!pod powierzchnią!


!pod powierzchnią!

"Kto schodzi pod powierzchnię, robi to na własną odpowiedzialność" mawiał Oscar Wilde. Ten mniej widoczny świat podlaskiej i światowej muzyki i kultury alternatywnej odkrywamy właśnie !pod powierzchnią!, gdzie czasami nie dociera światło, ale i tak w najlepsze dochodzi do fonosyntezy :) Tlen dostarczają zespoły, DJ-e, producenci, ale też naukowcy, animatorzy i twórcy kultury, którzy o swojej pasji opowiadają poprzez muzykę. Odbywa się tu też subiektywne podsumowanie roku w podlaskiej, polskiej i światowej muzyce alternatywnej. Gośćmi audycji byli m.in. Alu Bambu Pikczu, Białka, Byen, Bvdub, The Cinematic Orchestra, Dtekk, Drah, Evening mode, Fismoll, The Frosts, Ilo&Friends, Kamp, Klezmafour, Kwik, Wojtek Mazolewski, Miss God, Moddi, Mum, Zbigniew Namysłowski, Nathalie And The Loners, Ocean of Noise, Ostrov, Overdriven Group, Pablopavo, Pokrak, Polska B, Południce, Red Emprez, Soley, Starsabout, Seasonal, Sinusoidal, Stay away, Mikołaj Trzaska, Vshood, Zerova, Złodzieje rowerów...


Podsumowanie alternatywnej polskiej sceny muzycznej 2019 !pod powierzchnią!

Radykalizm. To jedno ze słów kluczy, które zdaniem Dawid Bujny charakteryzuje alternatywną polską scene muzyczną 2019 roku. Dziś !pod powierzchnią! Dawid urządzi nam muzyczne... pastwisko ;) i to nie tylko dlatego, że usłyszymy oberki.
Polskie Radio Białystok o 20:00.Komeda !pod powierzchnią!

Mówił bardzo niewiele, wolał milczeć i grać na fortepianie lub komponować, ale o jego muzyce było głośno na całym świecie. Po sylwestrowych fajerwerkach zapraszam na 3-godzinne Komedy słuchanie :)
O jednym z najwybitniejszych polskich muzyków Krzysztofie Komedzie, o pierwszych próbach, rozwoju i modzie na jazz, współpracy z legendami, tworzeniu muzyki filmowej i...teufelsberg !pod powierzchnią!

Olga Anna Markowska (pochodzi z Łomży, mieszka Gdańsku) o muzyce teufelsberg, którą tworzy z Wojciechem Wilkiem (melodie grane przez Olę na cytrze + dronowe frazy tworzone na analogowym syntezatorze organizmicznym LYRA-8) oraz o jej solowej twórczości cytra/unplugged jako Klart Vand.NO LOGO !pod powierzchnią!

Są takie 2 podlaskie historie podszyte obyczajowo-językowym folk-farso-hardcorem.

"Historia Tarpana", co podjechał pod masarnie - inspirowana jest autentycznym zdarzeniem - napadem w Sejnach na sklep rzeźnika. Policja złapała złodziei tusz, gdy już skwareczki skwierczały na patelni :)

A "Chłopak z Podlasia" to jak pisk opon audicy na...Karolina Czarnecka i Wikson Szczygieł !pod powierzchnią!

30. rok życia, być może jak żaden inny okres, z taką intensywnością każe pytać o własną tożsamość, o swoje miejsce na mapie geograficznej, mentalnej, czy artystycznej.

I być może o tym własnie jest "Cud" Karoliny Czarneckiej (rocznik 1989) i zarazem nowej Polski (rocznik 1989)
"30-lecie wolności świętuję, a śnią się morderstwa...Żubroffka 2019 !pod powierzchnią!

O muzyce, klipach i soundtrackach (Janus Rasmussen (Kiasmos) na żywo do filmu „Misja na Marsa”, Nazira - didżejka z Ałma-Aty, Nastya Muravyova Dtekk Mko Kelman Duran Coucou Chloe Fatima Ferrari Lua Preta Tsvey i Inni) na kosmicznej! 14. MFFK Żubroffce porozmawiamy z Maćkiem Rantem i Krzysztof SienkiewiczemHidden By Ivy przed premierą płyty „Inner” !pod powierzchnią!

Na 2 dni przed oficjalną premierą płyty „Inner” białostocko-rzeszowskiego duetu Hidden By Ivy zapraszam na spotkanie z wokalistą Rafałem Tomaszczukiem. Porozmawiamy o zaglądaniu w głąb siebie poprzez muzykę (cóż to właściwie znaczy?) i jak może w tym pomóc rzeka, las, mgła, czy… daniel albinos :)Hip hop o Polsce !pod powierzchnią!

Tuż przed Świętem Niepodległości o Polsce opowiedzianej rapem rozmawiamy !pod powierzchnią! z niegdysiejszym współgospodarzem Audycji HiphOpera Arturem BroniszewskimBauhaus !pod powierzchnią!

IIe z Bauhausu w muzyce brytyjskiego zespołu Bauhaus? :) Jak wyglądało życie muzyczne w Bauhausie, jakich kompozytorów wtedy ceniono? W 100-lecie tej najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku, o jej idei, o tym dlaczego zwalczała ją partia nazistowska w III Rzeszy oraz o wystawie jej poświęconej w Galerii Arsenał rozmawiamy z krytyczką muzyczną i kuratorką Monika...Radiowa prapremiera słuchowiska „(HashTak) Witkacy” !pod powierzchnią!

Zapraszam na prapremierę słuchowiska „(HashTak) Witkacy” tuż przed premierą spektaklu pod tym samym tytułem w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Zrealizował je reżyser, aktor i muzyk Patryk Ołdziejewski wraz z grupą Spider Demon Massacre na podstawie tekstu „Narkotyki” Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Słuchowisko i rozmowa z twórcami:
...

ŚRODA 19:00 - 22:00

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok