!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Muzyka starsza niż półwieczna w Europejskim Dniu Seniorów - z Romanem Kowalskim !pod powierzchnią!


Czy jeszcze dziś uruchamia Was muzyka starsza niż półwieczna?

Jesteś 50+ i wchodzisz za darmo na Up To Date Festival, zatem jego twórcy poniekąd okreslili dolny próg bycia seniorem. Stąd w Europejskim Dniu Seniorów posłuchamy !pod powierzchnią! muzyki nie młodszej, niż te pół setki lat.
A naszym przewodnikiem dziś po 20:00 będzie były dziennikarz...Filmowe Podlasie Atakuje! też muzycznie !pod powierzchnią!


Filmowe Podlasie Atakuje! 2021 też muzycznie :) po tej ścieżce dźwiękowej poprowadzą nas tuż przed finałem pełnoletniej edycji Maciej Rant i Monika Piskurevič

Sobota
SET I, godz. 18:00 (112′)

PRZECHADZKA, reż. Maciej Zalewski / 2020, spot, 4’16”
PRZECHERY – PROKRASTYNACJA, reż. Mariusz Bek / teledysk, 3’35” (produkcja...Maja Chmurkowska i Projekt 4:0 !pod powierzchnią!


W czasie symbolicznego przełomu połowy życia, w okrągłe urodziny, można kupić sobie czerwony wyścigowy samochód, związać się z kimś o połowę młodszym, zacząć skakać na bungee, a można też celebrować ten moment – artystycznie.
Projekt 4:0 stworzyła Maja Chmurkowska (Zerova, Plac zabaw, Mya) na jeden (urodzinowy) koncert. Opowiada o nim !pod powierzchnią!
...Utwory o rzekach tuż przed Światowym Dniem Rzek z hydrobiologiem Piotrem Zielińskim i hydrologiem Mateuszem Grygorukiem


Jakie znacie utwory o rzekach - jako metaforze życia, przemijania, witalności, trwania, odpoczynku i zagrożenia, granicy i wolności?O roli gitary w muzyce !pod powierzchnią!


Jaka jest rola gitary w muzyce, zespole, solowej twórczosci? Czy od niej zaczyna się komponowanie wszystkich utworów w kapelach? Czy wszyscy uczyliśmy się na niej grać od "One" Metallicy i "Smoke on the water" Deep purple? Czym artyści ją traktują? Językiem (Jimi Hendrix), smyczkiem (Sigur Ros, Bart Ni), efektami, przetwornikami, looperami, czy po prostu palcyma,...Jaki był ten ciagle-jeszcze-nie-taki-jak-zawsze festiwal Uptodate 2021? Rozmowa z Karoliną Nikołajuk i Arturem Porowskim oraz o zaangażowanej społecznie muzyce na Białorusi z Pawłem Stankiewiczem


Czy można do tego stopnia wycisnąć soki z dymiarki w FOMO klub, że przyjeżdża kilka wozów staży pożarnej, a w Pałacu Branickich stracić orientację, że się jest w barokowym wnętrzu? ????
Czy wrażenie postapokaliptyczności Up To Date Festival 2021 (mniej ludzi {pandemia}, betonowa przestrzeń, zdehumanizowana ???? muzyka) utrzymało sie i tym razem?
Jak bardzo...Up To Date Festival 2021 !pod powierzchnią!


To nie fejk: "Badania pokazują, że za pomocą Uptodate można skrócić czas hospitalizacji pacjenta" (patrz zdjęcie).Historia podlaskiego przedwojennego i współczesnego kina poprzez muzykę z Tomaszem Adamskim, Maciejem Rantem i Andrzejem Górskim !pod powierzchnią!


A gdyby tak poprzez muzykę opowiedzieć część historii podlaskiego przedwojennego i współczesnego kina?

Spróbujemy to zrobić !pod powierzchnią! po 20:00, a pretekstem będzie wystawa „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. A “wyśnili” ją sobie członkowie Kolektywu Kaufman Bros & Sista: Tomasz Adamski (filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, niezależny...Utwory o sporcie !pod powierzchnią!


Jesteśmy między Euro, Copa America, Wimbledonem, a Igrzyskami... to dobry czas, by posłuchać utworów o... sporcie :) a jest ich sporo, które mówią coś zabawnego, ciekawego, socjologicznego. Oczywiście głównie o piłce nożnej, ale są i o ping pongu, hokeju czy skokach narciarskich?Piosenki o lecie !pod powierzchnią!


Czy piosenki o wakacjach muszą być banalnymi opowieściami np. że "Lato Lato wszędzie, A Ty dziewczę zaraz wpadniesz w moje ręce"? Prezentujemy letnią playlistę z pełnokrwistymi historiami, prawidziwymi emocjami i niepopelinowymi melodiami :)
 
 

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok