Sądy i KRS, handel w niedziele, zmiany w Nowoczesnej

27 listopada 2017

Jacek Żalek, Adam Andruszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Monika Kalicka
Jacek Żalek, Adam Andruszkiewicz i Krzysztof Truskolaski, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z posłami: Jackiem Żalkiem, Adamem Andruszkiewiczem i Krzysztofem Truskolaskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ostatnie głosowania w Sejmie w sprawie sądów i KRS, zmiany ordynacji wyborczej i handlu w niedziele, zbliżające się wybory samorządowe i zmiana na stanowisku lidera Nowoczesnej.


Goście Lecha Pilarskiego:

Adam Andruszkiewicz 

Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej 

Jacek Żalek - Porozumienie



[fragment dyskusji]

Lech Pilarski: Kwestia wolnych niedziel - zostały uchwalone, został nakreślony dokładny plan, jeśli chodzi o realizację tego pomysłu, w 2018 - dwie niedziele, docelowo w 2020 - wszystkie wolne.


Jacek Żalek: Moim zdaniem projekt, który odpowiada na oczekiwania społeczne i jestem zdziwiony, że tak dużo osób kiedy był pomysł, żeby były tylko dwie niedziela, to miałem bardzo dużo interwencji, bardzo dużo sygnałów, przede wszystkim od młodych ludzi dlaczego takie rozwiązanie, dlaczego tak ulegamy, jako politycy presji lobby zachodnich koncernów.


Adam Andruszkiewicz: Dla mnie to jest ważne, że Białystok i województwo podlaskie wzbogaciły się bardzo mocno na handlu z naszymi przyjaciółmi z Białorusi i Litwy i ten handel bogacił się, dlatego zostawały tutaj pieniądze, bo głównie były otwarty małe polskie sklepiki, czy chociażby targ na ul. Kawaleryjskiej i te pieniądze zostawione tutaj, one zostawały w naszych, polskich kieszeniach, głównie białostockich, ludzie kupowali mieszkania, handel rósł, obracało się. Dzisiaj to jest tak, że to wypływa przez wielkie hipermarkety na Zachód. 


Krzysztof Truskolaski: W ostatnich tygodniach przeprowadziłem setki rozmów z białostoczanami, z uwagi na to, że Nowoczesna zbierała podpisy, do posłów PiS-u aby jednak nie przegłosowywali tej ustawy w tak ekspresowym tempie, z uwagi na to, że przewodniczący Duda już się niepokoił i trzeba było tę ustawę, jak widać, przegłosować. My zaproponowaliśmy kompromisowe rozwiązanie - przewodniczącemu Solidarności chodziło o pracowników, aby nie pracowali w niedziele i aby mogli te niedziele spędzać z rodziną, dlatego zaproponowaliśmy, aby wpisać w ustawie, że sklepy będą otwarte, ale pracownicy będą mogli pracować tylko i wyłącznie dwie niedziele lub jedną niedzielę - to była kwestia negocjacji. Niestety pan marszałek Kuchciński nie doprowadził do tego, aby te projekty były procedowane wspólnie i abyśmy mogli o nich podebatować. Jak na razie nasz projekt jest zamrożony w zamrażarce. 

[cała dyskusja do odsłuchania w pliku dźwiękowym]


Decydująca faza kampanii wyborczej


Niecałe dwa tygodnie pozostały do wyborów prezydenckich - kampania wkracza w decydującą fazę. Między innymi o tym w Grach Politycznych w Polskim Radiu Białystok.



Wojna na Ukrainie, sytuacja Polski i kampania wyborcza


Czy pokój na Ukrainie jest coraz bliżej? Czy rozmowy toczą się korzystnie z perspektywy Polski?



Bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka Polski


Bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka Polski. Takimi tematami zajmiemy się w programie "Gry Polityczne".



Groźby pozbawienia życia, protest w Czerwonym Borze i obniżka składki zdrowotnej


Jest śledztwo w sprawie gróźb pozbawienia życia prezydenta Suwałk (w tle plany utworzenia w Suwałkach Centrum Integracji Cudzoziemców), protest w Czerwonym Borze (w centrum uwagi nielegalni migranci), obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.



Migranci i ustawa azylowa, problemy przedsiębiorców, pożar nad Biebrzą


Migranci w woj. podlaskim, nowa ustawa azylowa, "tarcza wschód", fatalna sytuacja podlaskich przedsiębiorców znad granicy oraz wielki pożar nad Biebrzą - m.in. o tym rozmawiali goście "Gier politycznych".



Tarcza Wschód, bezpieczeństwo Polaków - także zdrowotne


Tarcza Wschód, bezpieczeństwo Polaków (także zdrowotne) - to wciąż najważniejsze tematy debaty publicznej. I o tym mówimy w "Grach politycznych".



Wzmocnienie wschodniej granicy Polski


O bezpieczeństwo Polski, wzmocnienie wschodniej granicy zabiegają wszystkie partie polityczne. To jest jeden z najważniejszych tematów pojawiających się w debacie publicznej. Wiele komentarzy wywołał brak poparcia w Europarlamencie polityków Prawa i Sprawiedliwości dla rezolucji dotyczącej wzmocnienia obronności Unii Europejskiej.



Twitterowa dyplomacja czy awantura?


Internetowa wymiana zdań między szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim i przedstawicielami amerykańskiej administracji to dziś najczęściej komentowane zdarzenie w politycznym życiu Polski. Wywołała ona reakcję ze strony przedstawicieli polskiego rządu i opozycji.



Kłótnia w Gabinecie Owalnym


Cały świat obiegły sceny z kłótni w Gabinecie Owalnym prezydenta USA Donalda Trumpa i jego zastępcy J.D. Vance’a z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Czy stawia to pod znakiem zapytania amerykańską pomoc dla Ukrainy? Jaka jest i powinna być reakcji Europy – w tym Polski? Między innymi o tym w Grach Politycznych.




 
 

Prowadzący:

Adam Janczewski
Renata Reda
Edyta Wołosik



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok