Radio Białystok | Koronawirus | Placówki kultury w Podlaskiem będą zamknięte

Placówki kultury w Podlaskiem będą zamknięte

autor: Olga Gordiejew

11.03.2020, 13:13, akt. 12.03.2020, 12:56

Od czwartku (12.03) zamknięte będą wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Celem decyzji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu z Chin.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

Opera i Filharmonia podlaska odwołuje wszystkie spektakle

Opera i Filharmonia podlaska odwołuje wszystkie spektakle. Placówka będzie zwracać pieniądze za bilety. Nie odbędą się zaplanowane na początek kwietnia (3-5.04) Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku oraz Festiwal literacki “Na pograniczu kultur”.

Jak informuje szef imprezy Andrzej Kalinowski trwają prace nad znalezieniem innego - najprawdopodobniej jesiennego terminu Targów.

Od jutra wszystkie oddziały Muzeum Podlaskiego w Białymstoku są nieczynne do odwołania.

Również w trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie, działalność artystyczna Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostaje zawieszona. Już od dzisiaj odwołane są wszystkie propozycje repertuarowe dla publiczności oraz warsztaty teatralne.

Zawieszona zostaje również sprzedaż biletów. W przypadku zakupionych biletów, zwrot możliwy jest tylko w Kasie Teatru, za okazaniem paragonu i biletu. 


Premiera w BTL-u bez udziału publiczności

W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę odbędzie się premiera bez publiczności. To będzie tzw. wewnętrzny pokaz przedstawienia, ale bez udziału widzów. Aktorzy pracowali nad nowym spektaklem "Sen nocy miłości" od kilku tygodni teraz chcą zamknąć pewien etap pracy.

Białostocki Teatr Lalek zgodnie z rozporządzeniem ministra odwołuje też spektakle z bieżącego repertuaru i zwraca pieniądze za bilety. 


Imprezy w Książnicy Podlaskie odwołane

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku do końca kwietnia 2020 r. odwołuje wszystkie imprezy w siedzibie głównej i filiach bibliotecznych (spotkania autorskie, szkolenia, lekcje biblioteczne, wykłady, warsztaty, wystawy itp., w tym zajęcia dla dzieci z języka angielskiego oraz konkurs poezji śpiewanej w Filii nr 4).

Od jutra (12.03) Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (siedziba główna i 16 filii bibliotecznych) zostaje zamknięta do odwołania.

Zamówienia i rezerwacje składane przez elektroniczny katalog nie będą realizowane. Terminy zwrotów wypożyczonych materiałów bibliotecznych zostaną prolongowane i nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek.

Również GALERIA ARSENAŁ jest zamknięta dla zwiedzających. Galeria zawiesza wszystkie wydarzenia, począwszy od 12 marca do odwołania. Odwołane zostały również pokazy przedstawienia dyplomowego "Śmierć porucznika" 14 i 15 marca w Teatrze Szkolnym im. J. Wilkowskiego w Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Odwołane zostały również pokazy przedstawienia dyplomowego "Śmierć porucznika" 14 i 15 marca w Teatrze Szkolnym im. J. Wilkowskiego w Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Białostocki Ośrodek Kultury odwołuje wszystkie wydarzenia: koncerty, imprezy, projekcje, jak i działania edukacyjne. Nie można też do odwołania zwiedzać wystaw w obiektach Białostockiego Ośrodka Kultury przy ul. Legionowej 5 (Kino Forum, Klub Fama) oraz przy ul. Warszawskiej 19 (Centrum im. Ludwika Zamenhofa).

Zakupione bilety na odwołane wydarzenia zwracać można w kasie Kina Forum Białostockiego Ośrodka Kultury oraz w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa lub online na stronie bilety.bok.bialystok.pl (w przypadku biletów zakupionych online).


Od czwartku zamknięte będzie miejskie schronisko i zoo w Białymstoku

Od czwartku do odwołania zamknięte zostanie dla odwiedzających mini zoo w Białymstoku, nie będzie też można adoptować psa z miejskiego schroniska w związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem - informują władze placówek.

W środę na stronie Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku, pod które podlega też ogród zoologiczny Akcent ZOO, zamieszczono komunikat o zamknięciu od czwartku tych dwóch placówek.

Jak wyjaśnia w komunikacie kierownik schroniska Anna Jaroszewicz, decyzja taka to konieczność "zminimalizowania ryzyka zachorowania wśród pracowników" i uniknięcie konieczności "objęcia kwarantanną pracowników w przypadku stwierdzenia kontaktu z osobą potencjalnie chorą".

"Z uwagi na specyfikę jednostki objęcie kwarantanną, nawet domową, pracowników będzie skutkowało pozostawieniem zwierząt w Akcent ZOO i Schronisku bez opieki i dozoru na okres 14 dni. Co oznacza właściwie śmierć dla naszych podopiecznych" - napisała w komunikacie Jaroszewicz.

W schronisku przebywa ok. 200 psów, działa tam też obecnie ok. 90 wolontariuszy - oni też od czwartku do odwołania, nie będą mogli pomagać w opiece nad psami.

Natomiast mini zoo znajduje się w śródmieściu, w miejskim parku. Jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców podczas spacerów. Przebywa tam kilkadziesiąt zwierząt. To m.in. wilki, niedźwiedzie, żbiki, sarny, daniele, koniki polskie, żubry, świnki wietnamskie, ptaki drapieżne i kilka gatunków kaczek.


Autorskie spotkanie w Łomży odwołane

W związku z sytuacją epidemiologiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży odwołuje środowe (11.03) spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem. 

Kiedy tylko sytuacja się ustabilizuje, ustalony  będzie nowy termin, o czym niezwłocznie MBP poinformuje oraz zamieści informację na stronach internetowych. 


Suwałki Blues Festival zagrożony?

Tegoroczny  Suwałki Blues Festival może się nie odbyć. Jak powiedział Radiu Białystok dyrektor artystyczny imprezy Bogdan Topolski, obecnie największym problemem jest to, że umowy z zagranicznymi gwiazdami podpisuje się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, czyli akurat teraz. 

- Jeśli chodzi o zagrożenia związane z koronawirusem będziemy musieli zawrzeć taki zapis, że w przypadku odwołania koncertu zwrócone zostaną zaliczki. Albo też - sporządzać takie umowy, aby jak najpóźniej tę zaliczkę zapłacić - mówi Bogdan Topolski.

Nie wiadomo, czy artyści takie warunki zaakceptują. A dyrektor Topolski nie ma wątpliwości, że jeśli koronawirus będzie się rozprzestrzeniał, festiwal - zaplanowany od 9 do 12 lipca - nie odbędzie się. W imprezie uczestniczy zwykle po kilkanaście tysięcy ludzi. 

- To impreza masowa w szerokim tego słowa znaczeniu. Zarówno koncerty  plenerowe, jak i koncert w nowym miejscu, czyli hali Suwałki Arena. Na  pewno więc spotkamy się w gronie organizatorów, czyli Suwalskiego  Ośrodka Kultury oraz urzędu miasta i podejmiemy decyzję - dodaje dyrektor.

Na razie dyrekcja SOK-u odwołała koncert zatytułowany "Rozgrzewka",  który miał odbyć się za dwa tygodnie i promować tegoroczny festiwal bluesowy. A ma to być jego trzynasta edycja. 

Odwołane spotkania w PIK-u

W związku z zagrożeniem koronawirusem Podlaski Instytut Kultury zawiesza wszystkie wydarzenia kulturalne. W innym terminie odbędą się więc: konferencja Bardzo Młodej Kultury, warsztaty i wernisaże. Odwołane są też spotkania grup i zespołów działających przy PIK-u - Kurpi Zielonych, kabaretu Szpilka, Chóru im. St. Moniuszki, grup Bochemia i Fotospółdzielnia oraz sekcji historycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

| red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest decyzja rządu o zamknięciu szkół, uczelni, kin i muzeów

11.03.2020, 10:36

Premier: podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.


Hotele mogą być przeznaczone na miejsca kwarantanny wz. z koronawirusem

11.03.2020, 09:35

Hotele i internaty mogą być miejscami kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.


Bohdan Paszkowski [wideo]

11.03.2020, 08:20

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".


Branża turystyczna liczy straty spowodowane epidemią koronawirusa

11.03.2020, 08:17

Klienci odwołują najbliższe wyjazdy i wstrzymują się z planowaniem wakacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok