, czy publiczność wróci po pandemii. Ale już widać, że przy ostatnich wydarzeniach, zwłaszcza edukacyjno- artystycznych, wliczając w to koncerty – musimy dostawiać ławki i krzesła – mówi Marlena Borowska.

Urszula Szyryńska, fot. Iza Kosakowska

Urszula Szyryńska

Fundacja Klucz
15.05.2024

- Z przekazów świadków wiemy, żeby było to wydarzenie bardzo trudne. Można ich było rozpoznać jedynie po jakiś drobiazgach, ubraniu, guziku czy sygnecie.

Dawid Harasim, fot. Tomasz Kubaszewski

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
14.05.2024

- Łączymy mieszkańców regionu poprzez style muzyczne. Dlatego na scenie jednego dnia zaprezentują się przedstawiciele rocka, reggae, disco polo i popu. - mówi Dawid Harasim.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Wojciech Winnik, fot. Marcin Iwanowicz

Wojciech Winnik

prezes klubu Ślepsk Malow Suwałki
8.05.2024

- Potencjał w zespole był bardzo duży. Tylko został za późno ułożony i wykorzystany we właściwy sposób - mówi Wojciech Winnik.

Bogdan Topolski, fot Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festiwal
2.05.2024

- Te działania festiwalowe nie ograniczają się tylko do kilkunastu koncertów czy imprez, ale wydarzeń jest naprawdę dużo i to jest atutem tego festiwalu – mówi Bogdan Topolski


Ryszard Dykiert, fot. Areta Topornicka

Ryszard Dykiert

prezes Stowarzyszenia Aktywni znad Rospudy
29.04.2024

- To jest wydarzenie na skalę krajową, które przyciąga biegaczy z najwyższej półki - mówi Ryszard Dykiert

fot. Iza Kosakowska

Ignacy Ołów

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
25.04.2024

- Szkoda, że naród polski, który wydał na świat takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Szymanowski czy Karłowicz zaczął być narodem głuchym, bo niestety powoli do tego zmierzamy – mówi Ignacy Ołów.

Dorian Krause, fot. Areta Topornicka

Dorian Krause

nowo wybrany burmistrz Sejn
24.04.2024

- Mam nadzieję, że te 37 głosów przeważyło o tym, że zmiany Sejnom po prostu się należą. Mieszkańcy przekonali się do mnie, bo stawiam przede wszystkim na dialog i wspólne rozmowy. Zapewniam, że będę odpowiadać na potrzeby wszystkich wyborców, zarówno swoich jak i dotychczasowego burmistrza - mówi Dorian Krause.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

Eliza Ptaszyńska, fot. Tomasz Kubaszewski

Eliza Ptaszyńska

kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach
10.04.2024

- Bardzo mi zależy, żeby pokazać Wierusza w szerszym kontekście. Aby zrozumieć w jakim świecie żył i dlaczego tak a nie inaczej tworzył – mówi Eliza Ptaszyńska.

fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

Suwalski Ośrodek Kultury
3.04.2024

- Pieśni litewskie, których będziemy się uczyć, to pieśni wielogłosowe, polifonia, występują tam też dysonanse. Dla nas to zupełnie coś nowego i na tym polega wyjątkowość tych „Sutartines”, bo brzmią jak rozmowa – mówi Anna Szafranowska.


fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
28.03.2024

- W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne czyli najważniejsze trzy dni, które wprowadzają nas w Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Powinniśmy skupić się na tym, aby ten czas przeżyć przede wszystkim duchowo - mów ks. Jacek Nogowski.

Krzysztof Snarski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Snarski

etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach
21.03.2024

- Czas postu to czas wyrzeczeń i rozpamiętywania męki Chrystusowej ze wszystkimi szczegółami, z całym dramatyzmem sytuacji, żeby na końcu wyczekiwać tych radosnych Świąt Wielkanocy – mówi Krzysztof Snarski.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Tomasz Kubaszewski

Jacek Niedźwiedzki

poseł Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący parlamentarnej grupy polsko-litewskiej
18.03.2024

- Chcemy aby nasze stosunki z Litwą były jak najbardziej poprawne i na odpowiednim poziomie. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca i dobra wola obu stron - mówi poseł Jacek Niedźwiedzki.


