Radio Białystok | Wiadomości | Jest decyzja rządu o zamknięciu szkół, uczelni, kin i muzeów

Jest decyzja rządu o zamknięciu szkół, uczelni, kin i muzeów

11.03.2020, 10:36, akt. 12:07

Premier: podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Przez najbliższe kilkanaście dni uczelnie wyższe nie będą prowadziły zajęć dydaktycznych - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rodzice spodziewali się decyzji i zamknięciu szkół - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie; placówki będą zamknięte od poniedziałku - poinformował w środę (11.03) premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. Przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich.

Szef rządu relacjonował, że podczas wideokonferencji unijnych liderów we wtorek informował o wdrażanych przez polskie władze środkach zapobiegawczych, w tym kontrolach sanitarnych, które - jak mówił - zostały podchwycone jako mechanizm do wdrożenia w innych państwach.


Mamy w Rzeczpospolitej dzisiaj 25, prawdopodobnie 26 przypadków zarejestrowanych, ale chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa

 - mówił szef rządu.


Podkreślił, że wirus może szczególnie rozwijać się w dużych skupiskach ludzi. "Na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku" - poinformował szef rządu.Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi

 - dodał Mateusz Morawiecki. 


Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarażać innych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na razie na terminarz obecnego roku szkolnego.

Minister kultury Piotr Gliński: rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii, muzeów i kin.Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin: podjąłem decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach od 12 marca do 25 marca.
Wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia będą prowadziły do znacznego zakłócenia normalnego życia społecznego i kulturalnego, jednak jesteśmy przekonani, że nasze działania są słuszne i podjęte we właściwym czasie

- oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.


"Musimy dzisiaj, zdając sobie sprawę z tego, że będzie to prowadziło do pewnego, znacznego zakłócenia normalnego życia społecznego, normalnego życia kulturalnego - w tym przypadku oświaty, kultury, szkolnictwa wyższego. Jednak jesteśmy przekonani zbierając doświadczenia od innych, konsultując się również z innymi państwami UE, a także z ekspertami WHO i jej agendy europejskiej, że nasze działania są słuszne i we właściwym czasie" - podkreślił premier.

Zaznaczył, że wszystkie ograniczenia są po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hotele mogą być przeznaczone na miejsca kwarantanny wz. z koronawirusem

11.03.2020, 09:35

Hotele i internaty mogą być miejscami kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.


Bohdan Paszkowski [wideo]

11.03.2020, 08:20

Koronawirus. "Są pieniądze dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na zakup niezbędnego sprzętu, aby jak najszybciej mozna było takie badania wykonywać w Białymstoku".


Branża turystyczna liczy straty spowodowane epidemią koronawirusa

11.03.2020, 08:17

Klienci odwołują najbliższe wyjazdy i wstrzymują się z planowaniem wakacji.


Nie odbędzie się Białostocki Jarmark Wielkanocny

11.03.2020, 08:12

Zaplanowany na niedzielę 29 marca Białostocki Jarmark Wielkanocy, z powodu koronawirusa nie odbędzie - poinformował we wtorek (10.03) organizator Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To jeden z największych jarmarków przedświątecznych w regionie.


Związane z nadejściem kalendarzowej wiosny "Marzeńtańce" nie odbędą się po raz pierwszy od 33 lat

11.03.2020, 07:33

Taką decyzję podjął wczoraj (10.03) dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jest to związane rozprzestrzenianiem się koronawirusa.


Prezydent: nie możemy ulec panice, ale nie możemy też narażać współobywateli na niebezpieczeństwo

10.03.2020, 20:00

Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce będzie rosnąć; zapewniam, że władze Polski wcześniej podjęły odpowiednie kroki, aby się do tego wyzwania przygotować - podkreślił w wygłoszonym we wtorek (10.03) telewizyjnym orędziu prezydent Andrzej Duda.


Kontrole sanitarne na podlaskich przejściach granicznych z Litwą i Białorusią [zdjęcia, wideo]

10.03.2020, 17:16

Dodatkowe środki ostrożności w związku z koronawirusem są na podlaskich przejściach granicznych z Litwą i Białorusią.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok