!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Podsumowanie muzyka/2020/świat z Łukaszem Komłą z Nowamuzyka.pl i Eryk Mroczko z debiutancką plytą "Rajza"


Zestaw cudownych płyt 2020 ze świata, których być może nie słyszeliście, ale już ich podświadomie pragniecie, przedstawił !pod powierzchnią! Łukasz Komła z Nowamuzyka.pl.

A z kosmonautą naszego konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok Erykiem Mroczką polecieliśmy "Kometami" na "Wenus", "Houston czy mnie słyszysz?", bo...Alicja Grabowska & Co. z muzyką Białostockich !pod powierzchnią!


To będą neo-szlagiery przedwojennych kompozycji Zofii i Zygmunta Białostockich w wykonaniu białostoczan i emigrantów białostockich (w duchu electro tango, dub, rap, house, ambient, chill, EDM, jazz, clasic, swing). Tuż przed premierowym koncertem Alicja Grabowska & Co. usłyszymy dziś po 20:00 !pod powierzchnią! prapremiery nowych aranżacji utworów urodzonego w Białymstoku...Orkiestra Psychosymfoniczna "Chłopcy spod Gredelioł" i Seasonal !pod powierzchnią!


Jest nas dużo np. w Bangladeszu, na terytorium równym połowie Polski, mieszka 4 razy więcej ludzi niż w naszym kraju. Podobno nie ma tam krajobrazu, na którym nie byłoby widać człowieka. A zarazem jakąż kropeczką jesteśmy my - 7,6 mld ludzi na Ziemi - w obliczu wszechświata? I tę perspektywę z oddalenia pokazuje nam filmowo i udźwiękawia Orkiestra Psychosymfoniczna...Cira i Fanfara Awantura "Prawdziwie Polskie Techno" !pod powierzchnią!


Rap dokumentuje nieraz emocje, doświadczenia, zdarzenia, ludzi z konkretnego miejsca, w którym się żyje. Z utworów Cira / Cirsona jesteśmy w stanie odtworzyć jego całą osobistą geografię mentalną Białegostoku.
Czasem te utwory są też miksem wręcz archiwalnych dokumentów jak z jakiegoś hip-hopowego IPN-u ???? czyli stary Gryf, stary Loft i Odeon, polska pizza na...30 lat polskiej sceny techno - dyskusja z DJ-ami, producentami i promotorami !pod powierzchnią!


Co się wydarzyło w ciągu 30 lat na polskiej scenie techno? Jak wyglądały chałupnicze początki, co wynikało z oglądania się na wszystko, co z Zachodu i jakie problemy wynikają dziś z profesjonalizacji? Czy to kultura egalitarna, jak by chcieli tego jej twórcy, czy raczej dla wąskiego grona, które przejdzie selekcję i dowie się gdzie jest impreza? Co idiomatycznego stworzyła...Robert Mróz Jr i Maciej Dziemiańczuk !pod powierzchnią!


Pamiętacie święcący niegdyś triumfy The Frosts, dziś już [*]
Ale grób to przecie żyzna gleba ???? stąd mamy Tappahall, a wokalista i muzyk Robert Mróz Jr po latach edukacji i względnej ciszy w mainstreamie, kończy swoją debiutancką, solową płytę. Posłuchamy jej dziś przedpremierowo, a Robert opowie nam o niej po 20:00.
Z kolei Maciej Dziemiańczuk...Aint about me, czyli Łukasz Polowczyk !pod powierzchnią!


Skoro jak twierdzi Marshall McLuhan "medium is the message", czym jest wydawanie dziś muzyki na kasetach, czy w formie książek? W czasach nadprodudukcji muzyki, jej mutiplikowania, słuchania pojedyńczych mp3-ek, a nie całych płyt, określony nośnik, jak kaseta, czy winyl, wymusza określony tj. niespieszny, pełen uwagi i szacunku odbiór. Z takiego założenia wychodzi być...Szymon Kubas EsDwa o Polsce w rapie !pod powierzchnią!


Z cyklu "Nie słuchasz rapu, nie rozumiesz Polski", dziś Polskę na rap i z powrotem tłumaczyć będzie człowiek stąd, niegdyś gospodarz HiphOpery Szymon EsDwa Kubas

Dziś !pod powierzchnią! z Taco, Pro8l3mem, Łoną, Hurraganem, Białasem, Bedeosem, czy... Przemysławem GintrowskimPremierowo Faustyna Macieczuk i Lordofon !pod powierzchnią!


Twórczość Beaty Kozidrak zawsze wydawała mi się nieco obciachowska... Kto potrafi wytłumaczyć fenomen, że teraz jej piosenki coverują/remixują muzycy alternatywni? I przyznaję, że te covery/remixy są urzekające.
Michał Franczak swój klip podsumowujący Tribalanga Festival 2020 okrasił muzyką Bajm / Narevsky Jezioro szczęścia, wcześniej Sonbird też nostalgiczne..."Dzika rzecz" Rafała Księżyka i o koncercie dla Gabriela Tomczuka !pod powierzchnią!


Czy muzyka ma taką moc, że potrafi wyzwalać, a przynajmniej wzmacniać przemiany społeczne? W jaki sposób przełom 1989/90 kształtuje również muzykę tworzoną dziś?

O Izraelach, Houkach, Armiach, Kazikach, Brylewskich, Heyach, ale i pierwszych polskich electro-punkach, rave'ach, kasetach, fan-zinach, klubach, squatach, szablonach pisze w swojej ksiązce Rafał...
 
 

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok