Radio Białystok | Koronawirus | Wspólne gotowanie, czytanie książek, gry i zabawy edukacyjne - jak spędzać czas z dzieckiem, gdy szkoły są zamknięte

Wspólne gotowanie, czytanie książek, gry i zabawy edukacyjne - jak spędzać czas z dzieckiem, gdy szkoły są zamknięte

14.03.2020, 10:24, akt. 10:43

Wykorzystajmy ten czas na pogłębienie relacji z dzieckiem - radzi pedagog Sara Tomaszewska.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Wspólne gotowanie, czytanie książek, gry i zabawy edukacyjne - to niektóre porady dot. tego, jak spędzać czas z dzieckiem w czasie przerwy od zajęć szkolnych i przedszkolnych w związku z koronawirusem. 

Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. W związku z tym niektórzy rodzice zastanawiają się, w jaki sposób zagospodarować dzieciom czas wolny.


Przerwa od zajęć to nie "koronaferie"


Minister edukacji wskazuje, że przerwa od zajęć nie jest "kolejnymi feriami", dlatego uczniowie powinni wykorzystać ją na dalsza naukę. MEN radzi rodzicom, aby zachęcali dzieci do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Poinformowano, że platforma epodreczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę, a dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

Kancelaria Premiera zachęca do darmowego korzystania z narzędzi edukacyjnych: pakietu Office 365 dla edukacji przygotowanego przez Microsoft oraz usługi G Suite przygotowanej przez Google.


Warto rozmawiać z dziećmi o ważnych sprawach


Część portali internetowych poświęconych opiece nad dziećmi doradza, aby czas przymusowej przerwy wykorzystać na bycie razem z dzieckiem i rozmowę. "Teraz jest czas, żeby być razem, rozmawiać o tym, co naprawdę ważne (i to nie są ostrosłupy!). Zaopiekować się dziecięcym lękiem i niepokojem, zadbać o poczucie bezpieczeństwa - pobawić się, poprzytulać, poczytać, pooglądać, pogadać o tym, co się dzieje i jak każdy z nas się w związku z tym czuje, posnuć plany wakacyjne, jeść wspólne śniadania, obiady, kolacje, wyspać się, zadzwonić do przyjaciół, rodziny, która mieszka daleko. Zwolnić. Zwolnić. Zwolnić..." - radzi Aga Nuckowska, redaktor naczelna "NATULI Dzieci są ważne".

Mjakmama24.pl wskazuje, żeby podczas wolnego od szkoły dzieci nie wychodziły na place zabaw, nie spotykały się ze sobą i nie przebywały w miejscach publicznych. "Tylko jeśli pozostaną przez ten czas w domach, odwołanie zajęć szkolnych będzie miało sens" - podkreślono.


Pomysły na zabawy w domu


Rodzicom, poszukującym gotowych pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, z pomocą przychodzi internet. Polecane jest wspólne gotowanie obiadu, pieczenie ciasteczek, chleba, pizzy. Wśród porad wymieniane jest także robienie eksperymentów, zabawa w kalambury czy przygotowanie seansu filmowo-bajkowego.

Dziecko może także samodzielnie zrobić prezenty dla bliskich, napisać list, malować, czytać książki, przygotować pieczątki z ziemniaków, szyć.Do wspólnego gotowania można wykorzystać bazę przepisów z naszej strony - na podlaskie potrawy:


Sprawdź, co ugotować 

Smaki Podlasia - co tydzień nowa potrawa z podlaskiej kuchni  
Jak rozmawiać z dziećmi na temat koronawirusa

 

Przed rodzicami pojawia się również pytanie, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na temat koronawirusa i sytuacji z tym związanej. Pedagog Sara Tomaszewska powiedziała PAP, że "przede wszystkim nie powinniśmy przekazywać dzieciom swojej paniki, bo dzieci są bardzo podatne na wyłapywanie naszych emocji". "Nawet, jeżeli nam się wydaje, że dziecko nie do końca rozumie to, co się dzieje, to jednak te emocje, nerwowość i lęk przejmują od nas" - podkreśliła.

Ekspertka zaleciła, aby rozmawiać z dziećmi bez paniki i w sposób poważny. "Przekazujmy im sposoby na zachowanie higieny, wytłumaczmy, dlaczego mamy taką sytuację i co powinniśmy zrobić, żeby uniknąć tego, co dzieje w innych miejscach na świecie. Edukujmy i zachowajmy spokój" - radziła Tomaszewska.

Na pytanie, czy powinniśmy ograniczać lub filtrować dzieciom dostęp do informacji, pedagog odpowiedziała, że tak, chociaż wszystko powinno być uzależnione od wieku dziecka. "Młodsze dzieci tych informacji nie potrzebują, bo jednak to dorośli są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo. Z kolei dzieci starsze i tak mają dostęp do mediów" - wskazała. Podkreśliła, że "można przekazywać te informacje, ale bez zbędnego nakręcania się".

Tomaszewska poradziła, aby "wykorzystać ten czas na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, żeby pogłębić naszą relację, a nie panikować i oglądać telewizję".

"Z mojego doświadczenia w pracy z dziećmi wynika, że one naprawdę wyłapują wszystkie informacje. Nawet, jeżeli dziecko czynnie nie ogląda serwisów informacyjnych, to słyszy wszystko, czasami podsłuchuje, a te informacje nie są mu potrzebne" - zwróciła uwagę.  

Pedagog poleciła wspólne czytanie, ćwiczenia np. jogi czy pracę nad oddechem. "Przekujmy tę sytuację na coś pozytywnego" - wskazała.

 źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


GIS: nie ma dowodów, by żywność mogła być źródłem lub ogniwem transmisji koronawirusa

14.03.2020, 09:22

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przekazał, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, by żywność mogła być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2 – podał Główny Inspektorat Sanitarny.


Premier: zamykamy granice, galerie, restauracje. To niezbędne do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa

13.03.2020, 19:30

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.


Straż miejska w Białymstoku i Łomży sprawdzi czy młodzież gromadzi się w miejscach publicznych

13.03.2020, 16:47

To akcja, która ma zapobiegać gromadzeniu się młodzieży m.in. w galeriach handlowych. 


Coraz mniej białostoczan oddaje krew - wszystko przez koronawirusa

13.03.2020, 14:45

Mniej honorowych dawców odwiedza białostockie centrum krwiodawstwa. Jest to związane z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. 


Białostockie puby odwiedza coraz mniej osób

13.03.2020, 07:20

Od paru dni, w związku z koronawirusem, białostockie puby odwiedza coraz mniej osób.


Jak skutecznie myć ręce? [zdjęcia, wideo]

11.03.2020, 12:43

Częste i prawidłowe mycie rąk może być skuteczną profilaktyką w walce z koronawirusem - przekonują specjaliści.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok