"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...
Otwieramy kolejny rozdział w osobistym pamiętniku Seasonala. !pod powierzchnią! prapremiera 13. albumu tego multiinstrumentalisty i kompozytora z Białegostoku, laureata "Niebieskiego mikrofonu".
Słuchamy przedpremierowo płyty VBS-a "Electrokolor", znowu z rapem egzystencjalnym, wciąż o problemach. Rozmawiamy też o 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" - co oznacza wkroczenie w pełnoletniość na skraju podlaskiego świata?
Piosenki o historiach, które wydarzyły się w taksówkach, o taksówkarzach, świecie widzianym z okna ich aut. O swoich doświadczeniach opowiadają białostoccy taksówkarze: Jerzy Krupicki, Mariusz Sztok, Piotr Świergalski (również kiedyś radiowiec, a dziś działacz w Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro") i Krzysztof Kiziewicz, który...
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Pamiętacie chłopaka z gitarą, który śpiewa proste, sugestywne historie o relacyjach i żivocie, a przy tym "mówi nawiasem i niewyraźnie"? Janek Smakołyk zamroził się, jak na razie, z solową twórczością, ale reinkarnuje się w duetach.
Jak brzmią Kurpie Zielone elektronicznie? A jak nowe kompozycje Miss God m.in. z tekstem Goethe'go?
ŚRODA 19:00 - 22:00
Prowadzący:
Andrzej Bajguz