Marta Taraszkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Marta Taraszkiewicz

suwalska malarka i ilustratorka książek dla dzieci
12.03.2024

- Uznałam, że najbardziej przemawiają do mnie te wiersze Marii Konopnickiej, które nawiązują do natury, opowiadają o przyrodzie i zmieniających się porach roku – mówi Marta Taraszkiewicz.

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński, fot. Areta Topornicka

Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński

współautorzy książki
7.03.2024

- Chcieliśmy stworzyć coś trwałego i namacalnego. Coś, co da możliwość kolejnym pokoleniom powrotu pamięcią do tego, dlaczego i w jakich warunkach społecznych i politycznych młodzi ludzie z Suwałk próbowali walczyć o niepodległość - mówią Sylwia Urbanowicz i Jarosław Schabieński.

Artur Płoński, fot. Tomasz Kubaszewski

Artur Płoński

dr ekonomista z Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
29.02.2024

- Wejście do strefy euro będzie oznaczało zamknięcie w Suwałkach sklepów wielkopowierzchniowych, co odbije się na rynku pracy i budżecie samorządowym - mówi Artur Płoński.


Adam Sieńko, fot. Tomasz Kubaszewski

Adam Sieńko

pełniącym obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów
28.02.2024

- Trasa od Sejn do Augustowa jest jedną z najpiękniejszych dróg przez las w północno-wschodniej Polsce. Wpuszczanie tam ciężkiego ruchu, to kardynalny błąd - mówi Adam Sieńko.

Magdalena Wołowska-Rusińska, fot. Tomasz Kubaszewski

Magdalena Wołowska-Rusińska

kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
27.02.2024

- W Konopnickiej każdy może znaleźć coś dla siebie, ona świetnie wpisuje się w kanon wychowawczo-edukacyjny, tam jest samo dobro - mówi Magdalena Wołowska-Rusińska.

Piotr Rydzewski, fot. Tomasz Kubaszewski

Piotr Rydzewski

wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku
26.02.2024

- Powstaje pytanie, czy jako osoby zajmujące się upowszechnianiem historii i postaw patriotycznych dotrzemy do młodych ludzi z wiedzą o żołnierzach wyklętych. Bo w szkole mogą się już o tym nie dowiedzieć - mówi Piotr Rydzewski.


Marek Zborowski-Weychman, fot. Tomasz Kubaszewski

Marek Zborowski-Weychman

przewodniczący klubu Łączą nas Suwałki
23.02.2024

- Moglibyśmy spłacić dług miasta i nie budować dróg, nie budować szkół, nie budować i nie remontować mieszkań komunalnych - mówi Marek Zborowski-Weychman.

Robert Szczęsny, fot. Tomasz Kubaszewski

Robert Szczęsny

doradca rolniczy z Suwałk
22.02.2024

- Urzędnik z Brukseli nie może dyktować, jak rolnik z Suwalszczyzny ma uprawiać ziemię - mówi Robert Szczęsny.

Karol Korneluk, fot. Tomasz Kubaszewski

Karol Korneluk

kandydat komitetu Wspólne Suwałki na prezydenta miasta
21.02.2024

- Poprosiłem pana prezydenta o to, żeby to była czysta kampania, bez faulowania, bez żółtych i czerwonych kartek - mówi Karol Korneluk.


Andrzej Zarzecki, fot. Marcin Kapuściński

Andrzej Zarzecki

kandydat Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Augustowa, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie
19.02.2024

- Obecne władze Augustowa bardzo dobrze działają marketingowo, ale mieszkańcy oczekują realnych działań zamiast propagandy - mówi Andrzej Zarzecki.

Tomasz Ostrowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Tomasz Ostrowski

prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych w Suwałkach
15.02.2024

- Proponujemy mieszkania tym, których nie stać na kupno na wolnym rynku - mówi Tomasz Ostrowski.

Kamila Sacharzewska, fot. Tomasz Kubaszewski

Kamila Sacharzewska

pianistka
14.02.2024

- Przed wydarzeniami typu konkurs czy egzaminy trzeba ćwiczyć nawet do 12 godzin dziennie - mówi Kamila Sacharzewska.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok