!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Premierowo Faustyna Macieczuk i Lordofon !pod powierzchnią!

Twórczość Beaty Kozidrak zawsze wydawała mi się nieco obciachowska... Kto potrafi wytłumaczyć fenomen, że teraz jej piosenki coverują/remixują muzycy alternatywni? I przyznaję, że te covery/remixy są urzekające.
Michał Franczak swój klip podsumowujący Tribalanga Festival 2020 okrasił muzyką Bajm / Narevsky Jezioro szczęścia, wcześniej Sonbird też nostalgiczne..."Dzika rzecz" Rafała Księżyka i koncercie dla Gabriela Tomczuka !pod powierzchnią!

Czy muzyka ma taką moc, że potrafi wyzwalać, a przynajmniej wzmacniać przemiany społeczne? W jaki sposób przełom 1989/90 kształtuje również muzykę tworzoną dziś?

O Izraelach, Houkach, Armiach, Kazikach, Brylewskich, Heyach, ale i pierwszych polskich electro-punkach, rave'ach, kasetach, fan-zinach, klubach, squatach, szablonach pisze w swojej ksiązce Rafał...Funkasanki w dniu premiery albumu "Last call" !pod powierzchnią!

Ona funka, on sanki.

Ona z głosem, który mógłby wskazywać, że w którymś z przeszłych żyć była kotem, on perkusja i sample,

ona czasem w nas megafonem - on werblem, talerzami i stopą,

on w czapce i z brodą - ona nie,

ona czasem plumka - on clubbingowo chrobocze.

Dwa syntezatory - ludzie abletony, r'n b,Marek Kubik z kwartetem smyczkowym !pod powierzchnią!

Jakie znacie udane przykłady połączenia muzyki elektronicznej z orkiestrą czy zespołem muzyki kameralnej (ewentualenie z sekcją instumentów dętych)?
Oto jeden z nich: techniawka i filharmonia, dj-maestro Kubik i niemalże Vivaldi rozpisany na kwartet smyczkowy, czyli białostocki producent muzyczny Marek Kubik,...Swiernalis !pod powierzchnią!

Pakowaliście już dziś na psycho-siłce ze Swiernalisem (i Roguckim)? Wyciskaliście emo-sztangę, pompowaliście bicki zwojów mózgowych, daliście wycisk tricepom prawej półkuli? Kaloryfer kształtuje się już na szyszynce? I przede wszystkim czy wydziela się muzyczna okscytocyna? ????

Dziś !pod powierzchnią! samouk pochodzący z Suwałk, artysta będący w przemianie,...Waterville, YUOS i Feral Atom !pod powierzchnią!

Oto białostoczanie, którzy ruszają na podbój świata, czy głównie dlatego śpiewają przede wszystkim po angielsku?
Waterville wydał Epkę w labelu Shore Dive Records z Brighton, muzykę tego zespołu można słuchać m.in.w australijskim radiu, a recenzje przeczytać w joyofviolentmovement.com

Z kolei YUOS Julianna Urszula Olańska - ma na koncie wspólny utwór ze...Nasza "amerykańska szeptucha" My Brightest Diamond !pod powierzchnią!

Nazywamy ją tu naszą "amerykańską szeptuchą", która jak do tej pory koncertując w Polsce, koncertowała wyłącznie na Halfway Festival. Dlaczego Halfway?

Czy będąc córką ewangelickiego pastora My Brightest Diamond (Shara Nova) traktuje swoje koncerty jak parareligijne misteria? Dlaczego ludzie płaczą na jej występach? W jaki sposób muzyka zapewnia...Utwory o matkach !pod powierzchnią!

Utwory o matkach, o miłości do nich, ale też o zmaganiu się z nimi, o pięknym/trudnym macierzyństwie oraz niesztampowe muzykujące matki/matki piosenkarki !pod powierzchnią!Jakie będą festiwale w 2020 r. Z wiejskiego podwórza, Uptodate, Rock na bagnie, Tribalanga? !pod powierzchnią!

Wiemy już coraz więcej jak będą wyglądać odmrażane powoli podlaskie festiwale muzyczne. Głównie on-line, ale może jeszcze się coś zmieni? (skoro np. Warszawa być może pozwoli od 1 września na imprezy do 500 osób).

ROCK NA BAGNIE stawia głównie na kapele z naszego regionu: Monroe's Mysterious Death, Zimna Wojna, ZNBB, Bobcat, KMKZ, CELA NR 3, Rollmeni, The...O klubach muzycznych w Białymstoku !pod powierzchnią!

Nie ma już Metra, Odeonu, Fabryki, Huty czy ACK-u, a są: Zmiana klimatu, BOK, Fomo, Sześcian, Opera i Filharmonia Podlaska, Gwint, Herkulesy, Podlaski Instytut Kultury, czy Gram off on

Co oferują nam dziś kluby muzyczne w Białymstoku? Z jakimi problemami się zmagają? Czy mają szansę wystąpić w nich lokalni twórcy, czy dopisuje publiczność? I teraz najgorętsze...
 
 

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok